Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


9:notes

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
9:notes [2023/12/03 13:48] – [Zavaděče] joelp9:notes [2023/12/03 15:19] (aktuální) – [Bez odstranění při aktualizaci] joelp
Řádek 208: Řádek 208:
   * GRUB2 byl aktualizován na verzi 2.06.   * GRUB2 byl aktualizován na verzi 2.06.
   * rEFInd je podporován jako alternativa ke GRUB2.   * rEFInd je podporován jako alternativa ke GRUB2.
 +
 +===== Grafická prostředí =====
 +==== Plasma ====
 +Plasma, desktopové prostředí od komunity KDE, je k dispozici ve verzi 5.27.5, postavené na Qt 5.15.7 a KDE Frameworks 5.105 a KDE Applications 23.04.1.
 +
 +Pokud chcete vyzkoušet Plasmu s **Waylandem**, nainstalujte si //plasma-workspace-wayland//. Při přihlášení by se měl objevit v seznamu desktopových prostředí vašeho oblíbeného správce přihlášení.
 +
 +Všimněte si také, že relace Waylandu s nesvobodným ovladačem Nvidia R535 (nvidia-current) je dostupná, pokud se ujistíte, že je odstraněn příkaz "//nokmsboot//" a nastaven "nouveau.modeset=0" v příkazovému řádku jádra. - Toto je poskytováno jako **Technology Preview** pro testery.
 +
 +Výchozím správcem přihlášení (DM) pro prostředí Plasma je Simple Desktop Display Manager (SDDM).
 +
 +Ksysguard je nahrazen plasma-systemmonitor.
 +
 +Plasma má vlastní 64bitové LiveDVD a lze ji také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +
 +=== liquidshell ===
 +[[https://apps.kde.org/liquidshell/ | liquidshell]] je alternativou k plasmashell.
 +
 +Nepoužívá QtQuick, ale spoléhá se na QtWidgets, proto není potřeba hardwarová akcelerace grafiky.
 +
 +V distribuci Mageia 9 je //liquidshell// obsažen v repozitářích, po instalaci se liquidshell zobrazí jako volba ve správci přihlášení.
 +
 +=== sddm-theme-coffee-ng ===
 +Odvedli jsme práci na zlepšení prezentace Mageia, jako součást této práce jsme zahrnuli alternativní téma pro sddm, //sddm-theme-coffee-ng//. [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=24861 | Dejte nám vědět]], co si myslíte!
 +==== GNOME ====
 +K dispozici je prostředí GNOME 44.2. Ve výchozím nastavení nyní běží na Waylandu, ale poskytuje také alternativní relaci "GNOME na Xorg". Všimněte si, že s nesvobodnými ovladači Nvidia se GNOME ve výchozím nastavení spouští v relaci X11.
 +
 +Pro ty, kteří dávají přednost vzhledu GNOME 2, nabízí GNOME 3 také relaci "GNOME Classic".
 +
 +Jako další alternativa bylo přidáno prostředí GNOME "Flashback". Poskytuje podobné uživatelské prostředí jako relace řady GNOME 2.x. Rozdíly oproti projektu MATE spočívají v tom, že GNOME Flashback používá GTK+ 3 a snaží se sledovat aktuální vývoj GNOME tím, že integruje nedávné změny knihoven GNOME.
 +
 +GNOME má vlastní 64bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +==== LXDE ====
 +Velmi lehké desktopové prostředí založené na GTK+3 je stále k dispozici a je nadále vylepšováno od upstreamu a našeho správce Mageia, i když se jeho komunita částečně přeorientovala na LXQt. Počínaje verzí Mageia 9 přešlo prostředí LXDE z GTK+2 na GTK+3. LXDE nemůže jako zvukový server používat PipeWire, ale pouze PulseAudio.
 +
 +LXDE lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +==== Xfce ====
 +K dispozici je [[https://www.xfce.org/about/tour416 | Xfce 4.18]].
 +
 +Xfce má vlastní 32 a 64 bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).
 +==== LXQt ====
 +LXQt 1.3.0 je součástí klasického ISO.
 +
 +Chcete-li upravit nastavení kompozitoru průhlednosti //picom// v kombinaci se správcem oken //openbox//, můžete si nainstalovat //picom-conf//.
 +
 +LXQt je nyní dodáváno s Kvantum, které umožňuje nastavení různých témat. Lze jej také použít s Plasmou.
 +==== MATE ====
 +K dispozici je MATE 1.26.0.
 +
 +MATE lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalační program). Z důvodu úspory místa nejsou některé aplikace, jako například mate-screenshot (aplikace pro snímání obrazovky), součástí klasického DVD ISO. Pro plnohodnotné využití pracovní plochy MATE se doporučuje, aby si po počáteční instalaci nainstalovali balíček //task-mate//.
 +==== Cinnamon ====
 +K dispozici je Cinnamon 5.6.
 +
 +Cinnamon lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalační program).
 +==== Enlightenment ====
 +Enlightenment je dodáván ve veri E25.4 a knihovnami Enlightenment Foundation Libraries (EFL) 1.26.3. Hlavní verze 0.25 obsahuje zcela nové, ploché téma s přednastavenými alternativními barevnými paletami (včetně světlého tématu) a možností upravovat barvy. Kromě toho je k dispozici další téma se značkou Mageia, m-Dimensions, založené na starším desktopovém tématu, aktualizované o všechny nové funkce kromě barevné palety. Mezi další důležité změny patří přidání možností konfigurace touchpadu, vylepšení směšovače zvuku a významná změna výchozího nastavení: vazby na okraje jsou nyní ve výchozím nastavení vypnuty. Další podrobnosti o této verzi naleznete na adrese [[https://www.enlightenment.org/news/2021-12-26-enlightenment-0.25.0]].
 +
 +Mageia samozřejmě obsahuje uživatelské rozhraní Econnman pro správce připojení connman (pokud je povoleno - výchozí je systemd-networkd.service s Netappletem) a čtyři aplikace založené na EFL: emulátor terminálu Terminology, prohlížeč obrázků Ephoto, lehký přehrávač videa Rage a systémový monitor Evisum. Jako doporučení je k dispozici také Ecrire, základní textový editor založený na EFL. Všimněte si, že uživatelské rozhraní a nastavení písma programu Ecrire nefungují správně s tématem m-Dimensions.
 +
 +Pro ty, kteří se s E teprve seznamují, spouštěcí aplikace a procesy (například Mageia Online Applet pro oznámení o aktualizacích) nejsou automaticky přebírány z /etc/xdg/autostart, ale lze je při spuštění povolit v Hlavní nabídce > Nastavení > Aplikace > Spouštěcí aplikace a přidat požadované aplikace a systémové procesy. Aplikace (pouze), které mají být načteny při restartu DE, jsou řešeny samostatně ze seznamu dostupného přes Hlavní nabídka > Nastavení > Aplikace > Restart aplikací.
 +
 +Systémová lišta aplikace Enlightenment, která používá oznámení SNI appindicator, je samostatný modul, který je třeba načíst (Hlavní nabídka > Nastavení > Moduly) a přidat na polici (panel), kde se zobrazí (pokud je povolen) Mageia Online Applet a Netapplet spolu s dalšími.
 +
 +V současné době byl zaznamenán jeden problém: Při restartování systému E se někdy objeví varování, že mezipaměť Efreet nebyla aktualizována. Obecně to lze ignorovat, protože je to důsledek časového limitu, který se zdá být pro některé systémy stále příliš krátký.
 +==== Odlehčená grafická prostředí ====
 +Svou instalaci Mageia 9 můžete také ještě více odlehčit, k čemuž slouží množství malých a efektivních správců oken. Najdete zde afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, fvwm3, i3, icewm, jwm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm a windowmaker. Po instalaci se objeví v přihlašovací nabídce správce přihlášení.
 +
 +=== IceWM ===
 +IceWM je ve výchozím nastavení nainstalován jako záložní desktopové prostředí, i když v instalátoru vyberete Plasmu nebo GNOME. Je také přítomno ve všech Live ISO.
 +
 +Chcete-li jej spustit, vyberte v přihlašovací nabídce správce přihlášení položku "icewm-session".
 +
 +
 +==== Kancelářské aplikace ====
 +LibreOffice byl aktualizován na verzi 7.5. Podrobnosti naleznete v oficiálních poznámkách k verzím [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.3 | 7.3]], [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.4 | 7.4]] a [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.5 | 7.5]].
 +
 +Byl přibalen nový nástroj pro off-line hlasové diktování, založený na technologiích Kaldi, Vosk, nerd-dictation a eloGraf.
 +
 +
 +==== Internetová aplikace ====
 +  * Chromium-browser byl přesunut do Tainted kvůli patentovým problémům. Pokud chcete používat Chromium, aktivujte prosím toto repozitář.
 +  *  Firefox bude aktualizován na verzi 115 nebo novější krátce po vydání distribuce Mageia (bylo příliš pozdě na zmrazení vydání).
 +  *  Přidali jsme prohlížeče pro protokol Gemini: Lagrange (SDL), Kristall (Qt), Offpunk (CLI).
 +
 +
 +==== Multimediální aplikace ====
 +Poslední patent vypršel v dubnu 2017, a tak je nyní kódování mp3 k dispozici v základu. Pro kódování H.264, H.265/HEVC a AAC jsou stále zapotřebí repositář Tainted.
 +
 +DisplayCAL je nástroj pro kalibraci barev displeje pomocí senzoru. Vrací se, protože byl portován do jazyka Python 3.
 +
 +Blender pro 3D animace je nyní ve verzi 3.3.4.
 +
 +==== Editory ====
 +  * Vim byl aktualizován na verzi 9.0
 +  * NeoVim na 0.9.1
 +
 +==== Hry ====
 +V komunitě Mageia se naše láska ke svobodnému softwaru vztahuje i na hry s otevřeným zdrojovým kódem. Během cyklu vydání distribuce Mageia 9 bylo vynaloženo velké úsilí na vytvoření balíčku mnoha nových her, díky čemuž je Mageia 9 velmi dobrou platformou pro intenzivní i příležitostné hráče. [[https://madb.mageia.org/package/comparison/release/8/withrelease/9/group/78%2C20%2C64%2C10%2C30%2C46%2C109%2C138%2C74%2C1 | Seznam všech nových a aktualizovaných her]] v Mageia 9 najdete v Mageia App DB. Podívejte se také na [[https://wiki.mageia.org/en/Ways_to_install_programs#Game_environments_.28and_some_apps_too.29 | Herní prostředí]].
 +
 +==== Vzdělávání ====
 +Mageia 9 přichází s verzí gcompris-qt 3.3, která přináší některé nové aktivity.
 +
 +==== Vývoj software ====
 +=== Kompilery a nástroje ===
 +
 +Glibc bylo aktualizováno na verzi 2.36. GCC bylo aktualizováno na verzi 12.3, GDB na 12.1 a Valgrind na 3.20.0. LLVM bylo aktualizováno na verzi 15.0.
 +
 +Firebird byl aktualizován na verzi 4.0.2.
 +
 +IPython byl aktualizován na verzi 8.10.
 +
 +Většina knihoven byla aktualizována na nejnovější stabilní verze (dlouhodobá podpora, pokud je k dispozici), například Qt 5.15.7 a GTK+ 3.24.38.
 +
 +GTK4 je rovněž k dispozici ve verzi 4.10.3.
 +
 +Tcl/Tk je ve verzi 8.6.13.
 +
 +Ocaml byl aktualizován na verzi 4.14.0.
 +
 +Java stack byl aktualizován na verzi 17, Java 8 a Java 11 jsou stále k dispozici, ale nejsou výchozí. Java latest poskytuje nejnovější javu, která nebyla vydána. V současné době je to Java 18.
 +
 +Mono bylo aktualizováno na verzi 6.12.
 +
 +Byl aktualizován stack MinGW.
 +
 +=== Virtualizace ===
 +QEmu bylo aktualizováno na verzi 7.2.
 +
 +Libvirt byl aktualizován na verzi 9.1.0, virt-manager na 4.1.0 a libguestfs na 1.49. Některé podbalíčky libguestfs jsou nyní sestaveny z guestfs-tools 1.49.
 +
 +Xen je ve verzi 4.17.0.
 +
 +=== Virtualbox ===
 +VirtualBox je ve verzi 7.0.10.
 +
 +=== Programovací jazyky ===
 +Python 3 byl aktualizován na verzi 3.10.11.
 +
 +Python 2 je vyřazen (většina modulů python2 již byla odstraněna).
 +
 +Perl byl aktualizován na verzi 5.36.
 +
 +Ruby bylo aktualizováno na verzi 3.1.4.
 +
 +Rust je ve verzi 1.70.0. Bude aktualizován během doby podpory Mageia 9, aby sledoval nový vývoj.
 +
 +PHP bylo aktualizováno na verzi 8.2, která přináší další zlepšení výkonu.
 +
 +Knihovny Qt jsou k dispozici jak ve verzi 5.15.17, tak ve verzi 6.4.1, s vazbami na Python prostřednictvím PyQt5, PyQt6, PySide2 a PySide6.
 +
 +==== Serverové aplikace ====
 +=== Nextcloud ===
 +Více v [[https://wiki.mageia.org/en/Nextcloud | samostatném článku]][EN].
 +
 +=== Veyon ===
 +Tato aplikace, která umožňuje sledovat a ovládat skupinu počítačů, nahrazuje italc. Je k dispozici ve verzi 4.7.4.
 +
 ===== Povýšení systému z distribuce Mageia 8 ===== ===== Povýšení systému z distribuce Mageia 8 =====
 Aktualizace z verze Mageia 8 je podporována a v posledních měsících byla vyladěna.  Aktualizace z verze Mageia 8 je podporována a v posledních měsících byla vyladěna. 
Řádek 380: Řádek 537:
  
 Jste také vítáni na našem [[https://forums.mageia.org/|fóru]][EN]. Fázi vývoje najdete v sekci "Testování : Alfa, Beta, RC a Cauldron". Jste také vítáni na našem [[https://forums.mageia.org/|fóru]][EN]. Fázi vývoje najdete v sekci "Testování : Alfa, Beta, RC a Cauldron".
 +
 +===== Balíčky odebrané z distribuce =====
 +==== Bez odstranění při aktualizaci ====
 +Z distribuce byly odstraněny následující balíčky. Proces aktualizace se jich nedotkne - měly by nadále fungovat na systémech, které je měly před aktualizací, ale nebudou podporovány. Kromě toho nebudou dostávat žádné aktualizace, což znamená, že nejprve pravděpodobně budou zastaralé z verzí upstreamu a následně budou potenciálně vystaveny bezpečnostním problémům - pokud již nejsou. Pravděpodobně byste měli přejít na verzi upstream nebo na lépe udržovanou alternativu, ale to je vaše vlastní rozhodnutí.
 +
 +Kategorie obsahuje následující balíčky, seřazené podle abecedy:
 +  * nrpe [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=26957 | mga#26957]] - Odstraněno v upstreamu.
 +  * QtWebkit [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=29326 | mga#29326]] - Neudržovaný, bezpečnostní riziko.
 +  * Proto jsme také odstranili aplikace závislé na QtWebkit: cutemarked, quiterss, scudcloud, smtube, tomahawk-player, trojita.
 +
 +==== Nahrazení při aktualizaci ====
 +  * ntp - nahrazen ntpsec z bezpečnostních důvodů [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=29326 | mga#28922]], alternativně můžete použít chrony.
 +
 +==== Odebrání při aktualizaci ====
 +Následující balíčky byly z distribuce odstraněny a v balíčku task-obsolete označeny jako zastaralé: budou odstraněny v procesu aktualizace.
 +
 +Tato kategorie obsahuje následující balíčky v abecedním pořadí:
 +  * pgadmin4: Doporučujeme používat balíček z upstreamu.
9/notes.1701607730.txt.gz · Poslední úprava: 2023/12/03 13:48 autor: joelp