Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:graficke_prostredi

Toto je starší verze dokumentu!


Linux a grafika

Jak je řešeno grafické zobrazení v linuxu a jaké možnosti jako uživatelé máme

Troška historie pro pochopení

Linux je svým přístupem dítětem unixu. V době zrodu linuxu se v unixu (a potažmo i v linuxu) pracovalo jen v příkazovém řádku. Systém byl stále robustnější, a když technika umožnila využívat grafických možností, přidal se do systému grafický server.

Grafický server je služba, která pracuje nad jádrem linuxu a na tzv. grafické konzoli umožňuje grafické zobrazení dat, tak jak to známe z dnešní doby. Pravdou ale je, že systém jako takový není na grafickém prostředí nijak závislý, může pracovat i bez něj, grafické prostředí lze v běžícím systému vypnout i zapnout.

Nad grafickým systémem (dnes je obvykle používán server xorg, nazývaný také X11) běží nějaký správce oken. Typicky KDE, GNOME, Xfce4, Enlightenment a řada dalších. Každý z těchto správců oken využívá grafický server, ale obrazová data prezentuje po svém, ovládání pracovní plochy má ve své režii. Takže správce oken rozhoduje o tom, jaké klávesy vyvolají minimalizaci okna, jestli plocha umožní práci s ikonami, kolik pracovních ploch můžete mít k dispozici, jak bude vypadat menu atd.

Zvláštností jsou některá nová 3D prostředí. Například v Mageii defaultní správce 3D prostředí XGL se spouští jako součást systému X serveru a své služby nabízí všem okenním správcům.

To znamená, že 3D zobrazení můžete využívat ve správcích oken jako jsou KDE, GNOME… atd., kdežto alternativní Compiz obdobně jako Beryl jsou alternativou k okenním spravcům jako jsou KDE nebo GNOME, tedy nahrazují je. Pod tím vším ale stále tepe grafický server xorg X11.

Volba grafického prostředí

Při instalaci Mageii z DVD defaultně zajišťuje správce oken KDE. Pokud si před instalací chcete vyzkoušet jiné možnosti stáhněte si Mageia live CD s prostředím, kterému dáváte přednost.

Na slabších strojích je vždy lepší využít možnosti nainstalovat si a využívat některé jednodušší správce oken (Xfce4, LXDE, IceWM, WindowMaker, Fluxbox a další), protože právě grafické prostředí zatěžuje HW nejvíce. Daní za rychlost je někdy menší komfort, méně automatických funkcí a trochu nezvyklé ovládání (ve srovnání s KDE nebo GNOME). Obvykle jsou tato prostředí silně návyková, mají skvěle vychytané detaily v ovládání a pokud si na ně zvyknete, možná nebudete chtít měnit.

Pokud máte modernější stroj, asi se budete chtít potěšit 3D prostředím. Nastavuje se pomocí nástroje drak3D, je také dostupný z Ovládacího centra MageiaNastavení hardware. Takzvaný akcelerovaný desktop umí využívat výpočetní síly grafického procesoru, takže dodatečné grafické fičury by neměly nijak výrazně zatěžovat procesor.

3D prostředí nijak nesouvistí s funkčností 3D programů. Schopnost grafického systému spouštět 3D aplikace (typicky hry) funguje (umožňuje-li to grafická karta a ovladač) i bez běžícího 3D prostředí (metisse ap.). Pro běh 3D aplikací se využívá systém OpenGL, což je určitá obdoba Direct3D ve Windows.

KDE4

Pracovní prostředí KDE4 KDE4 je rozsáhlý, komplexní a ve značné míře automatizovaný systém, který má ve své režii dokonce i správu zvuku, připojování médií za běhu a spoustu dalších vychytávek. Více služeb ovšem znamená větší režii (větší zatížení procesoru a vyšší nároky na pamět ať již operační - RAM - nebo diskovou). Ve verzi 4 pak KDE zajišťuje i 3D zobrazování plochy, tedy získal vlastní sadu 3D efektů a je nadále neslučitelný s 3D podporou správců oken, jako je zmíněné XGL. Podobně i Xfce má svého kompozitního správce a některá další prostředí také.

:system:kde4:kde4.png

GNOME

Pracovní prostředí GNOME GNOME další ,velmi komfortní prostředí, využívající služeb knihoven GTK+. Dává uživateli intuitivní ovládání a bohatou softwarovou výbavu, inspirovanou prostředím MacOS


:system:gnome:gnome.png

Xfce4

 Pracovní prostředí Xfce Xfce4 odlehčené destopové prostředí, stejně jako GNOME vycházející z GTK+. Myš v logu má symbolizovat „malost“ a „rychlost“.Je vhodné pro počítače se slabší hardwarovou konfigurací.


:system:xfce:xfce.png]]

LXDE

:system:lxde:lxde.png

Enlightenment

:system:enlightenment:enlightenment.png

Fluxbox

:system:fluxbox:fluxbox.png

IceWM

:system:icewm:icewm.png

Openbox

:system:openbox:openbox.png

Jak změnit grafické prostředí?

1. Ve správci balíčků v Ovládacím centru (lze spustit i přímo příkazem drakrpm) si v levém sloupci vyberte v roletce VolbyGrafické prostředí. Můžete vybírat. Vybrané grafické prostředí se do systému nainstaluje.

Tato volba ovšem předpokládá znalost systému! Pokud neznáte součásti zvoleného prostředí, bude pro vás jednodušší v ovládacím centru zvolit v roletce „Metabalíčky“ (balíčky se slovem „task“ v názvu) a nainstalovat např. task-gnome pro prostředí GNOME - máte jistotu, že prostředí se nainstaluje celé. U výměny GNOME za Xfce doporučujeme přečíst tuto stránku

2. Po instalaci se odhlaste z aktuálního grafického prostředí a na přihlašovací obrazovce si zvolte, jaké prostředí chcete spustit. Pak zadejte přihlašovací údaje a jste tam.

Grafické přihlašování KDM, GDM

Některá grafická prostředí si nainstalují i vlastní display manager (úmyslně to píšu anglicky, aby se to nepletlo se správcem oken). V případě KDE je to kdm, v případě GNOME je to gdm atp. O co jde? Jde v podstatě o grafického správce přihlašovacího dialogu. Pokud vám například vyhovuje defaultní přihlašovací dialog a menu (bude to nejspíš kdm), následně nainstalujete GNOME, zjistíte, že se přihlašovací obrazovka změnila a nevyhovuje vám. Spustilo se totiž gdm. Přihlásíte se tedy do systému a v programu Konzole (menu Nástroje) jako správce (root) spustíte utilitu drakedm. Tam můžete vybrat jiného správce přihlašovacího dialogu (z dosud nainstalovaných).

budou doplněny screenshoty

Odkazy

system/graficke_prostredi.1329244364.txt.gz · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 (upraveno mimo DokuWiki)