Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


8:notes

Poznámky k vydání Mageie 8

Úvod

1) Mageia je bezplatný operační systém rodiny GNU/Linux, který lze na počítače nainstalovat buď jako hlavní operační systém, nebo jako alternativní systém k jednomu nebo několika předinstalovaným systémům (dual boot). Jedná se o komunitní projekt podporovaný neziskovou organizací Mageia.Org z volených přispěvatelů. Mageia je vyvíjena pro komunitu uživatelů a je vhodná pro všechny druhy uživatelů, Od začátečníků s GNU/Linux až po pokročilé vývojáře nebo správce systému.

Nejnovější stabilní vydání projektu Mageia, Mageia 8, byla vyvíjena více než rok. Bude podporována, tedy budou vycházet aktualizace a opravy chyb po dobu 18 měsíců, až do října 2022.Nebo do vydání Mageie 9 s příslušným prodloužením.

Významné novinky

Rychlejší parsování metadat balíčků

Metadata Urpmi jsou komprimována pomocí Zstd místo Xz, což vede k rychlejšímu parsování.

Python2 je téměř odstraněn

Většina python2 modulů a softwaru byla odstraněna.

Podpora ARM

Byl vylepšen port ARM (Advanced RISC (Reduced Instruction Set Computing) Machine) byl v průběhu Mageie 7 vylepšen. Podporován je ARMv7 a AArch64.

Prozatím neexistuje žádný tradiční instalační program a podpora ARM je stále považována za experimentální. Většina distribuce ale byla úspěšně vytvořena na obou architekturách (podrobnosti viz náš přehled stavu ARM). V plánu je poskytnout, v nejbližších měsících, instalační obrazy populárních zařízení ARM. Prozatím pro ně neexistuje plán vydání.

Drakboot je nyní schopen nastavit UEFI na AArch64.

Hlavní vývoj

Instalace

Fáze 1

  • Byla rozšířena podpora hardwaru, aby bylo možné spustit instalační program na velmi nových počítačích a podporovat více hardwaru wifi
  • Podpora NFS se provádí spíše pomocí systémových nástrojů než pomocí našeho 15letého forku NFS, čímž je dostupná podpora pro NFSv4
  • Fáze 1 podporuje načítání fáze 2 prostřednictvím šifrování WPA2 WI-FI ( mga#9541) (WEP je stále podporován)

Fáze 2

  • Spousta oprav chyb a vylepšení ve správci diskových oddílů
  • Obraz fáze 2 squashfs je nyní komprimován pomocí Zstd místo Xz pro rychlejší spuštění
  • Podpora souborových systémů:
    • Podpora instalace na F2FS (v expertním režimu)
    • Vylepšená podpora Nilfs2: nyní lze přeformátovat nebo změnit jeho velikost (ale stále není vhodný jako systémový FS kvůli chybějícím funkcím)
    • V XFS lze nyní změnit velikost, i když není na LVM (za předpokladu, že má oddíl prostor pro zvětšení)
    • Souborové systémy exFAT jsou zobrazeny jako systémy FAT a NTFS (velikost exFAT však nelze změnit)
    • Windows 10 NTFS („ Compact OS“) je nyní podporován prostřednictvím pluginu ntfs-3g-system-compression ( mga#21737)
  • Konfigurace bootloaderu je bezpečnější: udržujeme starý grub.cfg, dokud nebude přepsán update-grub2 ( mga#25542)
  • Lze zavést minimální instalaci na LUKS

Záchrana

Záchranný systém byl vylepšen:

  • Obraz squashfs fáze2 je nyní komprimován pomocí Zstd místo Xz pro rychlejší spuštění
  • Načítání je o něco rychlejší
  • Je možno opravit šifrovaný oddíl LVM/LUKS ( mga#22795)

Živé ISO obrazy

  • Živý systémy a instalace ISO je nyní mnohem rychlejší díky optimalizované detekci hardwaru a použití Zstd pro kompresi základního souborového systému
  • Live ISO se nyní spouští bez konfigurace X.Org a spoléhá se na automatický režim
  • Diskdrake nyní podporuje přidávání oddílů do živých ISO na USB flash discích ( mga#25224)
  • Trvalé oddíly na živém ISO na USB flash disku lze nyní zašifrovat ( mga#25191)
  • Instalační program Live ISO nyní podporuje nastavení online médií a instalaci aktualizací

Podpora hardware

  • ARM v7 a AArch64 nyní patří mezi primární architektury, tak jsou pro ně sestavovány všechny balíčky

Lokalizace (l10n) / Internacionalizace (i18n)

Příručky

  • Příručky tradičního instalátoru a Ovládacího centra Mageia byly (částečně) přeloženy do mnoha dalších jazyků. Viz naše oficiální dokumentace.
  • Pokud není k dispozici lokalizovaný snímek obrazovky, je použit ten anglický
  • Příručky PDF a EPUB se vytváří pouze, pokud je k dispozici více než polovina potřebných lokalizovaných snímků obrazovky pro tyto příručky.

Překlady softwaru

  • Byly přidány nové překlady, zatímco jiné byly vylepšeny. Děkujeme naší specializované komunitě překladatelů za jejich spolehlivou práci.

Dostupná instalační média

Mageia má tři odlišné typy instalačních médií:

  • Klasické ISO obrazy (DVD 32-bit, DVD 64-bit), které používá tradiční instalátor DrakX. 32bit a 64bit DVD ISO obsahují všechny podporované lokalizace, na výběr je velké množství balíčků (včetně většiny podporovaných grafických prostředí) a všech proprietárních ovladačů. Použití těchto non-free balíčků lze vypnout během instalace. Klasická instalace nebude během instalace používat nesvobodné ovladače, takže budete možná potřebovat internet po kabelu, pokud chcete během instalace používat pro aktualizace online repozitáře.
  • Obrazy síťové instalace (32-bit a 64-bit, oba ve verzi se svobodnýni a proprietárními ovladači) jsou o minimální velikosti a obsahují pouze instalační program Fáze 1, který obsahuje potřebnou hardwarovou podporu pro spuštění, připojení k síti a stahování Fáze 2. Možná budete potřebovat nesvobodnou verzi ovladačů (proprietární), abyste měli potřebné ovladače, např. wifi. Od tohoto bodu funguje jako klasický instalační program ISO, kromě toho, že načte vše pomocí sítě. Poznámka: Netinstall ISO nebude bootovat na EFI 32bit systémech.
  • Živé ISO obrazy mohou být spuštěny přímo pro použití Mageie a lze jej také nainstalovat na váš pevný disk. Živá média jsou k dispozici s prostředím Plasma (64bitovým), GNOME (64bitovým) nebo Xfce (32bitovým nebo 64bitovým). Live DVD obsahují všechna podporovaná národní prostředí, širokou hardwarovou podporu a předvolený software. Což z nich činí rychlejší způsob, jak začít pracovat. Všimněte si, že jsme přidali volitelnou funkci perzistence, která zachovává uživatelské soubory a přizpůsobení systému pro další spuštění, volitelně šifrované. Nyní tedy můžete Mageiu a vaše soubory snadno vzít s sebou! Režim persistence vyžaduje méně RAM.

Všechny ISO obrazy lze vypálit na DVD nebo zapsat na USB flash disk. Vezměte prosím na vědomí limity velikosti souboru a zařízení, protože například obraz ISO o velikosti 4 GB může být pro některé 4 GB USB disky příliš velký, protože jejich skutečná kapacita je o něco nižší než je uvedená.

Všechny druhy obrazů naleznete na stránce pro stažení.

online repozitáře Mageie

Balíčky v Mageii jsou dostupné ve třech repozitářích/médiích, podle toho, jakou licenci každý balíček používá. Zde je přehled repozitářů:

  • Core - obsahuje balíčky s free-open-source software, tedy balíčky pod licencí free-open-source. Sada Core médií jsou přidány ve výchozím nastavení a Core Release, Core Updates jsou ve výchozím nastavení povoleny.
  • Nonfree - obsahuje balíčky, které jsou zdarma, to znamená, že Mageia je může šířit, ale obsahují uzavřený(proprietární) software. Proto název Nonfree (nesvobodný). Tyto zdroje obsahují například proprietární ovladače pro grafické karty NVIDIA a ATI, firmware pro různé Wi-Fi karty ap. Sada Nonfree médií je přidán ve výchozím nastavení a Nonfree Release a Nonfree Updates nejsou ve výchozím nastavení povoleny.
  • Tainted - obsahuje balíčky pod svobodnou licencí. Hlavní kritéria pro balíčky v tomto úložišti jsou, že může porušovat patenty a autorská práva v některých zemích světa (např. multimediální kodeky potřebné pro přehrávání různých audio / video souborů, soubory potřebné pro přehrávání komerčních video DVD … atd.). Sada Tainted médií je přidána ve výchozím nastavení, ale nejsou povolena, to znamená, že jsou opt-in, proto se podívejte na místní zákony před použitím balíčků z tohoto repozitáře. Toto úložiště je jen přidáno pro pohodlí uživatelů. Tento repozitář je stejný pro Mageiu, tak jako bylo PLF pro Mandrivu a RPM Fusion pro uživatele Fedory.

32bit repozitáře na 64bit systémech

Prosím, nezapomeňte, aby pro 64bitový systém byly přidány a povoleny 32bitové zdroje. Jsou-li 64bitové zdroje non-free nebo tainted povoleny, odpovídající 32bitové zdroje by měli být také povoleny, protože jsou použity u některých balíčků, tak jako je playonlinux nebo steam. Pokud chcete nainstalovat takové balíčky, které mají závislost na balíčcích z 32bitových úložišť, jako je PlayOnLinux nebo Steam, ujistěte se, že máte povoleny alespoň zdroje „Core 32bit Release“ a „Core 32bit Updates“. Podobně v některých případech může být zapotřebí 32bitová verze Nonfree nebo Tainted (jak v Release, tak Updates). Základní pravidla: Nepovolujte 32bitové repozitáře bez povolených odpovídajících 64bitových, protože v 64bitovém systému jsou upřednostňovány 64bitové knihovny. Pokud jednou použijete 32bitový repozitář, nechte jej povolený pro umožnění aktualizací.

Nejzajímavější poznámky vydání

Ryhlejší parsování metadat balíčků

Metadata Urpmi jsou komprimována pomocí Zstd místo Xz, což vede k rychlejší analýze.

Python 2 je povětšinou mrtvý

Většina modulů a programů využívajících Python 2 byla smazána.

Podpora ARM

Od Mageia 7 byla vylepšena podpora ARMu (Advanced RISC (Reduced Instruction Set Computing) Machine). Jádro je k dispozici pro ARMv7 a AArch64.

Prozatím neexistuje žádný tradiční instalační program a je stále považován za experimentální, ale většina distribuce byla úspěšně vytvořena na obou architekturách (podrobnosti viz náš přehled stavu ARM). V plánu je poskytnout v nejbližších měsících instalační obrazy populárních zařízení ARM. Pro Mageiu 8 nebyl stanoven datum vydání.

Drakboot je nyní z části schopen nastavit UEFI na AArch64.

Správa balíčků

Nové RPM

  • RPM bylo aktualizováno na verzi 4.16.1.2
  • RPM 4.16 nabízí klíčové zlepšení RPM jako celek, včetně:
    • automatická detekce a optimalizace SSD (v systému Linux, ve výchozím nastavení zakázáno)
    • přidána synchronizace souborového systému na konci transakce (rhbz#1461765)
    • SHA256 také pro záhlaví gpg-pubkey
    • podpora pro meta závislosti, které neovlivňují pořadí instalace / vymazání(rhbz#1648721)
    • podpora pro parametrické generátory maker
    • viditělný blížící se konec podpory RPM verze 3
      • rychlejší operace:
        • optimalizace operací pomocí paralelizace až %_smp_build_ncpus
        • optimalizace operací pomocí paralelizace vláken až %_smp_build_nthreads (ale omezeno na maximálně 4 na 32bitových platformách)
        • podpora paralelního zpracování v brp-strip
        • při psaní balíků upřednostňujte velké balíčky
      • výkonná část:
        • končící podpora Berkeley DB
        • nezávislá implementaci podpory BDB jen pro čtení (experimentální)
        • nová implementace SQLite databáze (experimentální)
        • NDB přesunuto z experimentální fáze

Další informace o změnách z RPM 4.14 (dodávaných s Mageiou 7) na RPM 4.16 jsou k dispozici na webových stránkách RPM:

DNF: alternativní správce balíčků

DNF (Dandified Yum) byl představen jako alternativa k urpmi Mageii 6.

DNF je nástroj pro řešení závislostí nové generace a nástroj pro správu balíků na vysoké úrovni, který následuje předchůdce ze dvou projektů: YUM od Fedory (Yellowdog Updater a SAT Solver (libsolv) openSUSE. DNF byl odvozen z YUM před několika lety, aby jej přepsal tak, aby používal knihovnu SAT Solver z openSUSE a masivně restrukturalizoval kód tak, aby bylo k dispozici rozumné API jak pro rozšíření DNF (prostřednictvím pluginů a hooků), tak pro vytváření aplikací.

DNF přichází s vylepšeným reportováním chyb, pokročilým sledováním slabých závislostí, podporou rozsáhlých závislostí (další informace viz poznámky k verzi RPM) a podrobnějšími informacemi o transakcích při provádění akcí.

Mageia 8 přináší DNF ve verzi 4.6.0.

Povýšení systému pomocí DNF jsou podporovány. Další informace najdete v části o upgradu pomocí DNF v poznámkách k verzi.

Další informace o modularitě: https://docs.pagure.org/modularity/

Poznámky k verzi DNF: https://dnf.readthedocs.io/en/latest/release_notes.html

V nových instalacích od klasické ža po živé médium bude DNF instalován paralelně s urpmi. V závislosti na metodě použité k upgradu na Mageiu 8 může být nutné nainstalovat balíček dnf, abyste jej měli k dispozici.

Informace o tom, jak používat DNF, najdete ve wiki stránce: Používání DNF.

AppStream

Naše RPM-MD (RPM MetaData) repozitáře (používaná DNF a PackageKit) poskytují metadata AppStream. Nástroje jako GNOME Software (GNOME Desktop, balíček gnome-software) a Plasma Discover (KDE Plasma Desktop, balíček discover) využívají metadata AppStream, aby poskytly bohatý zážitek při vyhledávání, identifikaci a správě aplikací.

AppStream je snaha o vylepšení softwarových úložišť standardizací metadat napříč distribucemi. Umožňuje pohled zaměřený na aplikace v repozitářích a poskytuje specifikace věcí potřebných k vytvoření uživatelsky přívětivých aplikačních center.

Pro více informací navštivte web AppStream: https://www.freedesktop.org/wiki/Distributions/AppStream/

perl-URPM a urpmi

  • byla vylepšena dokumentace ( URPM, urpm, CPAN)
  • urpmi/ perlURPM podporuje širokou škálu verzí rpm, od rpm-4.9 po nejnovější 4.16, od perl-5.8 do perl-5.32
  • byly provedeny různé opravy chyb
  • urpmi podporuje volbu –reinstall
  • metadata urpmi jsou komprimována pomocí Zstd místo Xz (rychlejší parsování)
  • na 64-bit systémech nejsou, ve výchozím stavu, povoleny 32-bit zdroje (mga#24376)
    • kromě 32-bit systémů s EFI, kde je potřeba zdroj Core 32bit pro bootloader
  • Když přidáváte distribuční média, můžete si 32bitová média povolit ( mga#24438)

Nástroje

Mageia Control Center

V české distribuce označeno jako Nastavení počítače.

Ostatní

MageiaWelcome

Obrazovka „Vítejte“ je aplikace, která se uživatelům zobrazuje při zavádění nové instalace Mageie. Byla zcela přepracováno, aby měla lineární přístup, s postupnými kroky v logickém pořadí důležitých věcí, které je třeba vědět a dělat po instalaci. Ve výchozím nastavení se spustí při každém dalším spuštění, ale toto chování je volitelné. I když je možnost automatického spuštění zakázána - lze ji kdykoli vyvolat jako aplikaci (mageiawelcome - v češtině Uvítání od Mageie).

Pod kapotou používá Python a QML. Nyní je možné měnit její velikost a bude používat písma pracovního prostředí.

Isodumper

Isodumper je nástroj pro zápis ISO obrazů na paměťová zařízení. Kontrolní rutina nyní po zápisu hledá soubor s kontrolním součtem sha3 a odpovídající podpis.

Přidaný trvalý oddíl lze nyní také zašifrovat. Což bude rozpoznáno pouze pro ISO obrazy Mageia 8 a novější. Další informace najdete zde.

Docker

Ekosystém Dockeru byl rozšířen (na verzi 19.03) o mnoho dalších nástrojů, jako je docker-compose (orchestrace s podporou v3), containered (démon ovládající runC), docker-registry (sdílení obrazů), docker- machine (instalace dockeru na vzdálených strojích), and python-docker (knihovny python 2 a 3 pro engine API management).

LiveCD Tools

Pro Mageiu 8 byly LiveCD Tools aktualizovány na nejnovější verzi (v27.0).

Informace o tom, jak používat LiveCD Tools, najdete na wiki stránce: Using the LiveCD Tools

draklive2

Grafického rozhraní bylo vylepšeno, aby zahrnovalo souhrnnou fázi z klasické instalace, což umožňuje snadnou konfiguraci národních prostředí, časových pásem, systémových služeb a bran firewall. Fáze výběru jednotlivých balíčků nyní obsahuje režim plochého seznamu, čímž se ruší omezení toho, jaké balíčky lze vybrat.

Více informací naleznete ve wiki.

PCMemTest

Jedná se o fork Memtest86+. Na rozdíl od Memtest86+ lze PCMemTest použít jak s UEFI, tak se starším BIOSem (s omezením, že v UEFI režimu funguje klávesnice pouze tehdy, pokud je v BIOSu povoleno CSM). PCMemTest nahrazuje Memtest86+ jako nástroj pro testování paměti u všech ISO Mageia. Může být také donainstalován a bude automaticky přidán do spouštěcí nabídky systému.

Základní systém

Kernel a podpora hardware

Mageia 8 je distribuována s kernelem 5.10.16.

Veškerý hardware spravovaný touto verzí jádra je povolen. Jádro poskytuje lepší grafiku s Mesa 20.3.4.

  • Zahrnuty jsou i další typy jádra, zejména kernel-linus (vanila jádro bez další sady patchů). Další informace najdete na wiki stránce Kernel flavours.
  • Single-queue I/O plánovače byly odebrány v upstream kernelu 5.0. Pokud potřebujete nástroj ionice, zvažte instalaci nového balíčku ionice-scheduler, který umožňuje plánovač BFQ pro točivé disky.
  • cpupower a powersave

Ve verzi 5.8 došlo k několika změnám. Pokud používáte intel_pstate (Sandy Bridge a novější Intel procesory), změnilo se výchozí chování pro procesory bez podpory hardwarově řízených P-stavů (HWP).Pokud to má za následek horší výkon, je třeba přidat parametr jádra intel_pstate=active, pro obnovu předchozího chování. ( mga#27191).

Grafické ovladače

Mesa byla aktualizována na verzi 20.3.4.

Grafické ovladače nyní používají novou, výrobce neutrální, implementaci libGL (hovorově „glvnd“: GL Vendor Neutral Dispatch), která byla vyvinuta k řešení několika problémů s podporou OpenGL na moderních systémech Linux.

  • Uživatelé budou mít možnost instalovat ovladače Mesa a GL třetích stran současně.
  • To umožňuje vyšší výkon a funkce pro hybridní konfigurace GPU (například u špičkových notebooků).

X Window System (X11)

Mageia 8 přináší X.Org 1.20.10.

Grafické ovladače AMD

  • Mageia 8 používá svobodné grafické ovladače pro grafické karty AMD / ATI, AMDGPU pro novější karty a Radeon pro starší grafické karty. Ve srovnání s Mageiou 7 byla zvýšena hardwarová podpora a vylepšen výkon.
  • Proprietární ovladač AMDGPU-PRO aktuálně funguje pouze s X.org 1.1xx, takže jej v Mageii 8 nelze použít.
  • V případě hybridní karty, a ovladače radeon, funguje také řešení pomocí nouveau ovladače a precommand DRI_PRIME=n.

Ovladače NVIDIA

  • K dispozici je aktuální ovladač libre Nouveau. Ve srovnání s Mageia 7 má lepší hardwarovou podporu a výkon.
  • Balíček pro nejnovější NVIDIA (NVIDIA-current) je v době psaní ve verzi 455.45.01) a všechny ovladače NVIDIA jsou poskytovány v nesvobodných repozitářích.

Proprietární ovladače NVIDIA

Jsou k dispozici v repozitářích nonfree:

  • Jsou podporováný aktuální karty od série R460 ovladačem „nvidia-current“. (pouze 64 bit)
  • Pro starší grafické karty je k dispozici ovladač série R390 „nvidia390“.
  • Bohužel rušíme ovladač R340 „nvidia340“ kvůli bezpečnostním problémům v binární blobu NVIDIA. Několik GPU podporovaných aktualizovaným ovladačem R390 bude přepnuto z R340. Pokud se tak nestane, použije se ovladač nouveau. Pokud se setkáte s problémy, zkuste ovladač X11 vesa. Zkuste upravit první položku bootovací nabídky a změňte „xdriver=free“ na „xdriver=vesa“.

Notebooky Optimus

Majitelé notebooků NVIDIA Optimus (integrovaný grafický procesor Intel a GPU NVIDIA) mají nyní tři způsoby, jak těžit ze síly svého GPU:

  • Svobodné ovladače Nouveau podporují Prime GPU, ty lze použít prostřednictvím proměnné prostředí DRI_PRIME=1 (pokud ovladač NVIDIA nepoužívá např. mageia-prime). V dokumentaci k Nouveau se dozvíte, jak nakonfigurovat Xorg pro použití NVIDIA Prime s DRI3.
  • Stejně jako v Mageii 7 lze balíček Bumblebee použít k přemostění monitoru na GPU NVIDIA, což umožňuje přístup k jeho výpočetnímu výkonu, i když s určitou režií.
  • Ke konfiguraci NVIDIA Prime podporované nejnovějšími linuxovými jádry a serverem Xorg lze použít nový experimentální nástroj s názvem mageia-prime. Umožňuje plně přepnout na používání grafického procesoru NVIDIA bez režie Bumblebee a je zvláště vhodný pro použití s CUDA.

Ve všech třech případech je při konfiguraci grafických ovladačů nutné nakonfigurovat pouze kartu Intel (alespoň ve většině konfigurací Optimus), protože je obvykle jediná, která je fyzicky připojena k monitoru.

Zavaděče

  • GRUB2 byl aktualizován na verzi 2.04, s několika funkcemi a opravami backportovanými z budoucí větve 2.06.
  • Při spouštění UEFI je nyní jako alternativa k GRUB2 podporován správce zavádění rEFInd.

Grafická prostředí

Všechna níže uvedená desktopová prostředí jsou zahrnuta v repozitářích Mageie a lze je instalovat paralelně na jakýkoli systém Mageia 8. Některé z nich jsou také zahrnuty na fyzických médiích, LiveDVD a klasických DVD, jak je uvedeno v každé části.

Plasma

Desktopové prostředí Plasma, je poskytováno ve verzi 5.20.4 postavené na Qt 5.15.2 a KDE Framework 5.76 a s KDE Applications 20.12.0.

Pokud si chcete vyzkoušet Plasma na Waylandu, nainstalujte balíček plasma-workspace-wayland. Měla by se pak objevit v seznamu desktopových prostředí vašeho správce zobrazení.

Všimněte si také, že relace Wayland, s nesvobodnými ovladači Nvidia 455 (aktuálními), je k dispozici po odstranění „nokmsboot“ a „nouveau.modeset=0“ v parametrech jádra. Toto je poskytováno jako náhled technologie pro testery.

Výchozí správce zobrazení (DM) pro prostředí Plasmy je Simple Desktop Display Manager (SDDM).

Pokud máte v Mageii 7 povolený Compiz, vypněte jej před povýšení. Více v poznámkách o chybách.

Plasma je kdispozici také jako 64bitové LiveDVD a lze ji také nainstalovat z klasického DVD (tradiční instalační program).

GNOME

GNOME je kdispozici ve verzi 3.38.3. Ten je výchozí pro běh na Waylandu, ale je také k dispozici alternativní relaci „GNOME na Xorg“. Pamatujte, že s nesvobodnými ovladači Nvidia se GNOME spouští v relaci X11.

Pro ty, kteří dávají přednost vzhledu a prostředí GNOME 2, poskytuje GNOME 3 také relaci „Gnome Classic“.

GNOME je k dispozici tako jako 64bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD.

LXDE

Velmi lehké desktopové prostředí založené na GTK+ 2 je stále k dispozici a stále dostává vylepšení od vývojářů a našeho správce balíčků Mageia, i když se jeho komunita částečně zaměřila na LXQt.

LXDE lze nainstalovat z klasického DVD.

Xfce

Xfce je kdispozici ve verzi4.16.

Xfce lze stáhnout jako 32-bit, nebo 64-bit LiveDVD a může být také nainstalováno z klasického DVD.

LXQt

LXQt je k dispozici ve verzi 0.16.0.

LXQt není na klasickém DVD kvůli prostorovým omezením ISO. Je třeba přidat online repozitáře, aby se během počáteční instalace aktivovaly další možnosti - to je vysvětleno v dokumentaci k instalačnímu programu. Jako kompozitor průhlednosti v kombinaci s openboxem nahrazuje picom compton - možná bude potřeba ruční nastavení.

MATE

Je k dispozici ve verzi 1.24.2.

MATE lze nainstalovat z klasického DVD ISO. Z důvodu nedostatku mista na DVD nejsou některé aplikace, jako je mate-screenshot (aplikace pro snímky obrazovky), zahrnuty do klasického DVD. Pro plné využití prostředí MATE Desktop se doporučuje nainstalovat balíček task-mate po počáteční instalaci.

Cinnamon

Cinnamon je k dispozici ve verzi 4.8.3.

Lze jej nainstalovat z klasického DVD.

Enlightenment

Enlightenment je dodáván s E24.2 a Enlightenment Foundation Libraries (EFL) 1.25.1 - včetně balíčků Elementary, Evas-generic-loaders a Evas-generic-players. Mezi hlavní body této verze patří podpora Bluez5, vylepšený nástroj pro vytváření snímků obrazovky, flexibilnější modul pro ovládání hudby, monitor systému Evisum, nyní integrovaný ověřovací agent Polkit-EFL a samostatná konfigurace pro aplikace, které se mají načíst při restartu E. Další podrobnosti o této verzi najdete na https://www.enlightenment.org/news/e24.2.

Mageia samozřejmě zahrnuje uživatelské rozhraní Econnman společnosti E pro správce připojení connman, spolu se třemi aplikacemi založenými na EFL: pokročilý emulátor terminálu Terminology, svižný prohlížeč obrázků Ephoto a lehký videopřehrávač Rage. Stejně jako v předchozím vydání nabízí Mageia 8 také jako výchozí téma pod značkou Mageia.

Pro nové nebo se vracejících k E se aplikace a procesy (například Mageia Online Applet pro oznámení o aktualizaci) automaticky nezapnou z /etc/xdg/autostart, ale povolí se při spuštění v hlavní nabídce > Nastavení > Aplikace > Aplikace po spuštění a přidání požadovaných aplikací a systémových procesů. Aplikace, které se mají načíst při restartování DE, jsou odděleně a dostupného prostřednictvím Hlavní nabídka > Nastavení > Aplikace > Aplikace po restartu.

Systémová lišta Enlightenment, která využívá oznámení SNI appindicatoru, je samostatný modul, který je třeba načíst (Hlavní nabídka> Nastavení> Moduly) a přidat na panel, kde se bude zobrazovat Mageia Online Applet a Netapplet (pokud je povoleno) s ostatními. Aplikace Gtk s appindikátory (např. Plugin pro indikátor Ubuntu pro Pidgin) mají nyní své ikony.

V současné době existují dva známé problémy. Zaprvé, Mageia ve výchozím nastavení umožňuje spravovat síť pomocí systemd-networkd. Ti, kteří dávají přednost použití connman s rozhraním Econnman, možná zjistí, že není vždy funkční (po deaktivaci systemd-networkd a povolení connman.service), snad v důsledku výchozí konfigurace wpa_supplicant. (K dispozici je samostatný nedávno vyvinutý bezdrátový gadget pro správu více síťových backendů, který dosud není součástí repozitářů Mageia.) Zadruhé, restartování E někdy vede k varování, že mezipaměť Efreet nebyla aktualizována. Obecně to lze ignorovat, protože je výsledkem časového limitu, který se pro některé systémy stále zdá být příliš krátký.

Odlehčená prostředí

Mageia 8 obsahuje další odlehčené grafické prostředí. Můžete si doinstalovat afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, i3, icewm, jwm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm, a windowmaker. Následně je naleznete v seznamu grafických prostředí na přihlaščovací obrazovce.

IceWM

IceWM je ve nainstalován jako záložní desktopové prostředí, i když v instalačním programu vyberete Plasma nebo GNOME. Je také přítomen ve všech živých ISO.

Na přihlašovací obrazovce naleznete jak „icewm“, tak „icewm-session“ ve verzi 1.8.3.

Pro přihlášení použijte icewm-session. Volba „Icewm“ spustí pouze samotného správce oken.

Kancelářské aplikace

LibreOffice byl aktualizován na verzi 7.0.4.2. Přečtěte si oficiální poznámky k vydání.

Internetové aplikace

Iceape byl zrušen, protože Seamonkey dosud nebyl přenesen na python 3. Poznámka: Před upgradem Mageie exportujte obsah! Pro základní informace čtěte mga#26593#c14 a také hledejte na internetu.

Miltimediální aplikace

Od vypršení platnosti posledního patentu, v dubnu 2017, je nyní v základních médiích k dispozici kódování do mp3. Pro kódování H.264, H.265 / HEVC a AAC jsou stále zapotřebí repozitáře Tainted.

Editory

  • Vim byl aktualizován na verzi 8.2.1522
  • k dispozici je tako NeoVim 0.4.4

Hry

V komunitě Mageia se naše láska ke svobodnému softwaru rozšiřuje i na hry s otevřeným zdrojovým kódem. Během přípravného cyklu Mageie 8 bylo vynaloženo velké úsilí na přípravu mnoha nových her, díky nimž je Mageia 8 velmi dobrou platformou pro intenzivní i příležitostné hráče. Můžete se podívat do databáze Mageia App na seznam všech nových a aktualizovaných her. Následující část poskytne pouze několik příkladů vybraných pro každou kategorii her.

Vzdělání

Mageia 8 přichází s gcompris-qt 1.0, který přináší některé nové aktivity. V únoru 2015 jsme byli [1] mezi dárci, abychom vylepšili grafické rozhraní tohoto velmi důležitého projektu.

Vývoj software

Kompilery a nástroje

  • Glibc byl aktualizován na verzi 2.32, GCC na 10.2, GDB na 10.1 a Valgrind na 3.16.1. LLVM pak na 11.0.1.
  • Firebird byl aktualizován na 3.0.7
  • IPython na 7.19.
  • Spousta knihoven byla aktualizování na poslední stabilní verzi (pokud je k dispozici, na verzi s dlouhou podporou), jako Qt 5.15.2 a GTK+ 3.24.24. GTK je také k dispozici ve verzi 3.99 (GTK4) Tcl/Tk ve verzi 8.6.10.
  • Ocaml na 4.10
  • Java na verzi 11,. Současně je k dispozici Java 8, ale již ne jako výchozí.
  • Mono bylo aktualizováno na 6.10.
  • MinGW bylo aktualizováno.

Virtualizace

  • QEmu bylo aktualizováno na verzi 5.2.
  • libvirt na 7.0, virt-manager na 3.2.0, libguestfs na 1.44.
  • Xen pak ve verzi 4.14.

VirtualBox

VirtualBox je ve verzi 6.1.18. Poznámka: VirtualBox 6.1 podporuje pouze x86_64 hostitele. 32bit budou odebráni!

Jazyky

  • Python 3 byl aktualizován na 3.8.7. Python 2 je již ve výslužbě (spousta python2 modulů již byla odstraněna).
  • Perl na 5.32.1.
  • Ruby na 2.7.2.
  • Rust je ve verzi 1.49.0. Během podpory Mageie 8 bude aktualizován, aby sledoval nový vývoj.
  • PHP bylo aktualizováno na 8.0.2, což poskytuje další zlepšení výkonu.

Serverové aplikace

Nginx

Nová instalace http serveru nginx používá uživatele „apache“: Webové servery v Mageii by měly používat uživatele „apache“ vytvořeného balíčkem webserver-base. Tento balíček již nepoužívá uživatele „nginx“ ( mga#26183).

Nextcloud

Mageia 8 nepřinese balíček Nexcloud server, protože verze 21, první, které podporuje PHP8, prozatím nevyšla.

Přinášíme ale 2 způsoby jak Nextfvloud nainstalovat:

  • Nextcloud 21 bude bude k dispozici pozaději, v repozitářích backport.
  • Na konci wiki stránky Nextcloud nalenete návod jan na ruční instalaci

Nextcloud verze menší než 21 nebude na Mageii 8 fungovat, protože byla zahozena pdopora PHP7.

Povýšení systému z Mageie 7

Povýšení z Mageie 7 byl několik měsíců lazen a je plně podporován.

Přečtěte si také, prosím, známé chyby v kapitole Chyby při povýšení.

Přípravy

  • zálohujte si všechna důležitá data
  • proveď plnou aktualizaci systému
  • v 64bitovém systému musí být nejprve odinstalovány všechny 32bitové vývojové knihovny. Můžete je identifikovat podle „devel“ v názvu. Chcete-li zjistit, zda váš systém obsahuje takové knihovny, můžete použít příkaz: rpm -qa –queryformat „%{NAME}-%{version}-%{RELEASE}-%{ARCH}\n“ |grep i586 |grep devel
  • Pokud byly, během používání Mageie 7, přidána repozitáře třetích stran, například Google, nezapomeňte si vytvořit zálohu/kopii /etc/urpmi/urpmi.cfg.
  • Je dobré uvolnit místo, zejména odinstalovat stará jádra.

Není podporováno

  • Povýšení z verze Mageia 6 a nižší
  • Povýšení existující instalace pomocí některého z živých obrazů, protože se živý obraz kopíruje „tak, jak je“ do cílového systému.
  • Pokud chcete upgradovat předchozí instalaci Mageie, která NENÍ v UEFI, na Mageiu 8 v režimu UEFI, musíte provést kompletní instalaci.

V těchto případech byste měli provést čistou instalaci (s možností zachování adresáře /home).

Povýšení pomocí internetu

Applet Mageia Update, Mageia Online, vás upozorní, že je k dispozici nové vydání Mageie, a zeptá se, zda si přejete upgradovat. Pokud souhlasíte, upgrade bude proveden z vaší instalace Mageia, aniž by byly nutné další kroky.

Pokud jste deaktivovali applet nebo z nějakého důvodu není automaticky spuštěn, můžete provést upgrade ručně buď pomocí grafického uživatelského rozhraní (mgaonline) nebo CLI (systémový upgrade urpmi / dnf). Každá metoda je uvedena níže.

Před zahájením upgradu plně aktualizujte svůj systém a zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa (minimálně 2 GB, v závislosti na vaší konfiguraci).

Pokud je to možné, použijte kabelové připojení k internetu, zejména pokud používáte nesvobodné ovladače WLAN.

Pomocí mgaonline (GUI)

  1. Zkontrolujte, zda jsou deaktivovány všechny nástroje na uzamikání obrazovky.
  2. Pomocí ikony Mageia Online na hlavním panelu spusťte aktualizaci.

Pokud nenabízí upgrade

Pokud Mageia Online nezobrazí na hlavním panelu modrou ikonu nabízející možnost upgradu na nové vydání Mageia:

  1. Ujistěte se, máte nainstalovány všechny dostupné aktualizace.
  2. V Nastavení počítačeSpráva softwareNastavit četnost aktualizací zkontrolujte, zda je vybrána možnost „Zjišťovat dostupnost nových vydání Mageie“. https://doc.mageia.org/mcc/8/en/content/software-management.html#mgaapplet-config
  3. Vyhledejte ve své domovské složce skrytý adresář ~/.MgaOnline/. Pokud je v tomto adresáři soubor mgaonline, odstraňte jej.

Po restartu, jakmile Mageia Online zkontroluje aktualizace, by se měla oběvit modrá ikona upgradu.

Pokud Mageia 7 dosáhla EOL, uvidíte oranžovou ikonu a vyskakovací varování, že Mageia 7 již není podporována.

Alternativně můžete spustit proces upgradu zadáním následujícího příkazu do terminálu:

su -c 'mgaapplet-upgrade-helper --new_distro_version=8'

Upozorní vás na dostupnost nové distribuce Mageia 8, nakonfiguruje zdroje médií Mageia a zahájí povýšení.

Pomocí urpmi (CLI)

Tato metoda je užitečná, když je kořenový oddíl šifrován, protože spuštěný systém již oddíl dešifruje.

Existuje několik způsobů, jak získat rozhraní příkazového řádku (CLI).

Nejlepším způsobem provedení upgradu je použití run-level 3, aby server X a grafické prostředí neběžely.

Upgrade by proto měl být bezpečnější pomocí run-level 3 než pomocí aplikace terminálu, protože běží méně programů, které by mohly aktualizaci pokazit.

Pokud máte nainstalovaný dnf, budete muset zastavit plánovač makecache, protože při spuštění během aktualizace způsobí selhání urpmi. Příkazy jsou uvedeny níže. Viz chyba 25072

Run-level 3 lze povolit přidáním „3“ do příkazového řádku jádra jeho úpravou při startu a získání přihlašovacího řádku. Další možností je použít příkaz: systemctl isolate multi-user.target.

Před spuštěním dalších příkazů se doporučuje spustit soubor „script upgrade_log.txt“, který zachytí zprávy o upgradu pro případ, že dojde k chybě. Zprávy budou psány v souboru upgrade_log.txt. Pomocí „exit“ ukončete „skript“.

Zde jsou hlavní kroky upgradu:

Přepněte se na uživatele root příkazem:

su -

Pozor na to, že od tohoto kroku jsou všechny příkazy vykonány jako root!

Ujistíme se, že náš systém plně aktualizován:

urpmi --auto-update --auto --force

Zakážeme dnf makecache (pokud nemáme nainstalován dnf, můžeme vynechat)

systemctl stop dnf-makecache.service
systemctl stop dnf-makecache.timer && systemctl daemon-reload

Odebereme všechny repozitáře

urpmi.removemedia -a

Přidáme zdroje Mageie 8. A to buď:

  • Pomocí metody MIRRORLIST (která automaticky vybere zrcadlo na základě vaší geografické polohy):
urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.8.$ARCH.list'
  • použitím specifického zrcadla
urpmi.addmedia --distrib <mirror_url>

URL můžete získat na adrese htts://mirrors.mageia.org/distrib

Nakonec spustíme povýšení příkazem

urpmi --auto-update --auto --force

Nejlepší je spustit výše uvedený příkaz dvakrát, protože při prvním spuštění mohou být některé balíčky staženy, ale nebudou nainstalovány.

Někdy je dobré, když máte více než dost volného místa na disku, vyzkoušet aktualizaci před jejím provedením. Pomocí tohoto příkazu: urpmi –auto-update –auto –force –download-all –test - otestujte, zda jsou staženy všechny balíčky. Povíšení je pouze simulace.

Vyžaduje to však spoustu volného místa. I více než 40% volného místa v oddílu /var. Pokud máte místo v jiném oddílu, můžete určit cíl stažených souborů přidáním cesty směřující k tomuto oddílu za klíčovým slovem –download-all.

Pokud je výsledek dobrý, proveďte povýšení pomocí příkazu urpmi –auto-update –auto –force –download-all. Přidejte také cestu ke staženým souborů, pokud byla zadána dříve.

Pokud se něco nepovede, obnovte repozitáře na Mageia 7 pomocí urpmi.removemedia -a a urpmi.addmedia –distrib –mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.7.$ARCH.list'.

Pomocí DNF (CLI)

Pokud používáte DNF pro správu softwaru (a máte ho správně nakonfigurovaný, dle wiki stránky o používání DNF), můžete upgradovat na Mageiu 8 v několika krocích (všimněte si, že všechny příkazy musí být spuštěny jako root):

  1. Ujistíme se, že máme systém plně aktualizovaný dnf upgrade
  2. Ujistíme se, že máte spoustu volného místa, například více než 40% volného místa v oddílu /var. Pokud ne, přidejte možnost –downloaddir /cesta/kde/mame/dostatek/mista.
  3. Nainstalujeme rozšíření dnf system-upgrade: dnf install 'dnf-command(system-upgrade)'
  4. Spustíme stažení všeho potřebného pro povýšení: dnf system-upgrade –releasever 8 download –allowerasing
    1. Před stažením balíčků vám oznámí, kolik místa je potřeba. Pokud toto místo v oddílu / nemátem plus pár stovek MB v odílu /var, pak je nutné místo uvolnit, nebo přidejte volbu –downloaddir cesta_k_adresari_s_volnym_mistem. Také, pokud máte samostatný oddíl /boot, ujistěte se, že má prostor pro přidání dvou jader. Také se ujistěte, že máte větší prostor pro nové nové programy.
  5. Pokud stažení a simulace proběhne v pořádku,
    1. a pokud jste v grafickém prostředí, ujistěte se, že jsou deaktivovány všechny nástroje pro uzamykání obrazovky NEBO ještě lépe přepněte na run-level 3 (viz výše použití urpmi (CLI))
    2. můžeme systém povýšit: dnf system-upgrade reboot. Pozor, provede okamžitý restart.

Pomocí tradičního, instalačního média Mageia 8 DVD

Klasické (ne Živé) DVD Mageia 8 můžete použít jak pro čistou instalaci, tak pro upgrade (povýšení) z předchozí verze Mageia 7.

Pro povýšení postupujte dle těchto kroků:

  • Stáhněte si ISO ze pro stahování a vypalte jej na DVD, nebo jej uložte na USB flash disk. Další informace najdete v tomto článku Dostupné instalační médium.
  • Spusťte DVD a ujistěte se, že je zavedeno ve stejném režimu (starší/BIOS nebo UEFI), ve kterém byla nainstalována Mageia 7.
  • V nabídce GRUB (bootloader) vyberte možnost „Instalovat Mageiu 8“.
  • Vyberte volbu Aktualizace Mageia 7.

Doporučuje se, aby byly, během povýšení, nastaveny online repozitáře, protože DVD obsahuje pouze podmnožinu kompletní sady online repozitářů Mageia. To je obzvláště důležité, pokud používáte 32bitové balíčky v jinak 64bitové instalaci, protože 64bitové ISO bude obsahovat pouze 64bitové balíčky, takže pokud nepřidáte online repozitář, upgrade pravděpodobně selže.

Kromě toho je možné, že konkrétní instalace Mageie 7 mohla obdržet aktualizaci na novější verzi softwaru, než která je k dispozici v ISO. Když k tomu dojde, může se stát, že se aktualizace nezdaří. V době, kdy jsou ISO testovány, nelze předvídat, které balíčky Mageia 7 mohou být v budoucnu aktualizovány, takže offline aktualizace (tj. Pokusy o upgrade bez nastavení online úložišť) nejsou podporovány.

Po prvním restartu se pomocí příkazu 'urpmi –auto-update' ujistěte, že byly aktualizovány všechny balíčky.

Povýšení šifrované instalace

Za prvé, na běžícím systému Mageia 7:

  • Odeberte nepotřebné kernely a velké programy, které nepotřebujete.
  • Proveďte plnou aktualizaci.
  • Poznamenejte si, které repozitáře se používají (Jsou nějaká povoleny tainted? Pokud se jedná o 64bitový systém, jsou povoleny nějaké 32bitová repozitáře?).
  • Poznamenejte si jaké diskové oddíly se pouižívají a jaké jsou jejich přípojné body.

Poté si připravte a spusťte tradiční instalační program, jak je popsáno výše, a následně:

  • Vyberte instalaci, vyberte jazyk, přijměte licenci, vyberte zemi, vyberte klávesnici, vlastní rozdělení disku.
  • Klikněte na šifrovaný oddíl, vyberte možnost Použít a zadejte klíč.
  • Pokud se jedná o LVM, zobrazí se nová karta obsahující oddíly LV.
  • Přiřaďte přípojné body pro všechny potřebné oddíly kromě swapu (podle poznámek výše, nebo posuďte podle názvu, velikosti a typu oddílů. Nezapomeňte na to, aby byl /boot mimo šifrovaný LVM!).
  • DŮLEŽITÉ: Po kliknutí na Další nezapomeňte zrušit výběr formátování všech oddílů! Nebo pokud chcete nový systém, ale chcete zachovat uživatelská data: naformátujte /boot, / a jakýkoli /usr, /tmp atd., Ale NE /home.
  • Měli byste povolit všechny repozitáře (pomocí poznámek výše) odpovídající těm, které byly použity v předchozí instalaci Mageia - kromě backports.
  • Stejně jako u nezašifrované instalace se doporučuje nastavit online repozitáře, včetně příslušných aktualizačních repozitářů.

Známé chyby

Přečtěte si stránku Errata.

Nutná akce uživatele

Potřebné akce uživatele, které nejsou popsány jinde na této stránce ani v Errata.

VeraCrypt

Po upgradu na Mageiu 8 nefunguje VeraCrypt se sudo jako. mga#28001

Od verze veracrypt-1.24u2 je nutné, při spuštění VeraCrypt, přidat přepínač příkazového řádku –use-dummy-sudo-password, abyste získali staré chování pomocí sudo. Viz také fórum Arch Linuxu.

Hlášení chyb

Hlásit můžete v Bugzille, vždy alenejdříve čtěte Errata. Pokud ještě nemáte účet Mageia, můžete si jej vytvořit na https://identity.mageia.org/. Pokud nevíte jak hlásit chyby, přečtěte si jak na to.

Můžete také navštívit vývojářské forum. Pro fáze vývoje zvolte sekci „Testing : Alpha, Beta, RC and Cauldron“.

Balíčky odebrány z distribuce

Neodebírané při povýšení

Následující balíčky byly odebrány z distribuce. Proces upgradu na ně nebude mít vliv, měli dále fungovat, ale pokud nebudou, již nebudou mít žádnou podporu. Kromě toho už nebudou dostávat žádné aktualizace, což znamená, že budou pravděpodobně zastaralé a potenciálně budou vystaveny bezpečnostním problémům.

Jedná se o následující balíčky:

  • GLPI a jeho rozšíření
  • galette
  • Nextcloud ( dočasně)

Odebírané při povýšení

Následující balíčky byly odebrány z distribuce a v balíčku task-obsolete označeny jako zastaralé: budou odstraněny procesem upgradu.

Jedná se o následující balíčky:

  • kde-rootactions-servicemenu neudržováno a absahuje chyby
  • nvidia340 balíčky ovladačů.
  • PlayOnLinux nepodporuje Python3. Doporučujeme zkusit Lutris a Steam.
  • VirtualBox 32bit hostitel
  • youtube-dl-gui (Python2). Doporučená alternativa: Python3 port, nebo Tartube.
8/notes.txt · Poslední úprava: 2021/03/05 08:39 autor: joelp