Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


6:notes
no way to compare when less than two revisions

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.


6:notes [2017/08/11 16:39] (aktuální) – vytvořeno pro MGA6 yullaw
Řádek 1: Řádek 1:
 +====== Poznámky vydání Mageie 6 ======
 +====== Úvod ======
 +(([en]https://wiki.mageia.org/en/Mageia_6_Release_Notes - překlad do CZ a úpravy <yullaw@mageia.cz>))Mageia je svobodný operační systém rodiny GNU/Linux, který lze nainstalovat buď jako hlavní operační systém nebo jako alternativní systém k jednomu nebo několika předinstalovaných systémů (tzv. dualboot). Mageia je komunitní projekt financovaný neziskovou organizací Mageia.org volených přispěvatelů. Mageia je vyvíjena //jeho// a //pro// komunitu uživatelů, je vhodná pro celou řadu uživatelů, od úplných začátečníků setkávající se poprvé s GNU/Linux až po pokročilé vývojáře či administrátory systému.
  
 +Poslední stabilní vydání projektu Mageie, Mageia 6, byla vyvinuta již dva roky předtím, než byla oficiálně vydána dne 16. července 2017. Ta bude podporována bezpečnostními aktualizacemi a opravami chyb po 18 měsíců, čili do 16. ledna 2019.
 +
 +===== Dostupná instalační média =====
 +Mageia má dva odlišné typy instalačních médií:
 +  * Klasické ISO (DVD 32bit, DVD 64bit), které používá [[https://doc.mageia.org/installer/6/cs/content/index.html|tradiční instalátor DrakX]]. 32bit a 64bit DVD ISO obsahují všechny podporované lokalizace, na výběr velké množství balíčků (včetně většiny podporovaných grafických prostředí) a __všech proprietárních ovladačů__. Použití těchto non-free balíčků lze vypnout během instalace.
 +  * LiveISO (LiveDVD 32bit, LiveDVD 64bit), které lze využít k nahlédnutí do distribuce, a také jsou alternativy k instalaci Mageie na harddisk. LiveDVD poskytuje desktopové prostředí Plasma (64bit), GNOME (64bit) nebo Xfce (32 nebo 64bit). LiveDVD obsahují také všechny podporované lokalizace a vybraného softwaru, což je způsob, jak rychleji začít pracovat s Mageiou.
 +
 +Všechny obrazy ISO mohou být vypáleny na DVD nebo [[:instalace-live_usb|zapsány na USB klíčenku]]. Berte ovšem na vědomí velikost ''iso'' souboru a velikost USB klíčenky, například 4GB ISO obraz může být příliš velký pro některé "nominální" 4GB USB klíčenky, vzhledem k tomu, že jejich skutečná kapacita je mírně nižší než hodnota uváděná na trhu.
 +
 +Další informace naleznete na [[https://doc.mageia.org/installer/5/cs/content/Select-and-use-ISOs.html|stránce s instalačními médii]].
 +
 +Na [[https://www.mageia.org/cs/6/|stránce stahování Mageie 6]] naleznete různé možnosti stahování: k dispozici  jsou soubory pro přímé stahování (FTP a HTTP) a torrenty pro BitTorrent.
 +
 +===== online repozitáře Mageie =====
 +Balíčky v Mageii jsou dostupné ve třech [[:zdroje|repozitářích]]/[[#dostupna_instalacni_media|médiích]], podle toho, jakou licenci každý balíček používá. Zde je přehled repozitářů:
 +  * **Core** - obsahuje balíčky s [[wp>cs:Otevřený_software|free-open-source]] software, tedy balíčky pod licencí free-open-source. Sada ''Core'' médií jsou přidány ve výchozím nastavení a ''Core Release'', ''Core Updates'' jsou ve výchozím nastavení povoleny.
 +  * **Nonfree** - obsahuje balíčky, které jsou zdarma, to znamená, že Mageia je může šířit, ale obsahují [[wp>cs:Proprietární_software|uzavřený(proprietární) software]]. Proto název ''Nonfree'' (nesvobodný). Tyto [[:zdroje|zdroje]] obsahují například proprietární ovladače pro grafické karty [[:hardware:graficke_karty:nvidia|NVIDIA]] a [[:hardware:graficke_karty:ati|ATI]], firmware pro různé [[:hardware:wifi|Wi-Fi karty]] ap. Sada ''Nonfree'' médií je přidán ve výchozím nastavení a ''Nonfree Release'' a ''Nonfree Updates'' __nejsou__ ve výchozím nastavení povoleny.
 +  * **Tainted** - obsahuje balíčky pod svobodnou licencí. Hlavní kritéria pro balíčky v tomto úložišti jsou, že může porušovat patenty a autorská práva v některých zemích světa (např. multimediální kodeky potřebné pro přehrávání různých audio / video souborů, soubory potřebné pro přehrávání komerčních video DVD  ... atd.). Sada ''Tainted'' médií je přidána ve výchozím nastavení, ale __nejsou__ povolena, to znamená, že jsou opt-in, proto se podívejte na místní zákony před použitím balíčků z tohoto repozitáře. Toto úložiště je jen přidáno pro pohodlí uživatelů. Tento repozitář je stejný pro Mageiu, tak jako bylo [[http://plf.zarb.org/packages.php|PLF pro Mandrivu]] a [[http://rpmfusion.org|RPM Fusion]] pro uživatele Fedory.
 +
 +Prosím, nezapomeňte, aby pro 64bitový systém byly přidány a povoleny 32bitové zdroje. Jsou-li 64bitové zdroje [[:zdroje#nonfree_repozitare|non-free]] nebo [[:zdroje#tainted_repozitare|tainted]] povoleny, odpovídající 32bitové zdroje by měli být také povoleny, protože jsou použity některých balíčků, tak jako je ''playonlinux'' nebo ''steam''.
 +
 +====== Nejzajímavější poznámky vydání ======
 +===== KDE Plasma 5 nahrazuje KDE SC 4 =====
 +  * Mageia 6 přechází na LTS (Long Term Support = dlouhodobá podpora) verzi komunitní desktopové prostředí KDE, Plasma 5.8. Desktopové prostředí pracuje společně s aplikacemi KDE 16.12 a KDE Frameworks 5.32 (KF5).
 +
 +  * Všechny balíčky ekosystému KDE byly aktualizovány na jejich dostupnou verzi KF5. Desktopové prostředí KDE4 není již v Mageii 6 k dispozici, protože je zastaralé oproti upstreamu a nemůže být účinně udržováno vedle jeho nástupce Plasma 5. Podrobnější informace o Plasma 5 naleznete v těchto poznámkách k vydání.
 +
 +===== DNF2 jako alternativní správce balíčků =====
 +  * DNF (Dandified Yum) byl zaveden jako alternativa k urpmi v Mageii 6. Mageia je potěšena, že je jednou z prvních hlavních distribucí Linuxu, která nabízí verzi DNF2! Tato verze DNF obsahuje rozšířené hlášení problémů, pokročilé sledování slabých závislostí, podporu pro bohaté závislosti a podrobnější informace o transakcích při provádění akcí. Všechny čisté instalace přes klasické instalační DVD nebo LiveDVD již automaticky nainstalují DNF. V závislosti na způsobu upgradu na Mageiu 6 může být nutná ruční doinstalace. K podpoře používání DNF v desktopovém prostředí je nyní k dispozici nový frontend nástroj: ''dnfdragora''. Tento nový nástroj je založen na aplikaci rpmdrake, ale nabízí uživatelská rozhraní (UI) pro desktopové prostředí založených na Qt a GTK+ a také nabízí frontend ncurses pro serverové nebo cloudové prostředí, stejně jako pro správu balíčků přes relace SSH.
 +
 +  * Nyní výhodou je, že může nabídnout bezplatný a open source software třetích stran prostřednictvím Fedora COPR a openSUSE Build Service cílené na Mageiu 6 a vyšší. Prostřednictvím COPR nebo OBS může kdokoliv snadně poskytnout svobodný nebo open source software sestavený a přizpůsobený pro Mageiu, stejně tak svobodný a open source software, který je do značné míry kompatibilní s Mageiou spulu s dalšími populárními distribucemi Linuxu.
 +
 +  * Další podrobnosti naleznete v podrobné části o správě balíčků v těchto poznámkách k vydání.
 +
 +===== Podpora AppStreamu =====
 +  * Naše RPM repozitáře nyní poskytují metadata AppStreamu. Nástroje jako GNOME Software a Plasma Discover poskytují bohaté zkušenosti při vyhledávání, identifikaci a správě aplikací.
 +
 +  * AppStream napříč distribucemi usiluje o rozšíření softwaru tím, že standardizuje metadata softwarových komponent. Poskytuje přehled aplikací z repozitářů a specifikace potřebných pro vytvoření uživatelsky přívětivých center aplikací.
 +
 +  * Další podrobnosti naleznete v podrobné části o správě balíčků v těchto poznámkách k vydání.
 +
 +===== Podpora architektury ARM =====
 +  * ARM (Advanced RISC (Reduced Instruction Set Computing) Machine) port zahájený během dní Mageia 1 byl restartován a dokončen. Jádro je k dispozici pro ARMv5 a ARMv7, součástí Raspberry Pi.
 +
 +  * Zatím neexistuje instalátor a je stále považováno za experimentální, nicméně většina distribucí byla úspěšně sestavena na obou architekturách (pro více informací viz náš přehled stavu ARM). Plán je poskytnout instalační obrazy pro populární zařízení ARM v nadcházejících měsících. Zatím neexistují žádné poznámky během vydání Mageie 6.
 +
 +===== GRUB2 výchozím zavaděčem =====
 +  * GRUB2 je výchozí zavaděč nových instalací Mageie 6 a jeho integrace do nástrojů DrakX se výrazně zlepšila. GRUB Legacy a LILO již nejsou nabízeny jako alternativy, protože nejsou kompatibilní s výchozím formátem souborového systému ''ext4'' Mageie 6. Jsou však zachovány během upgradů z Mageie 5, protože zůstávají kompatibilní s již existujícími souborovými systémy (vytvořenými Mageiou 5 či staršími). Další podrobnosti naleznete v části "Zavaděč" těchto poznámek k vydání.
 +
 +===== Xfce LiveDVD =====
 +  * Xfce live DVD jsou nyní k dispozici k nabídnutí lehkého, live prostředí pro testování a k užití na starších počítačích, nebo pro ty, co preferují lehké prostředí. Jsou dostupné verze jak pro 32bit architekturu, tak i pro 64bit, kde 32bit verze DVD nahrazuje 32bit GNOME a KDE4 Live z předchozích verzí Mageie. GNOME a Plasma LiveDVD jsou stále dostupné pro 64bit, což tyto desktopové prostředí mohou být nainstalovány na 32bit systémech za pomocí klasického instalačního DVD nebo přes síť.
 +
 +===== Nová vizuální identita nástrojů Mageia =====
 +  * Pro všechny nástroje Mageie byla vytvořena jednotná a moderní sada ikon, která poskytuje potřebná vizuální vylepšení Ovládacího centra Mageie a jeho různých modulů.
 +
 +====== Hlavní vývoj ======
 +===== Instalace =====
 +==== Fáze 1 ====
 +  * Podpora hardwaru byla rozšířena ke spuštění instalačního programu na nejnovějších počítačích.
 +
 +==== Fáze 2 ====
 +  * Nyní používáme správce oken Mutter namísto správce oken MatchBox
 +  * Nápověda byla portována z WebKit1 na WebKit2
 +  * Výchozí velikost okna instalátoru byla navýšena z 800x600 na 1024x768
 +  * Nyní podporujeme energeticky nezávislé paměťové zařízení s [[https://en.wikipedia.org/wiki/NVM_Express|[en] rozhraním zařízení NVMe]]
 +  * Spousta opravených chyb a vylepšení v rozdělení oddílů, zejména pro automatické rozdělení, jako je možnost "Použít celý disk"
 +
 +==== UEFI ====
 +  * Podpora UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) byla od Mageie 5 výrazně vylepšena, zejména pokud jde o krok rozdělování disků. Další podrobnosti o instalaci systému pod UEFI najdete na [[:system:instalace_systemu:uefi|Instalace na systémech s UEFI firmwarem]].
 +
 +==== Podpora hardwaru ====
 +  * Nové architektury:
 +    * podpora pro ARM v5 je zpět (založena na počátečním portu Mageie 1)
 +    * podpora pro ARM v7 byla přidána
 +
 +  * Vstupní zařízení:
 +    * vstupní zařízení tak jako klávesnice, myš, touchpad a další, jsou nyní ovládané knihovnou ''libinput'', která je výchozí (verze 1.7.3 v době vydání).
 +    * X.org ovladač ''vmmouse'' nebude již nainstalován a použit, protože se stal zastaralým díky vstupnímu ovladači v Kernelu
 +
 +==== Zavaděč ====
 +  * Výchozí zavaděč (a také jediný volitelný zavaděč během nové instalace) je již GRUB2 a už ne GRUB Legacy. GRUB Legacy má známé omezení a nepodporuje:
 +    * souborové systémy Ext4 formátované s e2fsprogs 1.43 nebo novější (používané v Mageia 6),
 +    * souborové systémy XFS V5
 +
 +  * Vzhledem k tomu, že LILO a GRUB Legacy již nejsou nadále udržovány, nabízíme pouze GRUB2 pro nové instalace. Pro povýšené verze operačního systému stále nabízíme starší verze GRUB a LILO, pokud byly dříve nainstalovány a použity. Starší souborové systémy nepoužívaly nová metadata, která GRUB Legacy nepodporuje. Zavaděč GRUB Legacy nebude automaticky nahrazen GRUBem 2 během povýšení systému; pokud si ale tak přejete, může být tak učiněno ručně po instalaci v [[:mcc|Ovládacím centru Mageia]].
 +
 +  * Integrace GRUB2 do nástrojů DrakX byla výrazně vylepšena:
 +    * Nyní je možné aktivovat/deaktivovat nástroj os-prober, který se pokouší detekovat již nainstalované operační systémy. V některých těžkých konfiguracích (mnoho diskových oddílů a/nebo nainstalovaných operačních systémů) je známo, že je poměrně pomalý a proces instalace může trvat až 10 minut.
 +    * U počítačů bez UEFI (čili s BIOSem), pokud instalační disk požaduje GUID (globally unique identifiers) tabulku oddílů (GPT), instalátor nyní vytvoří [[https://en.wikipedia.org/wiki/BIOS_boot_partition|[en] spouštěcí oddíl BIOS]].
 +
 +  * U nových instalací Mageie 6 (bez povýšení systému), je-li potřeba jiný zavaděč než GRUB2, jako například zavaděč Windowsů, přejděte na část [[:6:errata#zachovani_zavadece_tretich_stran|Zachování stávajícího zavaděče třetích stran]] a [[http://docteam.mageia.nl/cs/installer/content/setupBootloader.html#d4e912|Použití stávajícího zavaděče]].
 +
 +  * Pokud během instalace Mageie 6 chcete předejít přepsání hlavního spouštěcího záznamu (MBR)(BIOS) a máte například vytvořený harddisk jako ''/dev/sda'', USB klíčenku Mageia 6 ISO DVD jako ''/dev/sdb'' a jinou USB klíčenku naformátovanou do FAT32 jako ''/dev/sdc)'', řešením je nainstalovat zavaděč GRUB2 na USB klíčenku naformátovanou do FAT32 (''/dev/sdc)'') dle [[http://docteam.mageia.nl/cs/installer/content/setupBootloader.html#d4e861|tohoto návodu]] a jakmile se počítač spustí, spusťte systém z USB klíčenky k načtení Kernelu Mageie.
 +
 +===== Lokalizace (l10n) / Internacionalizace (i18n) =====
 +==== Příručky ====
 +  * Příručky tradičního instalátoru a Ovládacího centra Mageia byly (částečně) přeloženy do mnoha dalších jazyků. Viz naše [[http://www.mageia.org/doc/|oficiální dokumentace]].
 +  * Snímek obrazovky v EN se použije v případě, není-li lokální snímek obrazovky v příručce HTML k dispozici.
 +  * Příručky PDF a EPUB se vytvoří pouze, pokud je k dispozici více než polovina potřebných lokalizovaných snímků obrazovky pro tyto příručky.
 +
 +==== Překlady softwaru ====
 +  * Byly přidány nové překlady, zatímco jiné byly vylepšeny. Děkujeme naší specializované komunitě překladatelů za jejich spolehlivou práci.
 +
 +==== Vstupní metody ====
 +  * Vzhledem k přechodu na Qt5 pro Mageiu 6 byly provedeny změny v nástroji ''localedrake'' k instalaci zásuvných modulů Qt5 pro platformu vstupní metody, je-li uživatelův desktop Plasma 5. Avšak je někdy nutná manuální instalace:
 +    * pro použití ''fcitx'', ''gcin'', ''hime'' s aplikacemi v Qt5, balíčky zásuvných modulů Qt5 budou muset být  doinstalovány, nepoužívá-li se Plasma 5: ''fcitx-qt5'', ''gcin-qt5'', ''hime-qt5''
 +    * pro použití  ''ibus'', ''fcitx'', ''gcin'', ''hime'', ''scim'' s aplikacemi v Qt4, balíčky zásuvných modulů Qt4 musí být doinstalovány ručně: ''ibus-qt4'', ''fcitx-qt4'', ''gcin-qt4'', ''hime-qt4'', ''scim-qt4''
 +    * ''scim'' a ''uim'' nebudou fungovat s aplikacemi v Qt5 kvůli jejich nedostatečné podpoře pluginů Qt5
 +    * díky nedostatku novějšího stabilního vydání z upstreamu nemusí ''uim'' pracovat za různých okolností
 +
 +  * GNOME nyní ve výchozím nastavení používá Wayland. Proto je ''ibus'' jedinou podporovanou platformou vstupní metody.
 +
 +===== Správa balíčků =====
 +==== Nové RPM ====
 +  * RPM bylo aktualizováno na verzi 4.13.0.1.
 +
 +  * RPM 4.13 nabízí klíčové zlepšení RPM jako celek, včetně:
 +    * [[http://rpm.org/user_doc/file_triggers.html|[en] Standardizované spouštěče souborů]]
 +    * [[http://rpm.org/user_doc/boolean_dependencies.html|[en] bohaté/Boolean závislosti]]
 +    * Několik změn ke zlepšení správnosti generovaných balíčků
 +    * Lepší správa podpisů a hesel během výstavbě balíčků s možností překopírování do klíče Gnu Privacy Guard (GPG)
 +    * podpisy GPG jsou nyní operovány utilitou GnuPG2
 +
 +  * Další informace o změnách RPM 4.12 (dodávané s Mageiou 5) na RPM 4.13.0.1 naleznete na webu RPM:
 +    * RPM 4.13: http://rpm.org/wiki/Releases/4.13.0.html
 +    * RPM 4.13.0.1: http://rpm.org/wiki/Releases/4.13.0.1.html
 +
 +==== Nový alternativní správce balíčků: DNF ====
 +  * DNF (Dandified Yum) byl představen jako alternativa k urpmi v Mageii 6.
 +
 +  * DNF je další správce závislostí nové generace a vysokoúrovňový správce balíčků, který následuje svůj rodový původ ve dvou projektech: ve Fedoře Yum (Yellowdog Updater, upravený) a v openSUSE SAT Solver (libsolv). DNF se před mnoha lety rozdělil od Yum k použití knihoven SAT Solver od openSUSE a byl masivně přeprogramován tak, aby bylo jeho API možno použít pro oba rozšířené DNF (skrz zásuvné moduly a triky) a vytvářel tak aplikace nad nimi (například grafické frontendy a systém frameworku).
 +
 +  * Mageia je potěšena, že je jednou z prvních hlavních distribucí Linuxu, která nabízí verzi DNF 2! Tato verze DNF obsahuje rozšířené hlášení problémů, pokročilé sledování slabých závislostí, podporu pro bohaté závislosti a podrobnější informace o transakcích při provádění akcí.
 +
 +  * Mageia 6 přechází na DNF verzi 2.5.1, spolu se zásuvnými moduly core verze 2.1.1 a extra zásuvných pluginů ve verzi 2.0.1.
 +
 +  * U nových čistých instalacích prostřednictvím klasických a nebo živých médií bude DNF instalována paralelně s urpmi. V závislosti na způsobu upgradu na Mageiu 6 může být nutná ruční doinstalace balíčku ''dnf''.
 +
 +  * Informace o použití DNF naleznete na stránce wiki: [[https://wiki.mageia.org/en/Using_DNF|[en] Použití DNF]].
 +
 +==== Nový grafický frontend využívající DNF ====
 +  * Aby Mageia nabídla uživatelsky přívětivý grafický zážitek pomocí DNF, vytvořila nový nástroj: ''dnfdragora''. Tento napříč distribucemi nový frontend pro DNF nabízí intuitivní zážitek pro správu balíčků.
 +
 +  * Na rozdíl od rpmdrake nabízí dnfdragora nativní uživatelské rozhraní (UI) pro desktopové prostředí založené na Qt a GTK+ a také nabízí frontend ncurses pro serverové nebo cloudové prostředí a pro správu balíčků prostřednictvím relace SSH.
 +
 +  * K instalaci frontendu v Qt nebo GTK+, nainstalujte balíček ''dnfdragora-qt'' nebo resp. ''dnfdragora-gtk''. Přejete-li si používat jen ncurses UI, nainstalujte balíček ''dnfdragora''.
 +
 +==== PackageKit ====
 +  * PackageKit byl aktualizován a přepnut do nového backendu, což dramaticky zvyšuje spolehlivost a použitelnost rozhraní založených na PackageKitu, jako například Apper (Plasma Desktop) a GNOME Software (GNOME).
 +
 +  * Nový backend PackageKit je zcela nezávislý na urpmi a může být spravován pomocí rozhraní balíčku PackageKit, jako je například Apper nebo DNF (který sdílí s ním úložiště nastavení konfigurace).
 +
 +==== AppStream ====
 +  * Naše RPM-MD (RPM MetaData) repozitáře (používány DNF a PackageKitem) poskytují AppStream metadata. Nástroje, jako je GNOME Software (GNOME Desktop, zabalený jako ''gnome-software'') a Plasma Discover (KDE Plasma Desktop, zabalený jako ''discover''), využívají metadata AppStreamu pro bohaté zkušenosti při vyhledávání, identifikaci a správě aplikací.
 +
 +  * AppStream napříč distribucemi usiluje o rozšíření softwaru tím, že standardizuje metadata softwarových komponent. Poskytuje přehled aplikací z repozitářů a specifikace potřebných pro vytvoření uživatelsky přívětivých center aplikací.
 +
 +  * Další informace naleznete na webové stránce AppStreamu: https://www.freedesktop.org/wiki/Distributions/AppStream
 +
 +==== Nový nástroj k sestavení balíčku: Mock ====
 +  * Počínaje Mageie 6, Mock je nyní podporován jako nástroj k sestavení balíčků. Mock umožňuje snadnou automatizaci sestavení balíčků v rámci prostředí kontejnerů a v Mageii lze použít k sestavení balíčků pro Mageiu, Fedoru a CentOS/RHEL.
 +
 +  * Další informace o použití Mock naleznete na stránce wiki: [[https://wiki.mageia.org/en/Using_Mock|[en] Použití Mock]].
 +
 +==== Podpora pro Fedora COPR ====
 +  * Počínaje Mageie 6, je nyní možné nabídnout bezplatný a otevřený zdroj třetí strany prostřednictvím softwaru ve Fedora COPR zaměřeného na Mageiu. Nyní je možné prostřednictvím COPRu, aby kdokoliv snadno nabídl software postavený a přizpůsobený pro Mageiu, stejně jako software, který je do značné míry kompatibilní s Mageiou spolu s dalšími populárními RPM distribucemi Linuxu.
 +
 +  * Správce balíčku DNF je integrovaný v COPR a umožňuje v Mageii snadné hledání, identifikaci, aktivaci a deaktivaci COPR repozitářů.
 +
 +  * Další informace o programu Fedora COPR najdete na stránce wiki: [[https://wiki.mageia.org/en/Fedora_COPR|Fedora COPR]]
 +
 +==== Podpora pro openSUSE Build Service ====
 +  * Počínaje Mageie 6, je nyní možné nabídnout bezplatný a otevřený zdroj třetí strany prostřednictvím softwaru v openSUSE Build Service zaměřeného na Mageiu. Nyní je možné prostřednictvím OBS, aby kdokoliv snadno nabídl software postavený a přizpůsobený pro Mageiu, stejně jako software, který je do značné míry kompatibilní s Mageiou spolu s dalšími populárními RPM distribucemi Linuxu.
 +
 +  * Navíc soukromé instance Open Build Service propojené s openSUSE Build Service budou mít automaticky podporu pro vytváření softwaru pro Mageiu 6 a novější.
 +
 +  * Další informace o službě openSUSE Build naleznete na stránce wiki: [[https://wiki.mageia.org/en/OpenSUSE_Build_Service|[en] OpenSUSE Build Service]]
 +
 +==== perl-URPM a urpmi ====
 +  * Díky novému RPM 4.13, urpmi zlepšilo sledování chyb balíčků
 +  * urpmi nyní preferuje zrcadla http, když používá seznam Mageia zrcadel skrz MIRRORLIST. Tím se automaticky zabrání výběru rsync zrcadla, což brání použití stahovacího asistenta aria2.
 +  * Výchozí počet transakcí byl navýšen z 8 na 50 balíčků
 +  * ''kernel-firmware-nonfree'' je zapsán do seznamu povolených (označen jako ručně instalovaný), aby nedošlo k jeho nechtěnému odstranění pomocí příkazu ''urpme %%--%%auto-orphans''
 +  * Byly provedeny různé opravy chyb
 +
 +===== Nástroje =====
 +==== Ovládací centrum Mageia ====
 +  * Nápověda Ovládacího centra Mageia (MCC) byla portována z WebKit1 na WebKit2.
 +
 +==== ManaTools ====
 +  * ManaTools je souhrn konfiguračních nástrojů, které uživateli umožní nakonfigurovat co nejvíce systémových komponentů ve velmi jednoduchém, inovativním a atraktivním rozhraní. Skládá se z několika modulů, které lze provozovat i jako autonomní aplikace. Dodává se s MPan, což je obecná aplikace spouštěče, která může spouštět interní nebo externí moduly, například nástroje pro konfiguraci systému.
 +
 +  * ManaTools začal jako port Ovládacího centra Mageia (MCC) k ''libYui'' (SUSE knihovna abstrakce widgetu), ale jeho cílem je poskytnout jednoduché a společné rozhraní pro vývoj a přidání nových modulů založených na ''libYui''. Každý modul, včetně MPan, lze spustit buď pomocí rozhraní Qt5, GTK+3 nebo ncurses.
 +
 +  * Dostupné nástroje:
 +    * ''dragoraUpdate'' - správce RPM aktualizací
 +    * ''mana'' - příkaz v příkazovém řádku ke spuštění modulů ManaTools
 +    * ''manaclock'' - správce data/času
 +    * ''manadm'' - správce konfigurace přihlášení
 +    * ''manahost'' - správce hostů
 +    * ''manalog'' - čtečka journalctl logů
 +    * ''manaproxy'' - správce proxy
 +    * ''manaservice'' - správce služeb
 +    * ''manauser'' - správce uživatelů
 +    * ''manawall'' - správce firewallu
 +    * ''mpan'' - hlavní ovládací panel k načtení modulů (podobně jako v MCC)
 +    * ''rpmdragora'' - správce instalace RPM balíčků používající urpmi (viz také ''dnfdragora'' pro rozhraní DNF, zabalené odděleně)
 +
 +==== Ostatní ====
 +==== Uvítací obrazovka Mageie - MageiaWelcome ====
 +  * MageiaWelcome byl portován do Python 3 a GTK+3.
 +
 +==== Isodumper ====
 +  * IsoDumper k zápisu obrazů ISO do paměťových zařízení, přichází s novým grafickým rozhraním, používající knihovnu ''libyui''. IsoDumper tedy může používat jak grafickou knihovnu GTK+, tak i Qt. Musíte tedy vybrat kterou chcete používat, buď ''isodumper-gtk'' nebo ''isodumper-qt''. IsoDumper také přichází s rozhraním ncurses, což umožní použití i v případě, že není žádná X relace dostupná. Pro upgrade bude dostupná jen verze ncurses. Pro kompletní grafickou nástavbu musíte doinstalovat ručně.
 +
 +==== Docker ====
 +  * Ekosystém Dockeru byl rozšířen (na základě enginu verze 17.03) s mnoha přídavnými nástroji, jako například ''docker-compose'' (orchestrace s podporou v3), ''containerd'' (démon řídící runC), ''docker-registry'' (sdílení obrázků), ''docker-machine'' (instalace dockeru na vzdáleném systému) a ''python-docker'' (knihovny pythonu 2 a 3 pro engin správce API)
 +
 +==== LiveCD Tools ====
 +  * V Mageii 6 nástroje LiveCD Tools byly přestaveny s nejaktuálnější verzí (v24.4), k využití DNF a vytvářením pracovních obrazů založených na Mageii 6. To může být užitečné jak pro tvorbu vlastního Live média k osobnímu využití, tak i k šíření s ostatními uživateli.
 +
 +  * Informace o používání nástrojů LiveCD najdete na stránce wiki: [[https://wiki.mageia.org/en/Using_the_LiveCD_Tools|Používání nástrojů LiveCD]]
 +
 +===== Základ systému =====
 +==== Podpora Kernelu a hardwaru ====
 +  * Mageia 6 přechází na Kernel 4.9, což je verze LTS s EOL (k lednu 2019).
 +
 +Touto verzí Kernelu je povolena správa veškerého hardwaru. Kernel společně s Mesa 17.1 poskytují lepší grafiku, což mimo jiné přináší také vyšší výkon pro hardware Intel a experimentální recklocking v ovladači nouveau.
 +
 +  * Ostatní odnože Kernelu jsou součástí, zejména ''kernel-tmb'' a ''kernel-linus'' (vanila Kernel bez jakýkoliv patchů). Pro více informací přejděte na wiki stránku: [[https://wiki.mageia.org/en/Kernel_flavours|[en] Kernel flavours]].
 +
 +==== X Window System (X11) ====
 +  * Mageia 6 přechází na X.Org 1.19.
 +
 +==== Ovladače pro grafické karty nVidia ====
 +  * Balíčky proprietárních ovladačů nVidie (trvalá větev, verze 375.66 v době vydání Mageie 6) jsou dostupné v repozitáři ''non-free'' včetně CUDA 8.0.61 pro použité out-of-box po správné konfiguraci proprietárních ovladačů.
 +  * Stále jsou dostupné nVidia ovladače starších grafických karet větví 304 a 340
 +  * Nouveau ovladače jsou také dostupné. Jejich výkon byl během cyklu vydání Mageie značně zdokonalen a mohly by uspokojit většinu vlastníků zařízení nVidia pro běžné použití.
 +
 +==== Laptopy s technologií Optimus ====
 +  * Vlastníci laptopů s technologií Optimus (integrovaný grafický procesor Intel a oddělený nVidia GPU) mají nyní tři způsoby, jak těžit z výkonu jejich diskrétních GPU:
 +    * tak jako v Mageii 5 balíček [[https://wiki.mageia.cz/hardware:graficke_karty:nvidia#instalace_ovladace_nvidia_optimus_-_bumblebee|Bumblebee]] umožní přemostit monitor na grafickou kartu nVidia, což umožní přístup k jeho zpracovatelskému výkonu, i když s některými režii.
 +    * novým experimentálním nástrojem ''mageia-prime'' lze nakonfigurovat NVIDIA Prime podporován nejnovějšími jádry Linuxu a Xorg. Umožňuje plně přejít na grafickou kartu nVidia bez režie Bumblebee a je zvláště vhodný pro použití s CUDA.
 +    * Svobodný ovladač Nouveau podporuje Prime GPU offloading přímo k použití příkazem ''DRI_PRIME=1'' pro jakýkoliv prostředí (ledaže proprietární nVidia ovladač není používán, například aplikací ''mageia-prime''). Prohlédněte si [[https://nouveau.freedesktop.org/wiki/Optimus/|dokumentaci Nouveau]] a zjistěte, jak nakonfigurovat Xorg pro použití NVIDIA Prime s DRI3.
 +
 +Ve všech třech případech během konfigurace grafických ovladačů je potřeba nakonfigurovat Intel kartu (alespoň ve většině konfigurací pro Optimus), protože je typicky jediný, který je fyzicky připojen k monitoru.
 +
 +==== Ovladače pro grafické karty AMD ====
 +  * Mageia 6 pro grafické karty AMD/ATI používá svobodné video ovladače, AMDGPU pro novější karty a Radeon pro starší. Svobodné ovladače také používají stávající Mesa 17.1, poskytnuté Mageiou 6. V porovnání s Mageiou 5, podpora hardwaru byla zvýšena a výkon byl zlepšen pro linuxové operace.
 +  * Firma AMD již déle nepodporuje ovladač ''fglrx'' a nefunguje s posledním linuxovým Kernelem, takže nemůže být použit v Mageii 6. Proprietární ovladač AMDGPU-PRO však v současné době funguje jen s X.org 1.18, takže také nemůže být použit v Mageii 6.
 +
 +==== Vstupní zařízení ====
 +  * Ovladače klávesnice a myši se staly zastaralé díky ovladači ''evdev''. Ovladač evdev byl po dlouhou dobu Mageie jako výchozí a nahradil předchozí možnosti. Po celá léta byly ovladače klávesnice a myši baleny ze zálohy, ale již nebudou v Mageii zahrnuty. Pokud se stále někdo spoléhá na tyto zastaralé ovladače, tyto sekce by měly být  odstraněny (berte na vědomí, že od roku 2009 XFdrake tyto sekce ještě nezapsal).
 +
 +  * Knihovna ovladače ''libinput'' je nyní výchozím vstupním ovladačem namísto ovladače ''evdev''. Ten je v případě potřeby stále zabalen. Knihovna Libinput také nahrazuje ovladač ''synaptics''. Ovladač Synaptics nebude již dále automaticky instalován, je-li přítomen touchpad.
 +
 +===== Desktopové prostředí =====
 +  * Všechna níže uvedená desktopová prostředí jsou začleněna v [[:zdroje|online repozitářích]] a mohou být paralelně nainstalována na všech verzích Mageie 6. Některá z nich jsou také zahrnuta na fyzických médiích, LiveDVD a klasických instalačních DVD, uvedena v sekcích níže.
 +
 +==== Plasma ====
 +  * Plasma, nové desktopové prostředí komunity KDE, je k dispozici ve verzi 5.8 LTS. Plasma nahrazuje desktopové prostředí KDE SC 4, které již není upstreamem udržován. Téměř všechny KDE4 aplikace byly portovány do Plasmy, takže budete těžit z pěkného jednotného zážitku.
 +
 +  * Pokud chcete vyzkoušet Plasmu pod Waylandem, stačí nainstalovat ''plasma-workspace-wayland'' a měla by se zobrazit v seznamu desktopů vašeho oblíbeného správce přihlášení.
 +
 +  * Výchozí správce přihlášení (DM) pro desktopové prostředí Plasma je SSDM a nahrazuje zastaralý KDM.
 +
 +  * Plasma je dostupná z LiveDVD 64bit a také z klasického instalačního DVD.
 +
 +==== GNOME ====
 +  * Je k dispozici GNOME 3.24. Ve výchozím nastavení běží na Waylandu, ale také poskytuje alternativní sezení "GNOME na Xorg".
 +
 +  * Pro ty, kteří upřednostňují vzhled GNOME2, GNOME3 také poskytuje relaci "GNOME Classic".
 +
 +  * GNOME je dostupné z LiveDVD 64bit a také z klasického instalačního DVD.
 +
 +==== LXDE ====
 +  * Odlehčené desktopové prostředí založené na GTK+2 je stále dostupné a nadále získává zlepšení z upstreamu a našeho udržovatele balíčků, i když se jeho komunita částečně změnila na LXQt.
 +
 +  * LXDE může být nainstalováno z klasického instalačního DVD.
 +
 +==== Xfce ====
 +  * Je k dispozici Xfce 4.12.
 +
 +  * Xfce je dostupné z LiveDVD 32bit a 64bit a také z klasického instalačního DVD.
 +
 +==== LXQt ====
 +  * Je k dispozici LXQt 0.11.0.
 +
 +  * LXQt nemůže být nainstalováno přímo z klasického instalačního DVD kvůli celkové velikosti ISO. Proto je třeba přidat [[:zdroje|online repozitáře]], aby bylo možné během počáteční instalace povolit další možnosti - to je vysvětleno v [[http://doc.mageia.org/installer/5/cs/content/add_supplemental_media.html|dokumentaci k instalaci]].
 +
 +==== MATE ====
 +  * Je k dispozici MATE 1.18.0. Desktopové prostředí MATE je plně portováno z GTK+2 na GTK+3.
 +
 +  * LXQt může být nainstalováno přímo z klasického instalačního DVD. Vzhledem k zachování omezené velikosti média, některé aplikace jako ''mate-screenshot'' nejsou součástí instalačního DVD. Pro kompletní instalaci prostředí MATE doporučujeme uživatele nainstalovat balíček ''task-mate'' po prvotní instalaci.
 +
 +==== Cinnamon ====
 +  * Je k dispozici Cinnamon 3.2.
 +
 +  * Cinnamon může být nainstalováno přímo z klasického instalačního DVD.
 +
 +==== Enlightenment ====
 +  * Balíček ''task-enlightenment'' poskytuje Enlightenment E21.8 a Enlightenment Foundation Libraries (EFL). EFL nyní začleňuje předchozí oddělené balíčky Elementary, Evas-generic-loaders a Evas-generic-players. Také jsou zahrnuty balíčky pro spojovacího správce ''connman'' s užitím rozhraním Econnman, ověřovacího agenta Enlightenmentu, emulátor terminálu založeném na EFL a aplikace Ephoto 1.0 - výrazně vylepšený prohlížeč obrázků. Mageia se vrací mít Mageia vzhled jako výchozí.
 +
 +  * Tak jako vždy, Enlightenment neumí spouštět aplikace z ''/etc/xdg/autostart''. Po instalaci přejděte do **Hlavní nabídka** → **Nastavení** → **Aplikace po spuštění** a přidejte potřebné systémové procesy (například autentizačního agenta) a požadované spuštěné aplikace po spuštění systému. Pokud vaše instalace obsahuje správce přihlášení ICE, měli by jste vybrat mezi Polkit EFL a MATE autentizačním polkit agentem.
 +
 +  * V době vydání Mageie 6 je známo několik chyb. První, konflikt mezi connmanem a síťovým centrem Mageie nebyl je vyřešen. Všimněte si, že síťový centrum je plně funkční a netapplet nemusí být přidán do seznamu spouštěcích aplikací. Druhý, vzhledy prostředí E17 z [[:zdroje|online repozitářů]] stále nefungují s E21. Aktualizovaná témata se připravují. Třetí, systémový panel E21, založen na upozornění SNI, vypadá, že není zcela funkční a již od verze E20 nepodporuje upozornění Xembed. Potřebujete-li Xembed upozornění, zkuste doinstalovat balíček ''wmsystemtray''.
 +
 +==== Lehcí okenní správci ====
 +  * Stejně tak můžete provést odlehčenou instalaci Mageie 6 a proto zajišťujeme celou řadu malých a efektivních správců oken. Můžete tak nalézt ''afterstep'', ''awesome'', ''dwm'', ''fluxbox'', ''fvwm2'', ''fvwm-crystal'', ''i3'', ''icewm'', ''jwm'', ''matchbox'', ''openbox'', ''pekwm'', ''sugar'', ''swm'', a ''windowmaker''. Po instalaci se zobrazí v přihlašovacím menu vašeho přihlašovacího správce.
 +
 +=== IceWM ===
 +  * V přihlašovacím menu vašeho správce přihlášení naleznete obě možnosti "icewm" a "icewm-session".
 +
 +  * Počátkem IceWM 1.2.13 existuje nová binárka zvaná ''icewm-session'', která pomáhá ovládat všechny podčásti IceWM (''icewmbg'', ''icewm'', ''icewmtray'', spuštění a vypnutí, započalo v tomto pořadí). __Pro spuštění úplné relace IceWM byste tedy měli používat ''icewm-session''. Výběr ''Icewm'' spustí jen správce oken.__
 +
 +====== Kancelářské aplikace ======
 +  * LibreOffice byl aktualizován na verzi 5.3. Pro více informací přejděte na [[https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/5.3|[en] oficiální poznámky vydání]].
 +
 +====== Multimediální aplikace ======
 +  * Již od ukončení platnosti patentu v dubnu 2017, mp3 kódování je dostupné v Core repozitáři. Stále jsou ale potřeba Tainted repozitáře pro kódování H.264 a AAC.
 +
 +  * Video editor [[https://kdenlive.org/|Kdenlive]] nyní přináší [[https://movit.sesse.net/|Movit]] GPU akcelerované efekty, pokud máte hardware kompatibilní s OpenGL 3.
 +
 +  * [[http://www.mixxx.org/|Mixxx 2.0]], který byl také backportován v Mageii 5, je profesionálnější, s velmi dobrou manipulací s hudební databází v reálném čase, detekcí beatů, poznámek a režimem AutoDJ.
 +
 +====== Editory ======
 +  * Vim má funkci "Trvalé vrácení" povolené jako výchozí, což je změněno upstreamem. "Trvalé vrácení" povolí vrácení zpět, i když soubor byl mnohokrát uložen, uložením všech změn v ''.<filename>.un~'' souborech. Pokud dáváte přednost starému výchozímu chování, přidejte následující údaje do souboru ''~/.vimrc'':
 +
 +<code>
 + set noundofile
 + set backup
 +</code>
 +
 +====== Hry ======
 +  * V komunitě Mageie, naše láska ke svobodnému softwaru se rozšiřuje i k open source hrám. Obrovské úsilí bylo provedeno v průběhu vývojového cyklu Mageie 6 k zabalení mnoha nových her, díky čemuž se Mageia 6 stává velmi dobrou platformou pro intenzivní a příležitostné hráče. Pro více informací zkontrolujte [[http://mageia.madb.org/package/comparison/release/5/withrelease/6/group/78%2C20%2C64%2C10%2C30%2C46%2C109%2C138%2C74%2C1|[en] seznam všech nových a aktualizovaných her Mageie 6]]. Následující část nabídne jen některé významné příklady z kategorie her.
 +
 +===== Nové v Mageii 6 =====
 +  * Následující seznam není vyčerpávající.
 +
 +    * **Adventury/RPG:** [[http://www.gearheadrpg.com/|Gearhead]], [[http://keeperrl.com/|KeeperRL]], [[http://nethack.org/|NetHack]], [[https://rogueboxadventures.tuxfamily.org/|RogueBox Adventures]]
 +    * **Arkádové:** [[http://www.caveproductions.org/|CaveExpress]], [[http://www.goatattack.net/|Goat Attack]], [[https://gitlab.com/LibreGames/jumpnbump|Jump 'n Bump]], [[https://osslugaru.gitlab.io/|Lugaru]], [[http://retux.nongnu.org/|ReTux]]
 +    * **Deskové/Karty:** [[https://pentobi.sourceforge.io/|Pentobi]]
 +    * **Puzzle:** [[http://www.caveproductions.org/|CavePacker]], [[https://github.com/akien-mga/freetumble|FreeTumble]], [[http://jag.xlabsoft.com/|JAG]], [[http://kobuge-games.github.io/minilens/|Minilens]], [[http://the-butterfly-effect.org/|The Butterfly Effect]], [[http://dustedgames.blogspot.cz/p/wizznic.html|Wizznic]]
 +    * **Střílečky:** [[http://www.nogravitythegame.com/classic/|No Gravity]], [[http://www.battleforthesolarsystem.com/games/pw/|The Battle for the Solar System]], [[http://smcameron.github.io/wordwarvi/|Word War vi]]
 +    * **Simulační:** [[http://endless-sky.github.io/|Endless Sky]], [[https://sourceforge.net/projects/sar2/|Sar 2]]
 +    * **Strategické:** [[http://www.asc-hq.org/|Advanced Strategic Command]], [[http://www.nongnu.org/lordsawar/|LordsAWar!]], [[http://tof.p1x.in/|Tanks of Freedom]], [[http://www.indiedb.com/games/wyrmsun|Wyrmsun]]
 +
 +===== Význačné aktualizace =====
 +  * Následující seznam není vyčerpávající.
 +
 +    * **Adventury/RPG:** [[http://rephial.org/|Angband]], [[http://crawl.develz.org/|Dungeon Crawl]], [[http://www.roguetemple.com/z/hyper/|HyperRogue]], [[https://openmw.org/en/|OpenMW]], [[https://te4.org/|Tales of Maj'Eyal]]
 +    * **Arkádové:** [[http://cxong.github.io/cdogs-sdl/|C-Dogs SDL]], [[http://pinball.sourceforge.net/|Emilia Pinball]], [[https://sourceforge.net/projects/extremetuxracer/|Extreme Tux Racer]], [[http://www.openclonk.org/|OpenClonk]], [[https://supertux.github.io/|SuperTux]]
 +    * **Deskové/Karty:** [[http://www.joansala.com/auale/en/|Auale]], [[https://jancoding.wordpress.com/auralquiz/|Auralquiz]], [[http://www.craftychess.com/|Crafty]], [[http://www.gnu.org/software/chess/|GnuChess]]
 +    * **Puzzle:** [[https://gottcode.org/gottet/|Gottet]], [[https://gottcode.org/hexalate/|Hexalate]], [[http://sudokuki.sourceforge.net/|Sudokuki]], [[https://gottcode.org/tanglet/|Tanglet]]
 +    * **Střílečky:** [[http://freedoom.github.io/|FreeDoom]], [[https://redeclipse.net/|Red Eclipse]], [[https://www.warsow.net/|Warsow]], [[http://www.xonotic.org/|Xonotic]]
 +    * **Simulační:** [[http://www.flightgear.org/|FlightGear]], [[http://minetest.net/|Minetest]], [[http://blog.naev.org/|Naev]], [[http://www.speed-dreams.org/|Speed Dreams]], [[http://stuntrally.tuxfamily.org/|Stunt Rally]], [[http://trigger-rally.sourceforge.net/|Trigger Rally]]
 +    * **Strategické:** [[https://play0ad.com/|0 A.D.]], [[http://www.wesnoth.org/|Battle for Wesnoth]], [[https://colobot.info/|ColoBot]], [[http://www.freeciv.org/|Freeciv]], [[https://megaglest.org/|MegaGlest]], [[http://opendungeons.github.io/|OpenDungeons]], [[http://www.openttd.org/|OpenTTD]], [[http://pio.sourceforge.net/|Pioneer]]
 +
 +===== Herní platformy a nástroje =====
 +  * Mageia 6 přichází se sadou herních platforem a nástrojů, mezi něž patří:
 +
 +    * [[http://lutris.net/|Lutris]] - svobodná a open source herní platforma pro Linux. Ta vám umožní instalovat a spravovat své hry v jednotném rozhraní, např. linuxové hry z Desury, Steamu nebo Windows hry přes Wine, pevně zkompilované open source hry atd.
 +    * [[http://www.steampowered.com/|Steam]] - dobře známá (nesvobodná) distribuční platforma komerčních her
 +    * Mnoho moderních emulátorů pro téměř všechny herní konzole
 +    * [[http://attractmode.org/|Attract Mode]] (balíček ''attract'') - grafický frontend emulátorů přes příkazovou řádku. Ideální k použití v arkádových skříních a [[http://www.hyperspin-fe.com/|HyperSpin]] vzhledů
 +
 +===== Nástroje pro vývoj her =====
 +  * Pro Mageiu 6 bylo vyvinuto silné úsilí v balení bezplatných a otevřených zdrojových nástrojů pro herní vývojáře, mezi něž patří:
 +
 +    * [[https://www.blender.org/|Blender]] - přední 3D modelovací nástroj (a mnohem více!)
 +    * [[https://godotengine.org/|Godot Engine]] - nejmodernější 2D a 3D herní systém s neustálým tempem rozvoje společnosti
 +    * [[https://krita.org/en/|Krita]] - digitální aplikace pro 2D umění
 +    * [[https://love2d.org/|Love2D]] - framework Lua pro 2D hry
 +    * [[https://www.panda3d.org/|Panda3D]] - 3D framework pro vývoj her v Pythonu a C++
 +    * [[https://renderdoc.org/|RenderDoc]] - ladicí nástroj pro grafické vykreslování
 +
 +====== Vzdělání ======
 +  * Mageia 6 nabízí obě verze, starou a novou, vzdělávací aplikace [[http://gcompris.net/index-en.html|gcompris]]. Stará verze je založena na sadě nástrojů GTK+ a má více aktivit. Zato nová verze používá Qt a přináší některé nové aktivity. [[https://www.indiegogo.com/projects/new-unified-graphics-for-gcompris|Byli jsme mezi dárci]] v únoru 2015, abychom zlepšili grafické rozhraní tohoto velmi důležitého projektu.
 +
 +====== Vývoj softwaru ======
 +===== Kompilátory a nástroje =====
 +  * GCC byl aktualizován na verzi 5.4.0, GDB na 7.12 a Valgrind na 3.12.0. LLVM byl aktualizován na 3.9.1. LLDB je zabalen také.
 +
 +  * ''libvirt'' a ''virt-manager'' nyní podporují UEFI ve virtuálních strojích (jeden z nich potřebuje doinstalovat balíček ''edk2-ovmf-x64'').
 +
 +  * Firebird aktualizován na verzi 3.0.1.
 +
 +  * IPython aktualizován na verzi 5.0 (verze LTS).
 +
 +  * Většina knihoven byla aktualizována na poslední stabilní verzi (dlouhodobá podpora, pokud je k dispozici), jako jsou Qt 5.6.2 a GTK+ 3.22.16. Tcl/Tk ve verzi 8.6.5.
 +
 +===== Spousta programovacích jazyků =====
 +  * Python 3 aktualizován na 3.5.3, Python 2 na 2.7.13, a pokud možno, všechny Python moduly jsou poskytovány pro Python 2 a Python 3.
 +
 +  * Perl aktualizován na 5.22.3.
 +
 +  * Bylo vynaloženo určité důležité úsilí na zjednodušení zásobníku Java, který se v Mageii 5 těžko udržoval.
 +
 +  * Ruby aktualizován na 2.2.5p319.
 +
 +  * Rust je ve verzi 1.18.0 a jeho balíčky jsou nyní synchronizovány s Fedora Rust SIG, kde se udržovatelé balíčků podílejí přímo na balení pro Mageiu. Bude aktualizován během doby podpory Mageie 6 k navázání vývoje.
 +
 +====== Různé ======
 +  * Nextcloud 11 nahrazuje ownCloud. Jedná se jak o migraci, tak i o několik kroků upgradu. __Tento software má omezenou schopnost přeskakovat předchozí verze__, takže některé iterativní povýšení verzí z MGA5 backports musí být provedeny __*PŘED*__ povýšením Mageie. Pro více informací viz [[https://wiki.mageia.org/en/OwnCloud#Server_upgrading|en: OwnCloud#Server_upgrading]].
 +
 +====== Povýšení systému z Mageie 5 ======
 + * <wrap important> Prosíme, přečtěte si také [[:6:errata#problemy_s_povysenim_distribuce|Problémy s povýšením distribuce]].</wrap>
 +  * Povýšení systému z Mageie 5 je podporováno a během poslední pár měsíců byl vyladěn, takže vše by mělo fungovat. Před aktualizací se tak jako vždy <wrap important>doporučuje zálohovat všechna svá data</wrap> a <wrap important>ujistěte se, že jste provedli všechny aktualizace Mageie 5 (stejně tak ''rpm'' a ''urpmi'')</wrap>. Povýšení verze z Mageie 4 či jiných operačních systémů není podporováno.
 +  * Pokud chcete upgradovat 64bitový systém, musí obsahovat 32bitovové repozitáře. Není problém, pokud neobsahuje vývojové knihovny. Ty je můžete identifikovat s názvem "-devel" balíčku. Chcete-li vědět, zda váš systém obsahuje takové knihovny, můžete použít příkaz:
 +
 +<code>
 +rpm -qa --queryformat "%{NAME}-%{version}-%{RELEASE}-%{ARCH}\n" |grep i586 |grep devel
 +</code>
 +
 +  * Před aktualizací je nutné tyto knihovny odinstalovat.
 + 
 +  * Pokud byly v Mageii 5 použity neoficiální zdroje třetích stran, například zdroje Google, buďte si jisti, že jste provedli zálohu/kopii souboru ''/etc/urpmi/urpmi.cfg''.
 +  * Máte-li v Mageii 5 nainstalován ownCloud klienta nebo server, zkontrolujte instrukce na stránce [[https://wiki.mageia.org/en/OwnCloud#Upgrading|[en] OwnCloud#Upgrading]] před spuštěním upgradu na Mageiu 6!
 +  * Existuje několik způsobů, jak provést upgrade z Mageie 5:
 +
 +<WRAP round important>
 +**Varování:** \\
 +  * Povýšení stávající instalace použitím LiveDVD **NENÍ** podporováno z důvodu obrazu LiveDVD kopírovaný "jak je" do cílového systému.
 +  * Upozorňujeme, že pokud chcete provést upgrade z předchozí instalace Mageie, která **nebyla** v UEFI, do režimu UEFI Mageie 6, musíte provést novou kompletní instalaci. Přímá aktualizace není podporována.
 +</WRAP>
 +
 +===== Povýšení pomocí internetu =====
 +  * Aktualizační applet - Mageia Online - vám oznámí, že je nová verze Mageie k dispozici a zeptá se vás, zda chcete provést upgrade. Pokud souhlasíte, bude provedena aktualizace přímo z vaší Mageie bez jakýchkoli dalších nutných kroků.
 +  * Pokud jste zakázali appletu nebo z nějakého důvodu není automaticky spuštěn, můžete upgradovat ručně buď pomocí [[#pouzitim_mgaonline_grafickou_nastavbou_gui|GUI (mgaonline)]] nebo [[#cli_nastroje_pro_spravu_balicku_(sprava_v_prikazove_radce)|CLI]]([[:system:prikazovy_radek:rpm#urpmi|urpmi]]). Obě metody jsou uvedeny níže.
 +  * Aktualizujte celý systém a ujistěte se, že máte dostatek volného místa na disku (alespoň 2 GB, v závislosti na konfiguraci) před spuštěním povýšení systému
 +  * <wrap important>Pokud je to možné, použijte pevné připojení k internetu, zvláště když používáte non-free wlan ovladače! </wrap>
 +
 +==== Použitím mgaonline (grafickou nástavbou GUI) ====
 +  * Pokud Mageia Online nezobrazí modrou ikonu v systémové části panelu nabízející možnost nového povýšení distribuce:
 +  - Ujistěte se, že systém je plně aktuální a máte povolené aktualizační [[:6:zdroje|zdroje]].
 +  - Zkontrolujte volbu v [[:mcc|MCC]] → **Správa softwaru** → **Nastavit frekvenci aktualizací** → **Zjišťovat dostupnost nových vydání**, zda je zatrhnuté. Viz [[https://doc.mageia.org/mcc/6/cs/content/mgaapplet-config.html|příručka - Nastavit frekvenci aktualizací]]
 +  - Podívejte se do vaši Domovské složky, poté do skryté složky ''.MgaOnline/'', zda je tam skrytý soubor ''mgaonline''. Existuje-li, smažte jej. Po restartu počítače by se ikona povýšení distribuce měla zobrazit.
 +
 +Alternativou může být spuštěn proces upgradu příkazem pod [[:root|rootem]] v [[:konzole|konzoli]]:
 +
 +[[:konzole|{{:wiki:icons:konzole.png?40 |Konzole}}]]
 +<code>
 +$ su
 +# mgaapplet-upgrade-helper --new_distro_version=6
 +</code>
 +
 +Informuje vás o dostupnosti nové distribuce Mageia 6, nakonfiguruje Mageia zdroje a začněte s migrací.
 +
 +<WRAP round important>
 +**Varování:** \\
 +  * Díky několika zprávám o problémech s povýšením systému z Mageia 5, se tým Mageie rozhodl zakázat automatické oznamování upgradů na systémech Mageie 5. Stejně tak jako upgrade prostřednictvím výše zmíněného příkazu ''mgaapplet-upgrade-helper''. Aktualizace přes DVD nebo přes urpmi není tímto procesem ovlivněna.
 +Další informace naleznete v příspěvku na [[https://blog.mageia.org/en/2017/07/22/known-issues-with-upgrades-from-mageia-5/|[en] blogu]]
 +</WRAP>
 +
 +<WRAP round important>
 +**Varování:** \\
 +  * Bylo oznámeno, že upgrade z KDE 4 může vést k dočasné černé obrazovce nebo dialogu bez textu na konci procesu upgradu, zatímco KDE 4 je nahrazeno Plasmou 5 (zdá se, že to závisí na video ovladačích). Pokud se zobrazí dialogové okno bez textu, pravé tlačítko znamená „restart počítače“, takže by to měla být sázka na jistotu.
 + 
 +Chcete-li se tomuto problému vyhnout, doporučujeme upgradovat z lehkého prostředí desktopu, jako je IceWM nebo z příkazového řádku (viz níže).
 +</WRAP>
 +
 +==== Povýšení pomocí příkazu urpmi (CLI) ====
 +  * Tato metoda je užitečná, pokud je kořenový oddíl ''/'' šifrován a systém již tento oddíl dešifroval.
 +
 +  * Zde je pak více cest k dosažení příkazového řádku (CLI).
 +
 +  * Nejlepší způsob provádění upgradu je použití run-level 3 tak, když není spuštěn X server a grafické prostředí. Z tohoto důvodu povýšení by mělo být čistší než za použití aplikace konzole a dalších spuštěných programů v pozadí, které mohou způsobit nepořádek povýšení.
 +
 +  * Run-level 3 může být povolen přidáním parametru "''3''" do řádku parametrů spuštění v souboru GRUBu ''menu.lst'' a pak po restartu počítače tak získat příkazový řádek s přihlášením.
 +
 +  * Takže je dobré spustit skript příkazem ''script upgrade_log.txt'' k dosažení zprávy o povýšení jen v případě, že dojde k výpadku. Použijte příkaz ''exit'' k opuštění programu.
 +
 +Zde jsou uvedeny obecné kroky upgradu:
 +  * Odstraňte všechny existující zdroje v systému spuštěním tohoto příkazu pod [[:root|rootem]] v [[:system:prikazovy_radek#terminal|terminálu]]:
 +
 +<code>
 +su
 +urpmi.removemedia -a
 +</code>
 +
 +Přidejte online zdroje Mageie 6, a to buď:
 +  * Metodou MIRRORLIST (vybere zrcadlo automaticky na základě vaší zeměpisné polohy):
 +
 +[[:konzole|{{:wiki:icons:konzole.png?40 |Konzole}}]]
 +<code>
 +su
 +urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.6.$ARCH.list'
 +</code>
 +([[:system:prikazovy_radek:rpm#urpm|urpmi]] ví, co má přiřadit za ''$ARCH'')
 +  * Metodou výběru specifického zrcadla:
 +
 +[[:konzole|{{:wiki:icons:konzole.png?40 |Konzole}}]]
 +<code>
 +su
 +urpmi.addmedia --distrib <url_zrcadla> 
 +</code>
 +''<url_zrcadla>'' naleznete na [[http://mirrors.mageia.org/distrib|webu Mageia zrcadel]]
 +
 +Konečně můžete spustit povýšení distribuce příkazem:
 +
 +[[:konzole|{{:wiki:icons:konzole.png?40 |Konzole}}]]
 +<code>
 +su
 +urpmi --replacefiles --auto-update --auto 
 +</code>
 +
 +<WRAP round important>
 +  * Nejlepší je spustit výše uvedený příkaz dvakrát, protože při prvním spuštěním mohou být některé balíčky stáhnuté, ale ne nainstalované.
 +  * Někdy je dobré otestovat, zda povýšení systému proběhne v pořádku. Příkazem ''urpmi %%--%%replacefiles %%--%%auto-update %%--%%auto %%--%%download-all %%--%%test'' jsou všechny balíčky staženy a povýšení systému je jen simulováno. Pokud je výsledek dobrý, pak skutečné povýšení systému provedete příkazem ''urpmi %%--%%replacefiles %%--%%auto-update %%--%%auto %%--%%download-all''
 +</WRAP>
 +
 +===== Povýšení pomocí instalačního DVD Mageia 6 =====
 +Můžete použít DVD Mageia 6 jak k čisté instalaci, ale také k upgradu z předchozí verze Mageie 5. 
 +
 +K povýšení:
 +  * stažením ISO souboru ze stránky [[:6:download#dvd_verze|Kde stáhnout Mageiu 6 # DVD]] a vypálení na DVD a nebo jej přesunout na USB flash disk - pro více informací se podívejte na stránku [[:instalace-live_usb#isodumper|Isodumper - jak vytvořit instalační flash disk]].
 +  * spusťte DVD a ujistěte se, že se spustilo pod stejným režimem ([[:5:errata#bios_legacy_nebo_uefi|BIOS Legacy nebo UEFI]]) jak byla Mageia 5 původně nainstalována
 +  * z GRUBu (zavaděče) vyberte "Instalovat Mageia 6"
 +  * v instalátoru vyberte nabídku "Aktualizace Mageia (Official)5", viz [[http://doc.mageia.org/installer/6/cs/content/selectInstallClass.html|příručka - Instalace nebo aktualizace]]
 +  * <wrap important>Doporučuje se, aby byly během upgradu nastaveny repozitáře, DVD obsahuje pouze podmnožinu kompletní sady repozitářů Mageie.</wrap> To je zvláště důležité, pokud máte během používání Mageie 5 již nainstalované důležité 32bitové balíčky a instalace z 64bitového iso obrazu, který obsahuje jen 64bitové balíčky, by se pravděpodobně nezdařila, pokud nepřidáte online repozitáře.
 +  * kromě toho je možné, že Mageia 5 může mít novější verze softwaru, než je k dispozici v ISO obrazu. Pokud k tomu dojde, může být aktualizace předčasně ukončena. Vzhledem k tomu, v době, kdy jsou ISO testovány, je nemožné předvídat, které balíčky Mageie 5 mohou být v budoucnu aktualizovány, offline aktualizace (tj. aktualizace se pokusila bez nastavených on-line zdrojů) nejsou podporovány.
 +  * po prvním restartování spusťte příkaz ''urpmi %%--%%auto-update'' [[https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=5687|se ujistěte]], aby jste si byli jisti, že všechny balíčky byly aktualizovány.
 +
 +====== Známé chyby ======
 +  * podívejte se na stránku [[:6:errata|Mageia 6 - errata]]
 +
 +===== Samba - znehodnocení sdílené bezpečnosti  =====
 +  * Pokud po povýšení systému na Mageiu 6 server Samby havaruje během startu, měli by jste změnit v souboru ''/etc/samba/smb.conf'' z ''security=share'' na ''security=user'' a restartovat službu Samba.
 +
 +===== openSSH - znehodnocení DSA klíčů =====
 +  * openSSH 7.0 znehodnocuje klíče DSA a ignoruje je z výchozího nastavení. K povolení jejich užití, dokud se nepřejde na použití klíčů RSA, je třeba do ''~/.ssh/config'' přidat  ''PubkeyAcceptedKeyTypes +ssh-dss''.
 +
 +  * Další podrobnosti naleznete v části "Potenciálně nekompatibilní změny" v [[http://www.openssh.com/txt/release-7.0|poznámkách k vydání openSSH 7.0]].
 +
 +===== Příkaz "ls" dle výchozího nastavení uvádí speciální znaky/mezery =====
 +  * Upstream změnil základní výstupní formát utility ''ls''. Názvy souborů s mezerami nebo jinými nealfanumerickými znaky jsou nyní ze základu uváděny se změnou zarovnávání. Zatímco v shellu tento výstupní styl umožňuje snadnější funkce kopírovat-a-vložit, tak pro čtení výstupu to může být těžší. k získání tradičního chování zpět, použijte přepínač ''-N, %%--%%literal'' nebo export ''QUOTING_STYLE=literal''.
 +
 +  * Další podrobnosti a ukazatele naleznete v [[https://unix.stackexchange.com/questions/258679/why-is-ls-suddenly-wrapping-items-with-spaces-in-single-quotes|odpovídající otázce a odpovědi na Stackexchange.com]].
 +
 +===== Zastaralé balíčky =====
 +  * Balíček ''get-skype'' je nyní zastaralý, protože klasické verze Skype pro Linux přestaly být podporovány společností Skype dne 1. července 2017. K dispozici je nová verze Skype, která může být instalována přímo z webových stránek Skype, a to výběrem verze rpm [[https://www.skype.com/en/download-skype/skype-for-linux/|zde]]. Upozorňujeme, že jsou podporovány pouze 64bitové systémy.
 +
 +===== Hlášení chyb =====
 +  * K tomu je určená [[https://bugs.mageia.org/|Bugzilla]], ale prosíme, nejdříve si před hlášením chyby přečtěte [[:6:errata|Errata Mageie 6]]. Nemáte-li ještě účet na webu Mageia.org, vytvořte si jej na https://identity.mageia.org/. Nevíte-li, jak správně zapsat hlášení, přejděte na stránku [[https://wiki.mageia.org/en/Bugzilla#How-to_report_a_bug|[en] How-to_report_a_bug]].
6/notes.txt · Poslední úprava: 2017/08/11 16:39 autor: yullaw