Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


8:errata

Mageia 8 Errata

poznámky

1) Tato stránka je součástí poznámek k vydání.

Níže uvedené položky označené „OPRAVENO“ mají vydanou aktualizaci. Pokud tedy narazíte na problém označený jako opravený, zkuste provést úplnou aktualizaci. Některé problémy mohou vyžadovat odhlášení/přihlášení nebo restart. Některé problémy jsou spojeny s instalací nebo upgradem.

Zde jsou uvedeny pouze významné problémy s balíčky obsaženými v ISO. V repozitářích máme spoustu dalšího softwaru.

Problém, který není uveden v seznamu, může být opraven, pokud provedete úplnou aktualizaci.

Spuštění

Živé obrazy

Instalační obrazy

Pád na konci instalace

mga#27838 Některé počítače mají firmware chybami, což způsobuje, že zápisy do EFI NVRAM selhávají na konci instalace Mageie.

Řešení: Při konfiguraci zavaděče na konci instalace: Vyberte místo GRUBu rEFInd, zaškrtněte „Instalovat v /EFI/BOOT“, zrušte zaškrtnutí možnosti ukládání do NVRAM (nové pro Mageia 8)

NetInstaller

Na některých počítačích UEFI se NetInstaller spustí s chybovou zprávou Grub:

error: ../../grub-core/video/readers/png.c:595 invalid filter value

A zobrazuje nabídku Grub2 pomocí textového režimu namísto grafického. Funkčnost není ovlivněna, je to jen kosmetický výstřelek. mga#28225

Pokud je zdroj instalace Mageia v zařízení USB naformátovaném souborovým systémem exFAT, bude pravděpodobně nutné odpojit a znovu připojit zařízení USB, abyste získali přístup k oddílu. Komentář 23 v mga#28371

32bitový instalační program musí být na DVD, aby fungoval jako repozitář

Po instalaci systému mohou být ISO klasické instalace použity jako repozitáře k instalaci softwaru bez použití internetu.

64bitové ISO funguje jak při umístění na DVD, tak na USB flash disku. 32bitové ISO nefunguje jako repozitář z USB.

Grafické karty

AMD/ATI

OPRAVENO mga#28154 - Živá média nebootují s některým GPU Radeon HD nebo systémem nainstalovaným s klasickým ISO.

U grafických karet AMD založených na rodině Southern Islands (Tahiti, Pitcairn, Oland, Verde, Hainan) a Sea Islands (Kaveri, Bonaire, Hawaii, Kabini, Mullins) nyní nastavujeme výchozí nastavení na novější ovladač amdgpu namísto staršího Radeonu, a rádi bychom získali zpětnou vazbu, pokud na vašem hardwaru funguje správně nebo ne.

Pokud nefunguje, můžete se vrátit ke staršímu ovladači následujícím příkazem jádra:

Pro karty Southern Island:

radeon.si_support=1 amdgpu.si_support=0

Pro karty Sea Islands:

radeon.cik_support=1 amdgpu.cik_support=0

Nvidia

Nvidia zanedbala opravu bezpečnostních problémů ve svém ovladači řady 340, takže jsme je museli vypustit z oficiálních repozitářů. Více v poznámká k vydání.

Grafická prostředí

mga#23929 - Složka Plocha v $HOME není přeložena v instalacích pouze s grafickým prostředím Plasma nebo MATE.

mga#28378 - SDDM si nepamatuje předchozí relaci. Ruční oprava: V souboru /etc/sddm.conf odeberte řádek RememberLastSession=false (nebo jej zakomentujte napsáním znaku # na začátek řádku).

Plasma

Sezení Wayland, s nesvobodnými ovladači Nvidia 455, je dostupné, pokud v příkazech kernelu odeberete příznak „nokmsboot“ a nastavíte „nouveau.modeset=0“. mga#27296 - Plasma Wayland session není funkční. Ovládací centrum se nespustí v Plasma Wayland (dočasná oprava: jako běžný uživatel, xhost +si:localuser:root ))

Efekty Compiz již nejsou kompatibilní s Plasmou. Pokud je Plasmě na Mageii 7 používáte, deaktivujte je před povýšením Mageie: Ovládací centrum Mageia → Hardware → Nastavit 3D efekty grafického prostředí. Pokud Compiz nepotřebujete pro jiné grafické prostředí, odinstalujte jej. Po instalace/aktualizaci Mageie můžete efekty nastavit v Nastavení systému → Pracovní plocha → Chování pracovního prostředí → Efekty na ploše.

Rozšíření pro Dolphin kde-rootactions-servicemenu bylo odstraněno, protože není udržováno a obsahuje chyby.

mga#27147 - Postupné přihlašování více uživatelů, plasmashell po přechodu do režimu spánku již nespustí přihlášení k žádnému uživateli

mga#27183 - V nastavení systému plasma5 chybí výchozí nastavení integrace aplikace spectacle - někdy …

mga#27362 - startplasma-x11 založí zombie proces (může být pomalý)

mga#28095 - Neunguje změna avataru v klasické instalaci Mageia 8, ale v LiveDVD funguje

mga#28287 - Nové pracovní prostředí Plasma neumožňuje odemknutí widgetů při upgradu ze starší verze. Widgety Plasma5 pro stolní počítače a panely nelze zamknout/odemknout ve verzi Plasma 5.18. To znamená, že žádné takové widgety uzamčené před upgradem nelze odemknout po upgrade. Takže před upgradem nezapomeňte všechny takové widgety odemknout. Pokud po upgradu najdete uzamčené widgety, odemknou se pomocí příkazu

$ qdbus org.kde.plasmashell /PlasmaShell evaluateScript "lockCorona(false)"

mga#28299 - GTK aplikace si stěžují (v logu) na chybějící window_decorations.css. - Ruční oprava zde

mga#28342 - GTK nabídky nemají stín v GTK aplikacích pod Plasmou. - Pokud je nastaven „Breeze“ v Nastavení systému ⇒ Styl aplikací ⇒ Configure GNOME/GTK Application Style, zde není stín v GTK pravý klik a GTK nabídkách. Řešení: Nastavte „Adwaita“ (což je výchozí).

GNOME

Wayland: Ve výchozím nastavení používá GNOME zobrazovací server Wayland. Wayland stále ještě není úplně dospělý a na některém hardwarech nemusí fungovat dobře. Pokud se Wayland nespustí, běžně se GNOME automaticky vrátí k používání zobrazovacího serveru X.org. Ale v některých případech se tak nestane. Pokud se pracovní plocha GNOME nespustí po dokončení výběru jazyka a národního prostředí, nebo pokud narazíte na problémy se zobrazením, můžete zkusit přinutit GNOME, aby používal zobrazovací server X.org, přidáním nowayland k možnostem spuštění v úvodní nabídce spuštění (stiskněte E upravit možnosti spuštění).

Síť: Ve výchozím nastavení je služba NetworkManager povolena místo starých služeb správy sítě. K provedení jakékoli nezbytné konfigurace sítě můžete použít rozevírací nabídku přístupnou z pravého horního rohu plochy GNOME. U kabelového připojení se síť obvykle konfiguruje automaticky a nemusíte dělat nic. U bezdrátových sítí budete obvykle muset vybrat přístupový bod a pokud je chráněn heslem, zadejte heslo. Ve většině případů by měla fungovat i síťová konfigurace přes MCC / drakconnect.

Xfce

mga#24134 - Po přihlášení se na displeji mohou na několik sekund zobrazit černé a bílé pruhy nebo zajímavé efekty.

mga#27795 - V Xfce net_applet nereaguje správně na změny stavu připojení

LXQt

mga#28360 Kompozitor pro průhlednost, obvykle používaný s Openboxem, používal compton. Tento je zastaralý a byl nahrazen picom. Pokud upgradujete z Mageie 7, konfigurační soubor ~/.config/compton.conf může mít nějaké nekompatibilní parametry, které je nutné upravit. Nebo jednoduše smažte tento soubor. Bohužel, Picom prozatím neposkytuje konfigurační nástroj.

Picon hledá konfiguraci v tomto pořadí: ~/.config/picom.conf, ~/.config/compton.conf, /etc/xdg/picom.conf. To znamená, že upravený soubor picom.conf může být umístěný v ~/.config/ pro osobní konfiguraci nebo v /etc/xdg/ pro společnou konfiguraci v celém systému. Tedy pro úpravu pro jednotlivé uživatele, zkopírujte soubor /etc/xdg/picom.conf do ~/.config/ a upravte jej zde.

Pokud místo toho chcete použít konfiguraci compton-conf podobnou Mageii 7, nainstalujte balíček compton-conf a následně zkopírujte /usr/share/compton-conf/compton.conf.example a upravte jako níže.

Jak upravit nastavení compton kompatibilní s picom : Přejmenujte ~/.config/compton.conf na picom.conf, a v něm zakomentujte řádky začínající na: no_dnd_shadow, no_dock_shadow, clear shadow, menu_opacity, alpha_step, paint-on-overlay zapsání znaku # na začátek řádku. Vytvořte řádek vsync = false;, a nahraďte celý řádek začínající glx-swap-method textem use-damage = true;.

Picom zapnete pomocí: Mageia → Nástroje → picom. Aby Picom startoval při přihlášení: Centrum nastavení LXQt → Nastavení LXQt → Nastavení sezení → Automatický start → přidat jméno: Picom, příkaz: picom.

Pokud potřebujete pomoc s hledáním chyb: 1) zapněte picom v terminálu a podívejte se na jeho výstup, ukončit lze pomocí Ctrl+Ctrl. 2) /etc/xdg/picom.conf obsahuje komentáře.

Software

Vítejte v Mageii

mga#28328 - Steam nelze nainstalovat pomocí tlačítka na jedno kliknutí ve Vítejte v Mageii. - pro dokončení instalace by měly být povoleny 32bit repozitáře.

Flatpak

Plasma Discover a Gnome Software upřednostňují Flatpak před balíčky Mageia RPM

Různý software

mga#28363 - VLC spadne při otevření souboru MKV obsahující video kodek AV1

mga#28097 - xviewer seg fault, vypisuje dump jádra na 32-bit a také nezobrazuje menu aplikace

Různé

Tisk

Duplicitní tiskárny - nejedná se o chybu

Tiskárna se může zobrazit dvakrát. Je to proto, že jsou zobrazeny všechny dostupné tiskárny na místním serveru CUPS (localhost) i na všech připojených serverech CUPS. Pokud tedy sdílíte tiskárnu v síti, což je výchozí nastavení, bude se v počítači sdílení zobrazovat jako druhá tiskárna. Toto chování není specifické pro Mageiu.

Řešení: Nastavte CUPS, aby nesdílel tiskovou frontu v místní síti, pokud ji nepotřebujete používat z jiného počítače. Nastavení můžete provést v Ovládacím centru Mageia → Hardware → Nastavit tiskárny, … → Server → Nastavení.

Problémy s povýšením

Postupujte podle některého z postupů uvedených v poznámkách k vydání. Vypněte spuštění spořiče obrazovky! mga#25251

Povýšení pomocí DNF

Typ kernelu

DNF používá k výběru typu jádra jinou metodu než instalační program Mageia. To může mít za následek, že v systému, který používal jádro desktop, bude po upgradu nainstalován desktop i server a bude použit server. Snadná oprava: vyberte při spuštění kernel desktop a poté odinstalujte kernel server. mga#28272

Odebrané balíčky

Přečtěte si konec poznámek k vydání.

VirtualBox

Pro 32 bitové systémy již není VirtualBox k dispozici.

Různé problémy při upgrade

mga#28007 - Při upgrade z MGA7 na MGA8 koliduje balíček llvm-11.0 mga8 s balíčky llvm-devel mga7

Samba

mga#28042 - Při upgrade na MGA8: ERROR:'script' failed for samba-client-4.10.18-1.1mga7.x86_64

1)
[en] https://wiki.mageia.org/en/Mageia_8_Errata - překlad do češtiny, úpravy joelp@mageia.cz
8/errata.txt · Poslední úprava: 2021/03/05 14:32 autor: joelp