Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


9:notes

Poznámky k vydání distribuce Mageia 9

Úvod

Tato stránka je překladem originální verze z angličtiny1).

Mageia (z řeckého μαγεία (mageía) - magie, kouzlo) je svobodný operační systém s otevřeným zdrojovým kódem z rodiny operačních systémů GNU/Linux. Mageia je vyvíjena komunitou oddaných uživatelů a podporována neziskovou organizací mageia.org - skupinou osob zvolených správní radou distribuce Mageia. Ať už jste začínající uživatel GNU/Linuxu, vývojář softwaru, zkušený správce systému nebo příležitostný návštěvník internetových stránek, Mageia je pro vás tou správnou volbou. Mageia může být v počítači nainstalována jako hlavní operační systém i jako alternativa k jednomu nebo několika dalším nainstalovaným operačním systémům.

Datum vydání nadcházející stabilní verze projektu Mageia - Mageia 9 - bude teprve oznámeno.

Pamatujte, že informace k vydaným verzím distribuce uvedené na této stránce se vztahují k vydaným nosičům DVD. Po dobu podpory pro toto vydání distribuce Mageia vydáváme tisíce aktualizací a stovky balíčků se zpětnými porty. Například aktuální seznamy aktualizací distribuce Mageia 9 x86_64 najdete zde a balíčky se zpětnými porty zde.

Dostupná média

Mageiu lze nainstalovat pomocí tří typů instalačních médií:

  • Klasická instalace - (32bitová a 64bitová verze), které používají tradiční instalátor DrakX. ISO obsahují všechny podporované lokalizace, velké množství balíčků, z nichž si můžete vybrat při instalaci (běžná pracovní prostředí), a všechny nesvobodné ovladače. Použití nesvobodných balíčků lze během instalace zakázat. Pokud se rozhodnete nepoužívat nesvobodné ovladače během instalace, je možné, že budete potřebovat připojení přes drátový Ethernet.
  • Síťová instalace - (32bitová a 64bitová verze, dostupná se svobodnými i nesvobodnými ovladači) Poznámka: soubory ISO Net-install nejsou přizpůsobeny pro spouštění v 32bitovém EFI) Mají minimální velikost a obsahují pouze instalační program fáze 1, který obsahuje pouze nejzákladnější hardwarovou podporu pro spuštění systému, připojení k síti a stažení instalačního programu fáze 2. Nesvobodnou verzi můžete potřebovat k získání potřebných ovladačů s uzavřeným kódem, například pro připojení k síti WiFi. Od tohoto okamžiku je postup instalace velmi podobný postupu instalace tradičního ISO, s tím rozdílem, že všechny potřebné a volitelné balíčky jsou získávány ze vzdálených úložišť. Poznámka: Je vhodné provést minimální instalaci a ve zbytku instalace pokračovat až po zavedení cílového systému. To se doporučuje zejména ve všech fázích vývoje distribuce Mageia (alfa, beta, RC), kdy se balíčky a soubory často a neočekávaně mění.
  • Živá média - lze použít ke spuštění přímo do systému Mageia nebo k instalaci systému Mageia na disk. Mezi čtyřmi možnostmi instalačního média Live jsou na výběr tři prostředí pracovní plochy: Plasma (64bitové), GNOME (64bitové) a Xfce (32 nebo 64bitové). Obsahuje také všechny podporované jazykové verze a přichází s rozsáhlou podporou zařízení i s velkým množstvím různých balíčků, což z Live ISO dělá nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak s Mageiou začít. Soubory Live ISO podporují funkci přetrvávání paměti, která umožňuje zachování uživatelských souborů a přizpůsobení systému při dalším spuštění. Soubory lze také volitelně šifrovat. Díky tomu si nyní můžete vzít Mageiu a své soubory všude s sebou. Kromě toho si také můžete vytvořit vlastní instalační médium.

Všechny obrazy ISO lze vypálit na disk DVD nebo je uložit na jednotku USB flash.

Různé možnosti stahování naleznete na stránce určené ke stažení distribuce Mageia 9. Dostupné je jak přímé stahování (FTP a HTTP), tak i stahování přes BitTorrent.

Další informace k výběru ISO souboru naleznete v článku o stažení.

Repositář Mageia

Softwarové balíčky, které jsou součástí systému Mageia, se nacházejí ve třech různých repositářích v závislosti na typu licence, která se na jednotlivé balíčky vztahuje. Zde je přehled těchto repositářů:

  • Core: Repositář Core obsahuje balíčky se svobodným a otevřeným softwarem (FOSS). - Tj. balíčky licencované pod svobodnou a otevřenou licencí, jako je GPL. Médium „Core“ spolu s repositářem softwaru „Core Release“ a „Core Updates“ jsou ve výchozím nastavení povoleny.
  • Non-free: Repositář Non-free obsahuje balíčky, které je možné používat i šířit zdarma, ale které obsahují proprietární software (odtud název „Non-free“). Tento repositář obsahuje proprietární ovladače grafických karet AMD/ATI a NVIDIA, firmware pro různé karty WiFi a další. Repositář Non-free je v instalačním programu ve výchozím nastavení povolen, ale v případě potřeby jej lze vypnout.
  • Tainted: Repositář Tainted obsahuje balíčky, které jsou uvolněny pod svobodnou licencí, ale v některých zemích porušují patenty a autorská práva, např. multimediální kodeky potřebné k přehrávání různých audio/video souborů, balíčky potřebné k přehrávání komerčních video DVD atd. Repositář Tainted je k dispozici, ale ve výchozím nastavení je zakázán, tj. je zcela opt-in. Před použitím balíčků z tohoto úložiště je dobré ověřit zákony vašeho regionu.

32-bit repositáře v 64-bit systému

32 bitové repositáře jsou nakonfigurovány, ale v 64bitových systémech jsou ve výchozím nastavení zakázány. Některé 64bitové programy, jako například služba Steam, vyžadují závislosti, které se nacházejí v 32bitových úložištích. Pokud tedy chcete instalovat software, který závisí na 32bitových balíčcích, ujistěte se, že máte v nástroji RPMDrake povoleny repositáře „Core 32-bit Release“ a „Core 32-bit Updates“. Stejně tak by některé 64bitové balíčky z repositářů Non-free nebo Tainted mohly záviset na 32bitových balíčcích z příslušných repozitářů. Proto se důrazně doporučuje povolovat repositáře vždy ve dvojicích (32bitové společně s 64bitovými), abyste se při aktualizaci nesetkali s problémy.

Nejdůležitější informace o vydání

Menší prostor na disku

Byla zmenšena velikost minimální instalace (při vypnutí doporučených balíčků). - Je nejmenší od dob distribuce Mageia 4.

Databáze RMP byla přepnuta na SQLite

Databáze RPM již nepoužívá starou a neudržovanou databázi Berkeley DB. Nyní používá moderní SQLite. Konverze se provádí při aktualizaci z distribuce Mageia 8.

Hlavní vývoj

Fáze 1

  • Podpora NFS se provádí pomocí systémových nástrojů, nikoliv pomocí našeho 15 let starého kódu NFS, čímž se získává podpora pro NFSv4 a další…
  • Při použití serveru http je nyní možné zadat jiný port než výchozí „80“ ( mga#28367).
  • Obrazy fáze jedna jsou komprimovány pomocí Zstd namísto gzit

Fáze 2

  • Opravy mnoha chyb a vylepšení v programu pro rozdělování disku
  • Možnosti:
    • Přidáno „downloader=curl“ pro přepnutí z wget na curl pro stahování balíčků

Záchrana

  • Záchranný systém byl vylepšen.

Živé ISO

  • Systémová služba NetworkManager je nyní ve výchozím nastavení povolena na Plasma Live ISO (u GNOME a Xfce Live ISO to bylo již v předchozích verzích). To umožňuje spravovat síťová připojení prostřednictvím nástroje pro nastavení systému Plasma i tradičních nástrojů pro správu sítě Mageia.

Podpora Hardware

Lokalizace (l10n) / Internacionalizace (i18n)

  • Příručky k tradičnímu instalátoru a k ovládacímu centru Mageia byly (částečně) přeloženy do mnoha dalších jazyků. Viz naše oficiální dokumentace.
  • Anglický snímek obrazovky se používá v případě, že pro příručku HTML není k dispozici lokalizovaný.
  • Příručky PDF a EPUB se vytvářejí pouze tehdy, je-li k dispozici více než polovina potřebných lokalizovaných snímků obrazovky.

Překlady software

Byly přidány nové překlady a jiné byly vylepšeny. Děkujeme naší obětavé komunitě překladatelů za spolehlivou práci.

Správa balíčků

Nové RPM

RPM bylo povýšeno na verzi 4.18.

  • rpm databáze nyní používá SQLite namísto libdb

Další informace o změnách z verze RPM 4.16 (která byla dodávána s distribucí Mageia 8) na verzi RPM 4.18 jsou k dispozici na webu RPM:

DNF: alternativní správce balíčků

DNF (Dandified Yum) byl zaveden jako alternativa k urpmi od distribuce Mageia 6.

DNF je řešitel závislostí nové generace a nástroj pro správu balíčků na vysoké úrovni, který má své předky ve dvou projektech: Fedora YUM (Yellowdog Updater, Modified) a openSUSE SAT Solver (libsolv). DNF bylo před několika lety odvozen od YUMu, za použití knihovny SAT Solver z openSUSE, a aby byla masivně restrukturalizována kódová základna tak, aby bylo k dispozici rozumné API pro rozšiřování DNF (pomocí zásuvných modulů a háčků) a vytváření aplikací nad ním (například grafických frontendů a frameworků pro automatizaci životního cyklu systému).

DNF přichází s vylepšeným hlášením problémů, pokročilým sledováním slabých závislostí, podporou bohatých závislostí (více o tom najdete v poznámkách k vydání RPM) a podrobnějšími informacemi o transakcích při provádění akcí.

Distribuce Mageia 9 se dodává s DNF v4.14.0.

Povýšení systému systému za pomocí DNF je podporováno. Další informace naleznete v části o upgradu pomocí DNF v poznámkách k vydání.

Další informace o modularitě: https://docs.pagure.org/modularity/

Poznámky k vydání DNF: https://dnf.readthedocs.io/en/latest/release_notes.html

Při čerstvých instalacích prostřednictvím klasických a živých médií se DNF instaluje souběžně s urpmi. V závislosti na způsobu povýšení na distribuci Mageia 9 může být nutné nainstalovat balíček dnf.

Informace o používání DNF naleznete na stránce wiki: Použití DNF.

AppStream

Naše úložiště RPM-MD (RPM MetaData) (používaná DNF a PackageKit) poskytují metadata AppStream. Nástroje jako GNOME Software (GNOME Desktop, zabalený jako gnome-software) a Plasma Discover (KDE Plasma Desktop, zabalený jako discover) využívají metadata AppStream k zajištění bohatého prostředí při vyhledávání, identifikaci a správě aplikací.

AppStream je mezidistribuční projekt pro vylepšení repozitářů standardizací metadat softwarových komponent. Umožňuje aplikačně orientovaný pohled na úložiště balíčků a poskytuje specifikace věcí potřebných k vytvoření uživatelsky přívětivých aplikačních center.

Další informace naleznete na webových stránkách AppStream: https://www.freedesktop.org/wiki/Distributions/AppStream/.

perl-URPM a urpmi

  • Dokument byl vylepšen (např.: URPM & urpm & CPAN)
  • urpmi/perl-URPM podporuje širší rozsah verzí rpm, od rpm-4.9 po nejnovější 4.18, od perl-5.8 po perl-5.37
  • byly provedeny různé opravy chyb
  • Metadata urpmi jsou komprimována pomocí Zstd místo Xz (rychlejší parsování).

Nástroje

Ovládací centrum Mageia

Náš správce zvuku, draksound, v MCC[EN] byl vylepšen, aby bylo možné snadno přepínat mezi PulseAudio a PipeWire.

Ostatní

Uvítání od distribuce Mageia

Uvítací obrazovka je aplikace, která se uživatelům zobrazí při spuštění čerstvé instalace systému Mageia. Nyní byla zcela přepracována tak, aby měla lineární přístup a postupně v logickém pořadí uváděla důležité věci, které je třeba vědět a udělat po instalaci. Ve výchozím nastavení se spustí při každém spuštění systému, ale toto chování je volitelné. I když je možnost automatické spuštění zakázána - lze ji kdykoli vyvolat jako aplikaci (mageiawelcome).

Isodumper

Isodumper je nástroj pro zápis obrazů ISO na paměťová zařízení. Rozhraní bylo přepracováno tak, aby bylo možné provádět po sobě jdoucí operace najednou.

Docker

Ekosystém Dockeru byl rozšířen (na verzi enginu 24.0.5) o mnoho dalších nástrojů, jako jsou docker buildx (plugin BuildKit) a docker compose v2 (orchestrace s podporou formátu verze 3 jako plugin, který nahrazuje samostatnou binárku verze 1), containerd (démon ovládající runC), docker-registry (sdílení obrazů) a python-docker (knihovny pythonu 3 pro správu API enginu).

Všimněte si, že až do verze Mageia 8 Docker používal (do verze 20.10.x) ve výchozím nastavení úložiště aufs. Od verze Mageia 9 již úložiště aufs není podporováno a Docker používá úložiště overlay2 (od verze 24.0.x výše). Během aktualizace jsou všechny obrazy uloženy a obnoveny, aby byl umožněn hladký přechod, což však vyžaduje čas a volné místo na disku v použitém adresáři (ve výchozím nastavení /var/cache/docker). Na systému s 525 obrazy o velikosti 88 GB komprimovaných trvala migrace přes urpmi 34 hodin pro zálohování a 2 hodiny pro obnovení. Proto se doporučuje tuto operaci provádět odděleně od povýšení systému, aby se zabránilo dlouhému zablokování databáze RPM a umožnilo se její ovládání. Doporučujeme před aktualizací distribuce Mageia 9 přidat docker do souboru /etc/urpmi/skip.list, abyste se vyhnuli jeho aktualizaci, a po úspěšné aktualizaci distribuce Mageia, kdy jste si jisti, že máte čas a místo na disku, jej ze seznamu odstranit a provést aktualizaci systému.

Nástroje LiveCD

V distribuci Mageia 9 byly nástroje LiveCD přebudovány na nejnovější verzi (v27.1).

Informace o používání nástrojů LiveCD naleznete na stránce wiki: Používání nástrojů LiveCD

draklive2

Režim grafického uživatelského rozhraní byl rozšířen o fázi shrnutí z klasického instalátoru, která umožňuje snadnou konfiguraci místních prostředí, časových pásem, systémových služeb a firewallů. Fáze výběru jednotlivých balíčků nyní zahrnuje režim plochého seznamu, který odstraňuje omezení, jaké balíčky lze vybrat.

Další informace naleznete na stránce wiki: draklive2[EN]

Memtest86+

PCMemTest, který byl forkem, byl začleněn zpět do nástroje pro testování paměti Memtest86+. Memtest86+ tedy nahrazuje PCMemTest jako nástroj pro testování paměti na všech ISO Mageia. Může být také nainstalován do systému, kde bude automaticky přidán do nabídky pro spuštění systému.

remove-old-kernels

Jedná se o nový nástroj, který odstraňuje stará jádra ze systémů. Pracuje na pozadí bez zásahu uživatele a ve výchozím nastavení zachovává tři naposledy nainstalovaná jádra. Řeší tak problém, který mohl způsobit, že v systémech s omezeným úložištěm po mnoha aktualizacích jádra došlo místo v kořenovém oddílu. Kromě výchozího automatického režimu, který se spouští každý týden, jej lze nakonfigurovat a spustit ručně z příkazového řádku. Nápovědu zobrazíte spuštěním s parametrem -h. Lze jej také spustit z hlavní nabídky Mageia, kde jej naleznete pod položkou Nástroje → Systémové nástroje. K dispozici je také manuálová stránka, která se zabývá podrobnějšími informacemi pro zkušené uživatele.

Poznámka: Při upgradu z Mageia 8 se nástroj v rámci procesu upgradu neinstaluje. Abyste získali přístup k tomuto nástroji, musíte nainstalovat remove-old-kernels mga#31642.

Základní systém

Kernel a podpora hardware

Distribuce Mageia 9 je dodávána s jádrem 6.4.

Veškerý hardware spravovaný touto verzí jádra je povolen. Jádro poskytuje lepší grafiku s aplikací Mesa 3D 23.1

  • Zahrnuty jsou i další příchutě jádra, zejména kernel-linus (vanilla stock jádro bez dalších sad patchů). Další informace naleznete na wiki stránce Kernel_flavours[EN].
  • Plánovač Single-queue I/O byl odstraněn od verze jádra 5.0. Pokud potřebujete nástroj ionice, zvažte instalaci nového balíčku ionice-scheduler, který umožňuje plánovač BFQ pro rotační disky.
  • cpupower a powersave

Grafické ovladače

Mesa 3D byla aktualizována na Mesa 3D 23.1.

X Window Systém (X11)

Distribuce Mageia 9 je dodávána s X.Org 21.1.8. XWayland 22.1.9 byl oddělen od Xserveru a je zabalen jako samostatný nástroj pro snadnější údržbu.

Video ovladače AMD

  • Mageia 9 používá svobodné video ovladače pro grafické karty AMD/ATI, AMDGPU pro novější karty a Radeon pro starší grafické karty. Oproti verzi Mageia 8 byla rozšířena podpora hardwaru a zvýšen výkon.
  • V případě hybridní karty funguje také řešení pomocí ovladače nouveau a přednastaveným příkazem DRI_PRIME=n, alespoň u ovladače Radeon.

Proprietární ovladače AMD

Proprietární ovladač AMDGPU-PRO v současné době fungují pouze s verzí X.org 1.1xx, takže jej v distribuci Mageia 9 nelze použít. Na částech OpenCL a HIP se pracuje, sledujte repozitář Testing…

Ovladače NVIDIA

  • Aktuální ovladač libre Xorg Nouveau má oproti distribuce Mageia 8 vylepšenou podporu hardwaru a výkon.
  • Máme také ovladač Xorg modesetting (který z nich funguje nejlépe, závisí na vaší grafické kartě.)

Proprietárí ovladače NVIDIA

Proprietární ovladače společnosti NVIDIA jsou k dispozici repozitáři nonfree a pouze 64bitové:

  • Nejnovější GPU jsou podporovány ovladačem řady R535 zabaleným jako „nvidia-current“, který je v našich nástrojích vybrán jako „Geforce 745 series and later“. Máme také „nvidia-newfeature“, vybraný pomocí „Driver: New feature“. Je určen jako alternativa pro nejnovější karty, ale upozorňujeme, že nvidia-newfeature nemusíme udržovat aktuální a synchronizovaný s jádrem a může být ve skutečnosti méně aktuální než nvidia-current. Skutečnou verzi lze zjistit podle verze balíčku. V době vydání Mageia 9 není k dispozici na ISO Mageia 9 ani v repozitářích.
  • Pro starší grafické procesory dodáváme ovladače řady R470 „nvidia470“, které jsou v našich nástrojích vybrány pomocí „Geforce 635 až Geforce 920“. R470 byla v distribuci Mageia 8 „nvidia-current“ a některé karty, které ji tehdy používaly, může být nutné v distribuci Mageia 9 ručně nastavit na R470.
  • Proprietární ovladače NVIDIA řady 390.x, které podporovaly starší grafické karty, jako je řada GF1xx, jsou od konce roku 2022 EOL (end of life). Protože ovladač není kompatibilní s novějšími verzemi jádra a novějšími verzemi X Server, museli jsme od něj upustit. Zkuste prosím svobodný ovladač Xorg nouveau nebo modesetting.
  • CUDA a OpenCL jsou podporovány pro „nvidia-current“.

Více informací naleznete zde[EN].

Notebooky Optimus

Některé notebooky jsou vybaveny „hybridní grafikou“, což znamená, že mají dva grafické procesory: jeden je obvykle „interní“ (nebo „integrovaný“) v procesoru a nazývá se IGP (Integrated Graphic Processor) a druhý je „dedikovaný“, externí pro procesor, a nazývá se „diskrétní“ (DGP, Discrete/Dedicated Graphics Processor). Integrovaný je energeticky úsporný, zatímco diskrétní je rychlejší.

Majitelé notebooků NVIDIA Optimus (integrovaný procesor Intel nebo AMD/ATI + samostatný grafický procesor NVIDIA) mají nyní tři možnosti, jak využít výkon grafického procesoru NVIDIA:

  • Svobodné ovladače Nouveau již z výroby podporují GPU Prime offloading[EN], který lze použít pomocí proměnné prostředí DRI_PRIME=1 (pokud se nepoužívá proprietární ovladač NVIDIA, např. Mageia-prime). V dokumentaci Nouveau[EN] naleznete informace o tom, jak nakonfigurovat X.Org pro použití NVIDIA Prime s DRI3.
  • Stejně jako v Mageia 8 lze k propojení monitoru s grafickým procesorem NVIDIA použít balíček Bumblebee[EN], který umožňuje přístup k jeho výpočetnímu výkonu, i když s určitou režií.
  • Nový nástroj s názvem Mageia-prime lze použít ke konfiguraci NVIDIA Prime, kterou podporují nejnovější jádra Linuxu a servery X.Org. Umožňuje plně přejít na používání grafického procesoru NVIDIA bez režie Bumblebee a je vhodný zejména pro použití s CUDA.

Ve všech třech případech je při konfiguraci grafických ovladačů nutné během instalace a pomocí obvyklých nástrojů Mageia nakonfigurovat pouze integrovaný grafický procesor (alespoň ve většině konfigurací Optimus), protože je obvykle jako jediný fyzicky připojen k monitoru. (Pokud se to nepodaří, zkuste to obráceně.)

Zvukové servery

Mageia 9 podporuje jako zvukové servery PulseAudio i PipeWire.

Ve výchozím nastavení jsou nainstalovány oba, ale povolen je pouze PulseAudio.

Zde uvádíme návod, jak přepínat mezi PulseAudio a PipeWire backendem. Můžete také použít Ovládací centrum Mageia.

Zavaděče

  • GRUB2 byl aktualizován na verzi 2.06.
  • rEFInd je podporován jako alternativa ke GRUB2.

Grafická prostředí

Plasma

Plasma, desktopové prostředí od komunity KDE, je k dispozici ve verzi 5.27.5, postavené na Qt 5.15.7 a KDE Frameworks 5.105 a KDE Applications 23.04.1.

Pokud chcete vyzkoušet Plasmu s Waylandem, nainstalujte si plasma-workspace-wayland. Při přihlášení by se měl objevit v seznamu desktopových prostředí vašeho oblíbeného správce přihlášení.

Všimněte si také, že relace Waylandu s nesvobodným ovladačem Nvidia R535 (nvidia-current) je dostupná, pokud se ujistíte, že je odstraněn příkaz „nokmsboot“ a nastaven „nouveau.modeset=0“ v příkazovému řádku jádra. - Toto je poskytováno jako Technology Preview pro testery.

Výchozím správcem přihlášení (DM) pro prostředí Plasma je Simple Desktop Display Manager (SDDM).

Ksysguard je nahrazen plasma-systemmonitor.

Plasma má vlastní 64bitové LiveDVD a lze ji také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).

liquidshell

liquidshell je alternativou k plasmashell.

Nepoužívá QtQuick, ale spoléhá se na QtWidgets, proto není potřeba hardwarová akcelerace grafiky.

V distribuci Mageia 9 je liquidshell obsažen v repozitářích, po instalaci se liquidshell zobrazí jako volba ve správci přihlášení.

sddm-theme-coffee-ng

Odvedli jsme práci na zlepšení prezentace Mageia, jako součást této práce jsme zahrnuli alternativní téma pro sddm, sddm-theme-coffee-ng. Dejte nám vědět, co si myslíte!

GNOME

K dispozici je prostředí GNOME 44.2. Ve výchozím nastavení nyní běží na Waylandu, ale poskytuje také alternativní relaci „GNOME na Xorg“. Všimněte si, že s nesvobodnými ovladači Nvidia se GNOME ve výchozím nastavení spouští v relaci X11.

Pro ty, kteří dávají přednost vzhledu GNOME 2, nabízí GNOME 3 také relaci „GNOME Classic“.

Jako další alternativa bylo přidáno prostředí GNOME „Flashback“. Poskytuje podobné uživatelské prostředí jako relace řady GNOME 2.x. Rozdíly oproti projektu MATE spočívají v tom, že GNOME Flashback používá GTK+ 3 a snaží se sledovat aktuální vývoj GNOME tím, že integruje nedávné změny knihoven GNOME.

GNOME má vlastní 64bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).

LXDE

Velmi lehké desktopové prostředí založené na GTK+3 je stále k dispozici a je nadále vylepšováno od upstreamu a našeho správce Mageia, i když se jeho komunita částečně přeorientovala na LXQt. Počínaje verzí Mageia 9 přešlo prostředí LXDE z GTK+2 na GTK+3. LXDE nemůže jako zvukový server používat PipeWire, ale pouze PulseAudio.

LXDE lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).

Xfce

K dispozici je Xfce 4.18.

Xfce má vlastní 32 a 64 bitové LiveDVD a lze jej také nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalátor).

LXQt

LXQt 1.3.0 je součástí klasického ISO.

Chcete-li upravit nastavení kompozitoru průhlednosti picom v kombinaci se správcem oken openbox, můžete si nainstalovat picom-conf.

LXQt je nyní dodáváno s Kvantum, které umožňuje nastavení různých témat. Lze jej také použít s Plasmou.

MATE

K dispozici je MATE 1.26.0.

MATE lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalační program). Z důvodu úspory místa nejsou některé aplikace, jako například mate-screenshot (aplikace pro snímání obrazovky), součástí klasického DVD ISO. Pro plnohodnotné využití pracovní plochy MATE se doporučuje, aby si po počáteční instalaci nainstalovali balíček task-mate.

Cinnamon

K dispozici je Cinnamon 5.6.

Cinnamon lze nainstalovat z klasického DVD ISO (tradiční instalační program).

Enlightenment

Enlightenment je dodáván ve veri E25.4 a knihovnami Enlightenment Foundation Libraries (EFL) 1.26.3. Hlavní verze 0.25 obsahuje zcela nové, ploché téma s přednastavenými alternativními barevnými paletami (včetně světlého tématu) a možností upravovat barvy. Kromě toho je k dispozici další téma se značkou Mageia, m-Dimensions, založené na starším desktopovém tématu, aktualizované o všechny nové funkce kromě barevné palety. Mezi další důležité změny patří přidání možností konfigurace touchpadu, vylepšení směšovače zvuku a významná změna výchozího nastavení: vazby na okraje jsou nyní ve výchozím nastavení vypnuty. Další podrobnosti o této verzi naleznete na adrese https://www.enlightenment.org/news/2021-12-26-enlightenment-0.25.0.

Mageia samozřejmě obsahuje uživatelské rozhraní Econnman pro správce připojení connman (pokud je povoleno - výchozí je systemd-networkd.service s Netappletem) a čtyři aplikace založené na EFL: emulátor terminálu Terminology, prohlížeč obrázků Ephoto, lehký přehrávač videa Rage a systémový monitor Evisum. Jako doporučení je k dispozici také Ecrire, základní textový editor založený na EFL. Všimněte si, že uživatelské rozhraní a nastavení písma programu Ecrire nefungují správně s tématem m-Dimensions.

Pro ty, kteří se s E teprve seznamují, spouštěcí aplikace a procesy (například Mageia Online Applet pro oznámení o aktualizacích) nejsou automaticky přebírány z /etc/xdg/autostart, ale lze je při spuštění povolit v Hlavní nabídce > Nastavení > Aplikace > Spouštěcí aplikace a přidat požadované aplikace a systémové procesy. Aplikace (pouze), které mají být načteny při restartu DE, jsou řešeny samostatně ze seznamu dostupného přes Hlavní nabídka > Nastavení > Aplikace > Restart aplikací.

Systémová lišta aplikace Enlightenment, která používá oznámení SNI appindicator, je samostatný modul, který je třeba načíst (Hlavní nabídka > Nastavení > Moduly) a přidat na polici (panel), kde se zobrazí (pokud je povolen) Mageia Online Applet a Netapplet spolu s dalšími.

V současné době byl zaznamenán jeden problém: Při restartování systému E se někdy objeví varování, že mezipaměť Efreet nebyla aktualizována. Obecně to lze ignorovat, protože je to důsledek časového limitu, který se zdá být pro některé systémy stále příliš krátký.

Odlehčená grafická prostředí

Svou instalaci Mageia 9 můžete také ještě více odlehčit, k čemuž slouží množství malých a efektivních správců oken. Najdete zde afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, fvwm3, i3, icewm, jwm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm a windowmaker. Po instalaci se objeví v přihlašovací nabídce správce přihlášení.

IceWM

IceWM je ve výchozím nastavení nainstalován jako záložní desktopové prostředí, i když v instalátoru vyberete Plasmu nebo GNOME. Je také přítomno ve všech Live ISO.

Chcete-li jej spustit, vyberte v přihlašovací nabídce správce přihlášení položku „icewm-session“.

Kancelářské aplikace

LibreOffice byl aktualizován na verzi 7.5. Podrobnosti naleznete v oficiálních poznámkách k verzím 7.3, 7.4 a 7.5.

Byl přibalen nový nástroj pro off-line hlasové diktování, založený na technologiích Kaldi, Vosk, nerd-dictation a eloGraf.

Internetová aplikace

  • Chromium-browser byl přesunut do Tainted kvůli patentovým problémům. Pokud chcete používat Chromium, aktivujte prosím toto repozitář.
  • Firefox bude aktualizován na verzi 115 nebo novější krátce po vydání distribuce Mageia (bylo příliš pozdě na zmrazení vydání).
  • Přidali jsme prohlížeče pro protokol Gemini: Lagrange (SDL), Kristall (Qt), Offpunk (CLI).

Multimediální aplikace

Poslední patent vypršel v dubnu 2017, a tak je nyní kódování mp3 k dispozici v základu. Pro kódování H.264, H.265/HEVC a AAC jsou stále zapotřebí repositář Tainted.

DisplayCAL je nástroj pro kalibraci barev displeje pomocí senzoru. Vrací se, protože byl portován do jazyka Python 3.

Blender pro 3D animace je nyní ve verzi 3.3.4.

Editory

  • Vim byl aktualizován na verzi 9.0
  • NeoVim na 0.9.1

Hry

V komunitě Mageia se naše láska ke svobodnému softwaru vztahuje i na hry s otevřeným zdrojovým kódem. Během cyklu vydání distribuce Mageia 9 bylo vynaloženo velké úsilí na vytvoření balíčku mnoha nových her, díky čemuž je Mageia 9 velmi dobrou platformou pro intenzivní i příležitostné hráče. Seznam všech nových a aktualizovaných her v Mageia 9 najdete v Mageia App DB. Podívejte se také na Herní prostředí.

Vzdělávání

Mageia 9 přichází s verzí gcompris-qt 3.3, která přináší některé nové aktivity.

Vývoj software

Kompilery a nástroje

Glibc bylo aktualizováno na verzi 2.36. GCC bylo aktualizováno na verzi 12.3, GDB na 12.1 a Valgrind na 3.20.0. LLVM bylo aktualizováno na verzi 15.0.

Firebird byl aktualizován na verzi 4.0.2.

IPython byl aktualizován na verzi 8.10.

Většina knihoven byla aktualizována na nejnovější stabilní verze (dlouhodobá podpora, pokud je k dispozici), například Qt 5.15.7 a GTK+ 3.24.38.

GTK4 je rovněž k dispozici ve verzi 4.10.3.

Tcl/Tk je ve verzi 8.6.13.

Ocaml byl aktualizován na verzi 4.14.0.

Java stack byl aktualizován na verzi 17, Java 8 a Java 11 jsou stále k dispozici, ale nejsou výchozí. Java latest poskytuje nejnovější javu, která nebyla vydána. V současné době je to Java 18.

Mono bylo aktualizováno na verzi 6.12.

Byl aktualizován stack MinGW.

Virtualizace

QEmu bylo aktualizováno na verzi 7.2.

Libvirt byl aktualizován na verzi 9.1.0, virt-manager na 4.1.0 a libguestfs na 1.49. Některé podbalíčky libguestfs jsou nyní sestaveny z guestfs-tools 1.49.

Xen je ve verzi 4.17.0.

Virtualbox

VirtualBox je ve verzi 7.0.10.

Programovací jazyky

Python 3 byl aktualizován na verzi 3.10.11.

Python 2 je vyřazen (většina modulů python2 již byla odstraněna).

Perl byl aktualizován na verzi 5.36.

Ruby bylo aktualizováno na verzi 3.1.4.

Rust je ve verzi 1.70.0. Bude aktualizován během doby podpory Mageia 9, aby sledoval nový vývoj.

PHP bylo aktualizováno na verzi 8.2, která přináší další zlepšení výkonu.

Knihovny Qt jsou k dispozici jak ve verzi 5.15.17, tak ve verzi 6.4.1, s vazbami na Python prostřednictvím PyQt5, PyQt6, PySide2 a PySide6.

Serverové aplikace

Nextcloud

Veyon

Tato aplikace, která umožňuje sledovat a ovládat skupinu počítačů, nahrazuje italc. Je k dispozici ve verzi 4.7.4.

Povýšení systému z distribuce Mageia 8

Aktualizace z verze Mageia 8 je podporována a v posledních měsících byla vyladěna.

Přečtěte si také, prosím, známé chyby v kapitole Chyby při povýšení.

Přípravy

  • Zazálohujte si všechna důležitá data
  • Proveďte plnou aktualizaci systému
  • V 64bitovém systému musí být nejprve odinstalovány všechny 32bitové vývojové knihovny. Můžete je rozpoznat podle „devel“ v názvu. Chcete-li zjistit, zda váš systém obsahuje takové knihovny, můžete použít příkaz: rpm -qa –queryformat „%{NVRA}\n“ |grep i586 |grep devel
  • Pokud byly, během používání Mageie 8, přidána repozitáře třetích stran, například Google, nezapomeňte si vytvořit zálohu/kopii /etc/urpmi/urpmi.cfg.
  • Je dobré uvolnit místo, zejména odinstalovat stará jádra.
  • Ujistěte se, že máte nainstalován balíček task-* pro své oblíbené pracovní prostředí. Tím se zajistí, že po aktualizaci nebudou chybět žádné pro pracovní prostředí potřebné balíčky. Například: task-plasma. Pokud nepotřebujete plnou sadu Plasma, je to task-plasma-minimal. Stejným schématem se řídí i další pracovní prostředí, například task-gnome, task-xfce atd., některé mají i variantu „-minimal“.

Není podporováno

  • Povýšení z verze Mageia 7 a nižší
  • Povýšení stávající instalace pomocí některého z živých obrazů, protože se živý obraz kopíruje „tak, jak je“ do cílového systému.
  • Pokud chcete povyšovat předchozí instalaci distribuce Mageia, která NENÍ v UEFI, na Mageiu 9 v režimu UEFI, musíte provést úplnou instalaci.

V těchto případech byste měli provést čistou instalaci (s možností zachování adresáře /home).

Povýšení po internetu

Program (aplet) Mageia Update, Mageia Online, vás upozorní, že je dostupné nové vydání distribuce Mageia, a zeptá se, zda si přejete povyšovat. Pokud souhlasíte, povýšení bude provedeno z vaší instalace distribuce Mageia, aniž by byly nutné další kroky.

Pokud jste uvedený program vypnuli nebo z nějakého důvodu není automaticky spuštěn, můžete povýšení provést ručně buď pomocí grafického uživatelského rozhraní (mgaonline) nebo CLI (systémový upgrade urpmi / dnf). Každý postup je rozveden níže.

Před zahájením povýšení svůj systém plně aktualizujte a zkontrolujte, zda máte dostatek volného místa (nejméně 2 GB, v závislosti na vašem nastavení).

Pokud je to možné, použijte kabelové připojení k internetu, zejména pokud používáte nesvobodné ovladače WLAN.

Povýšení online za použití mgaonline (GUI)

  • Zkontrolujte, zda jsou deaktivovány všechny nástroje na zamykání obrazovky.
  • Pomocí ikony Mageia Online na hlavním panelu spusťte aktualizaci.
Pokud nenabízí upgrade

Pokud Mageia Online nezobrazí na hlavním panelu modrou ikonu nabízející možnost povýšení distribuce na nové vydání distribuce Mageia:

Po restartu, jakmile Mageia Online zkontroluje aktualizace, by se měla objevit modrá ikona oznamující možnost povýšení verze distribuce.

Pokud Mageia 8 dosáhla konce zaručené provozní životnosti (EOL), uvidíte oranžovou ikonu a zobrazí se varování, že Mageia 8 již není podporována.

Alternativně můžete provádění spustit povýšení zadáním následujícího příkazu do terminálu:

su -c 'mgaapplet-upgrade-helper --new_distro_version=9'

Upozorní vás na dostupnost nové distribuce Mageia 9, nastaví zdroje distribuce Mageia a zahájí povýšení.

Povýšení online za použití urpmi (CLI)

Tato metoda je užitečná, když je kořenový oddíl šifrován, protože spuštěný systém již oddíl dešifruje. Nejlepším způsobem provedení povýšení verze distribuce je použití run-level 3, aby server X a grafické prostředí neběžely. Povýšení by proto mělo být bezpečnější pomocí run-level 3 než pomocí aplikace terminálu, protože běží méně programů, které by mohly aktualizaci pokazit.

Run-level 3 lze povolit přidáním „3“ do příkazového řádku jádra jeho úpravou při spuštění a získání přihlašovacího řádku. Další možností je použít příkaz: systemctl isolate multi-user.target.

Pokud máte nainstalován dnf, budete muset zastavit plánovač makecache, protože při spuštění během aktualizace způsobí selhání urpmi. Příkazy jsou uvedeny níže. Viz chyba 25072

Před spuštěním dalších příkazů se doporučuje spustit soubor „script upgrade_log.txt“, který zachytí zprávy o povýšení pro případ, že dojde k chybě. Zprávy budou zapsány do souboru upgrade_log.txt. Pomocí „exit“ ukončete „skript“.

Zde jsou hlavní kroky postupu povýšení:

Přepněte se na uživatele root příkazem:

su -

Ujistěte se, že je systém plně aktualizován:

urpmi --auto-update --auto --force

Zakážte dnf makecache (pokud nemáte nainstalován dnf, můžete vynechat)

systemctl stop dnf-makecache.service
systemctl stop dnf-makecache.timer && systemctl daemon-reload

Odeberte všechny zdroje (repozitáře)

urpmi.removemedia -a

Přidejte zdroje distribuce Mageia 9. A to buď:

  • Pomocí metody MIRRORLIST (která automaticky vybere zrcadlo na základě vaší zeměpisné polohy):
urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.9.$ARCH.list'
  • Použitím určitého zrcadla
urpmi.addmedia --distrib <mirror_url>

URL můžete získat na adrese htts://mirrors.mageia.org/distrib

Nakonec povýšení spustíte příkazem

urpmi --auto-update --auto --force

Nejlepší je spustit výše uvedený příkaz dvakrát, protože při prvním spuštění mohou být některé balíčky staženy, ale nebudou nainstalovány.

Často je dobré, když máte více než dost volného místa na disku, vyzkoušet aktualizaci před jejím provedením. Pomocí tohoto příkazu: urpmi –auto-update –auto –force –download-all –test - vyzkoušejte, zda jsou staženy všechny balíčky. Povýšení je pouze simulace.

Vyžaduje to však spoustu volného místa. I více než 40 % volného místa v oddílu /var. Pokud máte místo v jiném oddílu, můžete určit cíl stažených souborů přidáním cesty směřující k tomuto oddílu za klíčovým slovem –download-all.

Pokud je výsledek dobrý, proveďte povýšení pomocí příkazu urpmi –auto-update –auto –force –download-all. Přidejte také cestu ke staženým souborů, pokud byla zadána dříve.

Pokud se něco nepovede, obnovte repozitáře na přináležející distribuci Mageia 8 pomocí urpmi.removemedia -a a urpmi.addmedia –distrib –mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.8.$ARCH.list'. A vyčistěte cache urpmi –clean.

Povýšení po internetu za použití DNF (CLI)

Pokud používáte DNF pro správu softwaru (a máte ho správně nastaven, dle wiki stránky o používání DNF), můžete povyšovat na Mageiu 9 v několika krocích (všimněte si, že všechny příkazy musí být spuštěny pod superuživatelem - jako root):

  • Ujistěte se, že máte systém plně aktualizovaný
dnf upgrade --refresh
  • Nainstalujte rozšíření system-upgrade:

dnf install 'dnf-command(system-upgrade)'

  • Zahajte stahování balíčků distribuce Mageia verze 9 a zkontrolujte možné konflikty:
dnf system-upgrade --releasever 9 download --allowerasing

Tento příkaz bude žádat o potvrzení a před zahájením stahování sdělí požadavek na potřebné volné místo na diskovém oddílu. Pokud nemáte to, co je uvedeno, a navíc několik set MB volného místa ve /var (pokud je /var součástí /, přidejte ještě pár stovek MB). Pak buď uvolněte dostatek místa, nebo k tomuto a k dalším příkazům pro aktualizaci systému přidejte volbu –downloaddir cesta_do_adresare_dostupnym_mistem. Pokud máte /boot na samostatném oddílu, ujistěte se, že na něm máte dostatek místa pro 2 nová jádra (kernel). Ujistěte se také, že máte v / je další místo pro nové programy. Jakmile máte místa dostatek, řekněte ano a nechte vše stáhnout. Proběhne také zkouška transakcí nanečisto.

  • Pokud stahování a zkouška transakce proběhly úspěšně, uložte svou práci a zavřete aplikace! Dalším příkazem okamžitě restartujete systém!
  • A konečně, spusťte povýšení:
dnf system-upgrade reboot 

Použití klasického DVD Mageia 9

Klasické (ne Živé) DVD Mageia 9 můžete použít jak pro čistou instalaci, tak pro upgrade (povýšení) z předchozí verze Mageia 8.

Pro povýšení postupujte dle těchto kroků:

  • Stáhněte si ISO Mageia 9 a vypalte jej na DVD, nebo jej uložte na USB flash disk. Další informace najdete v tomto článku Dostupné instalační médium.
  • Spusťte DVD a ujistěte se, že je zavedeno ve stejném režimu (BIOS nebo UEFI), ve kterém byla nainstalována Mageia 8.
  • V nabídce GRUB (bootloader) vyberte možnost „Instalovat Mageiu 9“.
  • Vyberte volbu Aktualizace Mageia 8.

Doporučuje se, aby byly, během povýšení, nastaveny online repozitáře, protože DVD obsahuje pouze podmnožinu kompletní sady online repozitářů Mageia. To je obzvláště důležité, pokud používáte 32bitové balíčky v jinak 64bitové instalaci, protože 64bitové ISO bude obsahovat pouze 64bitové balíčky, takže pokud nepřidáte online repozitář, upgrade pravděpodobně selže.

Kromě toho je možné, že konkrétní instalace Mageie 8 mohla obdržet aktualizaci na novější verzi softwaru, než která je k dispozici v ISO. Když k tomu dojde, může se stát, že se aktualizace nezdaří. V době, kdy jsou ISO testovány, nelze předvídat, které balíčky Mageia 8 mohou být v budoucnu aktualizovány, takže offline aktualizace (tj. Pokusy o upgrade bez nastavení online úložišť) nejsou podporovány.

Po prvním restartu se pomocí příkazu 'urpmi –auto-update' ujistěte, že byly aktualizovány všechny balíčky.

Povýšení šifrované instalace

Nejdříve, na běžícím systému Mageia 8:

  • Odeberte nepotřebné kernely a velké programy, které nepotřebujete.
  • Proveďte plnou aktualizaci.
  • Poznamenejte si, které repozitáře se používají (Jsou nějaká povoleny tainted? Pokud se jedná o 64bitový systém, jsou povoleny nějaké 32bitová repozitáře?).
  • Poznamenejte si jaké diskové oddíly se pouižívají a jaké jsou jejich přípojné body.

Poté si připravte a spusťte tradiční instalační program, jak je popsáno výše, a následně:

  • Vyberte instalaci, vyberte jazyk, přijměte licenci, vyberte zemi, vyberte klávesnici, vlastní rozdělení disku.
  • Klikněte na šifrovaný oddíl, vyberte možnost Použít a zadejte klíč.
  • Pokud se jedná o LVM, zobrazí se nová karta obsahující oddíly LV.
  • Přiřaďte přípojné body pro všechny potřebné oddíly kromě swapu (podle poznámek výše, nebo posuďte podle názvu, velikosti a typu oddílů. Nezapomeňte na to, aby byl /boot mimo šifrovaný LVM!).
  • Po kliknutí na Další nezapomeňte zrušit výběr formátování všech oddílů! Nebo pokud chcete nový systém, ale chcete zachovat uživatelská data: naformátujte /boot, / a jakýkoli /usr, /tmp atd., Ale NE /home.
  • Měli byste povolit všechny repozitáře (pomocí poznámek výše) odpovídající těm, které byly použity v předchozí instalaci Mageia - kromě backports.
  • Stejně jako u nezašifrované instalace se doporučuje nastavit online repozitáře, včetně příslušných aktualizačních repozitářů.

Známé chyby

Potřebná akce uživatele

Potřebné akce uživatele, které nejsou popsány jinde na této stránce ani v Erratech.

Chyby

Podívejte se na stránku Erata.

Hlášení chyb

Máme nástroj pro sledování chyb. Před nahlášením chyby si prosím přečtěte Errata a také vyhledejte v nástroji pro sledování chyb (Bugzilla), zda již nebyl problém nahlášen. Pokud ano, pak možná můžete přidat cenné informace nebo pomoci s testováním navrhované aktualizace. Chcete-li přispívat, potřebujete účet Mageia, který si můžete vytvořit na adrese https://identity.mageia.org/. Pokud nevíte jak na to, podívejte se, jak nahlásit chybu.

Jste také vítáni na našem fóru[EN]. Fázi vývoje najdete v sekci „Testování : Alfa, Beta, RC a Cauldron“.

Balíčky odebrané z distribuce

Bez odstranění při aktualizaci

Z distribuce byly odstraněny následující balíčky. Proces aktualizace se jich nedotkne - měly by nadále fungovat na systémech, které je měly před aktualizací, ale nebudou podporovány. Kromě toho nebudou dostávat žádné aktualizace, což znamená, že nejprve pravděpodobně budou zastaralé z verzí upstreamu a následně budou potenciálně vystaveny bezpečnostním problémům - pokud již nejsou. Pravděpodobně byste měli přejít na verzi upstream nebo na lépe udržovanou alternativu, ale to je vaše vlastní rozhodnutí.

Kategorie obsahuje následující balíčky, seřazené podle abecedy:

  • nrpe mga#26957 - Odstraněno v upstreamu.
  • QtWebkit mga#29326 - Neudržovaný, bezpečnostní riziko.
  • Proto jsme také odstranili aplikace závislé na QtWebkit: cutemarked, quiterss, scudcloud, smtube, tomahawk-player, trojita.

Nahrazení při aktualizaci

  • ntp - nahrazen ntpsec z bezpečnostních důvodů mga#28922, alternativně můžete použít chrony.

Odebrání při aktualizaci

Následující balíčky byly z distribuce odstraněny a v balíčku task-obsolete označeny jako zastaralé: budou odstraněny v procesu aktualizace.

Tato kategorie obsahuje následující balíčky v abecedním pořadí:

  • pgadmin4: Doporučujeme používat balíček z upstreamu.
9/notes.txt · Poslední úprava: 2023/12/03 15:19 autor: joelp