Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


3:errata

Média

 • Při použití LiveUSB a výběrem „Spustit z disku“ se opět objeví stejné menu. Řešením je odstranit USB Stick :-)
 • Možnosti přístupné pomocí klávesy F3-F6 (DVD, Kernel možnost, …) nefungují. Řešení
 • Stisknutím tlačítka F2-F6 ke změně volby jádra přesune také výběr z „boot“ k „instalaci“. Pokud se tak stane, můžete to obejít znovu stiskem klávesy Esc a pohybem kurzoru.

Dual

 • Po instalaci LXDE chybí odkaz v panelu pro Midori en: Bug#7378
 • Vzhledem k omezenému prostoru byl task-pulseaudio odstraněn z obrazu ISO. Pokud chcete zvuk, nainstalujte balíček task-pulseaudio.
 • Vzhledem k omezenému prostoru bylo grafické téma grub2 odstraněno z ISO. Pokud používáte grub2 a chcete grafické menu, pak si můžete nainstalovat balíček grub2-mageia-theme.

Live

 • Pokus instalace v módu UEFI se v zavaděči nezdaří
 • Pro některé monitory je rozlišení příliš vysoké (žádný video výstup). Některé monitory správně nevrací (nebo žádná) rozšířená data režimu displeje (EDID). Pokud máte takový monitor a máte grafickou kartu, která pracuje s rozlišením vyšším než to, co může zobrazovat, tak nebude žádný video výstup. Řešením je upravit parametry jádra při startu a je třeba přidat volbu xDriver = vesa, což omezí rozlišení na 1024×768. Podrobnosti naleznete na https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=7774

Přidání repozitářů při instalaci

 • Při přidávání repozitářů na začátku instalace Mageii 3 s klasickými instalačními obrazy ISO (dual-cd, x86_64 dvd, i586 dvd) musí být podniknuty následující kroky:
  • Ujistěte se, že verze ISO obrazu je datován k 6.6.2013. Pokud máte verzi k 18.5.2013, může být aktualizována pomocí příkazu:
rsync -avHP rsync://mirrors.kernel.org:/mirrors/mageia/iso/3/Mageia-3-x86_64-DVD/ /path/ 
  • Nahraďte x86_64-DVD s i586_DVD nebo dual-CD a /path/ adresářem, který obsahuje ISO obraz verze z 18.5.2013. Nezapomeňte na koncové lomítko, v obou názvech. Zrcadlo, mirrors.kernel.org, může být nahrazen zrcadlem Mageii, který podporuje protokol rsync.
  • Nepřijímejte výchozí výběr úložišť. Buďte zrušte zdroje Nonfree Release nebo vyberte zdroje Nonfree Release2 a Nonfree Updates. Pro instalaci 64bit systému také vyberte zdroje Nonfree 32 bit Release a Nonfree 32 bit Updates.
  • Na konci instalace nezvolte automatické aktualizace, neboť to přidá druhou sadu repozitářů.

Instalační problémy

 • Může být zobrazen dlouhý seznam zpráv „unable to read modalias from /sys/…“ během načítání instalátoru (en: Bug#7291)
 • Poznámky k vydání ještě nejsou kompletní, neváhejte sem přispět (výstup z instalátoru bude zde)
 • warning: %post(…) scriptlet failed, exit status 1 en: Bug#7611
 • V některých případech nefunguje síťový instalátor s NFS - en: Bug#9051. Řešením je použití http.

Problémy s povýšením verze

 • Pokud jsou nainstalované balíčky třetích stran jako je Adobe-reader nebo JRE for Fedora, prosíme, aby jste je předem odstranili, jinak povýšení verze se nezdaří (en: Bug#10043, en: Bug#10123, en: Bug#10581). To se stane, pokud jeden z balíčků třetích stran je (i částečně) nainstalován v /bin, /lib, /lib64 nebo /sbin, protože to může vést ke konfliktům během „usrmove“. Balíčky třetích stran, které nemají vliv na žádné z adresářů „usrmove“ nepřeruší upgrade.
 • Pokud se zobrazí zpráva, která obsahuje „rpmlib(X-CheckUnifiedSystemdir)“, tak to znamená, že jste nebyli pečlivý u uvedených pokynů, jako že /usr není kompletní.
 • Při upgradu pomocí mgaappletu, přímo na konci upgrade, může dojít k selhání s segfault s backtrace o pango, zobrazí zprávu k restartu systému. Pokud se tak stane, prostě pokrčujte dál a restartujte. Podrobnosti naleznete na https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=9882.
 • Po upgradu pomocí mgaappletu, po restartu systému se může zobrazit zpráva o nezdařeném spuštění plymounth. Řešením je spustit dracut -f pod rootem. Podrobnosti naleznete na https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=10128.
 • Při použití mgaappletu k povýšení systému a po nainstalování balíčku mageia-prepare-upgrade, na systémech, kde bios boot menu používá pro výběr bootování z disku jiných než sda, /boot/grub/device.map, menu.lst musí být upraven na bod na správné diskové jednotky a manuálně spustit dracut -f pod rootem. Podrobnosti naleznete na https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=10188.

Šifrované oddíly luks

Pokud máte šifrované oddíly luks, ujistěte se, že máte po ruce záchranné médium, možná jej budete potřebovat.

Po upgradu nemusí být možné zadat heslo nebo po odemknutí kořene root selže z jiných důvodů. Aby se tomu zabránilo, spusťte po upgradu dracut -f, ale před restartem. Pokud se nadále bootování nedaří, podívejte se na toto fórum, může pomoci k obnově. Viz. také Mageia_2_Errata#Base_system a Mageia_2_Errata#luks_encrypted_partitions.

Softwarové problémy

Základní systém

Grub 2

 • Drakboot

Grub 2 je rozpoznán drakbootem, ale jeho konfigurace je pouze částečná. Například konfigurace vstupů nefunguje. Pokud budete potřebovat další možnosti, je doporučeno použít jednu z původních grub2 metod popsaných v /usr/share/doc/grub2/README.Mageia. (en: Bug#9627)

 • Volba jádra

stále nokmsboot je potřeba ručně zapsat do /etc/default/grub (en: Bug#8540)

Mohou být přidány do této linky:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="splash quiet vga=792 nokmsboot resume....."
 • Grafické režimy

V případě potřeby podobně také vga=xxx může být přidán na stejném místě, jak je uvedeno výše.

Poznámka: Po provedení změn v /etc/default/grub spust'te update-grub (nebo update-grub2, který dělá to samé) a zadejte heslo uživatele root, je-li o to požádáno.

 • Pokročilá podmenu chyba

Po aktualizaci jádra, druhý zápis v Pokročilých možnostech pro Mageiu, již nenabootuje. Je nepravděpodobné, že tato možnost bude potřeba vzhledem k tomu, že to bootuje stejné jádro jako hlavní nejvyšší stupeň vstupu. Spuštěním update-grub v terminálu jej opravíte (en: Bug#10024).

 • Multi-booting

Při instalaci GRUB 2 na oddíl (pro multi-bootování) s použitím drakbootu nebo instalátoru není nic zapsáno v zaváděcím sektoru oddílu, neboť se nedoporučuje ze spolehlivostních důvodů souvisejících s používáním seznamů blokovaných adres. Ty jsou náchylné k přepsání z některých utilit pro souborové systémy aniž by byly na některých souborových systémech. Namísto toho kopie grubu 2 je zapsána jako /boot/grub2/i386-pc/core.img a to může být zavedeno buď z GRUBu nebo grub2 používaných na vyhrazeném hlavním zavaděči nebo v jiném systému.

Vhodný zápis v menu.lst pro bootování Mageii s použitím GRUB2 instalován na SDA7 bude vypadat následovně:

title Mageia 3 on sda7
root (hd0,6)
kernel /boot/grub2/i386-PC/core.img

Zápis do ručně vytvořeného /boot/grub2/grub.cfg (pro vyhrazený hlavní zavaděč) nebo při přidání do automaticky vygenerovaného menu používající /boot/grub2/custom.cfg bude vstup vypadat následovně:

menuentry 'Mageia 3 on sda7' {
root=(hd0,msdos7)
multiboot /boot/grub2/i386-pc/core.img
}

Pokud je /boot na samostatném oddílu (např. potřeba, když je btrfs použit pro root), pak je vhodný vstup (kde je /boot na sda6) by byl jak je uvedeno níže. Všimněte si také změněné cesty v multiboot řádku:

menuentry 'Mageia-3 (btrfs root)' {
root=(hd0,msdos6)
multiboot /grub2/i386-pc/core.img
}

Hlavní výhodou GRUB2 než GRUB je schopnost používat jmenovky diskových oddílů bez znalosti nespolehlivých přiřazených zařízení. Pokud kořenový oddíl Mageii je označena „Mageia-3“ (za předpokladu, že /boot není na samostatném oddílu), pak může být použito:

menuentry 'Mageia 3' {
search --no-floppy --label --set=root mageia-3
multiboot /boot/grub2/i386-pc/core.img
}

Všimněte si, že oddíl boot record není používán GRUBem2, může být použit i GRUBem, zatímco oba jsou nainstalovány společně, což umožňuje navazující nahrávání do GRUBu a multiboot do GRUB2 ze dvou samostatných položek hlavním nabídky. Užitečný zálohovací bootloader!

 • Minimální instalace

Pokud je zapotřebí minimální instalace GRUBu2, muže být nainstalován použitím urpmi grub2 –no-suggests, které vynechá os-probe a grub2-mageia-theme, které změní na klasický GRUB2 v textovém módu bez seznamu systémů. os-prober může být nainstalován později jak balíček grub2-mageia-theme. Stačí jen nainstalovat nebo odinstalovat podle libosti a efekt bude vidět při dalším spuštění systému.

 • Menu Opustit v KDE

Chcete-li používat v KDE prostředí MENUOpustitRestartovatpodmenu Restartovat (kliknutím na žlutou ikonu - ne na text) s GRUBem2, je nutné změnit /etc/default/grub:

GRUB_DEFAULT=saved

Spusťte update-grub po úpravě v /etc/default/grub.

Také je potřeba zvolit GRUB2 v Nastavení systémuAdministrace systémuPřihlašovací obrazovkaVypnutíSprávce spuštění:Grub2

NetworkManager a drakxnet se nepodaří připojit k wifi síti s WPA

Občas, pokud jsou oba nástroje NetworkManager a net_applet (nebo jiné Mageia nástroje) k dispozici (např. v Gnome), mohou mezi sebou soupeřit a zasahovat do připojení WIFI s WPA. To může mít za následek opakované žádosti o zadání hesla z NetworkManageru. Podívejte se na výstup:

ps aux | grep wpa

net_applet - Network monitor / Síťové účetnictví nic nedělá

Pokud kliknete na „Monitor sítě“, tak nic nedělá, možná budete muset nainstalovat vnstat a net_monitor balíčky. Pak můžete vidět využití provozu, pokud toto rozhraní bylo zapnuto přes drakconnect.

drakfirewall nevytvoří shorewall6 konfigurační soubor

To znamená, že IPv6 je v současné době bez firewallu a služba shorewall6 je pravděpodobně ve stavu selhání. Po ruční konfiguraci ZónyRozhraníSoubor pravidel by to mělo fungovat.

Podle en: Bug#10155 - reportér Thierry ANIEL 2013-05-19 15:56:00 CEST:

Spuštění služby shorewall6 při startu selže. Jako důsledek, správa firewallu prostřednictvím Mageia Control Center není efektivní.

To může být opraveno takto:
 1. odinstalujte shorewall-ipv6
 2. zkuste upravit konfiguraci firewallu
 3. MCC bude vyžadovat instalaci balíčku shorewall-ipv6
 4. potvrďte instalaci
 5. vše nyní funguje

Hplip a tiskárna přes WIFI

Chcete-li nakonfigurovat tiskárnu, která je připojena přes wifi, uvidíte spadnutí nástrojů. Jako dočasné řešení můžete změnit originální python soubor do nového z upstreamu. Viz. více informací v jejich Bugzille komentář 22 (hlášeno v en: Bug#10067)

cups nenajde USB tiskárny

Balíčku cups chybí závislosti, takže oprávnění pro usb zařízení nemůže být správně nastaven. Od té doby cups nemůže číst informace o zařízení, tiskárna není v seznamu a nemůže být přidána. Řešení: Nainstalujte balíček acl ručně pod rootem, odpojte a zapojte tiskárnu (hlášeno jako en: Bug#10475):

urpmi acl

Internacionalizace

ibus

 • Na rozdíl od Mageia 2 a předchozích verzí, ve výchozím nastavení ibus nepřidá vstupní metody k sobě automaticky. Prosím postupujte podle následujících kroků, přidejte vstupní metody:
  • klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu ibus v systémové liště (v pravém dolním rohu v KDE).
  • vyberte položku „Nastavení“.
  • vyberte záložku „Metoda zadávání“, která by měla být ve středu ibus nastavení.
  • klikněte na „Vybrat metodu zadávání“ pro prohlédnutí seznamu jazyků zobrazené šedě.
  • klikněte na symbol „>“ před každým jazykem pro zobrazení seznamu volitelných vstupních metod.
  • vyberte požadovanou metodu zadávání a klepněte na tlačítko Přidat na pravé straně.

Seznam jazyků jsou zobrazeny šedě a mohlo uvést v omyl. Ale měli byste být schopni přidat vstupní metody bez problémů.

KDE

KDE a místní nastavení

Language

Po instalaci není váš jazyk aktivován. Jako například při instalaci ve francouzštině pro „čísla“, „peníze“, „datum a čas“ a „jiné“ jsou aktivovány americké standardy. Například pro peníze budete mít „$“ místo „€“, pro čísla „.“ místo „,“ pro desítkovou soustavu atd.

Běžte do Nastavení KDE » Lokalizace » Země/region a jazyk a přidejte svůj jazyk do „Preferované jazyky“. Můžete tam také přidat „Americkou angličtinu“, to je užitečné, když budete vyplňovat webové formuláře na anglických webových stránkách nebo upravovat wiki v angličtině.

Kontrola pravopisu

Uvedený problém se týká pouze francouzského jazyka.

Abychom měli zapnutou kontrolu pravopisu pro všechny aplikace v KDE (kwrite, konqueror …), tak potřebujeme:

 • vybraný francouzský slovník „Francouzština (Francie)“ (výchozí instalace vybírá slovník „Francouzština“)
 • aktivní kontrolu pravopisu (není aktivní ve výchozím nastavení instalace)

Poté přejděte do Nastavení KDE » Lokalizace » Kontrola pravopisu a pak

 • zvolte „Francouzština (Francie)“ v části „Výchozí jazyk“
 • zaklikněte „Automatická kontrola pravopisu implicitně zapnuta“

LibreOffice

GNOME

 • Pokud používáte téma Adwaita, všechny typy diskových oddílů jsou v diskdrake šedé (en: Bug#7379)
 • Téma Oxygen-gtk převrací výchozí tlačítko v GTK+ dialozích. Řešením je změnit téma na Adwaita (en: Bug#9609)
 • Pokud ikona sítě je zobrazena jako „Nespravovaný“ na některých síťových rozhraních, musíte spustit MCCSíť a internetSpráva sítí → vyberte síťové rozhraní → síť → NastavitRozhraní bude spravováno pomocí Network Manageru, ale nepokoušejte se připojit přímo v MCC. Připojení pouze pomocí NetworkManageru.
 • Pokud se připojíte k síti (například domácí router) a nemůžete se dostat na Internet, nebo dokonce žádný ping na router, pravděpodobně firewall Shorewallu blokuje síťové rozhraní (en: Bug#10160). Můžete zkontrolovat přes příkaz dmesg, aby jste zjistili, jestli neexistuje mnoho zpráv o paketech, které byly odmítnuty. Pokud ano, budete muset přidat síťové rozhraní (například wlan0) do souboru shorewall rozhraní:
echo -e "net\twlan0\tdetect" >> /etc/shorewall/interfaces

Poznámka: kde v předchozím příkazu wlan0 budete muset nahradit názvem vašeho aktuálního síťového rozhraní. Poté restartujte službu Shorewall:

service shorewall restart
 • Položky na ploše jsou uvedeny v zámku obrazovky. Výchozí nastavení není ovlivněno, protože desktop ikony se musí zapnout ručně (jako například přes gnome-tweak-tool), ale když jsou povoleny, tak jsou také zobrazeny v zámku obrazovky. Viz en: GNOME Bug#686943.

IceWM

 • Titlebar a ohraničení je neviditelné při použití určitých témat. Řešením je změnit velikost obrázků tak, že všechny obrázky jsou stejné nebo větší než 2 pixelů na šířku a délku. (en: Bug#8705)

Postižená témata jsou: Ergologic, Fire95, Frosty, GlamICE, Infadel2, Icedesert, Kubical1.2, Miggy4, QNX, SilverXP, TrueCurve, Urbicande, Yamost

Firefox

Hardware problémy

NVidia hybrid chipset

Černá obrazovka po instalaci nebo během užívání Live

Problém je, že druhý chipset je primární, a tak nemůžete nic vidět, můžete připojit externí monitor nebo v Mageia Live přidejte xdriver=vesa do nabídky Volby jádra. S instalátorem - stačí upravit ručně xorg.conf pro použití jen jednoho monitoru (pro ten správný).

Broadcom Wireless

Toto vydání přešlo na využití volného ovladače pro všechny známé podporované bezdrátové zařízení namísto použití proprietárního ovladače Broadcom-wl. Nicméně pro některé uživatele volné ovladače nepracují správně (nebo vůbec), v tomto případě lze povolit nonfree média a instalovat broadcom-wl-kernel-$flavour-latest odpovídající aktuálnímu jádru. V instalační DVD a živém CD/DVD jsou potřebné ovladače k dispozici.

Virtualizační problémy

Instalace Mageii na starší KVM host

Pokud máte starší KVM hostitele (jako Mageia 2), měli byste zvolit „VGA“ jako grafický namísto „Cirrus“ (výchozí nastavení).

Zrušena podpora ATI

Zrušena podpora pro ATI Radeon HD 2000/3000/4000 v Catalystu

Notebookové problémy

Útlum jasu

Některé notebooky nezmění jas při stisknutí vyhrazené klávesy nebo použití KDE a GNOME nástrojů. To je proto, že Linux 3.8 se představuje jako Windows 8 na BIOS. Dočasné řešení je přidáním acpi_osi=„!Windows 2012“ do GRUBuVolba jádra. To by mělo pomoci. Jiným řešením je místo toho: acpi_backlight=vendor, který zabraňuje rozhraní podsvícení ACPI, aby se používal.

acer x3995

Za účelem instalace Mageia na nový ACER X3995, musíte udělat aktualizaci systému BIOS. Aktualizaci systému BIOS lze stáhnout z webových stránek Acer.

UPDATE P11.A3 (bez L) datován k 12/10/2012 je znám jako fungující. Potřebujete DOSové bootovací USB/CD, aby bylo možné jej použít nebo Windows 64-bit OS (ne 32bitovou verzi). Po provedení aktualizace, zadejte konfigurační nástroj BIOS a resetujte na výchozí hodnoty, restartujte a pak upravte hodnoty podle vás.

SSDčka

en: Bug#1215#c22 Byly tam zprávy o systému Windows nebootující po změně velikosti SSD

Zastaralé funkcionality

3/errata.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 autor: 127.0.0.1