Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


software:internet:hamachi

HamachiHamachi je software umožňující provoz šifrované komunikace mezi několika počítači a to i v případě, že se dané počítače nachází za NATem nebo podobnými službami. Hamachi je často využíváno jako „náhrada“ za chybějící veřejnou IP adresu, protože díky němu můžete spustit různé servery (např. FTP, SSH nebo třeba i Minecraft server). Zároveň umožňuje připojení k serverům, které jsou pomocí Hamachi spuštěny.Instalace

Pro správný chod Hamachi je nutné mít nainstalovány balíčky lsb-lib a lsb-core-lib (pro 32-bitový systém) nebo lsb-lib64 a lsb-core-lib64 (pro 64-bitový systém).

Před samotnou instalací je doporučeno se registrovat na stránce https://secure.logmein.com/.

Nejprve je nutné stáhnout soubory LogMeIn Hamachi. Můžete je stáhnout na adrese https://secure.logmein.com/labs/, kde sjedete k nadpisu LogMeIn Hamachi for Linux (Beta) command line version. Pod krátkým textem umístěným za nadpisem klepněte na odkaz Learn more.

Stažení Hamachi

Pod odkazem se rozbalí seznam dostupných variant ke stažení pro různé architektury (32bit/64bit). Máte na výběr 2 varianty instalace:

Z instalačního RPM balíčku

Pokud se rozhodnete pro instalaci pomocí balíčkovacího systému, musíte stáhnout soubor s příponou RPM (např. logmein-hamachi-2.1.0.119-1.x86_64.rpm). Samotná instalace je velmi jednoduchá:

Pracovní prostředí KDE4

 • Z místa, kde je uložen instalační balíček Pravé tlačítko myši Otevřít pomocí → Instalace software

Konzole

 • přihlásit se jako root
urpmi NÁZEV_STAŽENÉHO_BALÍČKU

Z archivu TGZ

Kromě instalace pomocí balíčkovacího systému můžete nainstalovat Hamachi také z archivu TGZ. V tomhle případě musíte stáhnout soubor s příponou TGZ (např. logmein-hamachi-2.1.0.119-x64.tgz) a rozbalit jej na jakékoliv místo.

Instalace probíhá velmi jednoduše. Otevřete si jakýkoliv emulátor terminálu (např. Konsole, XTerm apod.), přihlaste se jako root a zadejte následující příkaz:

sh install.sh

Na závěr instalace dostanete chybovou hlášku, která značí chybu při spuštění systémové služby logmein-hamachi. Této chyby si jednoduše nevšímejte a pokračujte v instalaci dle následujících instrukcí.

Oprava chyby se spuštěním systémové služby

Hamachi na Mageii bohužel nefunguje ihned po instalaci a je nutné mírně pozměnit jeden ze souborů, aby bylo možné Hamachi vůbec spustit a používat.

Oprava chyby je velmi jednoduchá. Otevřete si s oprávněním roota soubor /etc/init.d/logmein-hamachi ve svém oblíbeném textovém editoru (pro tuto operaci doporučuji využít Krusader s oprávněním roota) a najděte v něm část, která vypadá takto:

do_start()
{
  # Return
  #  0 if daemon has been started
  #  1 if daemon was already running
  #  2 if daemon could not be started

  start_daemon -p $PIDFILE $DAEMON

  return "$?"
}

Tuto část pozměňte tak, aby vypadala takto:

do_start()
{
  # Return
  #  0 if daemon has been started
  #  1 if daemon was already running
  #  2 if daemon could not be started

  if [ -f "$PIDFILE" ]; then
  checkpid `cat $PIDFILE` && return 0
  fi

  start_daemon $DAEMON

  return "$?"
}

Po úpravě tohoto souboru zadejte pro správnou funkčnost v konzoli jako root příkaz:

systemctl daemon-reload

Nyní musíme restartovat systémovou službu logmein-hamachi. Jako root zadejte v konzoli příkaz:

systemctl restart logmein-hamachi

Tímto jsme opravili chybu se spuštěním systémové služby logmein-hamachi a samotné Hamachi spustili. Ještě stále však nemáme oprávnění spouštět Hamachi jako běžný uživatel, ale pouze jako root (Je to díky tomu, že se má správně Hamachi používat pod příkazem sudo, který však v Mageii nemá moc velký význam. Proto jednoduchou cestou umožníme spouštět Hamachi jako běžný uživatel).

Spouštění Hamachi jako běžný uživatel

Abychom mohli pracovat s Hamachi jako běžný uživatel, musíme vytvořit ve složce /var/lib/ adresář logmein-hamachi a v něm vytvořit soubor h2-engine-override.cfg, do kterého dáme tento obsah:

Ipc.User   JMÉNO_UŽIVATELE_SYSTÉMU

Nahraďte JMÉNO_UŽIVATELE_SYSTÉMU uživatelem, který by měl mít oprávnění Hamachi spustit. Těchto řádků pod sebe můžete přidat kolik chcete, takže ve finální fázi může soubor vypadat např. takto:

Ipc.User   pavel
Ipc.User   lojza
Ipc.User   katka

Po úpravě toho souboru je opět nutné restartovat systémovou službu logmein-hamachi. Jako root zadejte v konzoli následující příkaz:

systemctl restart logmein-hamachi

Firewall

Jelikož v sobě Mageia obsahuje zabudovanou bránu Firewall, je nutné v této bráně deaktivovat ochranu portů, které budou používány při práci s Hamachi.

Výše uvedený odstavec se týká i portu pro odezvu serveru (ping)! Abyste tedy mohli na někoho z Hamachi sítě vyslat ping tak, aby se Vám dostalo odpovědi, musí mít cílový počítač vypnutou ochranu v bráně Firewall na port pro ping.

Uveďme si příklad: Budeme chtít pomocí Hamachi zpřístupnit webový server Apache, který běží na portu 80. Kromě samotného vytvoření a nakonfigurování serveru musíme vypnout v bráně Firewall i ochranu na port 80.

Můžeme tak učinit v Ovládacím centru Mageia. V levém sloupci klepněte na Bezpečnost → Nastavit Váš osobní Firewall. Zvolte, které porty chcete pro komunikaci přes Hamachi povolit (v tomto případě Webový server). Porty můžete dopsat i ručně klepnutím na tlačítko Pokročilé nacházející se pod seznamem portů. Po té klepneme na OK, vybereme rozhraní, která MAJÍ být chráněna Firewallem a opět klepneme na OK. Tím máme hotovo a webový server je nyní přístupný přes Hamachi všem členům Vaší Hamachi sítě.

Je vysoce přavděpodobné, že se bude Hamachi zdát naprosto v pořádku, ale nebude možné komunikovat mezi počítači (správnost komunikace můžete odzkoušet pomocí příkazu ping IP_ADRESA, kde IP_ADRESA je IP adresa z Hamachi nějakého člena Hamachi sítě, jejíž jste členem). Tato chyba je zapříčiněna „dohady“ mezi používáním protokolu IPv4 a IPv6. Silně proto doporučujeme nastavit používání protokolu IPv4 a protokol IPv6 úplně vynechat. Můžete tak učinit tímto příkazem:

hamachi set-ip-mode ipv4

Pokud používáte Haguichi (viz. níže), můžete provést zakázání IPv6 pomocí něj. Vyberte v menu Haguichi Upravit → Nastavení → Obecné a v poli Protokol zvolte Pouze IPv4. Změny uložte klepnutím na Zavřít.

V této chvíli by Vám Hamachi mělo běžet a Vy byste měli mít možnost s ním pracovat pomocí konzole (terminálu). Více informací se o tomto způsobu používání můžete dočíst v souboru /opt/logmein-hamachi/README.

Haguichi

HaguichiHaguichi je grafická nástavba pro LogMeIn Hamachi, které ve výchozí instalaci dokáže na Linuxu běžet pouze v příkazové řádce (terminálu). Tento program práci s LogMeIn Hamachi značně usnadňuje.Instalace

Haguichi pro Fedoru 20, které však funguje i na Mageii, můžeme stáhnout na této adrese: http://download.opensuse.org/repositories/home:/ztefn/Fedora_20/noarch/haguichi-1.0.24-5.2.noarch.rpm

Instalace je velmi jednoduchá. Stačí stáhnout RPM balíček a nainstalovat jej.

Během instalace budete upozorněni na chybnost podpisu RPM balíčku. Jednoduše zadejte, že chcete pokračovat v instalaci. Nebojte se, se systémem se nic nestane.

Pracovní prostředí KDE4

 • Z místa, kde je uložen instalační balíček Pravé tlačítko myši Otevřít pomocí → Instalace software

Konzole

 • přihlásit se jako root
urpmi NÁZEV_STAŽENÉHO_BALÍČKU

Spuštění

Nyní můžeme Haguichi spustit z nabídky Internet → Více → Haguichi nebo příkazem:

haguichi

Pokud se Vám Haguichi spustí v systémové části panelu, zobrazí se tam jeho ikonka. Po kliknutí na ni se Vám ukáže okno Haguichi.

Použití

Přihlášení pod účtem LogMeIn

Pravděpodobně budete chtít své Hamachi sítě ovládat i pomocí webového rozhraní LogMeIn. Toho můžete dosáhnout tak, že v menu Haguichi zvolíte Klient → Přihlásit se a zadáte svůj E-Mail, který jste zdali při registraci na LogMeIn. Po zadání E-Mailu se musíte přihlásit na stránku https://secure.logmein.com, kliknout na odkaz You have 1 pending join request. a akceptovat dotaz na propojení účtu. Toto propojení Vám navíc umožní synchronizovat své Hamachi sítě ve všech zařízeních, ve kterých jste pod tímto účtem přihlášeni.

Změna přezdívky

Před používáním Hamachi doporučujeme změnit Vaši přezdívku, pod kterou Vás budou na Hamachi ostatní vidět. Pomáhá to při identifikaci Vaší osoby v Hamachi sítích. V Haguichi tak můžete učinit klepnutím na Klient → Změnit přezdívku

Práce se sítěmi

S Hamachi se pracuje naprosto jednoduše. Pokud chcete založit libovolný server (např. SSH, FTP nebo server na nějakou hru), musíte vytvořit novou Hamachi síť. V Haguichi vytvoříte síť klepnutím na Klient → Vytvořit síť. Do pole Jméno zadáte název sítě a do pole Heslo zadáte přístupové heslo k síti, pomocí kterého se budou do sítě připojovat lidé, kterým heslo řeknete. Připojení k jiné síti je možné získat klepnutím v Haguichi na Klient → Připojit síť.

Nová síť Změna přezdívky

software/internet/hamachi.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:14 autor: 127.0.0.1