Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


5:errata

Obsah

Úvod

  • 1) Ačkoliv vydáváme spoustu sil a času na opravování chyb, nemůžeme opravit všechno, ledaže bychom opozdili vydání na velmi dlouhou dobu. Ve skutečnosti vydání již bylo nadmíru zpožděno různými důvody, včetně pozdější práce na podpoře systému UEFI ve vývojovém cyklu.
  • Seznam níže obsahuje problémy, které naši přispěvatelé chtějí zvýraznit, aby se snížila pravděpodobnost nečekaného ovlivnění uživatele jednou nebo více chyb.
  • Je nemožné vypsat všechny problémy, které jsou stále v platnosti.
  • Úplný seznam všech chyb a požadavků na vylepšení, které byly podány vůči instalátoru nebo během procesu vydání a které nejsou (potvrzené) vyřešeny, prosíme, podívejte se na kompletní seznam otevřených chyb instalátoru a vydání.
  • Kompletní seznam všech chyb, které byly podány vůči balíčkům, které nejsou (potvrzené) vyřešeny, prosíme, podívejte se na všechna otevřená hlášení chyb o balíčcích v Cauldronu „MGA5TOO“ (vztahující se k vydání Mageie 5).
  • Chyby uvedené na této stránce jsou platné ke dni vydání Mageie 5. Pokud je čtete až po několika týdnech či měsících, pak je vysoká šance, že chyby byly opraveny aktualizacemi.

Klasická instalační DVD

BIOS Legacy nebo UEFI

Mnoho počítačů má firmware UEFI, ale mohou se také spouštět v módu Legacy (BIOS). Pokud se spustí v jiném režimu pro instalaci nebo povýšení systému, instalace nebo povýšení systému se nezdaří. Pro více informací čtěte níže.

    • v případě, že zaváděcí obrazovka obsahuje dole tlačítka F1, F2 atd., pak máte spuštěn režim Legacy (BIOS)
    • pokud neobsahuje tato tlačítka, pak máte spuštěn režim EFI

Mageia GRUB2 pod BIOS Legacy


Mageia GRUB2 pod UEFI firmware


Pro více informací si, prosím, pročtěte více zde Instalace pomocí UEFI firmwaru.

LiveCD/DVD

Vezměte prosím na vědomí!
na některých (často starších) hardwarů, načtení Live CD/DVD může trvat dlouhou dobu, během kterého se zobrazí černá obrazovka a zdá se, že se načtení zastavilo u nějakého chybového hlášení. Nicméně, mějte trpělivost: Live CD/DVD téměř ve všech případech bude pokračovat v načítání a bude funguje dobře.

Výběr spouštěcích voleb

  • [en] Bug#5263 Stisknutím klávesy F2-F6 ke změně volby jádra se výběr změní ze Spustit na Instalovat. Smažte ručně slovo „install“ v řádku Parametry jádra, potvrďte klávesou Enter, aby jste spustili živou distribuci namísto instalace. Nebo za pomocí kursorových šipek se přesuňte na řádek Zavést.
  • [en] Bug#16038 Výběrem Zavést z disku ze spouštěcího menu živého média nebude fungovat, je-li živé médium spuštěn ve VirtualBoxu a nebo živé médium je přímo zapsáno (příkazem dd) na USB flash disk.

GNOME Live

  • Nachází se několik nejasných situací, kdy se spouštěcí proces ukončí zprávou „Oh no! Something has gone wrong“. Projevuje se více u DVD než z USB a pravděpodobněji po výběru z menu Zavést Mageia 5 než Instalovat Mageia 5. Pokud to nelze obejít, použijte klasické ISO namísto GNOME Live.
  • [en] Bug#13687 Po instalaci, spuštění GNOME může selhat hned po zadání hesla roota nebo uživatelského jména + heslo uživatele. Po restartu počítače byla spatřena náprava [en] Bug#14489#c4
  • Vzhledem k nesprávné konfiguraci vzhledu GTK+2 v .iso obrazech GNOME Live, GTK+2 aplikace včetně LibreOffice a Firefoxu se mohou zobrazit v základním vzhledu upstreamu Raleigh („čtverečkovaném“) namísto vzhledu Adwaita, který je základ v prostředí GNOME. Jsou tímto ovlivněny obrazy .iso Live a systémy instalované z .iso Live, ale aktualizace bude zveřejněna rychle až po uvolnění nového vydání, aby se tento problém vyřešil na nainstalovaných systémech. Alternativou je vybrat pro GTK+2 aplikace téma Adwaita pomocí aplikace gnome-tweak-tool.

KDE Live

  • Nejsou žádné známé výrazné problémy specifické pro živá média s prostředím KDE.

Všechna Live média

Počítače s hybridními grafickými kartami

  • Live média mohou selhat během spuštění grafického rozhraní (X) na noteboocích, které mají integrovanou a a oddělenou grafickou kartu. V tomto případě například technologie nVidia Optimus. Můžete zkusit přidat speciální zaváděcí parametroptimus“, který jsme pro tuto příležitost vytvořili, a jenž aktivuje řešení. Poznámka: u KDE Live distribucí je již známo, abychom spustili prostředí KDE s novou a čistou aktivitou namísto základní. Inu, lepší, než přejít do černé obrazovky.
    Můžete také vyzkoušet jiné zaváděcí parametry jako rdblacklist= a xdriver=
    :
    • pro grafické karty Intel + nVidia k vynucení použití ovladače intel: rdblacklist=nouveau rdblacklist=nvidia xdriver=intel. Tím přinutí použít ovladač pro grafickou kartu Intel.
    • pokud stále havaruje a JE-LI v režimu UEFI, zkuste vypnout řízení spotřeby: rdblacklist=nouveau rdblacklist=nvidia xdriver=intel nouveau.runpm=0.
      Zdá se, že toto je vyžadováno jen pro novější a ojedinělé čip-sety, které nejsou stéle plně podporované ovladačem nouveau. Viz. [en] Bug#16245
    • pokud stále havaruje a NENÍ-LI v režimu UEFI (v módu UEFI není žádný vesa ovladač, můžete zkusit vesa ovladač: rdblacklist=nouveau rdblacklist=nvidia xdriver=vesa. Viz. [en] Bug#15734
  • Pro více informací přejděte na část Podpora nVidia Optimus a známé omezení
  • Viz. také [en] Bug#15734

Problémy instalátoru

  • Pokud si nejste jisti, jestli instalujete na starší počítače s BIOS, prosíme, nejdříve si přečtěte BIOS Legacy nebo UEFI

Dualboot s Windows 7 (možná také s Windows 8 v režimu BIOS Legacy)

GRUB na některých počítačích nerozpozná Windows 7/8

  • [en] Bug#16138 V některých případech GRUB nepřidá Windows do zavaděče během instalace. To může být napraveno po spuštění Mageie a následně:
  • přejděte do MCCZavádění systémuNastavit způsob zavedení systému
  • klikněte na tlačítko Další
  • vyberte Přidat
  • vyberte Jiný OS (Windows)
  • vyberte správný zavaděč oddílu Windows (pravděpodobně /dev/sda1 nebo /dev/sda2) z rozevíracího seznamu

Instalace pod UEFI

  • Jelikož v dřívější fázi Mageie 5 bylo provedeno mnoho vylepšení, nebyl aktualizován oficiální instalační manuál. Instrukce o tom, jak provést instalaci pod UEFI, prosíme, přečtěte si aktualizovaný návod Instalace pomocí UEFI firmwaru.
  • Obecně: ESP musí být připojen jako /boot/EFI. Pokud používáte vlastní rozdělení diskových oddílů, pak by měl být předem vybrán v rozbalovacím seznamu přípojných bodů; není-li zobrazen, jednoduše vepište ručně.
  • U obou instalací Live nebo klasické, konfigurace zavaděče a pozdější instalaci zavaděče, může k dokončení trvat celých 10 minut (každý zvlášť) a zobrazí se prázdné okno. Nezoufejte, usaďte se. Má to co do činění s os-prober, stále má trhlinu.

Rozdělení disku ve svazku RAID

  • [en] Bug#15791 Instalace na čistě nový RAID 0 může mít systém problémy, pokoušíte-li se vytvořit pátý oddíl, ačkoliv vše funguje s méně oddíly. Řešením je, že klasický instalátor může spokojeně fungovat s již existujícími MS Windows oddíly na RAID 0, což umožní manuálně změnit velikost hlavních Windows oddílů, smazáním nepotřebných Windows oddílů (např. jednotku D:) a jejich nahrazení za linuxové oddíly, přičemž tím získáme celkem 5 a více oddílů. Upozorňujeme, že prvně si zálohujte veškerá důležitá data na disku a také poté systém MS Windows úplně a řádně vypněte.
    Dalším řešením může být rozdělení disků v programu GParted z jiného nainstalovaného systému a nebo Live systému.

Synchronizace NTP vždy aktivována

  • [en] Bug#15534 Na konci instalace v kroku Souhrn zobrazuje nastavení o NTP synchronizaci (klikněte na Časové pásmo, poté na Další).
    Nereaguje: aktuálně synchronizace NTP je přesto aktivována.
    Přejděte prosím na část Nastavení času.

Problémy povýšení systému

Systém bez EFI s GRUB2

  • [en] Bug#11827 Jestliže máte systém bez EFI (čili BIOS) s GRUB2, je zde možnost, že po restartu nebudete moci spustit nejnovější kernel pro aktualizovaný systém. Nicméně, starší kernely stále fungují. Chyba by měla být opravena, zanecháváme v erratech v případě, že se chyba projeví někomu jinému. Zápis o chybě může být odstraněn do vydání finální MGA5, pokud ji nikdo jiný nenahlásí pro MGA5RC.

Změna identifikace uživatele (UID) ovlivňuje přihlášení

  • Od Mageie 5 identifikace uživatele (UID) byla změněna z 500 na 1000. Je to v souladu s ostatními distribucemi. Přestože takové rozlišení je, samo o sobě, špatnou konstrukcí, nic s tím neuděláme. Jsou-li již vytvořeni uživatelé před povýšením systému v rozsahu od 500 do 1000, budou podle očekávání nadále fungovat a měli by být stále zobrazeni v grafickém přihlášení atd. Nicméně, přihlášení do soukromého, vlastníkova deníku již není možné. Pro výpis deníku uživatele jednoduše zadejte jako root:
# journalctl -b _UID=$UID

což $UID je identifikátor uživatele. Momentálně není žádná jiná konfigurační volba ke změně tohoto uspořádání a chcete-li mít svůj soukromý deník zpět, doporučili bychom jednorázový převod vašeho uživatelského účtu změnou UID vyšší jak 1000 (to by byl rovněž také smysl k přečíslování GID, pokud používáte soukromé skupinové nastavení, které je naše výchozí nastavení).

Pojmenování síťových rozhraní

  • [en] Bug#12316 Během povýšení systému za použití DVD, v kroku SouhrnFirewall, se zobrazí mix starých a nových síťových rozhraní (např. eth0 + enp5s0f0). Po restartu počítače se v systému zobrazí pouze staré pojmenování tak, jako předtím. Pro vysvětlení této příčiny se podívejte na zprávu o této chybě.
    Poznámka: Bylo ohlášeno nejedním uživatelem, že po povýšení za pomocí příkazu uprmi nebo modré ikony k povýšení systému v systémové liště, jejich rozhraní eth0 bylo přejmenováno natrvalo na jiné (viz. také Errata Mageie 4)

Kontrola volného místa na oddílu /boot

  • [en] Bug#12012 Je-li oddíl /boot samostatný (tj. pro zašifrování systému), může být velikost malá a docela dost zaplněn automatickými aktualizacemi kernelu. Následně během povýšení systému, pokud se oddíl zaplní, v posledním kroku proces může havarovat, jakmile se spustí mkinitrd.
    Takže, je-li oddíl samostatný, zkontrolujte, zda na něm máte alespoň 40 MB volného místa.
    Řešení: Přepněte se do tty2 (Ctrl+Alt+F2), tam, kde je pracovní příkazový řádek, vyčistěte prostor, pak zadejte přesně stejný příkaz z instalátoru, který hlásil problém, potvrďte klávesou Enter, přepněte se zpět (Ctrl+Alt+F1), klikněte na Další a tím se proces ukončí.

Povýšení Mariadb

  • Ve zprávě povýšení se objevuje chyba. Příkaz mysql_upgrade vyžaduje spuštěný mariab, zadejte systemctl status mysqld (nebo mysql_upgrade -p, pokud jste již přiřadili heslo roota) a pokud není spuštěn, vyzkoušejte systemctl start mysqld a poté spusťte mysql_upgrade a pokud je to žádoucí, použijte i systemctl stop mysqld. Více informací na stránce https://mariadb.com/kb/en/mariadb/upgrading-from-mariadb-55-to-mariadb-100

Problémy softwaru

Lokalizace

  • [en] Bug#15793 V GNOME není nastavena základní metoda vstupu v sezení. Musíte zadat ručně v nastavení.
  • [en] Bug#16043 Je-li jazyk nastaven na čínštinu, japonštinu nebo korejštinu a nainstaluje se pcmanfm-qt nebo prostředí LXQt, pcmanfm-qt nezobrazí názvy souborů a adresářů v režimu Náhled a režimu zobrazení Ikony, protože základní CJK písmo je nastaveno na „Source Han“. Řešením je zvolit jiné výchozí písmo v nastavení vzhledu nebo instalace jiného balíčku písmen, který obsahuje CJK znaky, např. google-droid-sans-fonts, fonts-ttf-chinese-opendesktop, fonts-ttf-japanese (jen pro japonštinu) nebo fonts-ttf-korean (jen pro korejštinu). Balíček fonts-otf-source-han může být odinstalován později.

Protokol Spice vdagent (KVM/XEN)

  • Aby fungoval, je třeba spustit hosty s parametrem kernelu „pci=nomsi“. Pokud tak neučiníte, pro soket hosta nebude vytvořena instance a tudíž spice-vdagent se nebude schopen připojit do rozhraní hosta.

Enlightenment

Nástroje Mageie se nespustí v E18 z důvodu chybějícího agenta polkit

  • [en] Bug#13029Enlightenment v základu nespustí aplikace uvedené v /etc/xdg/autostart, což znamená, že žádný polkit agent nebude aktivován. Již od Mageia 4 všechny konfigurační nástroje byly naportovány do polkit. Uživatelé tak musí povolit polkit přes MenuNastaveníVšechnoAplikaceAutostart aplikace a Povolit polkit agent. Nebo povolit autostart přes příkazem:

Konzole

echo "/etc/xdg/autostart/polkit-mate-authentication-agent-1.desktop" >> ~/.e/e/applications/startup/.order

KDE 4

  • [en] Bug#11975 Zpřístupnění onboard (pomocná softwarová klávesnice) v KDE způsobí otevření KDE GUI nástrojů pod rootem a trvá až 120 sekund. Pokud pravidelně používáte KDE GUI aplikace pod rootem, např. Dolphin, Kate, Kwrite atd., a chcete spustit Onboard, pak prodleva může být odstraněna odinstalací balíčku qtatspi-plugin. Tím se deaktivují jedna nebo dvě drobné vlastnosti Onboardu, které se odstraní bez povšimnutí.
  • [en] Bug#15719 Máte-li v KDM jedno nebo více čísel ve vašem přihlašovacím heslu a k tomu normálně používáte numerickou klávesnici pro čísla, pak je vhodné nainstalovat balíček numlock, není-li již nainstalován. Což zajistí, že numerická klávesnice bude aktivní u příštího přihlášení.
  • [en] Bug#16881 Po instalaci Virtualboxu se nepřidá stávající uživatel do skupiny vboxusers. To zapříčiní Virtualboxu nemožnost rozpoznat jakékoliv zařízení připojené do USB. Pokud přidáte uživatele do této skupiny a restartujte počítač, tento problém zcela zmizí.

KDE Frameworks 5 / Plasma 5

  • Plasma 5 není jediné podporované grafické prostředí v instalátoru, ale není přítomné na médiích DVD. Může být ale stále tak nainstalován pomocí zdrojů (balíček task-plasma5), ale není momentálně doporučeno s výjimkou testování. Aktuální verze je poměrně stará kvůli prodloužené doby zamrazení vývoje Mageie 5 a integrace není nyní tak dobrá jako u KDE 4 (i když bylo dokončeno hodně práce k integraci!). Nicméně, velké aktualizace tohoto pracovního prostředí budou pravděpodobně později po vydání Mageie 5 (ale neberte to jako slib! Ten, kdo píše tato slova, není ten, kdo bude o tom rozhodovat a na tom dělat!).
  • Plasma 5 nemůže být nainstalován vedle KDE4. Instalace balíčku task-plasma5 si vyžádá odstranění prostředí KDE4.

GNOME

  • Upozorňujeme, že novější verze GNOME vyžaduje mít kompozitní rozšíření X serveru aktivní. Pokud tomu tak není, z důvodu nepodporovaných ovladačů nebo jste jednoznačně zakázali volbu Průsvitnost během instalace nebo v rámci Mageia Ovládacích panelů, pak GNOME spadne v době přihlášení.
  • Zatímco kliknutí pomocí touchpadu je v instalátoru zapnuto, je ale v základním nastavení prostředí GNOME vypnuto. Zapnete jej v Nastavení systémuVstupní zařízeníTouchpad.
  • Některá zařízení, zejména fotoaparáty a telefony, používající protokol MTP pro komunikaci s PC přes USB: tato zařízení nejsou rozpoznána ve správci souborů z výchozího nastavení. K funkčnosti tak zvlášť doinstalujte balíček gvfs-mtp, např. příkazem:
# urpmi gvfs-mtp

LXQt & RazorQt

  • LXQt je nástupcem RazorQt. Vypadá stejně, ačkoli desktopu přidává poměrně hodně funkcí. Většina aplikací pochází z LXDE, ale jako Qt verze. RazorQt se stal zastaralým a uživatelé budou po povýšení na Mageiu 5 mít LXQt, jestliže měli předtím nainstalovaný RazorQt.

Pro uživatele Cauldronu ruční odstranění a opětovná instalace balíčku lxmenu-data je nezbytná. Verze balíčků byla opravena a pokud máte již nainstalovanou verzi 0.7 nebo 0.8, bude nutné provést:

Konzole

# rpm -e --nodeps lxmenu-data; urpmi lxmenu-data

k obdržení opravy lxmenu-data-0.1.4-1.mga5. To není nutné, pokud povyšujete systém z Mageie 4 nebo instalujete Mageiu 5 přímo. Pro více informací přejděte na [en]User:Doktor5000#Replacing_Razor-qt_with_LXQt

LXDE

  • V Mageii 4 jsme použili menu z /etc/xdg/menus/applications.menu, protože /etc/xdg/menus/lxde-applications.menu nebylo dostupné. Takže pokud v souboru ~/.config/lxsession/LXDE/desktop.conf v sekci [Environment] obsahoval menu_prefix=lxde-, nebyl důležitý. V Mageii 5, LXQt obsahuje soubor /etc/xdg/menus/lxde-applications.menu, takže pro zanechání využití souboru /etc/xdg/menus/applications.menu byly provedeny některé úpravy, které mohou způsobit problém po povýšení systému z Mageie 4: pokud není žádné dostupné menu po přihlášení do LXDE, otevřte soubor ~/.config/lxsession/LXDE/desktop.conf a v části [Environment]:
    najděte řádek s menu_prefix=lxde- a změňte na menu_prefix=. Po odhlášení a opětovném přihlášení se menu opět zobrazí.
  • [en] Bug#15176 Pokud spořič obrazovky zobrazuje zprávu GTK: failed to load module „canberra-gtk-module“, můžete se této zprávy zbavit nainstalováním balíčku lib64canberra-gtk0 pro x86_64 systém a nebo libcanberra-gtk0 pro i586 systém.
  • [en] Bug#15168 Vypnutí nebo restart počítače může trvat déle než obvykle, kvůli LXDM, které řádně neovládá signál SIGTERM (žádost o ukončení) poslaný ze systemd. To může být vyřešeno přepnutím do jiného správce přihlášení a aktivací přes drakdm.
  • [en] Bug#15460 Po prvního přihlášení do prostředí LXDE, spořič obrazovky může ihned uzamknout obrazovku.
  • [en] Bug#14622 Používáte-li automatické přihlášení do systému, v LXPanelu je zobrazena klávesnice s „US“, i když je nastaveno na jiné rozvržení.
  • [en] Bug#14210 Povolíte-li v nastavení plochy zobrazení koše, záložka Ikony plochy, na ploše se objeví dvě ikony koše.

Cinnamon

  • [en] Bug#15991 Ve virtuálních počítačích (ve VirtualBoxu, VMPlayeru ap.) se Cinnamon může spustit v nouzovém režimu, pokud pro virtualizace není nastaven na podporu grafického akcelerátoru 2D.
  • [en] Bug#15991 Barva písmen ikon na výchozí ploše může být příliš tmavá a tím písmo hůře čitelné.

MATE

  • Kvůli nekompatibilitě Bluez5, balíček mate-bluetooth a mate-file-manager-sendto-bluetooth byl zrušen a pracovní plocha MATE nativně neposkytuje podporu bluetoothu. Vývojáři MATE [en] navrhují použít Blueman, který je téměř zcela migrován do Bluez5. Podpora pro Blueman a Bluez5 je ve fázi alfa, ale mnoho funkcí, jako párování, příjímání/odesílání souborů, funguje. blueman je nyní v repozitářích a může být nainstalován takto:
# urpmi blueman
  • Problém s apletem zasouvacího panelu. Jakmile je zasouvací aplet přidán do panelu a vyplněn jinými aplety, roztáhne se přes obrazovku a ikona se nezobrazí. Je to dlouhodobě známá chyba upstreamu a stále se řeší, viz. [en] Mate Github Issue 44 a [en] Mate Github Issue 120 pro další informace.

Xfce

  • [en] Bug#15784 V Mageii 5 aplikace pnmixer slouží jako základní směšovač namísto xfce4-mixeru, který byl v základu pro Mageiu 4. Takže po upgradu může nastat, že budete mít oba aplety. Mohou sice existovat vedle sebe, ale rozhodněte, který se vám líbí více a deaktivujte nebo odinstalujte ten druhý.

dkms-iscsitarget

  • dkms-iscsitarget je zastaralý ve prospěch targetcli.

autofs

  • ke konfiguraci autofs vlastnosti /net/hostname by jste měli zakomentovat řádek /net v /etc/autofs/auto.master. Nicméně momentálně řádek /net -hosts je špatně. K nápravě nahraďte řádek tímto: /net /etc/autofs/auto.net. Týká se to chyby Red Hatu https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1038356

sddm

  • [en] Bug#15357 ssdm zobrazí praporek US pro rozložení klávesnice, ale po stisknutí prvního písmene by se měl přepnout do správného.

GRUB2

Podpora v drakboot

  • [en] Bug#9627 GRUB2 je podporován drakbootem (Mageia nástroj na úpravu zavaděče, použit v instalátorech a Ovládacím Centru Mageia). Potřebujete-li více rozšířených možností, je doporučeno použít jeden z nativních metod GRUB2 popsaných v /usr/share/doc/grub2/README.Mageia.

Volby jádra

  • Stejně tak některé speciální grafické režimy se budou muset přidat buď prostřednictvím nástroje drakboot nebo manuálně v /etc/default/grub. Mohou být přidány do řádku:

Konzole

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="splash quiet vga=792 nokmsboot resume....." 

Poznámka: Po změně /etc/default/grub spusťte příkaz update-grub (nebo update-grub2, který dělá to samé) a na vyžádání vložte heslo roota.

Pro více informací o GRUB a možnosti voleb kernelu přejděte na Jak nastavit volby kernelu v GRUB Legacy/GRUB2.

GRUB2 a UEFI

  • [en] Bug#16058 Se systémem UEFI se nainstaluje GRUB2 bez jakéhokoliv výběru. Zavaděč bude instalován v oddílu ESP. Neexistuje již žádný další odkaz na MBR.

Zavádění s více systémy (PC-BIOS)

  • Jakmile se instaluje GRUB2 do oddílu (pro multi-booting) pomocí drakbootu nebo instalátorem, není nic zapsáno do zaváděcího sektoru oddílu, protože to není doporučeno z důvodů spolehlivosti související s použitím seznamů bloku. Ty jsou náchylné k přepsání některých souborů systémových nástrojů a dokonce ani možné na některých souborových systémech. Místo toho kopie grub2 jádra je zapsáno v /boot/grub2/i386-pc/core.img a může být spuštěn buď z GRUB Legacy nebo GRUB2 použitý ve vyhrazeném hlavním zavaděči nebo z jiného systému.

Pro GRUB Legacy vhodný záznam v menu.lst pro spuštění Mageie používající GRUB2 nainstalovaný na sda7 by měl být:

Konzole

title Mageia 5 on sda7
root (hd0,6)
kernel /boot/grub2/i386-pc/core.img

Pro manuálně vytvořený záznam v /boot/grub2/grub.cfg (pro vyhrazený hlavní zavaděč) nebo v případě automaticky vytvořeného záznamu v /boot/grub2/custom.cfg, pak vstup bude:

Konzole

menuentry 'Mageia 5 on sda7' {
root=(hd0,msdos7)
multiboot /boot/grub2/i386-pc/core.img
}

Jestliže /home je na samostatném oddílu (např. potřeba, pokud je kořen / v souborovém systému btrfs), pak vhodný záznam (kde /home je na sda6) bude tak jako níže. Všimněte si změněné cesty pro multiboot:

Konzole

menuentry 'Mageia-5 (btrfs root)' {
root=(hd0,msdos6)
multiboot /grub2/i386-pc/core.img
}

Hlavní výhodou GRUB2 přes GRUB Legacy je, že je schopen použít návěští oddílu bez znalosti nespolehlivého přiřazení zařízení. Je-li kořenový oddíl / Mageie pojmenovaný jako „mageia-4“ (za předpokladu, že /boot není na samostatném oddílu), pak může být použito toto:

Konzole

menuentry 'Mageia 5' {
search --no-floppy --label --set=root mageia-5
multiboot /boot/grub2/i386-pc/core.img
}

Všimněte si, že záznam spouštěcího oddílu není použit GRUBem2, ale GRUBem Legacy, přičemž oba jsou nainstalovány společně, umožňující řetězové nahrávání pro GRUB Legacy a multibooting pro GRUB2 z dvou oddělených hlavních nabídek.

Minimální instalace

  • Je-li potřebná minimální instalace GRUB2, může být nainstalován příkazem urpmi grub2 –no-recommends, který vynechá os-prober a grub2-mageia-theme, a tím vznikne klasický GRUB2 s jen textem bez seznamu jiných systémů. os-prober pak může být nainstalován později, stejně tak grub2-mageia-theme - stačí je jen nainstalovat nebo odinstalovat a spustit příkaz update-grub, změnu bude možno spatřit během příštího spuštění.

Opouštěcí nabídka KDE

  • Pro použití volby KDE MenuOpustitRestartovat (kliknutí na žlutou ikonu - ne na text) s GRUB2, je důležité změnit v /etc/default/grub tak, aby zahrnovalo:

Konzole

GRUB_DEFAULT=saved

Poté spusťte příkaz update-grub.

Také v Nastavení systémuAdministrace systémuPřihlašovací obrazovka → záložka VypnutíSprávce spuštění musí být vybrán GRUB2. Pro toto KDM musí být vybrán jako hlavní správce přihlášení, zvolte jej pomocí drakdm v Ovládacím Centru Mageia.

LibreOffice

  • [en] Bug#15234 Vzhledem k chybě upstreamu, zdá se, že LibreOffice Calc 4.4.0.3 neuloží obrázky vložené v záhlaví.

Evolution

  • [en] Bug#15971 Z důvodu chybějících závislostí, pokud je nainstalován balíček evolution, účty vyžadující SSL/TLS nemohou být nakonfigurované: program Evolution si nevyžádá heslo. K opravě buď počkejte na aktualizaci, která přidá chybějící závislosti a nebo nainstalujte manuálně:
    • balíček lib64glib-networking (pro 64bitový systém)
    • nebo balíček libglib-networking (pro 32bitový systém)

Roundcubemail

Nový php-5.6 nenechá Roundcubemail vyhledat certifikáty a v důsledku toho selže ověření uživatele při přihlášení. Chcete-li tento problém vyřešit, budete muset upravit soubor /etc/php.ini a přidat následující řádek v sekci [openssl]:

Konzole

openssl.cafile=/etc/pki/tls/certs/cyrus-imapd.pem

Hosté Mageie pod KVM

Přesunuto z Mageia 4 errata:

  • Bug#14607 Použití grafické karty model QXL pro virtuální stroj KVM může způsobit pád hosta v Mageii 4 během přepínání virtuálních terminálů. Řešení je vypnout kernel-mode-setting (KMS) u hosta a to vložením parametru modeset=0 do qxl modulu kernelu. Toho lze dosáhnout takto, jako root:
# echo 'options qxl modeset=0' >> /etc/modprobe.d/qxl-no-kms.conf

a pak opět vytvořit initrd s drakcut (opět jako root):

dracut --force

Po restartu by se již host měl přepínat mezi virtuálními terminály bez pádu.

Drakfirewall havaruje při otevření mountd portů pro NFS

  • Bug#14550 Při konfiguraci firewallu pomocí programu drakfirewall a kontrole NFS tak, že porty jsou otevřeny pro NFS, může havarovat při otevření správného portu (zdá se, že otevře výchozí port 4003 namísto aktuálních portů)

Nastavení času

timedatectl set-ntp false

Poté bude znovu možné nastavit čas a datum v Ovládacím Centru Mageia a prostředí KDE.

Vezměte prosím na vědomí, že může být nějaké zpoždění, dokud nebudou panelové hodiny aktualizovány – nový čas lze ověřit okamžitě příkazem date nebo timedatectl. Nastavením pozdějšího času se může stát, že se uzamkne obrazovka, pokud je spořič obrazovky povolen.

Chybí závislosti pro bacula v /usr/sbin/bacula-checkconf

  • Bug#16022 Aktuálně balíček bacula-fd postrádá závislosti na bacula-dir pro /usr/sbin/bacula-checkconf a tím tedy i spuštění servisu bacual-fd havaruje. Tato chyba byla objevena až po zmražení vydání distribuce a oprava je již v SVN, ale do doby vydání aktualizace tohoto řešení můžeme manuálně nainstalovat balíček bacula-dir.

Problémy s využitím PulseAudio modulu dbus-protocol

  • Bug#14709 Pokud některé moduly PulseAudia nebo aplikace využívají modul dbus PulseAudia, zobrazí se chyba, že dbus nebyl načten, i když je. Zatím není známé řešení, ale náš správce balíčku je vědom o tomto problému.

Při prvním spuštění LightDM není obrázek pozadí - XFCE & MATE

  • Bug#15722 Při prvním spuštění LightDM není obrázek pozadí, jen prosté šedé - XFCE & MATE. Pozadí je v pořádku po dalším spuštění.

X Window System přes příkaz startx přechází do černé obrazovky (na některém hardwaru)

  • Bug#15662 Po spuštění X Window Systemu příkazem startx přechází do černé obrazovky u grafických karet nVidia s ovladačem VN11 a také možná s jiným hardwarem.

Instalace dodatečných balíčků z USB flash disku

  • Bug#16142 Kopírujete-li ISO klasického DVD Mageie 5 na USB flash disk (buď pomocí nástroje isodumper nebo pomocí příkazu dd) a chcete-li provést čistou instalaci, instalační program rozpoznává, že USB flash disk je označen jako CD/DVD a automaticky přidá cdrom do seznamu zdrojů používaných aplikacemi Mageie (pro GUI: rpmdrake nebo příkazem urpmi).
    Pokud následně použijete příkaz urpmi k instalaci dalších softwarových balíčků, jakmile USB flash disk není zapojen, vyzve vás k vložení média a poté se zobrazí chybové hlášení:
Use of uninitialized value in subroutine entry at /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.20.1/x86_64-linux-thread-multi/Net/DBus/Binding/Connection.pm line 257

Tato chybová zpráva se zdá být falešná a může být ignorována. Nicméně, příkaz urpmi pak čeká pro vložení DC/DVD a nerozpozná USB flash disk jako přijatelnou náhradu.

Tři alternativní řešení jsou:

  • Zasuňte USB flash disk před spuštěním příkazu urpmi nebo instalaci softwaru z MCC
  • Odinstalujte balíček perl-Hal-Cdroms. To způsobí, že vás urpmi požádá, abyste stiskli klávesu Enter po vložení média, než aby automaticky detekoval
  • Zakažte nebo odeberte položky cdrom ze zdrojů. To platí pouze v případě, pokud jste již přidali/přidáte on-line repozitáře do seznamu médií a nechcete instalovat balíčky z USB flash disku.

GUI instalátor (rpmdrake) není tímto problémem ovlivněn.

Poznámka: Všimněte si, pokud instalujete přes zavaděč UEFI, USB flash disk je také rozpoznán pouze jako CD/DVD, pokud vyberete výchozí možnost Instalovat z disku DVD.

Problémy hardwaru

X může havarovat s grafickými kartami nVidia používající ovladač nvidia340 (GeForce 8100 až GeForce 415)

  • Povýšením distribuce na Mageiu 5 nebo po čisté instalaci se během prvního spuštění nepodaří spustit X Window System, použijete-li ovladač nvidia340 (GeForce 8100 až GeForce 415).
    Aby jste to opravili, je třeba, aby jste buď přepnuli na runlevel 3 - v terminálu (např. klávesami Levý Ctrl+Alt+F2), přihlásit se jako root a příkazem init 3, nebo připojením „3“ do Parametrů startu zavaděče GRUB/GRUB2. Jak na to viz. kernel_a_grub.
    Poté spusťte příkaz drakx11 a znovu vyberte ovladač pro nVidia kartu, měly by se postahovat a nainstalovat správné ovladače a po restartu se spustí X server jako obvykle. Viz. také https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=7&t=9885 a https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=23&t=10019.

X havaruje na systémech založených na Intel "Skylake"

  • Bug#17174 Po úspěšné instalaci Mageie 5 může X Window System havarovat s procesorem Intel Skylake. Pro použití grafické karty Intel HD je potřeba aktualizovat systém s nejnovějším kernelem 4.1.x během či po instalaci Mageie 5, než X server bude vyžadovat spuštění s integrovanou Intel HD grafikou. Viz. naše zprávy o aktualizacích MGASA-2015-0386 a MGASA-2015-0435.
    Kromě toho je třeba povolit experimentální podporu pro ovladač i915. Tato možnost není povolena v kernelu v současném vydání Mageie 5, ale pravděpodobně bude ve výchozím nastavení povoleno v jednom z příštích aktualizací kernelu.
    Jedním ze způsobů přidávání této podpory, je přidání následujícího řádku do voleb GRUB řádku:
    i915.preliminary_hw_support=1


    Pro více informací o použití voleb kernelu viz. kernel_a_grub.
    Poznámka: k vydané aktualizaci kernel 4.1.15-1.mga5 (MGASA-2016-0005): tato volba je již ve výchozím nastavení povolena.
    Podpora pro Skylake bude od kernelu >=4.3.

Chybí ethernet nebo Wifi na systémech založených na "Skylake"

  • Během standardní instalace Mageie 5 není rozpoznán Skylake ethernet a/nebo Wifi čip a tím i nemožnost podpory sítí na konci instalace. To se také může stát po povýšení kernelu s podporou grafických karet Intel i915.
    Například to se děje na nejnovějších Intel NUC systémech (testy byly provedeny na NUC6i3SYH i3-6100U, stejně tak jakýkoliv SYH a SYK by měly mít stejné Skylake čipy).
    Musíte stáhnout tyto balíčky z jiného operačního systému a zkopírovat do USB flash disku (pravděpodobně budete muset také zvětšit oddíl vfat, kde je umístěn hybridní obraz Mageie, pro požadované balíčky).
    Zde jsou balíčky (pro 64bitovou Mageiu 5). Po instalaci je nutné restartovat počítač a vybrat nejnovější kernel:
    • kernel-desktop-4.1.15-2.mga5-1-1 - zde musíte vidět, zda instalátor vybere kernel-desktop nebo kernel-server
    • kernel-firmware-20150722-1.mga5
    • kernel-firmware-nonfree-20151018-1.mga5

Podpora nVidia Optimus a známé omezení

  • Nejprve, viz. část Počítače s hybridními grafickými kartami výše.
  • Pro vlastníky notebooků s technologií Optimus: litujeme, ale nefunguje ihned, ale ve většině případů jej můžete zprovoznit. Zde jsou kroky, které fungovaly u většiny testerů, ve skutečnosti nejsou tak složité, zapracovali jsme na tom, jak je to bylo možné:
    • Nakonfigurujte jen grafickou kartu Intel, nebo vyberte ovladač VESA/fbdev, pokud není váš chipset dobře podporován.
    • Nainstalujte balíček bumblebee. Budete vyžádáni k výběru balíčku bumblebee-nouveau (svobodný ovladač) nebo bumblebee-nvidia (nesvobodný ovladač, pokud ovšem máte povolené non-free zdroje).
    • Jakmile budete chtít využít GPU nVidie, spusťte aplikaci příkazem:
$ primusrun nazev_aplikace

nebo

$ optirun nazev_aplikace
  • Někteří uživatelé chtějí vypnout funkci vsync. Oznamovatel této poznámky ale neví jistě, zda se tím zlepší výkon nebo ne, stačí jen vyzkoušet následující, máte-li slabý výkon:
$ vblank_mode=0 primusrun nazev_aplikace
  • Bug#16094 známá chyba od jádra (kernelu) 3.19, ovladač nVidie, jakmile je načten ovladač, nelze se jej už zbavit vypnutím aplikace. Což znamená, že karta zůstane aktivní. Existuje naštěstí způsob, jak ji vypnout ručně:
rmmod nvidia && tee <<<OFF /proc/acpi/bbswitch

Pro více informací přejděte na stránku nVidia Optimus v Megeii.

Narušení displeje, jakmile se přesune kurzor

  • Bug#15253 U některého hardwaru a jen s 64bitovým médiem okno instalačního programu zobrazuje grafické poruchy tam, kde je kurzor posouván. Řešení: Vyberte jiné rozlišení v řádku Parametry jádra, například vga=787 (15bpp) namísto vga=788.

Regulátor utility cpufreq je nastaven na "performance", někteří uživatelé procesorů AMD a starších Intel musí přenastavit na "ondemand"

  • Viz. také [en] Bug#13368, [en] Bug#14584 a [en] forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=7&t=9801.
    Regulátor utility cpufreq (řízení vytíženosti procesoru) byl v základu změněn na performance (výkon) v souboru /etc/sysconfig/cpupower, jelikož dnešní procesory Intel (Core i5, Core i7, ap.) podporují jen regulátory performance (výkon) a nebo powersave (úsporný režim). V předchozím základním nastavení regulátoru na ondemand by služba cpufreq mohla selhat během spuštění systému (a také pak některé programy nefungují - http://forum.mageia.cz/index.php?topic=665.0).

    Uživatelé procesorů AMD a procesorů Intel starších než 2009 proto možná musí přenastavit na regulátor ondemand, jinak se bude procesor po celou dobu zahřívat a tudíž ventilátor procesoru poběží v plných otáčkách. Regulátor může být snadno změněn i během spuštěného programu a to pod rootem přes:

Konzole

# cpupower frequency-set -g ondemand

a pro zobrazení aktuální frekvence procesoru a stávajícího nastaveného regulátoru:

Konzole

# cpupower frequency-info

Pro trvalou změnu stále budete muset editovat soubor /etc/sysconfig/cpupower (pod rootem) a změnit regulátor performance na ondemand.

Proprietární ovladače AMD/ATI (fglrx) mohou být problematické s novým Xorg

  • Řešením je použít ovladač Xorg: ati nebo vesa.

Možné problémy spuštění DVD s hardwarem Radeon

  • V některých nejasných situacích spuštění DVD se může přerušit s chybovým hlášením „gdm-Xorg-:0[1519]: (EE) AIGLX error: dlopen of /usr/lib64/dri/r600_dri.so failed (/usr/lib64/dri/r600_dri.so: undefined symbol: _glapi_tls_Dispatch)“. Pro tuto chvíli je řešením spustit ISO z USB.

Tablet Wacom "BAMBOO PAD CTH-301 / K" nefunguje

  • Bug#15459 Kernel ještě není připraven k obsluze tabletu. Můžeme počkat na kernel 4.1.

Nekompatibilní OpenGL 2.0 s Nouveau v KDE u staršího hardwaru

  • Bug#15462 Některé starší grafické karty, i když jsou uváděny jako kompatibilní s OpenGL 2.0, mohou vyžadovat nižší nastavení OpenGL 1.2 v nastavení KDE: Nastavení systémuVzhled a chování okenEfekty na ploše → záložka PokročiléTyp kompozice. Je-li obrazovka nečitelná od začátku KDE, zkuste vypnout efekty klávesami Ctrl+Alt+F12 a opět dolaďte nastavení uvedené výše. Efekty plochy lze opět aktivovat stejnou klávesovou kombinací. Pro více informací také [en] https://userbase.kde.org/Desktop_Effects_Performance#OpenGL_Version

Některé skenery nefungují s načteným modulem usblp

  • Některé skenery, jako např. Canon Pixma MP250, byly reportovány jako nefungující, je-li načten modul usblp. Řešením je spuštění příkazu rmmod usblp pod rootem a nebo vložením řádku blacklist usblp do /etc/modprobe.conf k zabránění načtení během každého startu počítače.
5/errata.txt · Poslední úprava: 2016/03/27 17:55 autor: yullaw