Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


7:instalace:live_dvd

Instalace Mageie Live DVD

Live DVD je speciální médium, ze kterého lze systém přímo spustit bez nutnosti instalace. Nic se nezapisuje na pevný disk. Můžete tak Mageiu jednoduše vyzkoušet, protože jeho spuštění a nastavení není vůbec složité. Zalíbí-li se vám, je možné jej kdykoliv nainstalovat na pevný disk vašeho počítače pomocí ikony na ploše Instalace na pevný disk.

Mageiu Live DVD můžete stejně jako Mageiu DVD stáhnout zde, více o verzích se dozvíte v sekci Jakou si vybrat edici Mageie?.


Z Live DVD nelze povýšit systém na novější verzi! K tomu slouží klasická instalace.

Spuštění

Vložte Live DVD do mechaniky, nebo použijte USB disk, a restartujte počítač. Předtím ještě musíte v BIOSu vašeho PC pomocí kláves F10/F12 (může být i jiná, záleží na výrobci) nastavit bootování z CD/DVD mechaniky.


Po restartu se na monitoru objeví úvodní obrazovka. Zde si pomocí klávesy F2 nastavte jako výchozí jazyk Čeština, popřípadě Slovenčina.


Stisknutím klávesy Ctrl se můžete přepnout do příkazové řádky. Klávesou E můžete upravit volby startu. Tyto volby používejte, až když se při zavádění Mageie vyskytnou případné problémy, jinak je můžete ponechat bez povšimnutí.

Pro spuštění Mageie zvolte položku Zavést Mageia Live a potvrďte klávesou Enter Nezmáčknete-li nějakou klávesu do 10s, systém se zavede automaticky.


Prvotní nastavení

Během zavádění Mageia live DVD budete v několika bodech dotázání na jednoduché otázky. Jako první budete opět dotázání na jazyk, který chcete používat - vyberte Czech.


V dalším bodě musíte přijmout licenci, jinak vás daný zaváděcí program dál nepustí.


Jako další vyplňte časové pásmo, jste-li v ČR tak není o čem přemýšlet, vyberte Prague.


V předposledním bodě vyberte, zda-li jsou vaše hardwarové hodiny nastaveny na místní či koordinovaný světový čas. Většinou stačí zvolit ten, kde je správně aktuální čas.


A nakonec vyberte rozložení klávesnice, které chcete v Mageii live DVD používat. V české republice se běžně používá QWERTZ, pokud se ale často přepínáte mezi anglickou a českou klávesnicí bude lepší zvolit QWERTY.

Po tomto je zavedení Mageie live DVD u konce a vám se objeví plocha s GNOME či s KDE4, podle toho jakou verzi Mageie live DVD jste si vybrali.

Instalace Mageie ze spuštěného live DVD

Instalační program, který nainstaluje Mageiu live DVD, spustíte kliknutím na ikonku Instalace na pevný disk. Během takto spuštěné instalace můžete se systémem samozřejmě běžně pracovat.


V nově otevřeném okně klikněte na tlačítko Další pro spuštění instalace.


Instalační program vám v dalším kroku nabídne několik možností pro rozdělení vašeho disku podle toho, jaké operační systémy a diskové oddíly na disku najde:

  • Použít volné místo - zaplní veškerý dostupný volný prostor na disku. Pokud je disk prázdný, zabere jej celý, pokud jsou na disku již nainstalovány jiné systémy, nechá jejich oddíly v nezměněném stavu a zabere pouze volnou část disku (tedy část nealokovanou žádným oddílem jiného operačního systému). Instalační program rozdělí disk disk na 2 oddíly – jeden oddíl bude pro rootovský adresář (/) a druhý pro odkládací oddíl (swap).
  • Použít existující oddíly - se objeví v případě, že již na disku Mageia nebo jiný GNU/Linux byl, a ponechá jeho oddíly tak, jak jsou. Pouze se zeptá na přiřazení přípojných bodů k jednotlivým oddílům, popřípadě je posléze zformátuje.
  • Použít volné místo na oddílu s Windows - vám instalační proces nabídne tehdy, najde-li na disku nějaké oddíly Windows se souborovým systémem FAT, FAT32 nebo NTFS. Tato volba vám umožní zadat, kolik místa má být uvolněno pro Mageiu a zároveň zachová data na oddíle Windows. Maximum místa závisí na stavu volného místa na oddílu, který budete zmenšovat. Nezapomeňte, prosím, předem Windows oddíly defragmentovat a provést zálohu!
  • Odstranit Windows - je další možnost v případě přítomnosti Windows na disku. Pozor, tato volba smaže oddíly Windows a všechna data na nich!
  • Smazat a použít celý disk - asi komentář nepotřebuje. Používejte tuto volbu s rozmyslem! Uvědomte si, že tímto krokem přijdete nenávratně o všechna data na vašem pevném disku!
  • Vlastní rozdělení disku - použijte v případě, že vám ani jedna možnost nevyhovuje a potřebujete disk rozdělit jinak, než nabízí instalační program. Tuto volbu by neměli používat nezkušení uživatelé.


V dalším kroku jste vyzváni k tomu, abyste zálohovali svá data, pokud jste na to před instalací zapomněli, tak můžete instalační proces ukončit zvolením možnosti Konec, případně můžete pokračovat v instalaci zvolením možnosti Pokračovat (to vyberte pouze v tom případě, že máte svá data zálohovaná, neboť se dostáváte do části, kde o ně můžete jednoduše přijít).


Na tomto obrázku vidíte rozdělení disku instalačním procesem, tato volba se zpřístupní jen v některých případech - pokud vyberete položku Vlastní rozdělení disku či další možnosti rozdělení, které nejsou plně automatické a potřebují vaši spolupráci.


Zde můžete vybrat, které oddíly chcete zformátovat či případně zkontrolovat na vadné sektory - přes položku Rozšíření. Zformátování znamená úplné smazání vybraného disku - přijdete o všechny data.


V dalším kroku máte možnost odebrat nepotřebný software, který se nachází na DVD a který by jinak byl na váš disk nainstalován. Týká se to ovladačů nepoužívaného hardware (takového hardware, který nemáte v PC) či nepoužívaných lokalizačních balíčků.

Kvůli možným problémům ovladače nepoužívaného hardware a lokalizační balíčky raději neodstraňujte.


V dalším okně vidíte průběh samotného instalačního/klonovacího procesu.


Pro spuštění Mageie je třeba nainstalovat zavaděč systému. Pokud ponecháte předvolené položky, tak se vám zaváděcí program GRUB nainstaluje do prvního sektoru disku (MBR), tzn. při následném startu PC nastartuje zavaděč GRUB, který nabídne, zda-li chcete spustit Mageiu případně další systémy, které jste měli před instalací Mageie na disku.


Zde lze, pokud potřebujete, možno zvolit výchozí systém pro start a zda se má při startu nabízet i jiné OS než Linux. Volbu připojit editujte pouze tehdy, pokud víte co děláte.


A tímto je instalace Mageie z live DVD dokončena. Nyní stačí klepnout na tlačítko Ukončit a restartovat počítač do nově nainstalovaného systému.

Přímá instalace Mageie Live DVD

Postup instalace je naprosto stejný jako v předchozím případě, pouze na úvodní obrazovce z nabídky vyberte Instalovat Mageia Live.

Co je nutné dodělat po instalaci

Pokud máte funkční síť, tak se Vám repozitáře nastaví automaticky při prvním spuštění, avšak nebudou povoleny repozitáře Nonfree (pokud během instalace nebyly zvoleny) a repozitáře Tainted, jak je nastavit se dozvíte v sekci Nastavení softwarových zdrojů (repozitářů).

7/instalace/live_dvd.txt · Poslední úprava: 2021/02/15 17:43 autor: joelp