Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:prikazovy_radek

Toto je starší verze dokumentu!


PŘÍKAZY A PROGRAMY PRO PŘÍKAZOVÝ ŘÁDEK (PROMPT)

Obecné poznámky

Programy a příkazy pro příkazový řádek nelze od sebe na první pohled odlišit, a proto je pojednám společně.

Příkazy jsou vlastností tzv. shellu, který práci v příkazovém řádku zajišťuje.

Programy jsou samostatné programy a jsou tím pádem na shellu nezávislé.

Vzhledem k tomu, že se obvykle používá shell bash, najdete stejné možnosti téměř všude. Stejně tak sada základních programů je obvyklou součástí téměř každé linuxové distribuce a obdobné možnosti najdete např. v systémech Mac, FreeBSD a dalšíchUnixech.

V tomto textu budeme rozlišovat program Konzole a terminál.

Pro vyhledání dalších informací na Mageia CS Wiki zadejte do hledání příkazový řádek nebo konzole

Získání příkazového řádku

Příkazový řádek můžete získat dvěma základními způsoby:

Konzole

- pomocí programu Konzole ( Nabídka spouštěče aplikacíNástrojeKonzole ), který emuluje terminál v grafickém režimu

:system:prikazovy_radek:konzole.png

Pracovní prostředí KDE4KDE4 v grafickém prostředí je výhodné nad aktivním oknem Dolphinu/Konqueroru stisknout klávesu F4. Dojde k otevření Konzole v aktuálním adresáři (složce) Dolphinu.

:system:prikazovy_radek:konzole_v_dolphinu.png

Pracovní prostředí GNOMEGNOME pro získání Konzole v záložce Nautila je třeba mít nainstalovaný balík nautilus-open-terminal, v kontextovém menu se při kliknutí pravým tlačítkem myší objeví nová položka „otevřít v terminálu“.





Terminál

- v terminálu, který buď nastartuje systém přímo, nebo do kterého se přepnete z grafické nadstavby klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+F1F6.

:system:prikazovy_radek:terminal.png

V terminálu se přepínáte do dalších terminálových oken klávesami Alt+F1F6 (tedy bez klávesy Ctrl) a zpět do grafiky (je-li spuštěna) Alt+F7. Z toho vyplývá, že můžete mít spuštěno až 6 terminálových oken a volně mezi nimi přepínat.

Do programu Konzole se po spuštění již nemusíte přihlašovat (je automaticky přihlášen ten uživatel, který spustil grafické rozhraní), do terminálu se musíte přihlásit. Zadává se nejprve uživatelské jméno, potvrdí Enter, pak heslo (z bezpečnostních důvodů se nevypisuje na obrazovku) a znovu Enter. Po úspěšném přihlášení se změní začátek řádku a tzv. promt je ukončen znakem $ v případě uživatele a znakem # v případě správce.

Správce se v Mageii nemůže z bezpečnostních důvodů do terminálu přihlásit přímo! Nejprve se musí přihlásit jako uživatel, po jeho přihlášení pomocí příkazu su (superuživatel = root) a zadání hesla se může následně přihlásit správce (podrobný návod).

Programy pro příkazový řádek mívají někdy i grafickou verzi. Pokud je spustíte z terminálu, spustí se textová verze, spustíte-li je z Konzoly (stejným příkazem), spustí se jejich grafická varianta. Platí to zejména pro nástroje z rodiny drak, tedy správcovské utility pro Mageiu.

Příkazy a programy se zadávají do příkazového řádku a spouštějí klávesou Enter. Zpravidla mají i řadu parametrů, jejichž popis najdete pomocí parametru -h, --h, -help či --help při spuštění příslušného programu (viz níže, např. drakboot --help).

U mnoha programů a příkazů lze využít i tzv. manuálových stránek. Pokud chcete mít alespoň některé z nich počeštěné, nainstalujte si balíček man-pages-cs příkazem

# urpmi man-pages-cs

Manuál se pak vyvolává:

man nazev_prikazu

Listuje se šipkami , ukončí se klávesou Q.



Systémové informace

sekce obsahuje příkazy/programy, kterými lze zjistit informace o systému, v němž jsou spuštěny.

Základní přístup k tématu je následující:

  • POUŽÍVEJTE LINUX JAKO LINUX
  • Budete-li chtít Linux používat jako Windows, zjistíte, že je horší. Budete-li naopak chtít použít Windows jako Linux, zjistíte že je to strašné, v podstatě to vůbec nejde.
  • Používat linux způsobem, který je vlastní jeho filozofii a podstatě, je výhodné, efektivní a obohacující. S postupem znalostí se stáváte skutečnými pány svého počítače, a v systému si dokážete udělat skutečně vše, co chcete/potřebujete.

Přestože existuje mnoho nástrojů pro grafické prostředí, tato sekce je zde proto, aby pomohla řešit různé problémy, tedy aby pomohla ve chvílích, kdy něco nefunguje (třebas grafické X-rozhraní), nebo kdy potřebujete udělat něco, k čemu neexistuje žádný grafický nástroj. Ostatně téměř vše, co děláte v grafických utilitách lze udělat i bez nich, protože ony utility jsou zpravidla jen nadstavba nad negrafickým programem. Zároveň by mělo být zřejmé, že Mageia je plnohodnotný linux, a ne jen jakési linuxové windows. Máte zde totiž všechny možnosti, jaké linux nabízí. Příjemné počtení.

Všechny zde popisované nástroje a postupy se odehrávají v příkazovém řádku:

Základy

Soubory a uživatelé

Procesy

Souborový systém

Záznamy o činnosti - logování

POKROČILÉ

Jádro a ovladače

Sítě a vše co s nimi souvisí

 zde wikeři mohou tvořit

Sítě a jejich bezpečnost

 zde wikeři mohou tvořit

Bezpečnost

 zde wikeři mohou tvořit

Bezpečnost II

 zde wikeři mohou tvořit obsahuje informace o stavu systému a možnostech obrany po průniku útočníkem.

  • Další úpravy systému - rootkity, úpravy jádra, exploity
  • Skrytí informací o průniku - maskování stop, změna systémových programů, ukrývání síťového přístupu
  • Zadní vrátka do systému - přístup do systému, tvorba a modifikace účtů, přihlášení bez hesla pomocí SSH, příkazové interprety uživatele root přístupné ze sítě, zadní vrátka (druh trojských koní)

Tisk

 zde wikeři mohou tvořit

Spolupráce s Windows

Zálohování

 zde wikeři mohou tvořit

Systémové služby - daemoni

 zde wikeři mohou tvořit .

Ostatní

system/prikazovy_radek.1347805843.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 (upraveno mimo DokuWiki)