Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


software:internet:hamachi

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Následující verze
Předchozí verze
software:internet:hamachi [2014/05/05 21:17] – vytvořeno vybiralsoftware:internet:hamachi [2014/10/25 13:14] (aktuální) – upraveno mimo DokuWiki 127.0.0.1
Řádek 117: Řádek 117:
 systemctl restart logmein-hamachi systemctl restart logmein-hamachi
 </code> </code>
 +
 +===== Firewall =====
 +
 +Jelikož v sobě Mageia obsahuje zabudovanou bránu Firewall, je nutné v této bráně deaktivovat ochranu portů, které budou používány při práci s Hamachi.
 +
 +<WRAP center round important>
 +Výše uvedený odstavec se týká i portu pro odezvu serveru (ping)! Abyste tedy mohli na někoho z Hamachi sítě vyslat ping tak, aby se Vám dostalo odpovědi, musí mít cílový počítač vypnutou ochranu v bráně Firewall na port pro ping.
 +</WRAP>
 +
 +Uveďme si příklad:
 +Budeme chtít pomocí Hamachi zpřístupnit webový server Apache, který běží na portu 80. Kromě samotného vytvoření a nakonfigurování serveru musíme vypnout v bráně Firewall i ochranu na port 80.
 +
 +Můžeme tak učinit v Ovládacím centru Mageia. V levém sloupci klepněte na Bezpečnost -> Nastavit Váš osobní Firewall. Zvolte, které porty chcete pro komunikaci přes Hamachi povolit (v tomto případě Webový server). Porty můžete dopsat i ručně klepnutím na tlačítko Pokročilé nacházející se pod seznamem portů. Po té klepneme na **OK**, vybereme rozhraní, která MAJÍ být chráněna Firewallem a opět klepneme na OK. Tím máme hotovo a webový server je nyní přístupný přes Hamachi všem členům Vaší Hamachi sítě.
 +
 +<WRAP center round box 95%>
 +{{:software:internet:hamachi:firewall-povoleni-portu.png|}}
 +</WRAP>
  
 <WRAP center round important> <WRAP center round important>
-Je vysoce přavděpodobné, že se bude Hamachi zdát naprosto v pořádku, ale nebude možné komunikovat mezi počítači (správnost komunikace můžete odzkoušet pomocí příkazu **ping IP_ADRESA**, kde IP_ADRESA je IP adresa z Hamachi nějakého člena Hamachi sítě, jejíž jste členem). Tato chyba je zapříčiněna "dohady" mezi používáním protokolu IPv4 a IPv6. Silně proto doporučujeme nastavit používání protokolu IPv4 a IPv6 úplně vynechat. Můžete tak učinit tímto příkazem:+Je vysoce přavděpodobné, že se bude Hamachi zdát naprosto v pořádku, ale nebude možné komunikovat mezi počítači (správnost komunikace můžete odzkoušet pomocí příkazu **ping IP_ADRESA**, kde IP_ADRESA je IP adresa z Hamachi nějakého člena Hamachi sítě, jejíž jste členem). Tato chyba je zapříčiněna "dohady" mezi používáním protokolu IPv4 a IPv6. Silně proto doporučujeme nastavit používání protokolu IPv4 a protokol IPv6 úplně vynechat. Můžete tak učinit tímto příkazem:
 <code> <code>
 hamachi set-ip-mode ipv4 hamachi set-ip-mode ipv4
Řádek 127: Řádek 144:
 </WRAP> </WRAP>
  
 +V této chvíli by Vám Hamachi mělo běžet a Vy byste měli mít možnost s ním pracovat pomocí konzole (terminálu). Více informací se o tomto způsobu používání můžete dočíst v souboru **/opt/logmein-hamachi/README**.
  
 ====== Haguichi ====== ====== Haguichi ======
  
 <WRAP round box bgblue> <WRAP round box bgblue>
-{{:software:internet:hamachi:haguichi.png?60&nolink |Haguichi}}Haguichi je grafická nástavba pro LogMeIn Hamachi, které ve výchozí instalaci dokáže na Linuxu běžet pouze v příkazové řádce (terminálu). Tento program značně usnadňuje práci s Hamachi a na Mageii je bez něj práce s Hamachi poměrně složitá záležitost.+{{:software:internet:hamachi:haguichi.png?60&nolink |Haguichi}}Haguichi je grafická nástavba pro LogMeIn Hamachi, které ve výchozí instalaci dokáže na Linuxu běžet pouze v příkazové řádce (terminálu). Tento program práci s LogMeIn Hamachi značně usnadňuje.
 </WRAP> </WRAP>
  
Řádek 163: Řádek 181:
 </code> </code>
  
-==== Spuštění ====+===== Spuštění =====
  
 Nyní můžeme Haguichi spustit z nabídky **Internet -> Více -> Haguichi** nebo příkazem: Nyní můžeme Haguichi spustit z nabídky **Internet -> Více -> Haguichi** nebo příkazem:
Řádek 174: Řádek 192:
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Přihlášení pod účet LogMeIn ====+====== Použití ======
  
-Pravděpodobně budete chtít své Hamachi sítě ovládat i pomocí webového rozhraní LogMeIn. Toho můžete dosáhnout tak, že v menu Haguichi zvolíte **Klient -> ihlásit se** a zadáte svůj E-Mail, který jste zdali při registraci na LogMeIn. Po zadání E-Mailu se musíte přihlásit na stránku [[https://secure.logmein.com]], kliknout na odkaz **You have 1 pending join request.** a akceptovat dotaz na propojení účtu. Toto propojení Vám navíc umožní synchronizovat své Hamachi sítě ve všech zařízeních, ve kterých jste pod tímto účtem přihlášeni.+===== ihlášení pod účtem LogMeIn =====
  
-===== Použití =====+Pravděpodobně budete chtít své Hamachi sítě ovládat i pomocí webového rozhraní LogMeIn. Toho můžete dosáhnout tak, že v menu Haguichi zvolíte **Klient -> Přihlásit se** a zadáte svůj E-Mail, který jste zdali při registraci na LogMeIn. Po zadání E-Mailu se musíte přihlásit na stránku [[https://secure.logmein.com]], kliknout na odkaz **You have 1 pending join request.** a akceptovat dotaz na propojení účtu. Toto propojení Vám navíc umožní synchronizovat své Hamachi sítě ve všech zařízeních, ve kterých jste pod tímto účtem přihlášeni.
  
-==== Změna přezdívky ====+===== Změna přezdívky =====
  
 <WRAP center round tip> <WRAP center round tip>
-Před používáním Hamachi doporučujeme změnit Vaši přezdívku, pod kterou Vás budou na Hamachi ostatní vidět. Pomáhá to při identifikace Vaší osoby v Hamachi sítích. V Haguichi tak můžete učinit klepnutím na **Klient -> Změnit přezdívku**+Před používáním Hamachi doporučujeme změnit Vaši přezdívku, pod kterou Vás budou na Hamachi ostatní vidět. Pomáhá to při identifikaci Vaší osoby v Hamachi sítích. V Haguichi tak můžete učinit klepnutím na **Klient -> Změnit přezdívku**
 </WRAP> </WRAP>
  
-==== Práce se sítěmi ====+===== Práce se sítěmi =====
 S Hamachi se pracuje naprosto jednoduše. S Hamachi se pracuje naprosto jednoduše.
-Pokud chcete založit libovolný server (např. SSH, FTP nebo server na nějakou hru), musíte vytvořit novou Hamachi síť. V Haguichi vytvořítě síť klepnutím na **Klient -> Vytvořit síť**. Do pole **Jméno** zadáte název sítě a do pole **Heslo** zadáte přístupové heslo k síti, pomocí kterého se budou do sítě připojovat lidé, kterým heslo řeknete.+Pokud chcete založit libovolný server (např. SSH, FTP nebo server na nějakou hru), musíte vytvořit novou Hamachi síť. V Haguichi vytvoříte síť klepnutím na **Klient -> Vytvořit síť**. Do pole **Jméno** zadáte název sítě a do pole **Heslo** zadáte přístupové heslo k síti, pomocí kterého se budou do sítě připojovat lidé, kterým heslo řeknete.
 Připojení k jiné síti je možné získat klepnutím v Haguichi na **Klient -> Připojit síť**. Připojení k jiné síti je možné získat klepnutím v Haguichi na **Klient -> Připojit síť**.
 <WRAP center round box 70%> <WRAP center round box 70%>
 {{:software:internet:hamachi:nova-sit.png?nolink |Nová síť}} {{:software:internet:hamachi:nova-sit.png?nolink |Nová síť}}
 {{:software:internet:hamachi:zmena-prezdivky.png?nolink |Změna přezdívky}} {{:software:internet:hamachi:zmena-prezdivky.png?nolink |Změna přezdívky}}
-</WRAP> 
- 
-==== Firewall ==== 
- 
-Jelikož v sobě Mageia obsahuje zabudovanou bránu Firewall, je nutné v této bráně deaktivovat ochranu portů, které budou používány při práci s Hamachi. 
- 
-<WRAP center round important> 
-Výše uvedený odstavec se týká i portu pro odezvu serveru (ping)! Abyste tedy mohli na někoho z Hamachi sítě vyslat ping tak, aby se Vám dostalo odpovědi, musí mít cílový počítač vypnutou ochranu v bráně Firewall na port pro ping. 
-</WRAP> 
- 
-Uveďme si příklad: 
-Budeme chtít pomocí Hamachi zpřístupnit webový server Apache, který běží na portu 80. Kromě samotného vytvoření a nakonfigurování serveru musíme vypnout v bráně Firewall i ochranu na port 80. 
- 
-Můžeme tak učinit v Ovládacím centru Mageia. V levém slupci klepněte na Bezpečnost -> Nastavit Váš osobní Firewall. Zvolte, které porty chcete pro komunikaci přes Hamachi povolit (v tomto případě Webový server). Porty můžete dopsat i ručně klepnutím na tlačítko Pokročilé nacházející se pod seznamem portů. Po té klepneme na **OK**, vybereme rozhraní, která NEMAJÍ být chráněna Firewallem a opět klepneme na OK. Tím máme hotovo a webový server je nyní přístupný přes Hamachi všem členům Vaší Hamachi sítě. 
- 
-<WRAP center round box 95%> 
-{{:software:internet:hamachi:firewall-povoleni-portu.png|}} 
 </WRAP> </WRAP>
software/internet/hamachi.1399317467.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/25 13:13 (upraveno mimo DokuWiki)