Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


hardware:graficke_karty:nvidia

Toto je starší verze dokumentu!


Projekt Bumblebee

Bumblebee má za cíl poskytnout podporu pro notebooky s NVIDIA Optimus pro distribuce GNU/Linux. Pomocí Bumblebee, můžete použít NVIDIA karty pro vykreslování grafiky, které se budou zobrazovat pomocí karty Intel.

Instalace

Konzole

$ urpmi bumblebee

Po dokončení instalace, přidejte se ke skupině bumblebee, aby jste povolili použití příkazu optirun. Aby se změny mohly projevit, budete se muset odhlásit a znovu přihlásit.

Použití

Chcete-li spustit aplikaci se samostatnou kartou NVIDIA, spusťte v terminálu:

Konzole

$ optirun [options] <application> [application-parameters]

Například:

Konzole

$ optirun firefox

Pro seznam možností příkazu optirun:

Konzole

$ optirun --help

Spuštění a zastavení démona bumblebeed

V Mageii Bumblebee je spuštěn jako systemd daemon. Může být spuštěn takto:

Konzole

# systemctl start bumblebeed.service

Nebo zastaven:

Konzole

# systemctl stop bumblebeed.service

Chcete-li povolit autostart:

Konzole

# systemctl enable bumblebeed.service

Chcete-li zakázat autostart:

Konzole

# systemctl disable bumblebeed.service

Po instalaci již by se měl démon spouštět samočinně, stejně tak aktivovat se pro automatické spuštění.

Pokud to nefunguje

  • Spustit v příkazovém řádku optirun s parametrem --debug (stejně tak například: optirun --debug glxgears) a to by mělo poskytnout nějakou smysluplnou chybovou zprávu o tom, kde je problém.
  • Pokud není démon bumblebeed dostupný, zastavte démona a spusťte jej ručně (jako root), také s parametrem --debug. To by mělo vypsat velké množství užitečných informací a chybových hlášení. Také se ujistěte, že jste přidáni do skupiny bumblebee!
  • Pokud se vaše (rozšířená) grafická karta nelze spustit, ujistěte se, že jsou ovladače nvidia správně nainstalovány a správa napájení funguje správně. Může pomoci také restart (toto obnoví některé interní PCI hodnoty, které mohou být poškozené).
  • Pokud X (grafické prostředí) nelze spustit, budete muset upravit soubor /etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia. Některé chybové hlášení vám také přesně řekne, co máte udělat a co tam přesně změnit.
  • Stále máte potíže? Požádejte o pomoc v #bumblebee na irc.freenode.net

Instalace nvidia ovladače 304.xx poruší použití glx pro integrované intel-karty bez ohledu na instalaci nvidia ovladače přímo z domovské stránky NVIDIA nebo z repozitářů Mageii. Při instalaci ovladače přímo od NVIDIA, můžete zabránit tomuto chování pomocí volby --no-opengl-files. Pokud instalujete z repozitářů Mageii, jak je popsáno v následující kapitole, přeinstalujte ovladač Intel s volbou --replacepkgs a nastavte znovu X server pro kartu Intel.

Pokud po restartu je celá obrazovka vzhůru nohama a/nebo porušená

Nainstalovali jste nvidia ovladače prostřednictvím jiných prostředků, než z balíčků Mageii - to přepíše hardwarovou akceleraci Intel s nekompatibilními soubory. Odinstalujte je a znovu nahraďte nainstalováním balíčků z Mageii. Pokud se tím problém nevyřeší, můžete násilím přeinstalovat ovladače Intel a xorg soubory příkazem urpmi --replacepkgs (vyhledejte konkrétně balíčky obsahující libGL.so !!!). Je také možné použít poslední oficiální nvidia ovladače, ale vyžaduje mnoho ruční konfigurace. Měli by jste zálohovat kompatibilní soubory Intel a přesuňte NVIDIA verze do nového adresáře (například: /usr/lib/nvidia-current), potom přesuňte Intel soubory zpět do jejich původního umístění. Adresář, který obsahuje kompatibilní soubory NVIDIA, musí být vložen do souboru /etc/bumblebee/bumblebee.conf.

Pokud chcete namísto toho použít nouveau

Verze nouveau v Mageii není doporučeno konfigurovat Optimus, takže možná budete chtít ručně zkompilovat a nainstalovat novější verzi (čím novější, tím lépe). Pak změňte řádek Driver=nvidia v /etc/bumblebee/bumblebee.conf na Driver=nouveau. To by mělo být vše, co potřebujete udělat. Při použití nouveau, bbswitch již není nutný pro řízení spotřeby a namísto toho lze použít vga_switcheroo (povoleno ve výchozím nastavení, pokud není nainstalován bbswitch), ale je zapotřebí extrémně poslední vývojová verze jádra, aby to fungovalo na všech modelech, takže to není doporučeno. Zachováním nainstalovaného bbswitch by měly fungovat ovladače nouveau s řízením spotřeby na všech modelech laptopů Optimus. V budoucnu vga_switcheroo by měla/bude předčit bbswitch ve funkčnosti, takže možnost využití tam je.

Řízení spotřeby

Hlavním cílem tohoto projektu je nejen umožnit použití samostatné rozšířené grafické karty (GPU) pro vykreslování, ale také povolit chytrou správu napájení dGPU, když není použita. Používáme buď bbswitch (modul) nebo vga_switcheroo (modul kernelu, experimentální), abychom toto učinili v Bumblebee.

Od Bumblebee 3.0 je tato funkce povolena ve výchozím nastavení pomocí bbswitch [en]. To umožňuje automatické řízení spotřeby, bez potřeb konfigurace.

Pokud řízení spotřeby nepracuje na vašem notebooku, prosím, jděte na tyto stránky Power Management(PM) [en] a přispějte ke zlepšení Bumblebee.

IRC

Prosím připojte se na kanál #bumblebee na volný uzel Bumblebee Pomoc / Návrhy / Dotazy / atd.

Hlášení chyb / problémů

Za prvé: Pokud máte nějaký problém, přečtěte si prosím tento článek: https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/Troubleshooting

Pokud se váš problém nevyřeší, můžete se připojit na IRC kanál #bumblebee a požádat o pomoc (doporučeno). Viz. také https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/Reporting-Issues

Pokud jste požádáni o vytvoření Bugreportu, spusťte následující příkaz jako root:

Konzole

# bumblebee-bugreport

Odinstalace

Pokud jste nespokojeni s Bumblebee, můžete jej odebrat pomocí:

Konzole

$ urpme bumblebee

Sociální sítě

Sledujte nás na: Facebooku, Twitteru a Google+

Odkazy manuálů

https://github.com/Bumblebee-Project/Bumblebee/wiki/Install-and-usage

Překlad originálu z https://wiki.mageia.org/en/Bumblebee

hardware/graficke_karty/nvidia.1349118100.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/25 13:13 (upraveno mimo DokuWiki)