Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:graficke_prostredi

Linux a grafika

Jak je řešeno grafické zobrazení v Linuxu a jaké možnosti jako uživatelé máme.

Troška historie pro pochopení

Linux je svým přístupem dítětem unixu. V době zrodu Linuxu se v unixu (a potažmo i v Linuxu) pracovalo jen v příkazovém řádku. Systém byl stále robustnější, a když technika umožnila využívat grafických možností, přidal se do systému grafický server.

Grafický server je služba, která pracuje nad jádrem Linuxu a na tzv. grafické konzoli umožňuje grafické zobrazení dat, tak jak to známe z dnešní doby. Pravdou ale je, že systém jako takový není na grafickém prostředí nijak závislý, může pracovat i bez něj, grafické prostředí lze v běžícím systému vypnout i zapnout.

Nad grafickým systémem (dnes je obvykle používán server xorg, nazývaný také X11) běží nějaký správce oken. Typicky KDE, GNOME, Xfce4, Enlightenment a řada dalších. Každý z těchto správců oken využívá grafický server, ale obrazová data prezentuje po svém, ovládání pracovní plochy má ve své režii. Takže správce oken rozhoduje o tom, jaké klávesy vyvolají minimalizaci okna, jestli plocha umožní práci s ikonami, kolik pracovních ploch můžete mít k dispozici, jak bude vypadat menu atd.

Zvláštností jsou některá nová 3D prostředí. Například v Mageii defaultní správce 3D prostředí XGL se spouští jako součást systému X serveru a své služby nabízí všem okenním správcům.

To znamená, že 3D zobrazení můžete využívat ve správcích oken jako jsou KDE, GNOME… atd., kdežto alternativní Compiz obdobně jako Beryl jsou alternativou k okenním správcům jako jsou KDE nebo GNOME, tedy nahrazují je. Pod tím vším ale stále tepe grafický server xorg X11.

Grafické přihlašování KDM, GDM

[[:system:prikazovy_radek:drak#drakedm|drakedm]]

Některá grafická prostředí si nainstalují i vlastní display manager (úmyslně to píšu anglicky, aby se to nepletlo se správcem oken). V případě KDE je to kdm, v případě GNOME je to gdm atp. O co jde? Jde v podstatě o grafického správce přihlašovacího dialogu. Pokud vám například vyhovuje defaultní přihlašovací dialog a menu (bude to nejspíš kdm), následně nainstalujete GNOME, zjistíte, že se přihlašovací obrazovka změnila a nevyhovuje vám. Spustilo se totiž gdm. Přihlásíte se tedy do systému a v programu menuNástrojeKonzole jako správce (root) spustíte utilitu drakedm. Tam můžete vybrat jiného správce přihlašovacího dialogu (z dosud nainstalovaných).

Správci přihlášení - DM

1)V Linuxu přihlašovací obrazovka je známa jako Display Manager nebo ve zkratce DM. Pochopitelně je v Linuxu možné vybírat z více než jednoho správce přihlášení. Zde vám popíšeme různé dostupné správce, vysvětlíme, proč by jste je měli vybrat, a ukáže, jakým způsobem je změnit.

Nejpoužívanější - KDM a GDM

 • je-li nainstalováno jako hlavní desktopové prostředí KDE, instalátor automaticky nainstaluje správce kdm. kdm používá mnoho stejných knihoven jako samo prostředí KDE. Stejně jako mnoho jiných správců je kdm modifikovatelné, takže v jiných distribucích nemusí vypadat stejně.
  system:graficke_prostredi:kdm.png

  Přihlašovací obrazovka KDM

  Alternativou jsou v Mageii motivy kdm jako kde4-style-bespin-kdm a kde4-style-tibanna-kdm. Další motivy mohou být staženy z KDE-Look.org. Ty jsou pak uloženy v adresáři /usr/share/apps/kdm/themes. Ke změně motivu otevřete konzoli a zadejte příkazy:

  su -
  systemsettings 
 • je-li vybráno jako hlavní desktopové prostředí Gnome, instalátor automaticky nainstaluje správce gdm. Základní gdm motiv v Mageii vypadá následovně:
  system:graficke_prostredi:gdm.png

  Přihlašovací obrazovka GDM

Ostatní správci přihlašovací obrazovky - DM

Stejně jako kdm a gdm je překvapivý počet správců přihlášení zahrnutých v distribuci Mageia.

 • LXDM - je základní správce přihlášení instalovaný Mageiou, pokud je LXDE vybráno jako primární desktopové prostředí během instalace. lxdm je mnohem lehčí DM jako je kdm či gdm s daleko méně závislostmi. Například gdm60 závislostí na balíčcích, takže není lepší volbou, instalujete-li na slabším počítači či na disk s nedostatkem místa. Na druhé straně LXDE není vhodný pro přihlášení hosta (guest), protože při odhlášení zcela neuzavře uživatelské aplikace.
  system:graficke_prostredi:lxdm.png

  Přihlašovací obrazovka LXDM

 • XDM - je správce přihlášení, který je nainstalován, pokud během instalace nevyberete žádné z hlavních desktopových prostředí jako je KDE, Gnome či LXDE. Jedná se o historicky první vytvořený správce DM , který má jen velmi základní funkce. Název uživatele zadejte ve zkráceném tvaru!
  system:graficke_prostredi:xdm.png

  Přihlašovací obrazovka XDM

 • SLiM - jak z jeho názvu napovídá, SLiM je lehký správce přihlášení (DM) určený pro počítače se slabým hardwarem. SLiM otevře výchozí (naposledy otevřené) desktopové prostředí, nebylo-li vybráno jiné. Pro výběr desktopového prostředí opakovaně stiskněte klávesu F1 dokud není zobrazeno. SLiM není tak stejně udržován jako ostatní správci; nicméně, je velmi lehký a snadně konfigurovatelný. Nastavení je možné editací /etc/slim.conf. Pro více informací o správci SLiM naleznete na http://slim.berlios.de . Další motivy pro SLiM jsou také dostupné.Název uživatele zadejte ve zkráceném tvaru!
  system:graficke_prostredi:slim.png

  Přihlašovací obrazovka SLiM

 • LightDM - je poměrně nový DM. I když je součástí Mageii 2, je dostupný pouze v Mageii 3. Stejně tak jako lxdm a SLiM, LightDM byl určen jako lehký správce pro slabší počítače. LightDM podporuje „uvítací“ pluginy ke změně vzhledu. V Mageii 3 jsou zahrnuty tři pluginy: lightdm-gtk-greeter, lightdm-kde-greeter a lightdm-razorqt-greeter. Je jen na uživateli, který si vybere a použije. Proto není například povinné používat uvítání razor-qt pro prostředí Razor-qt. K výběru jiného přivítání se přihlaste v konzoli jako root a zadejte příkaz:

  update-alternatives --config lightdm-greeter


  lightdm-kde-greeter je však silně integrován s KDE a může být nastaven pouze pomocí GUI Nastavení systému a vyžaduje hodně závislostí z prostředí KDE.

  Nainstalujte jen jeden balíček jako např. lightdm-kde-greeter, vše ostatní (lightdm-gtk-greeter, lightdm-razorqt-greeter) odinstalujte, abyste došli k žádané změně přihlašovací obrazovky.

system:graficke_prostredi:zmena_prihlasovaci_obrazovky_lightdm_v_kde4.png

Změna přihlašovací obrazovky LightDM v KDE4

system:graficke_prostredi:lightdm-kde-greeter.png

LightDM-KDE-greeter

system:graficke_prostredi:lightdm-gtk-greeter.png

LightDM-GTK-greeter

system:graficke_prostredi:lightdm-razorqt-greeter.png

LightDM-RazorQT-greeter

Porovnání funkcí

Správce napájení
 • kdm, lxdm, SLiM a xdm nepodporují uspání uzavřením krytu notebooku, takže pokud je notebook uzavřen během přihlašovací obrazovky, vybije baterii.
 • gdm nepodporuje uspání uzavřením krytu notebooku není-li balíček gnome-power-manager nainstalován. Během konfigurace gdm zkontrolujte volbu Použít jako výchozí (Use as default) a stejné nastavení použité gdm.
 • samostatné lightdm nepodporuje uspání uzavřením krytu notebooku. Ale bude fungovat, je-li nainstalován z některých balíčků lightdm-XXX-greeter. Uvítací obrazovka má také tlačítko pro ruční režim spánku.
Výběr desktopu
 • xdm nepodporuje výběr pracovního prostředí. Spustí se výchozí (posledně vybrané).
 • SLiM vyžaduje opakované stisknutí klávesy F1.
 • kdm, gdm, lxdm, lightdm - všechny podporují výběr pracovního prostředí. V kdm není zřejmé, jak vybrat desktop. Uživatel musí pro zobrazení seznamu dostupných desktopů kliknout na ikonu „tužka s papírem“. Všechny ostatní DM mají rozvírací seznam. Všechny DM spustí pro nové relace naposledy otevřený desktop jako výchozí, s výjimkou razorqt-greeter pro lightdm, který vybere z abecedního seznamu ten nejnižší.
Seznam uživatelů
 • xdm, SLiM, lightdm-razorqt-greeter vyžadují zadat uživatelské jméno.
 • kdm, gdm, lxdm, lightdm-gtk/kde-greeter umožní uživateli být vybrán z pohodlnějšího seznamu na úkor nižšího zabezpečení. Alternativní motivy kdm a gdm se mohou chovat odlišně.

Výběr správce přihlášení - DM

Aktivní správce přihlášení je vybrán v Mageia ovládací centrumOvládacím centru MageiaZavádění systémuNastavit správce obrazovky. Zobrazí se jen nainstalovaní správci. Po výběru je nutné buď restartovat počítač a nebo restart X serveru

systemctl restart prefdm.service

system:prikazovy_radek:drak:drakedm.png

Volba grafického prostředí

Při instalaci Mageii z DVD defaultně zajišťuje správce oken KDE. Pokud si před instalací chcete vyzkoušet jiné možnosti stáhněte si Mageia live DVD s prostředím, kterému dáváte přednost.

Na slabších strojích je vždy lepší využít možnosti nainstalovat si a využívat některé jednodušší správce oken (Xfce4, LXDE, IceWM, WindowMaker, Fluxbox a další), protože právě grafické prostředí zatěžuje HW nejvíce. Daní za rychlost je někdy menší komfort, méně automatických funkcí a trochu nezvyklé ovládání (ve srovnání s KDE nebo GNOME). Obvykle jsou tato prostředí silně návyková, mají skvěle vychytané detaily v ovládání a pokud si na ně zvyknete, možná nebudete chtít měnit.

Pokud máte modernější stroj, asi se budete chtít potěšit 3D prostředím. Nastavuje se pomocí nástroje drak3D, je také dostupný z Ovládacího centra MageiaNastavení hardware. Takzvaný akcelerovaný desktop umí využívat výpočetní síly grafického procesoru, takže dodatečné grafické fičury by neměly nijak výrazně zatěžovat procesor.

3D prostředí nijak nesouvisí s funkčností 3D programů. Schopnost grafického systému spouštět 3D aplikace (typicky hry) funguje (umožňuje-li to grafická karta a ovladač) i bez běžícího 3D prostředí (metisse ap.). Pro běh 3D aplikací se využívá systém OpenGL, což je určitá obdoba Direct3D ve Windows.

Tato volba ovšem předpokládá znalost systému! Pokud neznáte součásti zvoleného prostředí, bude pro vás jednodušší v ovládacím centru zvolit v roletce „Meta balíčky“ (balíčky se slovem „task“ v názvu) a nainstalovat např. task-gnome pro prostředí GNOME - máte jistotu, že prostředí se nainstaluje celé. U výměny GNOME za Xfce doporučujeme přečíst tuto stránku

Po instalaci se odhlaste z aktuálního grafického prostředí a na přihlašovací obrazovce si zvolte, jaké prostředí chcete spustit. Pak zadejte přihlašovací údaje a jste tam.

Desktopové prostředí

2) Jedna z věcí, které nové uživatele Linuxu překvapuje je to, že existuje několik výběrů desktopového prostředí. Každá verze systému Windows nebo Mac OS má své vlastní rozhraní pracovní plochy, kde nemáte žádné jiné možnosti, pokud se vám prostředí nelíbí. U systému Linux existují alternativy, které si můžete vyzkoušet. Vítejte ve světě volby!

Máte na výběr stažení Mageii Live DVD edici KDE4 nebo Gnome. Pro Linux jsou v současné době nejpopulárnější desktopová prostředí KDE a Gnome, jsou však dostupná také jiná, která můžou být nainstalována Mageiou. Pokud instalujete například z Mageia 3 DVD, můžete si během instalace vybrat z řady těchto alternativ, a nebo pro začátek Live DVD KDE či Live DVD Gnome a pak později doinstalovat prostředí jiné. Ty jsou také používány na moderních a výkonných počítačích uživatelů, kteří preferují jednoduchost a rychlost, které nabízejí.

Jak změnit grafické prostředí?

1. Ve správci balíčků v Ovládacím centru (lze spustit i přímo příkazem drakrpm) si v levém sloupci vyberte v roletce VolbyGrafické prostředí. Můžete vybírat. Vybrané grafické prostředí se do systému nainstaluje. Volba Další obsahuje LXDE, Xfce4, Razor-Qt a Sugar.

system:graficke_prostredi:mcc_meta_packages.png

Uvidíte seznam meta-balíčků, které obsahují veškerý software potřebný ke zvolenému desktopu. Na slabších počítačích je nejvhodnější zvolit klasickou celou instalaci než drobné doinstalování. Stejně jako u jiného softwaru k instalaci, pokud zaškrtnete políčko vedle položky, budete mít seznam balíčků, které budou zahrnuty. Schvalte pro návrat do seznamu meta-balíčků, klikněte na Použít a poté potvrďte po zobrazení výzvy instalovaných balíčků a instalace bude zahájena.

KDE4

Pracovní prostředí KDE4 KDE4 je rozsáhlý, komplexní a ve značné míře automatizovaný systém, který má ve své režii dokonce i správu zvuku, připojování médií za běhu a spoustu dalších vychytávek. Více služeb ovšem znamená větší režii (větší zatížení procesoru a vyšší nároky na paměť ať již operační - RAM - nebo diskovou). Ve verzi 4 pak KDE zajišťuje i 3D zobrazování plochy, tedy získal vlastní sadu 3D efektů a je nadále neslučitelný s 3D podporou správců oken, jako je zmíněné XGL. Podobně i Xfce má svého kompozitního správce a některá další prostředí také.

system:kde4:mga4-kde4.png

GNOME

Pracovní prostředí GNOME GNOME další ,velmi komfortní prostředí, využívající služeb knihoven GTK+. Dává uživateli intuitivní ovládání a bohatou softwarovou výbavu, inspirovanou prostředím MacOS


system:gnome:mga4-gnome3.png

GNOME Classic

Pracovní prostředí GNOME classic GNOME - klasické desktopové prostředí GNOME 2


system:gnome-classic:mga4-gnome2_classic.png

Xfce4

 Pracovní prostředí Xfce Xfce4 odlehčené desktopové prostředí, stejně jako GNOME vycházející z GTK+. Myš v logu má symbolizovat „malost“ a „rychlost“.Je vhodné pro počítače se slabší hardwarovou konfigurací.


system:xfce:mga4-xfce4.png

LXDE

system:lxde:mga4-lxde.png

Razor-qt

Razor-qt moderní, snadno použitelné a rychlé desktopové prostředí založené na technologií Qt.

system:razor-qt:mga4-razorqt.png

TDE (KDE3/Trinity Desktop Environment)

Trinity Desktop Environment Je projekt grafického prostředí pro Linux s hlavním cílem zachování celkového KDE3 (3.5.10). Naleznete zde všechny staré známé aplikace jako Amarok 1.4.10, kaffeine 0.8.8, yakuake 2.8.1 a mnoho dalšího… Toto prostředí můžete použít pro hodně slabé počítače.

system:tde:mga2_tde.png

Konzole nebo MCC:- pro české uživatele

urpmi trinity-desktop trinity-kde-i18n-Czech

-pro slovenské uživatele

urpmi trinity-desktop trinity-kde-i18n-Slovak


Instalujete z neoficiálních repozitářů, proto berete vše na vlastní nebezpečí !!! Zde ve wiki je to uvedeno z důvodu informovat uživatele pro přehled všech dostupných desktopových prostředí pro Mageiu

MATE

MATE je fork Gnome 2. Poskytuje intuitivní a atraktivní desktop pro uživatele Linuxu pomocí tradičních metafor.system:mate:mga4-mate.png

Cinnamon

Cinnamon je fork Gnome 3. Poskytuje intuitivní a atraktivní desktop pro Linux uživatele, kteří používají tradiční metafory. Je aktivně udržován a je již oficiálně zaveden v LinuxMintu, openSUSE a Fedoře. S vydáním verze 1.8.0 by měly být vyřešeny všechny konflikty s GNOME 3.system:cinnamon:mga4-cinnamon.png

Enlightenment

system:enlightenment:mga3-e17.png

Fluxbox

system:fluxbox:mga3-fluxbox.png

IceWM

system:icewm:mga4-icewm.png

Openbox

system:openbox:openbox.png

Sugar

Zjednodušené desktopové prostředí Sugar určené pro děti na základních školách.


system:sugar:mga3-sugar.png

Matchbox

Matchbox je určeno pro malé displeje zařízení, jako jsou telefony.

system:matchbox:matchbox.png

Pekwm

Pekwm lehký okenní manažer.

system:pekwm:pekwm.png

Přihlášení do jiných prostředí

Můžete mít tolik desktopových prostředí, kolik si jich jen přejete. Vyzkoušejte je všechny, dokud nenajdete ten, který vám nejvíce vyhovuje.

Obecně desktopová prostředí nejsou mezi sebou v rozporu, s výjimkou LXDE a Xfce. Je možné, že při používání Xfce, přechodu na LXDE a následného návratu to Xfce zjistíte, že mohou chybět dekorace oken a že byl změněn počet ploch. Jestli narazíte na tento problém, odhlaste se a prihlaste se do prostředí IceWM (IceWM je velmi základní desktopové prostředí instalované Mageiou jako záložní prostředí). Poté smažte skrytou složku ve vašem adresáři /home zvanou .cache. Pak se odhlaste a nyní byste měli být znovu schopni se normálně přihlásit do Xfce.

Existují dva způsoby výběru jiných desktopových prostředí.

 • když při první instalaci zvolíte KDE jako primární desktopové prostředí, pak vaše přihlašovací obrazovka je nazvaná kdm. Zde uvidíte ikonu „tužka s papírem“ pod oknem uživatelského jména a hesla. Kliknutím na něj zobrazí seznam prostředí, ze kterého si můžete vybrat ten, který chcete přihlásit pro danou relaci. Pokud jste vybrali jako primární desktop Gnome, pak budete používat gdm a výběr prostředí, který chcete použít, bude v rozbalovacím menu.
 • dáváte-li přednost automatickému přihlášení, otevřete Mageia ovládací centrumOvládacím centru MageiaZavádění systémuNastavit automatické přihlášení do systému

system:graficke_prostredi:mcc_auto_login.png

Odkazy

1)
Správci přihlášení - přeloženo a upraveno z originálu https://wiki.mageia.org/en/Display_Managers – yullaw, 18.11.2013
2)
Desktopové prostředí - přeloženo a upraveno z originálu https://wiki.mageia.org/en/Desktop_environments – yullaw, 18.11.2013
system/graficke_prostredi.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 (upraveno mimo DokuWiki)