Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:prikazovy_radek:tvorba_rpm

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
Poslední revizeObě strany příští revize
system:prikazovy_radek:tvorba_rpm [2012/09/22 19:46] – honem, honem chlas*at a zapomenu %% - neformátovat text yullawsystem:prikazovy_radek:tvorba_rpm [2014/10/25 13:14] – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 10: Řádek 10:
 </WRAP> </WRAP>
  
-===== Předmluva =====+====== Předmluva ======
 V tomto dokumentu se předpokládá, že čtenář se umí v linuxu orientovat. Zná základní příkazy, adresářovou strukturu a má zvládnutou  přinejmenším instalaci rpm balíčků. V tomto dokumentu se předpokládá, že čtenář se umí v linuxu orientovat. Zná základní příkazy, adresářovou strukturu a má zvládnutou  přinejmenším instalaci rpm balíčků.
  
Řádek 35: Řádek 35:
   * Druhý typ souboru (''*.<architektura>.rpm'') obsahuje binární kompilační program a všechny soubory (dokumentace, konfigurační soubory, ikony,...), které budou instalovány na cílový systém. Také obsahuje proceduru, které zajistí uloženi souborů na správná místa a akce, které se musí vykonat, aby byl program funkční.   * Druhý typ souboru (''*.<architektura>.rpm'') obsahuje binární kompilační program a všechny soubory (dokumentace, konfigurační soubory, ikony,...), které budou instalovány na cílový systém. Také obsahuje proceduru, které zajistí uloženi souborů na správná místa a akce, které se musí vykonat, aby byl program funkční.
  
-===== Instalace software ===== +====== Instalace software ====== 
-==== Základy ====+===== Základy =====
 Původně byl program ''rpm'' navržen pro práci v [[http://www.redhat.com/|Red Hat Linux]], ale pracuje i v dalších distribucích založených na ''rpm'': [[http://www.mageia.org|Mageia]], [[http://www.mandrivalinux.com/|Mandriva Linux]], [[http://www.suse.com/index_us.html|Suse]] atd.; ''rpm'' je již na těchto systémech nainstalován. Původně byl program ''rpm'' navržen pro práci v [[http://www.redhat.com/|Red Hat Linux]], ale pracuje i v dalších distribucích založených na ''rpm'': [[http://www.mageia.org|Mageia]], [[http://www.mandrivalinux.com/|Mandriva Linux]], [[http://www.suse.com/index_us.html|Suse]] atd.; ''rpm'' je již na těchto systémech nainstalován.
  
Řádek 43: Řádek 43:
 Budete-li binární ''rpm'' budete sestavovat pro Mageiu, nemusí správně fungovat v dalších distribucích, přestože Mageia dělá maximum pro kompatibilitu s Red Hat. Budete-li binární ''rpm'' budete sestavovat pro Mageiu, nemusí správně fungovat v dalších distribucích, přestože Mageia dělá maximum pro kompatibilitu s Red Hat.
  
-==== Sestavení pro Mageiu ====+===== Sestavení pro Mageiu =====
 Tvorba balíčků pro Cauldron (tedy vývojovou verzi Mageii) je vždy náchylná k malým záplatám a vylepšením používaného programu ''rpm''. Měli byste nainstalovat následující balíčky: Tvorba balíčků pro Cauldron (tedy vývojovou verzi Mageii) je vždy náchylná k malým záplatám a vylepšením používaného programu ''rpm''. Měli byste nainstalovat následující balíčky:
   * balíček ''rpm'' od Red Hatu s našimi záplatami   * balíček ''rpm'' od Red Hatu s našimi záplatami
Řádek 51: Řádek 51:
   * balíček ''rpmlint'' zajišťující kontrolu platnosti vygenerovaného ''src.rpm'' souboru   * balíček ''rpmlint'' zajišťující kontrolu platnosti vygenerovaného ''src.rpm'' souboru
  
-===== Přípravné úkoly ===== +====== Přípravné úkoly ====== 
-==== Instalace nezbytných balíčků ====+===== Instalace nezbytných balíčků =====
 Pro tvorbu rpm balíčků musíte mít nainstalovánu příslušnou sadu programů. Pro pokyny k instalaci viz [[http://wiki.mandriva.com/en/Docs/Basic_tasks/Installing_and_removing_software|Installing and removing software]] (nebo návody na [[http://www.mandrivalinux.cz/modules/dokuwiki/doku.php?id=instalace-software|této wiki]]). Pro tvorbu rpm balíčků musíte mít nainstalovánu příslušnou sadu programů. Pro pokyny k instalaci viz [[http://wiki.mandriva.com/en/Docs/Basic_tasks/Installing_and_removing_software|Installing and removing software]] (nebo návody na [[http://www.mandrivalinux.cz/modules/dokuwiki/doku.php?id=instalace-software|této wiki]]).
-==== Vytvoření požadovaných složek ====+===== Vytvoření požadovaných složek =====
 K sestavování balíčků potřebuje program rpm speciální adresářový strom ve vašem domovském adresáři. Tento strom může být vytvořen následujícím příkazem (na jednom řádku): K sestavování balíčků potřebuje program rpm speciální adresářový strom ve vašem domovském adresáři. Tento strom může být vytvořen následujícím příkazem (na jednom řádku):
  
Řádek 77: Řádek 77:
 <wrap info>Adresářová struktura po ''~/rpm/RPMS'' je pro ''rpm'' nezbytná. Jestliže neexistuje, obdržíte chybové hlášení.</wrap> <wrap info>Adresářová struktura po ''~/rpm/RPMS'' je pro ''rpm'' nezbytná. Jestliže neexistuje, obdržíte chybové hlášení.</wrap>
  
-==== Tvorba souboru .rpmmacros ====+===== Tvorba souboru .rpmmacros =====
 K tvorbě balíčků potřebujete mít v domovském adresáři konfigurační soubor ''.rpmmacros'': K tvorbě balíčků potřebujete mít v domovském adresáři konfigurační soubor ''.rpmmacros'':
  
Řádek 150: Řádek 150:
 Logovací záznamy o tvorbě balíčku mohou být velmi dlouhé a lze je ukládat pro pozdější prohlížení. Já používám ''emacs'' nebo ''xemacs'' a použiji druhé okno se shellem (<key>Alt</key>+<key>x</key> shell) a uložím buffer jako ''ktron''. LOG, například, po dokončení. Logovací záznamy o tvorbě balíčku mohou být velmi dlouhé a lze je ukládat pro pozdější prohlížení. Já používám ''emacs'' nebo ''xemacs'' a použiji druhé okno se shellem (<key>Alt</key>+<key>x</key> shell) a uložím buffer jako ''ktron''. LOG, například, po dokončení.
  
-V podadresářích ''~/RPM/BUILD'' obvykle potřebujete zpřístupnit záplaty ke zdrojovým souborům (existuje-li jedna nebo více záplat, byly uloženy v ''~/rpm/SOURCES''), k binárkám, zkompilovaným knihovám, man stránkám atd. Soubor ''spec'' popisuje zdroje a soubory se záplatami a jak sestavit balíček a jak celou sadu správně nainstalovat.+V podadresářích ''~/RPM/BUILD'' obvykle potřebujete zpřístupnit záplaty ke zdrojovým souborům (existuje-li jedna nebo více záplat, byly uloženy v ''~/rpm/SOURCES''), k binárkám, zkompilovaným knihovnám, man stránkám atd. Soubor ''spec'' popisuje zdroje a soubory se záplatami a jak sestavit balíček a jak celou sadu správně nainstalovat.
  
 Nyní si vysvětlíme, co vše je potřeba udělat, aby v případě vylepšení balíčku ''ktron'' byl správně upraven soubor ''spec'' a pak znovu vytvořen balíček. Nyní si vysvětlíme, co vše je potřeba udělat, aby v případě vylepšení balíčku ''ktron'' byl správně upraven soubor ''spec'' a pak znovu vytvořen balíček.
Řádek 168: Řádek 168:
   * **//Licence//**: - dnes převažuje GPL licence, nicméně existuje i sada v současnosti používaných ne-GPL licencí. Pečlivě zkontrolujte licenci software a ujistěte se, že je možné včlenit program do distribuce a ve kterém úložišti: [[:zdroje#core_repozitare|core]] (bez licence), [[:zdroje#nonfree_repozitare|nonfree]] (non-free licence) nebo [[:zdroje#tainted_repozitare|tainted]] (záležitostmi v oblasti patentů uvnitř). Nelze přijmout uzavřený (non-open) software. Také nemůžeme přijmout program, jehož licence neumožňuje volnou distribuci. <wrap important>Dávejte na takové programy pozor!</wrap> Seznam přijatelných licencí lze nalézt na stránce [[https://wiki.mageia.org/en/Licensing_policy|Mageia Licences]].   * **//Licence//**: - dnes převažuje GPL licence, nicméně existuje i sada v současnosti používaných ne-GPL licencí. Pečlivě zkontrolujte licenci software a ujistěte se, že je možné včlenit program do distribuce a ve kterém úložišti: [[:zdroje#core_repozitare|core]] (bez licence), [[:zdroje#nonfree_repozitare|nonfree]] (non-free licence) nebo [[:zdroje#tainted_repozitare|tainted]] (záležitostmi v oblasti patentů uvnitř). Nelze přijmout uzavřený (non-open) software. Také nemůžeme přijmout program, jehož licence neumožňuje volnou distribuci. <wrap important>Dávejte na takové programy pozor!</wrap> Seznam přijatelných licencí lze nalézt na stránce [[https://wiki.mageia.org/en/Licensing_policy|Mageia Licences]].
  
-  * ** //Komprimace tarballu// **: - s ohledem na minimalizaci práce <wrap todo>se doporučuje</wrap> použít původní tarball bez jakýchkoli modifikací. Jsou-li zdrojové soubory poskytované ve více různých komprimačních formátech, obvykle volíme ''.tar.bz2'' nebo lepší kompresní algoritmus ''tar.xz''. Vyhýbejte se komprimaci záplat v textových formátech (vytvořené např. programem ''diff'' a podobnými) a další konfiguračních záznamů / script (textových souborů), které obvykle zabírají malý prostor, zatímco komprimace komplikují kontrolu změn v Subversion diffs (a Subversion také používá nějakou formu komprimace). <WRAP important> Z bezpečnostních důvodu důrazně doporučujeme u balíčků s vysokým bezpečnostním rizikem neupravovat původní zdrojový soubor, bude-li to měnit kontrolní součet (checksum) souboru. Pro tyto druhy balíčků doporučujeme ponechat původní formu (formát) souboru tak, aby kdykoli bylo možné pomocí ''md5sum''/''gpg'' porovnat hodnoty s těmi, které jsou uvedeny na stránkách poskytovatele programu uvedených v sekci download. Jedním příkladem, kde lze využít vyjímky byl např. ''OpenSSH''.</WRAP>+  * ** //Komprimace tarballu// **: - s ohledem na minimalizaci práce <wrap todo>se doporučuje</wrap> použít původní tarball bez jakýchkoli modifikací. Jsou-li zdrojové soubory poskytované ve více různých komprimačních formátech, obvykle volíme ''.tar.bz2'' nebo lepší kompresní algoritmus ''tar.xz''. Vyhýbejte se komprimaci záplat v textových formátech (vytvořené např. programem ''diff'' a podobnými) a další konfiguračních záznamů / script (textových souborů), které obvykle zabírají malý prostor, zatímco komprimace komplikují kontrolu změn v Subversion diffs (a Subversion také používá nějakou formu komprimace). <WRAP important> Z bezpečnostních důvodu důrazně doporučujeme u balíčků s vysokým bezpečnostním rizikem neupravovat původní zdrojový soubor, bude-li to měnit kontrolní součet (checksum) souboru. Pro tyto druhy balíčků doporučujeme ponechat původní formu (formát) souboru tak, aby kdykoli bylo možné pomocí ''md5sum''/''gpg'' porovnat hodnoty s těmi, které jsou uvedeny na stránkách poskytovatele programu uvedených v sekci download. Jedním příkladem, kde lze využít výjimky byl např. ''OpenSSH''.</WRAP>
  
 ===== Obsah souboru spec ===== ===== Obsah souboru spec =====
Řádek 260: Řádek 260:
 Jméno je obvykle zvoleno podle názvu hlavního binárního balíčku, ačkoli postačujícím důvodem může být i známost jiného názvu. Jméno je obvykle zvoleno podle názvu hlavního binárního balíčku, ačkoli postačujícím důvodem může být i známost jiného názvu.
  
-Verze je číslo z nezaplátovaného zdroje. Jde o číslo verze z jméno v původním komprimovaném souboru: ''jméno-verze.tar.gz''.+Verze je číslo z nezáplatovaného zdroje. Jde o číslo verze z jméno v původním komprimovaném souboru: ''jméno-verze.tar.gz''.
  
-Vydání (release) je číslo následované písmeny ''mga1'' (znamenající "Mageia 1"; toto je naprosto nezbytné) je přírustkové číslo zvyšující se o jednu při každém dalším sestavení balíčku. Sestavení se může opakovat kvůli záplatě použité na zdroj, úprava souboru ''spec'', přidání ikon atp.+Vydání (release) je číslo následované písmeny ''mga1'' (znamenající "Mageia 1"; toto je naprosto nezbytné) je přírůstkové číslo zvyšující se o jednu při každém dalším sestavení balíčku. Sestavení se může opakovat kvůli záplatě použité na zdroj, úprava souboru ''spec'', přidání ikon atp.
  
 <code> <code>
Řádek 383: Řádek 383:
 %build %build
 </code> </code>
-Tato část obsahuje scripty přimo zodpovědné za kompilace software.+Tato část obsahuje scripty přímo zodpovědné za kompilace software.
 Sestává z příkazů vydaných po rozbalení ze zdrojového stromu.  Sestává z příkazů vydaných po rozbalení ze zdrojového stromu. 
  
Řádek 452: Řádek 452:
 Seznam souborů musí být zapsán ručně to souboru ''spec''. Má být tvořen seznamem všech souborů vytvořených v adresářové struktuře. Aby se to mohlo vytvořit, napište ''rpmbuild -bi muj_balicek.spec''. Parametr způsobí, že se příprava balíčku zastaví, jakmile ''rpm'' dokončí simulovanou instalaci. Pak můžete adresáře projít ''~/rpm/BUILDROOT/gif2png'' (v našem případě) a rozhodnout se, které soubory chcete v balíčku mít. Zpravidla to budou všechny.  Seznam souborů musí být zapsán ručně to souboru ''spec''. Má být tvořen seznamem všech souborů vytvořených v adresářové struktuře. Aby se to mohlo vytvořit, napište ''rpmbuild -bi muj_balicek.spec''. Parametr způsobí, že se příprava balíčku zastaví, jakmile ''rpm'' dokončí simulovanou instalaci. Pak můžete adresáře projít ''~/rpm/BUILDROOT/gif2png'' (v našem případě) a rozhodnout se, které soubory chcete v balíčku mít. Zpravidla to budou všechny. 
  
-</WRAP round important>**Poznámka:** Nepoužívejte pro tvorbu seznamu ''find'', ale tvořte ho po jednotlivých souborech (můžete tak odhalit chyby v nových verzích). Jedinou vyjímkou jsou ''locales'', v nichž by se měl použít ''find_lang %{name}'' v sekci ''%install'' a nahraďte nadpis sekce ''%files'' za ''%files -f %{name}.lang''.+<WRAP important>**Poznámka:** Nepoužívejte pro tvorbu seznamu ''find'', ale tvořte ho po jednotlivých souborech (můžete tak odhalit chyby v nových verzích). Jedinou výjimkou jsou ''locales'', v nichž by se měl použít ''find_lang %{name}'' v sekci ''%install'' a nahraďte nadpis sekce ''%files'' za ''%files -f %{name}.lang''.
 </WRAP> </WRAP>
  
Řádek 464: Řádek 464:
 |''root''| - vlastník souboru je root| |''root''| - vlastník souboru je root|
 |''root''| - skupina vlastníka je root| |''root''| - skupina vlastníka je root|
-|''0755''| - soubor práv nastavených ve všech adresářích vlastněných timto balíčkem; v tomto případě je 0755 (rwxr-xr-x)|+|''0755''| - soubor práv nastavených ve všech adresářích vlastněných tímto balíčkem; v tomto případě je ''0755'' (''rwxr-xr-x'')|
  
 <WRAP important> <WRAP important>
Řádek 473: Řádek 473:
 %doc README NEWS COPYING AUTHORS %doc README NEWS COPYING AUTHORS
 </code> </code>
-Speciální tag ''%doc'' určije soubory, které se stanou součástí dokumentace balíčku. Zde vyjmenované soubory budou uloženy v ''/usr/share/doc/gif2png-2.0.1/''. Adresář pro ně bude také automaticky vytvořen. Soubory určené v tagu ''%doc'' jsou uloženy v relativních umístěních k vašemu rozbalenému zdrojovému adresáři ''BUILD''.+Speciální tag ''%doc'' určuje soubory, které se stanou součástí dokumentace balíčku. Zde vyjmenované soubory budou uloženy v ''/usr/share/doc/gif2png-2.0.1/''. Adresář pro ně bude také automaticky vytvořen. Soubory určené v tagu ''%doc'' jsou uloženy v relativních umístěních k vašemu rozbalenému zdrojovému adresáři ''BUILD''.
  
 <code> <code>
Řádek 541: Řádek 541:
 Chcete-li kompilovat mnoho oficiálních balíčků (pro Mageiu), musíte mít předinstalováno mnoho ''devel'' balíčků. Pokud není deklarovaný ve vašem souboru ''spec'' a je přitom nezbytný, balíček bude vytvořen v clusteru. Bude funkční, ale nepřítomnost této informace zabrání kompilaci na počítačích, kde chybí příslušný ''devel'' balíček. Tvorba, debugging a aktualizace bude daleko obtížnější. Chcete-li kompilovat mnoho oficiálních balíčků (pro Mageiu), musíte mít předinstalováno mnoho ''devel'' balíčků. Pokud není deklarovaný ve vašem souboru ''spec'' a je přitom nezbytný, balíček bude vytvořen v clusteru. Bude funkční, ale nepřítomnost této informace zabrání kompilaci na počítačích, kde chybí příslušný ''devel'' balíček. Tvorba, debugging a aktualizace bude daleko obtížnější.
  
-Podívejte se na domovskou stránku programu nebo README/INSTALL soubory ve zdrojovém tarball souboru, kde obvykle naleznete informace o potřebných součásech+Podívejte se na domovskou stránku programu nebo README/INSTALL soubory ve zdrojovém tarball souboru, kde obvykle naleznete informace o potřebných součástech
  
 Pro omezení chyb při kompilaci typu "nesplněných závislostí" je potřeba mít nainstalovány základní ''devel'' balíčky: Pro omezení chyb při kompilaci typu "nesplněných závislostí" je potřeba mít nainstalovány základní ''devel'' balíčky:
Řádek 548: Řádek 548:
   * ''libstdc++6-devel''    * ''libstdc++6-devel'' 
  
-Poté již stačí nainstalovat jen ''devel'' balíčky vyžadované príkazem ''rpm build'' pro konkrétní kompilovaný balíček.+Poté již stačí nainstalovat jen ''devel'' balíčky vyžadované příkazem ''rpm build'' pro konkrétní kompilovaný balíček.
  
 Po spuštění kompilace pozorně sledujte zprávy jako ''checking for ...'' ve výstupu ''.configure'' Po spuštění kompilace pozorně sledujte zprávy jako ''checking for ...'' ve výstupu ''.configure''
Řádek 564: Řádek 564:
 Prvním krokem jsou: Prvním krokem jsou:
   * jsou ''rpms'' vytvořené v příslušných adresářích se správnými jmény? (v ''~/rpm/SRPMS'' a ''~/rpm/RPMS/i586/'')   * jsou ''rpms'' vytvořené v příslušných adresářích se správnými jmény? (v ''~/rpm/SRPMS'' a ''~/rpm/RPMS/i586/'')
-  * jsou informace získené příkazem ''rpm -qlivp %%--%%changelog mypackage.(src.)rpm'' správné?+  * jsou informace získané příkazem ''rpm -qlivp %%--%%changelog mypackage.(src.)rpm'' správné?
  
 ===== Použití rpmlint ===== ===== Použití rpmlint =====
Řádek 599: Řádek 599:
   * Jsou všechny binárky spustitelné a je dokumentace dostupná konečným uživatelům?   * Jsou všechny binárky spustitelné a je dokumentace dostupná konečným uživatelům?
  
-Perfikcionisté by měli zkoušet různé instalace a odinstalace ke kontrole, jsou-li všechny vlastnosti implementovány korektně, například bez požadovaných balíčků. +Perfekcionisté by měli zkoušet různé instalace a odinstalace ke kontrole, jsou-li všechny vlastnosti implementovány korektně, například bez požadovaných balíčků. 
  
 Jsou-li všechny testy úspěšné, jste již skoro hotovi a můžete přikročit k poslednímu kroku: předložení balíčku Jsou-li všechny testy úspěšné, jste již skoro hotovi a můžete přikročit k poslednímu kroku: předložení balíčku
Řádek 611: Řádek 611:
   * Poslat dotaz mageia-dev, které jste si předplatili před dlouhou dobou na začátku čtení těchto HOWTO stránky.   * Poslat dotaz mageia-dev, které jste si předplatili před dlouhou dobou na začátku čtení těchto HOWTO stránky.
  
-===== Specifika Mageia RPM: =====+====== Specifika Mageia RPM: ======
 Napište oddělení Mageia Quality Assurance. Napište oddělení Mageia Quality Assurance.
  
Řádek 674: Řádek 674:
 %__install_info %{name}.info %__install_info %{name}.info
 </code> </code>
-  * Snadné zacházení s lokalizacem. Nejlepším způsobem není ručně vkládat ''.mo'' soubory, které jsou obvykle uloženy v ''/usr/share'', ale použít zvláštní makro v sekci ''%install'', které pro to vytvoří speciální soubor:+  * Snadné zacházení s lokalizacemi. Nejlepším způsobem není ručně vkládat ''.mo'' soubory, které jsou obvykle uloženy v ''/usr/share'', ale použít zvláštní makro v sekci ''%install'', které pro to vytvoří speciální soubor:
 <code> <code>
 %find_lang %{name} %find_lang %{name}
Řádek 683: Řádek 683:
 %files -f %{name}.lang %files -f %{name}.lang
 </code> </code>
-  * Tvorba makra. Vytvořená makra ''%configure'' a ''%makeinstall'' jsou nyní docela velké. Přesně určí prefix, ale také každý běžný adresář (jako např. ''bindir'', ''datadir'' atd.); pracují bezchybně s balíčky malé a střední velikosti, u ostatních je zapotřebí určité pozornosti. Makro ''%make'' vykoná příkaz ''make'' s vhodným parametrem ''-j <číslo>'' pro využití výkonu počítače s více procesory. Pokud potřebujete spustit ručně script ''./configure'', <warp alert>**NIKDY** nemá mít pevně uvedenou architekturu; k tomu slouží makro ''%{targetplatform}'' (nebo přímo ''%{tartetcpu}'', bude-li to nutné).</wrap>+  * Tvorba makra. Vytvořená makra ''%configure'' a ''%makeinstall'' jsou nyní docela velké. Přesně určí prefix, ale také každý běžný adresář (jako např. ''bindir'', ''datadir'' atd.); pracují bezchybně s balíčky malé a střední velikosti, u ostatních je zapotřebí určité pozornosti. Makro ''%make'' vykoná příkaz ''make'' s vhodným parametrem ''-j <číslo>'' pro využití výkonu počítače s více procesory. Pokud potřebujete spustit ručně script ''./configure'', <wrap alert>**NIKDY** nemá mít pevně uvedenou architekturu; k tomu slouží makro ''%{targetplatform}'' (nebo přímo ''%{tartetcpu}'', bude-li to nutné).</wrap>
   * Kompilace serverových aplikací. Pro kompilace bezpečnějších serverů používáme zvláštní makro, ''%serverbuild'', které používáme před vlastní kompilací. To umožní bezpečné nastavení přepínačů. Sekce ''%build'' bude vypadat asi takto:   * Kompilace serverových aplikací. Pro kompilace bezpečnějších serverů používáme zvláštní makro, ''%serverbuild'', které používáme před vlastní kompilací. To umožní bezpečné nastavení přepínačů. Sekce ''%build'' bude vypadat asi takto:
 <code> <code>
Řádek 804: Řádek 804:
 ====== Alternativa: checkinstall ====== ====== Alternativa: checkinstall ======
  
-checkinstall je již dlouhou dobu nefunkčním. Přesto z historického hlediska jistě zajímavým nástrojem na tvorbu RPM.+''checkinstall'' je již dlouhou dobu nefunkčním. Přesto z historického hlediska jistě zajímavým nástrojem na tvorbu RPM.
  
 <del>Velmi snadná cesta ke kompilaci balíčků ''rpm'' pro osobní použití je instalovat balíček ''checkinstall''. Kompilace ze zdrojových kódů (obvykle ''./configure && make && sudo make install'') je pozměněna tak, že příkaz ''make install'' je nahrazen příkazem ''checkinstall''. Tím se velmi zjednoduší kompilace ''rpm'' <del>Velmi snadná cesta ke kompilaci balíčků ''rpm'' pro osobní použití je instalovat balíček ''checkinstall''. Kompilace ze zdrojových kódů (obvykle ''./configure && make && sudo make install'') je pozměněna tak, že příkaz ''make install'' je nahrazen příkazem ''checkinstall''. Tím se velmi zjednoduší kompilace ''rpm''
system/prikazovy_radek/tvorba_rpm.txt · Poslední úprava: 2015/07/06 15:57 autor: yullaw