Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


5:download

Kde stáhnout Mageiu 5

Stránka obsahuje odkazy na stažení Mageie 5. Odkazy jsou uvedeny vždy na tři servery, pro případ, že by na některém nastal výpadek. Bude se jednat o dva FTP servery a jeden HTTP server pro případ, že máte blokován přístup na FTP (např. firewallem). Navíc bude u každého ISO souboru uvedený odkaz i na soubor, který obsahuje kontrolní součet MD5.

Najdete zde i odkazy na torrenty - těchto využijte hlavně v době, kdy je o Mageiu největší zájem, tzn. hlavně po zveřejnění nové verze, neboť čím více lidí stahuje přes torrent, tím je rychlost vlastního stahovaní větší - více o torrentu se dozvíte v sekci: Jak stahovat přes torrent.

Mageia - instalační média

 • Všechny stažené ISO soubory s Mageiou 5 jsou hybridní, což znamená, že je můžete vypálit na CD/DVD nebo pomocí jednoduchého GUI nástroje nahrát na USB disk (doporučujeme program isodumper) a potom tento USB disk použít jako instalační médium. Velmi výhodné pro uživatele bez CD/DVD mechaniky - uživatele s netbooky. Tento GUI nástroj je dostupný jak pro GNU/Linux, tak i pro Windows.

Informace a doporučení:

 • U DVD máte na výběr z 32bitové nebo 64bitové verze podle toho, jaký hardware používáte. DVD obsahuje kompletní českou lokalizaci. Váháte-li mezi 32/64 bitovou verzí, protože nevíte, jaký máte počítač, pak zvolte 32bitovou verzi. Touto volbou nic nepokazíte, protože 32bitový systém lze spustit i na 64bitovém počítači (naopak to nepůjde).
 • Pokud nechcete stahovat z různých důvodů DVD verzi a máte přístup k internetu, ze kterého si případné programy doinstalujete, tak si stáhněte dualarch DVD verzi, kde na jednom DVD je verze 32bitová a i 64bitová Mageia. Hodí se především pokročilým uživatelům a při instalaci na servery. Na tomto DVD je jen prostředí Xfce!
 • V Dualarch_DVD verzi ale chybí velké množství komponent (včetně českých/slovenských překladů) a proto doporučujeme použít českou edici Live DVD nebo klasické DVD, kde je více softwaru, ovladačů a překladů, což se bude určitě hodit začínajícím a méně pokročilým uživatelům.
 • Live DVD nepoužívejte pro povýšení distribuce!
 • Jaké programy používat pro stahování ISO souborů se dozvíte v sekci Jak stahovat ISO soubory.
 • Před vypálením staženého ISO souboru byste měli provést kontrolu správného stažení ISO souboru, jak na to se dozvíte v sekci Kontrola staženého nebo vypáleného ISO souboru pomocí funkce MD5.
 • Jak správně vypálit stažený ISO soubor se dozvíte v sekci Jak vypálit ISO soubor.
 • Jak ověřit, zda byl na DVD ISO soubor vypálen správně (opět kontrolou md5sum) se dozvíte zde.

Mageia DVD

 • DVD ISO může být použito k instalaci všech prostředí jako je KDE, GNOME, LXDE, ap. Během instalace jsou přidány zdroje, což znamená možnost doinstalování více softwaru neobsažený na DVD nebo aktualizace balíčků.
 • Mageia 2 exklusivně obsahuje JEN svobodný software, na němž nenajdete nesvobodné ovladače (např. proprietární ovladače grafických karet nVidie, ATI, nebo firmware pro wifi karty ap.) nebo například Skype, Adobe Reader, Flash Player, atd. Nicméně, jak bylo uvedeno výše, k instalaci nesvoboného softwaru můžete přidat zdroje během instalace a lze překonfigurat hardware ve fázi Souhrn (na konci instalace).
 • Mageia 3 a další, zde budete mít možnost přidat nesvobodný software během instalace, takže nebudete muset přijmout další kroky uvedené výše.

32bitová verze

 1. FTP server (Česká republika) - Mageia-5-i586-DVD.iso (kontrolní součet)

 2. FTP server (Francie) - Mageia-5-i586-DVD.iso (kontrolní součet)

 3. HTTP server (Česká republika) - Mageia-5-i586-DVD.iso (kontrolní součet)

 4. Odkaz na torrent - Mageia-5-i586-DVD.torrent

64bitová verze

 1. FTP server (Česká republika) - Mageia-5-x86_64-DVD.iso (kontrolní součet)

 2. FTP server (Francie) - Mageia-5-x86_64-DVD.iso (kontrolní součet)

 3. HTTP server (Česká republika) - Mageia-5-x86_64-DVD.iso (kontrolní součet)

 4. Odkaz na torrent - Mageia-5-x86_64-DVD.torrent

Mageia Dualarch DVD

 • Toto ISO je obecně pro pokročilé uživatele a správce systému pro rychlé nasazení Mageie.
 • Tak jako DVD, používá klasický instalátor. Obsahuje ale pouze grafické prostředí Xfce! Instalační program nabízí možnosti k instalaci KDE a GNOME, i když nejsou v ISO, ale pro ně musí být nainstalovány a aktivovány zdroje.
 • Hlavní předností Dualarch DVD je, že může být použit k instalaci na 32 a nebo 64 bitovém CPU. Během instalace také můžete přidat zdroje s nesvobodným softwarem nebo nainstalovat další grafické prostředí.
 • Povšimněte si také, že od verze Mageia 3 obsahuje limitovaný seznam nesvobodných balíčků jako jsou: atmel, bluez, ipw2100, ipw2200, microcode, radeon, ralink, rtlwifi a iwlwifi-*-ucode. Doinstalujte je dle potřeby aktivací zdroje Non-free Release, Non-free Update.
 • Jelikož výběr architektury v počátečním výběru v GRUBu nefunguje, můžete přidat do zaváděcího řádku příkaz: initrd=alt0/32/all.rdz nebo initrd=alt0/64/all.rdz
 1. FTP server (Česká republika) - Mageia-5-dual-DVD.iso (kontrolní součet)

 2. FTP server (Francie) - Mageia-5-dual-DVD.iso (kontrolní součet)

 3. HTTP server (Česká republika) - Mageia-5-dual-DVD.iso (kontrolní součet)

 4. Odkaz na torrent - Mageia-5-dual-DVD.torrent

Mageia Live DVD

Live DVD/CD nepoužívejte pro povýšení systému !!!

 • Je speciální Live DVD, ze kterého lze systém přímo spustit bez nutnosti instalace - nic se nezapisuje na pevný disk. Můžete tak Mageiu jednoduše vyzkoušet, protože jeho spuštění a nastavení není vůbec složité. Zalíbí-li se vám, je možné jej kdykoliv naklonovat na pevný disk vašeho počítače pomocí ikony na ploše “Instalovat“.
 • Máte na výběr prostředí KDE4 a GNOME. Systém na Live DVD oproti DVD verzi obsahuje navíc komerční ovladače pro grafické karty.
 • Kvůli omezené kapacitě jednoho CD, čili LiveCD (anglická verze), budete ale pro pozdější instalaci dalších programů potřebovat dobrý přístup k Internetu - musíte si nejprve nastavit zdroje se softwarem. Ze stejného důvodu (omezená kapacita) existují různá CD pro různá grafická prostředí (KDE4/GNOME). Odkazy zde uvedené jsou nasměrovány na Live DVD s českou a slovenskou lokalizací. Edice Live CD není s českou a slovenskou lokalizací!

Mageia Live DVD s grafickým prostředím KDE4

32bitová verze

64bitová verze

Mageia Live DVD s grafickým prostředím GNOME

32bitová verze

64bitová verze

Síťová instalace

 • boot.iso a all.img jsou ve všech repozitářích v <mageia mirror url>/Mageia/distrib/verze_mageii(1_nebo_cauldron)/$ARCH/install/images/, místo $ARCH zadejte vaši architekturu CPU. Tyto minimální obrazy spustí instalaci pomocí internetového připojení.
 • boot.iso - ISO soubor můžete vypálit DVD/CD a nebo použít v příkazu pro vytvoření bootovacího USB
 • all.img - je obraz, který příkazem dd vytvoříte bootovací USB

Pro více informací o instalaci přes síť přejděte sem: Síťová instalace

Mageia 5

 1. FTP server pro i586 - boot.iso a all.img

 2. FTP server pro x86_64 - boot.iso a all.img

Cauldron - vývojářská verze

 1. FTP server pro i586 - boot.iso a all.img

 2. FTP server pro x86_64 - boot.iso a all.img

Odkazy

Obaly pro média

S českým popisem

Velké díky patří autorovi obalů a potisků na CD/DVD Pavlu Vybíralovi! Díla jsou pod licencí CC-BY-SA.

Obaly

CD

DVD

Potisky

CD

Live CD/DVD


DVD

Síťová instalace

5/download.txt · Poslední úprava: 2015/06/21 14:02 autor: yullaw