Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


9:errata

Známé chyby distribuce Mageia 9 (errata)

Tato stránka je překladem originální verze z angličtiny1).

Poznámky

Tato stránka je doplňkem poznámek k vydání.

Níže uvedené položky s předponou „OPRAVENO“ obsahují vydanou aktualizaci. Pokud se tedy vyskytne problém označený jako opravený, zkuste provést úplnou aktualizaci. Některé problémy mohou vyžadovat odhlášení/přihlášení nebo restart. U některých se jedná o problémy s instalací nebo aktualizací. Všimněte si, že může trvat den, než se uvolněná aktualizace dostane na vaše zrcadlo.

Jsou zde uvedeny pouze významné problémy s balíčky obsaženými v ISO a širší pokrytí související s aktualizací. - V repozitářích máme mnoho dalšího softwaru.

Problém, který není uveden v seznamu, může být opraven, pokud provedete úplnou aktualizaci.

Podívejte se také do sekcí Známé chyby a Hlášení chyb v poznámkách k vydání.

NA TÉTO STRÁNCE SE STÁLE PRACUJE

Pamatujte, že budeme aktualizovat problémy z bugtrackeru, tedy FOR_ERRATA9, IN_ERRATA9, FOR_RELEASENOTES9, jakmile o nich bude rozhodnuto.

Zavedení

Podívejte se také do Grafiky.

mga#27117 - Pokud je rootfs btrfs a /boot je na rootfs, GRUB si stěžuje na ../../grub-core/commands/loadenv.c:216:sparse file not allowed. Jedná se pouze o kosmetickou záležitost. Ruční oprava v komentáři 3.

mga#32165 - Výchozí výběr spouštění: Pokud při startu zvolíte jinou než výchozí položku, stane se tato pro příští start výchozí, dokud nezvolíte jinou. Toto chování je očekávané a v linuxových distribucích se stalo standardem. Pokud jej chcete změnit, podívejte se na chybu.

Živé obrazy

Nefungující grafika

Ve výchozím nastavení umožňují živé obrazy automatickou konfiguraci zobrazovacího serveru X.org. Pokud na konci zaváděcího cyklu nemáte grafické zobrazení, zkuste odstranit noxconf ze zaváděcích voleb v úvodní zaváděcí nabídce (stisknutím tlačítka E upravte zaváděcí volby), což umožní službě service_harddrake provést konfiguraci zobrazení. To může také pomoci vynutit, aby se počáteční dialog pro výběr jazyka a lokalizace duplikoval na každém monitoru, pokud máte připojeny dva nebo více monitorů, namísto toho, aby byl rozprostřen mezi ně.

Některé grafické karty NVIDIA nefungují správně (nebo vůbec) se svobodným ovladačem videa (nouveau). V takovém případě zkuste kromě odstranění noxconf nahradit xdriver=free za xdriver=modesetting, případně zkuste použít nesvobodné (proprietární) ovladače výběrem přímo v nabídce zaváděni systému.

Pokud se vám na notebooku s hybridní grafikou nezobrazí graficka, zkuste kromě odstranění noxconf nahradit xdriver=free za xdriver=intel. Tím donutíte systém používat grafický procesor Intel, který je často elektricky připojen k monitoru.

Pokud je u živé bitové kopie povolena perzistence, budou vaše nastavení zachována.

Nefungující WIFI

Je známo, že některé WIFI od společnosti Broadcom nefungují. Fungují pouze s proprietárním ovladačem společnosti Broadcom, který nemůžeme mít předinstalovaný v ISO (kvůli licenčním problémům) a který je třeba načíst při spouštění systému. Jakmile je Mageia nainstalována, můžete nakonfigurovat WIFI a restartovat počítač. Podobně, pokud je u Live povolena perzistence, můžete nakonfigurovat WIFI a při následujících spuštěních bude fungovat.

Ponechání zavaděče třetí strany

Pokud chcete během instalace Live zachovat stávající zavaděč třetí strany, přejděte po zobrazení obrazovky zavaděče na DALŠÍ obrazovku s názvem „Mageia Live“, kde je pod možností „Probe Foreign OS“ tlačítko „Advanced“.

V této rozšířené části je zaškrtávací políčko označené „Do not touch ESP or MBR“ (Nedotýkat se ESP nebo MBR). Zaškrtnutím tohoto políčka zabráníte úpravě aktuálního zavaděče. Pak budete muset přidat distribuci Mageia do zavaděče sami. Podívejte se také na naši příručku k instalaci Mageia 8 ve verzi Live.

Instalační obrazy

Intel Rapid Storage Technology, RST nekompatibilita

Pokud vaše zařízení používá technologii RST (Intel Rapid Storage Technology) (výchozí nastavení u mnoha nových zařízení), musíte si přečíst článek o instalaci na zařízení používající RST [EN].

Pády při instalaci

Pád před koncem instalace

mga#31628 Je hlášen nejméně jeden případ, kdy ve starém notebooku s BIOSem instalační proces spadl před koncem. Je možné, že po restartu bude bootovat Mageia 9. Zkuste ihned provést úplnou aktualizaci.

Pád na konci instalace

mga#27838 Některé počítače mají chybný firmware, který způsobuje, že na konci instalace distribuce Mageia selže zápis do paměti EFI NVRAM. Řešení: Při konfiguraci zavaděče na konci instalace: Zvolte rEFInd místo GRUB, zaškrtněte „Instalovat do /EFI/BOOT“, zrušte zaškrtnutí možnosti ukládat do paměti NVRAM.

NetInstaller

Na některých počítačích s UEFI se NetInstaller ISO spouští s chybovou zprávou Grubu: error: ../../grub-core/video/readers/png.c:595 invalid filter value. A zobrazuje nabídku Grub2 v textovém režimu místo grafického. Na funkčnost to nemá vliv, je to jen kosmetická vada. mga#28225

mga#28539 U některých zrcadel a uživatelských síťových aspektů se stahování nezdaří. ŘEŠENÍ 1: Vyberte jiné zrcadlo. ŘEŠENÍ 2: Použijte jiný stahovač: Na úvodní spouštěcí obrazovce (vyžaduje starší režim spouštění systému BIOS) zadejte „linux downloader=wget“, abyste vynutili použití nástroje wget. Odpovídající problém v nainstalovaném systému nebo Live naleznete v části Stahování softwaru níže.

Grafiky

Pracovní prostředí

Software

Systém

Zabezpečení

Různé

Síť

Stahování software

Chyby při povýšení

1)
[en]https://wiki.mageia.org/en/Mageia_9_Errata - překlad do češtiny a úpravy joelp@mageia.cz
9/errata.txt · Poslední úprava: 2023/08/27 18:12 autor: joelp