Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


9:notes

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
9:notes [2023/09/12 19:52] – [Dostupná média] fri9:notes [2023/12/03 15:19] (aktuální) – [Bez odstranění při aktualizaci] joelp
Řádek 157: Řádek 157:
  
 ==== Kernel a podpora hardware ==== ==== Kernel a podpora hardware ====
 +Distribuce Mageia 9 je dodávána s jádrem 6.4.
  
 +Veškerý hardware spravovaný touto verzí jádra je povolen. Jádro poskytuje lepší grafiku s aplikací Mesa 3D 23.1
 +  * Zahrnuty jsou i další //příchutě// jádra, zejména kernel-linus (vanilla stock jádro bez dalších sad patchů). Další informace naleznete na wiki stránce [[https://wiki.mageia.org/en/Kernel_flavours | Kernel_flavours]][EN].
 +  * Plánovač Single-queue I/O byl odstraněn od verze jádra 5.0. Pokud potřebujete nástroj //ionice//, zvažte instalaci nového balíčku //ionice-scheduler//, který umožňuje plánovač BFQ pro rotační disky.
 +  * cpupower a powersave
 ==== Grafické ovladače ==== ==== Grafické ovladače ====
 +Mesa 3D byla aktualizována na Mesa 3D 23.1. 
 +
 +=== X Window Systém (X11) ===
 +Distribuce Mageia 9 je dodávána s X.Org 21.1.8. XWayland 22.1.9 byl oddělen od Xserveru a je zabalen jako samostatný nástroj pro snadnější údržbu.
 +
 +=== Video ovladače AMD ===
 +  * Mageia 9 používá svobodné video ovladače pro grafické karty AMD/ATI, AMDGPU pro novější karty a Radeon pro starší grafické karty. Oproti verzi Mageia 8 byla rozšířena podpora hardwaru a zvýšen výkon.
 +  * V případě hybridní karty funguje také [[9:notes#notebooky_optimus|řešení]] pomocí ovladače nouveau a přednastaveným příkazem ''DRI_PRIME=n'', alespoň u ovladače Radeon.
 +
 +=== Proprietární ovladače AMD ===
 +Proprietární ovladač AMDGPU-PRO v současné době fungují pouze s verzí X.org 1.1xx, takže jej v distribuci Mageia 9 nelze použít. Na částech OpenCL a HIP se pracuje, sledujte repozitář Testing...
 +
 +=== Ovladače NVIDIA ===
 +  * Aktuální ovladač libre Xorg Nouveau má oproti distribuce Mageia 8 vylepšenou podporu hardwaru a výkon.
 +  * Máme také ovladač Xorg modesetting (který z nich funguje nejlépe, závisí na vaší grafické kartě.)
 +
 +=== Proprietárí ovladače NVIDIA ===
 +Proprietární ovladače společnosti NVIDIA jsou k dispozici repozitáři nonfree a pouze 64bitové:
 +  * Nejnovější GPU jsou podporovány ovladačem řady R535 zabaleným jako "nvidia-current", který je v našich nástrojích vybrán jako "Geforce 745 series and later". Máme také "nvidia-newfeature", vybraný pomocí "Driver: New feature". Je určen jako alternativa pro nejnovější karty, ale upozorňujeme, že nvidia-newfeature nemusíme udržovat aktuální a synchronizovaný s jádrem a může být ve skutečnosti méně aktuální než nvidia-current. Skutečnou verzi lze zjistit podle verze balíčku. V době vydání Mageia 9 není k dispozici na ISO Mageia 9 ani v repozitářích. 
 +  * Pro starší grafické procesory dodáváme ovladače řady R470 "nvidia470", které jsou v našich nástrojích vybrány pomocí "Geforce 635 až Geforce 920". R470 byla v distribuci Mageia 8 "nvidia-current" a některé karty, které ji tehdy používaly, může být nutné v distribuci Mageia 9 ručně nastavit na R470. 
 +  * Proprietární ovladače NVIDIA řady 390.x, které podporovaly starší grafické karty, jako je řada GF1xx, jsou od konce roku 2022 EOL (end of life). Protože ovladač není kompatibilní s novějšími verzemi jádra a novějšími verzemi X Server, museli jsme od něj upustit. Zkuste prosím svobodný ovladač Xorg nouveau nebo modesetting.
 +  * CUDA a OpenCL jsou podporovány pro "nvidia-current".
 +
 +Více informací naleznete [[https://wiki.mageia.org/en/Setup_the_graphical_server#Nvidia_proprietary_drivers | zde]][EN].
 +
 +=== Notebooky Optimus ===
 +Některé notebooky jsou vybaveny "hybridní grafikou", což znamená, že mají dva grafické procesory: jeden je obvykle "interní" (nebo "integrovaný") v procesoru a nazývá se IGP (Integrated Graphic Processor) a druhý je "dedikovaný", externí pro procesor, a nazývá se "diskrétní" (DGP, Discrete/Dedicated Graphics Processor). Integrovaný je energeticky úsporný, zatímco diskrétní je rychlejší.
 +
 +Majitelé notebooků NVIDIA Optimus (integrovaný procesor Intel nebo AMD/ATI + samostatný grafický procesor NVIDIA) mají nyní tři možnosti, jak využít výkon grafického procesoru NVIDIA:
 +  * Svobodné ovladače Nouveau již z výroby podporují [[https://en.wikipedia.org/wiki/Direct_Rendering_Manager#DMA_Buffer_Sharing_and_PRIME | GPU Prime offloading]][EN], který lze použít pomocí proměnné prostředí ''DRI_PRIME=1'' (pokud se nepoužívá proprietární ovladač NVIDIA, např. Mageia-prime). V [[https://nouveau.freedesktop.org/wiki/Optimus/ | dokumentaci Nouveau]][EN] naleznete informace o tom, jak nakonfigurovat X.Org pro použití NVIDIA Prime s DRI3.
 +  * Stejně jako v Mageia 8 lze k propojení monitoru s grafickým procesorem NVIDIA použít balíček [[https://wiki.mageia.org/en/Bumblebee | Bumblebee]][EN], který umožňuje přístup k jeho výpočetnímu výkonu, i když s určitou režií.
 +  * Nový nástroj s názvem [[https://wiki.mageia.org/en/Mageia-prime_for_Optimus | Mageia-prime]] lze použít ke konfiguraci NVIDIA Prime, kterou podporují nejnovější jádra Linuxu a servery X.Org. Umožňuje plně přejít na používání grafického procesoru NVIDIA bez režie Bumblebee a je vhodný zejména pro použití s CUDA.
 +
 +Ve všech třech případech je při konfiguraci grafických ovladačů nutné během instalace a pomocí obvyklých nástrojů Mageia nakonfigurovat pouze integrovaný grafický procesor (alespoň ve většině konfigurací Optimus), protože je obvykle jako jediný fyzicky připojen k monitoru. (Pokud se to nepodaří, zkuste to obráceně.)
  
 ==== Zvukové servery ==== ==== Zvukové servery ====
 +Mageia 9 podporuje jako zvukové servery PulseAudio i PipeWire.
  
 +Ve výchozím nastavení jsou nainstalovány oba, ale povolen je pouze PulseAudio.
 +
 +Zde uvádíme [[https://wiki.mageia.org/en/Pipewire | návod]], jak přepínat mezi PulseAudio a PipeWire backendem. Můžete také použít [[9:notes#ovladaci_centrum_mageia|Ovládací centrum Mageia]].
 ==== Zavaděče ==== ==== Zavaděče ====
 +  * GRUB2 byl aktualizován na verzi 2.06.
 +  * rEFInd je podporován jako alternativa ke GRUB2.
 +
 +===== Grafická prostředí =====
 +==== Plasma ====
 +Plasma, desktopové prostředí od komunity KDE, je k dispozici ve verzi 5.27.5, postavené na Qt 5.15.7 a KDE Frameworks 5.105 a KDE Applications 23.04.1.
 +
 +Pokud chcete vyzkoušet Plasmu s **Waylandem**, nainstalujte si //plasma-workspace-wayland//. Při přihlášení by se měl objevit v seznamu desktopových prostředí vašeho oblíbeného správce přihlášení.
 +
 +Všimněte si také, že relace Waylandu s nesvobodným ovladačem Nvidia R535 (nvidia-current) je dostupná, pokud se ujistíte, že je odstraněn příkaz "//nokmsboot//" a nastaven "nouveau.modeset=0" v příkazovému řádku jádra. - Toto je poskytováno jako **Technology Preview** pro testery.
 +
 +Výchozím správcem přihlášení (DM) pro prostředí Plasma je Simple Desktop Display Manager (SDDM).
 +
 +Ksysguard je nahrazen plasma-systemmonitor.
 +
 +Plasma má vlastní 64bitové LiveDVD a lze ji také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +
 +=== liquidshell ===
 +[[https://apps.kde.org/liquidshell/ | liquidshell]] je alternativou k plasmashell.
 +
 +Nepoužívá QtQuick, ale spoléhá se na QtWidgets, proto není potřeba hardwarová akcelerace grafiky.
 +
 +V distribuci Mageia 9 je //liquidshell// obsažen v repozitářích, po instalaci se liquidshell zobrazí jako volba ve správci přihlášení.
 +
 +=== sddm-theme-coffee-ng ===
 +Odvedli jsme práci na zlepšení prezentace Mageia, jako součást této práce jsme zahrnuli alternativní téma pro sddm, //sddm-theme-coffee-ng//. [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=24861 | Dejte nám vědět]], co si myslíte!
 +==== GNOME ====
 +K dispozici je prostředí GNOME 44.2. Ve výchozím nastavení nyní běží na Waylandu, ale poskytuje také alternativní relaci "GNOME na Xorg". Všimněte si, že s nesvobodnými ovladači Nvidia se GNOME ve výchozím nastavení spouští v relaci X11.
 +
 +Pro ty, kteří dávají přednost vzhledu GNOME 2, nabízí GNOME 3 také relaci "GNOME Classic".
 +
 +Jako další alternativa bylo přidáno prostředí GNOME "Flashback". Poskytuje podobné uživatelské prostředí jako relace řady GNOME 2.x. Rozdíly oproti projektu MATE spočívají v tom, že GNOME Flashback používá GTK+ 3 a snaží se sledovat aktuální vývoj GNOME tím, že integruje nedávné změny knihoven GNOME.
 +
 +GNOME má vlastní 64bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +==== LXDE ====
 +Velmi lehké desktopové prostředí založené na GTK+3 je stále k dispozici a je nadále vylepšováno od upstreamu a našeho správce Mageia, i když se jeho komunita částečně přeorientovala na LXQt. Počínaje verzí Mageia 9 přešlo prostředí LXDE z GTK+2 na GTK+3. LXDE nemůže jako zvukový server používat PipeWire, ale pouze PulseAudio.
 +
 +LXDE lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +==== Xfce ====
 +K dispozici je [[https://www.xfce.org/about/tour416 | Xfce 4.18]].
 +
 +Xfce má vlastní 32 a 64 bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +==== LXQt ====
 +LXQt 1.3.0 je součástí klasického ISO.
 +
 +Chcete-li upravit nastavení kompozitoru průhlednosti //picom// v kombinaci se správcem oken //openbox//, můžete si nainstalovat //picom-conf//.
 +
 +LXQt je nyní dodáváno s Kvantum, které umožňuje nastavení různých témat. Lze jej také použít s Plasmou.
 +==== MATE ====
 +K dispozici je MATE 1.26.0.
 +
 +MATE lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalační program). Z důvodu úspory místa nejsou některé aplikace, jako například mate-screenshot (aplikace pro snímání obrazovky), součástí klasického DVD ISO. Pro plnohodnotné využití pracovní plochy MATE se doporučuje, aby si po počáteční instalaci nainstalovali balíček //task-mate//.
 +==== Cinnamon ====
 +K dispozici je Cinnamon 5.6.
 +
 +Cinnamon lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalační program).
 +==== Enlightenment ====
 +Enlightenment je dodáván ve veri E25.4 a knihovnami Enlightenment Foundation Libraries (EFL) 1.26.3. Hlavní verze 0.25 obsahuje zcela nové, ploché téma s přednastavenými alternativními barevnými paletami (včetně světlého tématu) a možností upravovat barvy. Kromě toho je k dispozici další téma se značkou Mageia, m-Dimensions, založené na starším desktopovém tématu, aktualizované o všechny nové funkce kromě barevné palety. Mezi další důležité změny patří přidání možností konfigurace touchpadu, vylepšení směšovače zvuku a významná změna výchozího nastavení: vazby na okraje jsou nyní ve výchozím nastavení vypnuty. Další podrobnosti o této verzi naleznete na adrese [[https://www.enlightenment.org/news/2021-12-26-enlightenment-0.25.0]].
 +
 +Mageia samozřejmě obsahuje uživatelské rozhraní Econnman pro správce připojení connman (pokud je povoleno - výchozí je systemd-networkd.service s Netappletem) a čtyři aplikace založené na EFL: emulátor terminálu Terminology, prohlížeč obrázků Ephoto, lehký přehrávač videa Rage a systémový monitor Evisum. Jako doporučení je k dispozici také Ecrire, základní textový editor založený na EFL. Všimněte si, že uživatelské rozhraní a nastavení písma programu Ecrire nefungují správně s tématem m-Dimensions.
 +
 +Pro ty, kteří se s E teprve seznamují, spouštěcí aplikace a procesy (například Mageia Online Applet pro oznámení o aktualizacích) nejsou automaticky přebírány z /etc/xdg/autostart, ale lze je při spuštění povolit v Hlavní nabídce > Nastavení > Aplikace > Spouštěcí aplikace a přidat požadované aplikace a systémové procesy. Aplikace (pouze), které mají být načteny při restartu DE, jsou řešeny samostatně ze seznamu dostupného přes Hlavní nabídka > Nastavení > Aplikace > Restart aplikací.
 +
 +Systémová lišta aplikace Enlightenment, která používá oznámení SNI appindicator, je samostatný modul, který je třeba načíst (Hlavní nabídka > Nastavení > Moduly) a přidat na polici (panel), kde se zobrazí (pokud je povolen) Mageia Online Applet a Netapplet spolu s dalšími.
 +
 +V současné době byl zaznamenán jeden problém: Při restartování systému E se někdy objeví varování, že mezipaměť Efreet nebyla aktualizována. Obecně to lze ignorovat, protože je to důsledek časového limitu, který se zdá být pro některé systémy stále příliš krátký.
 +==== Odlehčená grafická prostředí ====
 +Svou instalaci Mageia 9 můžete také ještě více odlehčit, k čemuž slouží množství malých a efektivních správců oken. Najdete zde afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, fvwm3, i3, icewm, jwm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm a windowmaker. Po instalaci se objeví v přihlašovací nabídce správce přihlášení.
 +
 +=== IceWM ===
 +IceWM je ve výchozím nastavení nainstalován jako záložní desktopové prostředí, i když v instalátoru vyberete Plasmu nebo GNOME. Je také přítomno ve všech Live ISO.
 +
 +Chcete-li jej spustit, vyberte v přihlašovací nabídce správce přihlášení položku "icewm-session".
 +
 +
 +==== Kancelářské aplikace ====
 +LibreOffice byl aktualizován na verzi 7.5. Podrobnosti naleznete v oficiálních poznámkách k verzím [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.3 | 7.3]], [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.4 | 7.4]] a [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.5 | 7.5]].
 +
 +Byl přibalen nový nástroj pro off-line hlasové diktování, založený na technologiích Kaldi, Vosk, nerd-dictation a eloGraf.
 +
 +
 +==== Internetová aplikace ====
 +  * Chromium-browser byl přesunut do Tainted kvůli patentovým problémům. Pokud chcete používat Chromium, aktivujte prosím toto repozitář.
 +  *  Firefox bude aktualizován na verzi 115 nebo novější krátce po vydání distribuce Mageia (bylo příliš pozdě na zmrazení vydání).
 +  *  Přidali jsme prohlížeče pro protokol Gemini: Lagrange (SDL), Kristall (Qt), Offpunk (CLI).
 +
 +
 +==== Multimediální aplikace ====
 +Poslední patent vypršel v dubnu 2017, a tak je nyní kódování mp3 k dispozici v základu. Pro kódování H.264, H.265/HEVC a AAC jsou stále zapotřebí repositář Tainted.
 +
 +DisplayCAL je nástroj pro kalibraci barev displeje pomocí senzoru. Vrací se, protože byl portován do jazyka Python 3.
 +
 +Blender pro 3D animace je nyní ve verzi 3.3.4.
 +
 +==== Editory ====
 +  * Vim byl aktualizován na verzi 9.0
 +  * NeoVim na 0.9.1
 +
 +==== Hry ====
 +V komunitě Mageia se naše láska ke svobodnému softwaru vztahuje i na hry s otevřeným zdrojovým kódem. Během cyklu vydání distribuce Mageia 9 bylo vynaloženo velké úsilí na vytvoření balíčku mnoha nových her, díky čemuž je Mageia 9 velmi dobrou platformou pro intenzivní i příležitostné hráče. [[https://madb.mageia.org/package/comparison/release/8/withrelease/9/group/78%2C20%2C64%2C10%2C30%2C46%2C109%2C138%2C74%2C1 | Seznam všech nových a aktualizovaných her]] v Mageia 9 najdete v Mageia App DB. Podívejte se také na [[https://wiki.mageia.org/en/Ways_to_install_programs#Game_environments_.28and_some_apps_too.29 | Herní prostředí]].
 +
 +==== Vzdělávání ====
 +Mageia 9 přichází s verzí gcompris-qt 3.3, která přináší některé nové aktivity.
 +
 +==== Vývoj software ====
 +=== Kompilery a nástroje ===
 +
 +Glibc bylo aktualizováno na verzi 2.36. GCC bylo aktualizováno na verzi 12.3, GDB na 12.1 a Valgrind na 3.20.0. LLVM bylo aktualizováno na verzi 15.0.
 +
 +Firebird byl aktualizován na verzi 4.0.2.
 +
 +IPython byl aktualizován na verzi 8.10.
 +
 +Většina knihoven byla aktualizována na nejnovější stabilní verze (dlouhodobá podpora, pokud je k dispozici), například Qt 5.15.7 a GTK+ 3.24.38.
 +
 +GTK4 je rovněž k dispozici ve verzi 4.10.3.
 +
 +Tcl/Tk je ve verzi 8.6.13.
 +
 +Ocaml byl aktualizován na verzi 4.14.0.
 +
 +Java stack byl aktualizován na verzi 17, Java 8 a Java 11 jsou stále k dispozici, ale nejsou výchozí. Java latest poskytuje nejnovější javu, která nebyla vydána. V současné době je to Java 18.
 +
 +Mono bylo aktualizováno na verzi 6.12.
 +
 +Byl aktualizován stack MinGW.
 +
 +=== Virtualizace ===
 +QEmu bylo aktualizováno na verzi 7.2.
 +
 +Libvirt byl aktualizován na verzi 9.1.0, virt-manager na 4.1.0 a libguestfs na 1.49. Některé podbalíčky libguestfs jsou nyní sestaveny z guestfs-tools 1.49.
 +
 +Xen je ve verzi 4.17.0.
 +
 +=== Virtualbox ===
 +VirtualBox je ve verzi 7.0.10.
 +
 +=== Programovací jazyky ===
 +Python 3 byl aktualizován na verzi 3.10.11.
 +
 +Python 2 je vyřazen (většina modulů python2 již byla odstraněna).
 +
 +Perl byl aktualizován na verzi 5.36.
 +
 +Ruby bylo aktualizováno na verzi 3.1.4.
 +
 +Rust je ve verzi 1.70.0. Bude aktualizován během doby podpory Mageia 9, aby sledoval nový vývoj.
 +
 +PHP bylo aktualizováno na verzi 8.2, která přináší další zlepšení výkonu.
 +
 +Knihovny Qt jsou k dispozici jak ve verzi 5.15.17, tak ve verzi 6.4.1, s vazbami na Python prostřednictvím PyQt5, PyQt6, PySide2 a PySide6.
 +
 +==== Serverové aplikace ====
 +=== Nextcloud ===
 +Více v [[https://wiki.mageia.org/en/Nextcloud | samostatném článku]][EN].
 +
 +=== Veyon ===
 +Tato aplikace, která umožňuje sledovat a ovládat skupinu počítačů, nahrazuje italc. Je k dispozici ve verzi 4.7.4.
  
 ===== Povýšení systému z distribuce Mageia 8 ===== ===== Povýšení systému z distribuce Mageia 8 =====
Řádek 171: Řádek 372:
  
 **Přípravy** **Přípravy**
-  * zálohujte si všechna důležitá data +  * Zazálohujte si všechna důležitá data 
-  * proveď plnou aktualizaci systému +  * Proveďte plnou aktualizaci systému 
-  * **64bitovém systému** musí být nejprve odinstalovány všechny **32bitové vývojové knihovny**. Můžete je identifikovat podle „devel“ v názvu. Chcete-li zjistit, zda váš systém obsahuje takové knihovny, můžete použít příkaz: ''rpm -qa --queryformat "%{NVRA}\n" |grep i586 |grep devel''+  * **64bitovém systému** musí být nejprve odinstalovány všechny **32bitové vývojové knihovny**. Můžete je rozpoznat podle „devel“ v názvu. Chcete-li zjistit, zda váš systém obsahuje takové knihovny, můžete použít příkaz: ''rpm -qa --queryformat "%{NVRA}\n" |grep i586 |grep devel''
   * Pokud byly, během používání Mageie 8, přidána repozitáře třetích stran, například Google, nezapomeňte si vytvořit zálohu/kopii ''/etc/urpmi/urpmi.cfg''.   * Pokud byly, během používání Mageie 8, přidána repozitáře třetích stran, například Google, nezapomeňte si vytvořit zálohu/kopii ''/etc/urpmi/urpmi.cfg''.
   * Je dobré uvolnit místo, zejména odinstalovat stará jádra.    * Je dobré uvolnit místo, zejména odinstalovat stará jádra. 
-  * Ujistěte se, že máte nainstalovaný **balíček task-* pro své oblíbené pracovní prostředí**. Tím se zajistí, že po aktualizaci nebudou chybět žádné potřebné balíčky pro pracovní prostředí. Například: //task-plasma//. Pokud nepotřebujete plnou sadu Plasma, je to //task-plasma-minimal//. Stejným schématem se řídí i další pracovní prostředí, například //task-gnome//, //task-xfce// atd., některé mají i variantu "-minimal"+  * Ujistěte se, že máte nainstalován **balíček task-* pro své oblíbené pracovní prostředí**. Tím se zajistí, že po aktualizaci nebudou chybět žádné pro pracovní prostředí potřebné balíčky. Například: //task-plasma//. Pokud nepotřebujete plnou sadu Plasma, je to //task-plasma-minimal//. Stejným schématem se řídí i další pracovní prostředí, například //task-gnome//, //task-xfce// atd., některé mají i variantu "-minimal"
  
 **Není podporováno** **Není podporováno**
   * Povýšení z verze Mageia 7 a nižší   * Povýšení z verze Mageia 7 a nižší
-  * Povýšení existující instalace pomocí některého z živých obrazů, protože se živý obraz kopíruje „tak, jak je“ do cílového systému. +  * Povýšení stávající instalace pomocí některého z živých obrazů, protože se živý obraz kopíruje „tak, jak je“ do cílového systému. 
-  * Pokud chcete upgradovat předchozí instalaci Mageie, která NENÍ v UEFI, na  Mageiu 9 v režimu UEFI, musíte provést kompletní instalaci.+  * Pokud chcete povyšovat předchozí instalaci distribuce Mageia, která NENÍ v UEFI, na  Mageiu 9 v režimu UEFI, musíte provést úplnou instalaci.
  
 V těchto případech byste měli provést čistou instalaci (s možností zachování adresáře ''/home''). V těchto případech byste měli provést čistou instalaci (s možností zachování adresáře ''/home'').
  
-==== Online ==== +==== Povýšení po internetu ==== 
-Applet Mageia Update, Mageia Online, **vás upozorní**, že je k dispozici nové vydání Mageie, a zeptá se, zda si přejete upgradovat. Pokud souhlasíte, upgrade bude proveden z vaší instalace Mageia, aniž by byly nutné další kroky.+Program (aplet) Mageia Update, Mageia Online, **vás upozorní**, že je dostupné nové vydání distribuce Mageia, a zeptá se, zda si přejete povyšovat. Pokud souhlasíte, povýšení bude provedeno z vaší instalace distribuce Mageia, aniž by byly nutné další kroky.
  
-Pokud jste deaktivovali applet nebo z nějakého důvodu není automaticky spuštěn, můžete provést upgrade ručně buď pomocí grafického uživatelského rozhraní (mgaonline) nebo CLI (systémový upgrade urpmi / dnf). Každá metoda je uvedena níže.+Pokud jste uvedený program vypnuli nebo z nějakého důvodu není automaticky spuštěn, můžete povýšení provést ručně buď pomocí grafického uživatelského rozhraní (mgaonline) nebo CLI (systémový upgrade urpmi / dnf). Každý postup je rozveden níže.
  
-Před zahájením upgradu plně aktualizujte svůj systém a zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa (minimálně 2 GB, v závislosti na vaší konfiguraci).+Před zahájením povýšení svůj systém plně aktualizujte a zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa (nejméně 2 GB, v závislosti na vašem nastavení).
  
 <WRAP center round tip 90%> <WRAP center round tip 90%>
Řádek 202: Řádek 403:
 == Pokud nenabízí upgrade == == Pokud nenabízí upgrade ==
  
-Pokud Mageia Online nezobrazí na hlavním panelu modrou ikonu nabízející možnost upgradu na nové vydání Mageia:+Pokud Mageia Online nezobrazí na hlavním panelu modrou ikonu nabízející možnost povýšení distribuce na nové vydání distribuce Mageia:
   * Ujistěte se, máte nainstalovány všechny [[https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#MageiaUpdate | dostupné aktualizace]].   * Ujistěte se, máte nainstalovány všechny [[https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#MageiaUpdate | dostupné aktualizace]].
-  * V ''Nastavení počítače'' -> ''Správa software'' -> ''Nastavit četnost aktualizací'' zkontrolujte, zda je vybrána možnost „Zjišťovat dostupnost nových vydání Mageie“. [[https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#mgaapplet-config | https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#mgaapplet-config]]+  * V ''Nastavení počítače'' -> ''Správa software'' -> ''Nastavit četnost aktualizací'' zkontrolujte, zda je vybrána možnost „Zjišťovat dostupnost nových vydání distribuce Mageia“. [[https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#mgaapplet-config | https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#mgaapplet-config]]
   * Vyhledejte ve svém domovské adresáři skrytý adresář ''~/.MgaOnline/''. Pokud je v tomto adresáři soubor ''mgaonline'', odstraňte jej.    * Vyhledejte ve svém domovské adresáři skrytý adresář ''~/.MgaOnline/''. Pokud je v tomto adresáři soubor ''mgaonline'', odstraňte jej. 
    
-Po restartu, jakmile Mageia Online zkontroluje aktualizace, by se měla objevit modrá ikona upgradu.+Po restartu, jakmile Mageia Online zkontroluje aktualizace, by se měla objevit modrá ikona oznamující možnost povýšení verze distribuce.
  
-Pokud Mageia 8 dosáhla konce života (EOL), uvidíte oranžovou ikonu a zobrazí se varování, že Mageia 8 již není podporována.+Pokud Mageia 8 dosáhla konce zaručené provozní životnosti (EOL), uvidíte oranžovou ikonu a zobrazí se varování, že Mageia 8 již není podporována.
  
-Alternativně můžete spustit proces upgradu zadáním následujícího příkazu do terminálu:+Alternativně můžete provádění spustit povýšení zadáním následujícího příkazu do terminálu:
   su -c 'mgaapplet-upgrade-helper --new_distro_version=9'   su -c 'mgaapplet-upgrade-helper --new_distro_version=9'
  
-Upozorní vás na dostupnost nové distribuce Mageia 9, nakonfiguruje zdroje médií Mageia a zahájí povýšení.+Upozorní vás na dostupnost nové distribuce Mageia 9, nastaví zdroje distribuce Mageia a zahájí povýšení.
  
 === Povýšení online za použití urpmi (CLI) === === Povýšení online za použití urpmi (CLI) ===
-Tato metoda je užitečná, když je kořenový oddíl šifrován, protože spuštěný systém již oddíl dešifruje. Nejlepším způsobem provedení upgradu je použití ''run-level 3'', aby server X a grafické prostředí neběžely. Upgrade by proto měbýt bezpečnější pomocí ''run-level 3'' než pomocí aplikace terminálu, protože běží méně programů, které by mohly aktualizaci pokazit.+Tato metoda je užitečná, když je kořenový oddíl šifrován, protože spuštěný systém již oddíl dešifruje. Nejlepším způsobem provedení povýšení verze distribuce je použití ''run-level 3'', aby server X a grafické prostředí neběžely. Povýšení by proto mělo být bezpečnější pomocí ''run-level 3'' než pomocí aplikace terminálu, protože běží méně programů, které by mohly aktualizaci pokazit.
  
-Run-level 3 lze povolit přidáním „3“ do příkazového řádku jádra jeho úpravou při startu a získání přihlašovacího řádku. Další možností je použít příkaz: ''systemctl isolate multi-user.target''.+Run-level 3 lze povolit přidáním „3“ do příkazového řádku jádra jeho úpravou při spuštění a získání přihlašovacího řádku. Další možností je použít příkaz: ''systemctl isolate multi-user.target''.
  
-Pokud máte nainstalovaný dnf, budete muset zastavit plánovač makecache, protože při spuštění během aktualizace způsobí selhání urpmi. Příkazy jsou uvedeny níže. Viz chyba [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=25072 | 25072]]+Pokud máte nainstalován dnf, budete muset zastavit plánovač makecache, protože při spuštění během aktualizace způsobí selhání urpmi. Příkazy jsou uvedeny níže. Viz chyba [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=25072 | 25072]]
  
-Před spuštěním dalších příkazů se doporučuje spustit soubor „script upgrade_log.txt“, který zachytí zprávy o upgradu pro případ, že dojde k chybě. Zprávy budou zapsány do souboru upgrade_log.txt. Pomocí „exit“ ukončete „skript“.+Před spuštěním dalších příkazů se doporučuje spustit soubor „script upgrade_log.txt“, který zachytí zprávy o povýšení pro případ, že dojde k chybě. Zprávy budou zapsány do souboru upgrade_log.txt. Pomocí „exit“ ukončete „skript“.
  
-**Zde jsou hlavní kroky upgradu:**+**Zde jsou hlavní kroky postupu povýšení:**
  
 Přepněte se na uživatele root příkazem: Přepněte se na uživatele root příkazem:
Řádek 231: Řádek 432:
   su -   su -
  
-Ujistíme se, že náš systém plně aktualizován:+Ujistěte se, že je systém plně aktualizován:
  
   urpmi --auto-update --auto --force   urpmi --auto-update --auto --force
  
-Zakážeme dnf makecache (pokud nemáme nainstalován dnf, můžeme vynechat)+Zakážte dnf makecache (pokud nemáte nainstalován dnf, můžete vynechat)
  
   systemctl stop dnf-makecache.service   systemctl stop dnf-makecache.service
   systemctl stop dnf-makecache.timer && systemctl daemon-reload   systemctl stop dnf-makecache.timer && systemctl daemon-reload
  
-Odebereme všechny repozitáře+Odeberte všechny zdroje (repozitáře)
  
   urpmi.removemedia -a   urpmi.removemedia -a
  
-idáme zdroje Mageie 9. A to buď: +idejte zdroje distribuce Mageia 9. A to buď: 
-  * Pomocí metody MIRRORLIST (která automaticky vybere zrcadlo na základě vaší geografické polohy):+  * Pomocí metody MIRRORLIST (která automaticky vybere zrcadlo na základě vaší zeměpisné polohy):
  
   urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.9.$ARCH.list'   urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.9.$ARCH.list'
  
-  * použitím specifického zrcadla+  * Použitím určitého zrcadla
  
   urpmi.addmedia --distrib <mirror_url>   urpmi.addmedia --distrib <mirror_url>
Řádek 255: Řádek 456:
 URL můžete získat na adrese [[https://mirrors.mageia.org/distrib | htts://mirrors.mageia.org/distrib]] URL můžete získat na adrese [[https://mirrors.mageia.org/distrib | htts://mirrors.mageia.org/distrib]]
  
-Nakonec spustíme povýšení příkazem+Nakonec povýšení spustíte příkazem
  
   urpmi --auto-update --auto --force   urpmi --auto-update --auto --force
Řádek 262: Řádek 463:
  
 <WRAP center round tip 90%> <WRAP center round tip 90%>
-Často je dobré, když máte více než dost volného místa na disku, vyzkoušet aktualizaci před jejím provedením. Pomocí tohoto příkazu: ''urpmi --auto-update --auto --force --download-all --test''otestujte, zda jsou staženy všechny balíčky. Povýšení je pouze simulace.+Často je dobré, když máte více než dost volného místa na disku, vyzkoušet aktualizaci před jejím provedením. Pomocí tohoto příkazu: ''urpmi --auto-update --auto --force --download-all --test''vyzkoušejte, zda jsou staženy všechny balíčky. Povýšení je pouze simulace.
  
-Vyžaduje to však spoustu volného místa. I více než 40% volného místa v oddílu ''/var''. Pokud máte místo v jiném oddílu, můžete určit cíl stažených souborů přidáním cesty směřující k tomuto oddílu za klíčovým slovem ''--download-all''.+Vyžaduje to však spoustu volného místa. I více než 40 % volného místa v oddílu ''/var''. Pokud máte místo v jiném oddílu, můžete určit cíl stažených souborů přidáním cesty směřující k tomuto oddílu za klíčovým slovem ''--download-all''.
  
 Pokud je výsledek dobrý, proveďte povýšení pomocí příkazu ''urpmi --auto-update --auto --force --download-all''. Přidejte také cestu ke staženým souborů, pokud byla zadána dříve. Pokud je výsledek dobrý, proveďte povýšení pomocí příkazu ''urpmi --auto-update --auto --force --download-all''. Přidejte také cestu ke staženým souborů, pokud byla zadána dříve.
  
-Pokud se něco nepovede, obnovte repozitáře na Mageia 8 pomocí ''urpmi.removemedia -a'' a ''urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.8.$ARCH.list'''. A vyčistěte cache ''urpmi --clean''.+Pokud se něco nepovede, obnovte repozitáře na přináležející distribuci Mageia 8 pomocí ''urpmi.removemedia -a'' a ''urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.8.$ARCH.list'''. A vyčistěte cache ''urpmi --clean''.
 </WRAP> </WRAP>
  
-=== Povýšení online za použití DNF (CLI) === +=== Povýšení po internetu za použití DNF (CLI) === 
-Pokud používáte DNF pro správu softwaru (a máte ho správně nakonfigurovaný, dle [[9:pouzivani_dnf|wiki stránky]] o používání DNF), můžete upgradovat na Mageiu 9 v několika krocích (všimněte si, že všechny příkazy musí být spuštěny jako root):+Pokud používáte DNF pro správu softwaru (a máte ho správně nastaven, dle [[9:pouzivani_dnf|wiki stránky]] o používání DNF), můžete povyšovat na Mageiu 9 v několika krocích (všimněte si, že všechny příkazy musí být spuštěny pod superuživatelem - jako root):
  
-  * Ujistíme se, že máme systém plně aktualizovaný+  * Ujistěte se, že máte systém plně aktualizovaný
  
   dnf upgrade --refresh   dnf upgrade --refresh
Řádek 282: Řádek 483:
 dnf install 'dnf-command(system-upgrade)' dnf install 'dnf-command(system-upgrade)'
  
-  * zahajte stahování balíčků Mageie 9 a zkontrolujte možné konflikty:+  * Zahajte stahování balíčků distribuce Mageia verze 9 a zkontrolujte možné konflikty:
  
   dnf system-upgrade --releasever 9 download --allowerasing   dnf system-upgrade --releasever 9 download --allowerasing
  
-Tento příkaz bude žádat o potvrzení a sdělí potřebné volné místo na diskovém oddílu. Pokud nemáte to, co je uvedeno, a navíc několik set MB volného místa na ''/var''. Pokud ''/var'' je součástí ''/'', přidejte ještě pár stovek MB. Pokud máte místo na jiném diskovém oddílumůžete jej použitím direktivy ''--downloaddir cesta_do_adresare_dostupnym_mistem''. Pokud máte ''/boot'' na samostatném oddílu, ujistěte se, že na něm máte dostatek místa pro 2 nové jádra (kernel). +Tento příkaz bude žádat o potvrzení a před zahájením stahování sdělí požadavek na potřebné volné místo na diskovém oddílu. Pokud nemáte to, co je uvedeno, a navíc několik set MB volného místa ve ''/var'' (pokud je ''/var'' součástí ''/'', přidejte ještě pár stovek MB)Pak buď uvolněte dostatek místanebo k tomuto a k dalším příkazům pro aktualizaci systému přidejte volbu ''--downloaddir cesta_do_adresare_dostupnym_mistem''. Pokud máte ''/boot'' na samostatném oddílu, ujistěte se, že na něm máte dostatek místa pro 2 nová jádra (kernel). Ujistěte se také, že máte v ''/'' je další místo pro nové programy. Jakmile máte místa dostatek, řekněte ano a nechte vše stáhnout. Proběhne také zkouška transakcí nanečisto.
  
-  * Pokud stahování a test transakce proběhly úspěšně, uložte svou práci a zavřete aplikace! **Dalším příkazem okamžitě restartujete systém!**+  * Pokud stahování a zkouška transakce proběhly úspěšně, uložte svou práci a zavřete aplikace! **Dalším příkazem okamžitě restartujete systém!**
   * A konečně, spusťte povýšení:   * A konečně, spusťte povýšení:
  
Řádek 336: Řádek 537:
  
 Jste také vítáni na našem [[https://forums.mageia.org/|fóru]][EN]. Fázi vývoje najdete v sekci "Testování : Alfa, Beta, RC a Cauldron". Jste také vítáni na našem [[https://forums.mageia.org/|fóru]][EN]. Fázi vývoje najdete v sekci "Testování : Alfa, Beta, RC a Cauldron".
 +
 +===== Balíčky odebrané z distribuce =====
 +==== Bez odstranění při aktualizaci ====
 +Z distribuce byly odstraněny následující balíčky. Proces aktualizace se jich nedotkne - měly by nadále fungovat na systémech, které je měly před aktualizací, ale nebudou podporovány. Kromě toho nebudou dostávat žádné aktualizace, což znamená, že nejprve pravděpodobně budou zastaralé z verzí upstreamu a následně budou potenciálně vystaveny bezpečnostním problémům - pokud již nejsou. Pravděpodobně byste měli přejít na verzi upstream nebo na lépe udržovanou alternativu, ale to je vaše vlastní rozhodnutí.
 +
 +Kategorie obsahuje následující balíčky, seřazené podle abecedy:
 +  * nrpe [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=26957 | mga#26957]] - Odstraněno v upstreamu.
 +  * QtWebkit [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=29326 | mga#29326]] - Neudržovaný, bezpečnostní riziko.
 +  * Proto jsme také odstranili aplikace závislé na QtWebkit: cutemarked, quiterss, scudcloud, smtube, tomahawk-player, trojita.
 +
 +==== Nahrazení při aktualizaci ====
 +  * ntp - nahrazen ntpsec z bezpečnostních důvodů [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=29326 | mga#28922]], alternativně můžete použít chrony.
 +
 +==== Odebrání při aktualizaci ====
 +Následující balíčky byly z distribuce odstraněny a v balíčku task-obsolete označeny jako zastaralé: budou odstraněny v procesu aktualizace.
 +
 +Tato kategorie obsahuje následující balíčky v abecedním pořadí:
 +  * pgadmin4: Doporučujeme používat balíček z upstreamu.
9/notes.1694541123.txt.gz · Poslední úprava: 2023/09/12 19:52 autor: fri