Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


8:instalace:dvd

t

Instalace Mageie 8 z instalačního DVD

Kde stáhnout DVD verzi se dozvíte v sekci Odkazy pro stažení nebo na oficiálních stránkách Mageia.org - Stažení.

Zahájení instalace

Vložte instalační DVD do mechaniky a restartujte počítač. Předtím ještě musíte v BIOSu vašeho PC nastavit bootování z DVD mechaniky nebo klávesami F10/F12 (může se lišit dle výrobce) pro výběr prvního spustitelného média.


Úvodní instalační obrazovka

Po restartu se na monitoru objeví úvodní instalační obrazovka. Nezmáčknete-li nějakou klávesu do 10s, tak se instalace spustí automaticky.


Zde si pomocí klávesy F2 nastavte jako výchozí jazyk při instalaci Čeština (případně Slovenčina)


Klávesou Ctrl se přepnete do příkazové řádky. Klávesou E můžete nastavit pokročilejší volby pro případ, že vám instalace nepůjde spustit, či se během ní objeví nějaké problémy – tyto volby používejte, až když se při instalaci vyskytnou případné problémy, jinak je můžete ponechat bez povšimnutí.

Pro instalaci Mageie na váš PC vyberte položku Instalovat Mageiu a potvrďte klávesou Enter.


Samotný instalační proces je rozdělen do několika částí. Pro přehlednost je v tomto návodu převzato rozdělení ze samotného instalačního procesu.

Instalace

Jazyk

Na začátku samotné instalace si vyberte vámi preferovaný jazyk, který budete v systému používat. S největší pravděpodobností to bude Čeština (nebo Slovenčina). Poté klikněte na tlačítko Další.

Licence

Pro další průběh instalace musíte přijmout licenci, pokud to neučiníte, tak vás instalační proces dále nepustí a vy budete muset instalaci ukončit. Tlačítko Další se vám zpřístupní až po souhlasu s licencí.

Místo instalace

Pokud instalační proces nalezne ve vašem systému nainstalovanou Mageiu (stačí i nedokončená instalace), tak vám na výběr nabídne aktualizovat verzi Mageie nebo provést čistou instalaci. Pokud instalujete Mageiu poprvé, tato nabídka se vám vůbec neukáže. Pro větší jednoduchost zde popsaného postupu budeme vycházet pouze z čisté instalace. Po výběru opět klikněte na tlačítko Další.

Rozložení klávesnice

Po stisku tlačítka Další se vám zpřístupnilo nastavení rozložení klávesnice, můžete si vybrat rozložení vaší používané klávesnice, rozložení pro další jazyky si můžete jednoduše vybrat až po instalaci při běhu systému, nemusíte se obávat toho, že pokud zde nastavíte pouze jedno rozložení pro klávesnici, že se k těm dalším již nedostanete. Po výběru opět klikněte na tlačítko Další.

Rozdělení disku

Instalační program nabízí ve fázi rozdělení disku několik voleb podle toho, jaké operační systémy a diskové oddíly na disku najde:

  • Použít volné místo - zaplní veškerý dostupný volný prostor na disku. Pokud je disk prázdný, zabere jej celý, pokud jsou na disku již nainstalovány jiné systémy, nechá jejich oddíly v nezměněném stavu a zabere pouze volnou část disku (tedy část nealokovanou žádným oddílem jiného operačního systému). Instalační program rozdělí disk disk na 2 oddíly – jeden oddíl bude pro rootovský adresář (/) a druhý pro odkládací oddíl (swap).
  • Použít existující oddíly - se objeví v případě, že již na disku Mageia nebo jiný GNU/Linux byl, a ponechá jeho oddíly tak, jak jsou. Pouze se zeptá na přiřazení přípojných bodů k jednotlivým oddílům, popřípadě je posléze zformátuje.
  • Použít volné místo na oddílu s Windows - vám instalační proces nabídne tehdy, najde-li na disku nějaké oddíly Windows se souborovým systémem FAT, FAT32 nebo NTFS. Tato volba vám umožní zadat, kolik místa má být uvolněno pro Mageiu a zároveň zachová data na oddílu s Windows. Maximum místa závisí na stavu volného místa na oddílu, který budete zmenšovat. Nezapomeňte, prosím, předem Windows oddíly defragmentovat a provést zálohu!
  • Odstranit Windows - je další možnost v případě přítomnosti Windows na disku. Pozor, tato volba smaže oddíly Windows a všechna data na nich!
  • Smazat a použít celý disk - asi komentář nepotřebuje. Používejte tuto volbu s rozmyslem! Uvědomte si, že tímto krokem přijdete nenávratně o všechna data na vašem pevném disku!
  • Vlastní rozdělení disku - použijte v případě, že vám ani jedna možnost nevyhovuje a potřebujete disk rozdělit jinak, než nabízí instalační program. Tuto volbu by neměli používat nezkušení uživatelé.


Na tomto obrázku vidíte rozdělení disku instalačním procesem, pokud vyberete volbu Použít volné místo, tak se vám tato položka během instalace vůbec neukáže.


Další nabídka, která se během instalace neukáže, když vyberete předchozí volbu Použít volné místo. Zde můžete vybrat, které oddíly chcete zformátovat či případně zkontrolovat na vadné sektory. Pro postup v instalaci opět klikněte na tlačítko Další. Pokud systém přeinstalováváte a chcete zachovat soubory v domovském adresáři, neformátujte oddíl /home


Výběr a instalace programů

Nakonec budete ještě dotázáni, zda-li máte kromě instalačního média ještě nějaké další instalační zdroje. Pro postup v instalaci opět klikněte na tlačítko Další.


Zde máte na výběr, zda chcete instalovat nesvobodný software z Nonfree repozitáře, který je uložen na DVD médiu.


V další části si máte možnost vybrat vámi používané pracovní prostředí Plasma či GNOME. Což jsou doporučené prostředí. Pokud vyberete jednu z prvních dvou položek, tak se po kliknutí na tlačítko Další spustí instalace s nejčastěji používanými programy v daném prostředí. Pokud chcete mít už při instalaci možnost výběru toho, jaké balíčky si nainstalovat a případně možnost výběru více pracovních prostředí, tak vyberte třetí položku Vlastní.


Po vybrání položky Vlastní se vám zpřístupní tento výběr, kde můžete vybírat jednotlivé skupiny balíčků, které chcete nainstalovat. Pro ještě podrobnější výběr zaklikněte položku umístěnou vlevo dole Výběr jednotlivých balíčků a klikněte na tlačítko Další.


Po zakliknutí Výběru jednotlivých balíčků se ocitnete v této nabídce, kde si můžete výbrat požadovaný program.


Instalace

Zde vidíte průběh instalace. Pro zobrazení detailů, tzn. právě instalovaných balíčků můžete během instalace klepnout na tlačítko Podrobnosti. Tlačítkem Zrušit zrušíte právě probíhající instalaci.

Nastavení

Uživatelé

V dalším kroku požaduje instalační program zadání hesla pro uživatele root. Root (česky „superuživatel“) je speciální uživatel, správce systému, a jako takový není v systému ničím omezen – má zde neomezenou moc. Uživatele root používejte pouze k nezbytným úkonům při administraci systému. Pro normální práci si vytvořte a používejte jiné uživatele.

Zaváděcí program

Mageia vybere tu nejvýhodnější volbu pro zavaděč, tak abyste mohli spustit kromě Mageie i další operační systémy, které máte již nainstalované v počítači. Pokud budete chtít automatickou volbu umístění zavaděče upravit, můžete tak dodatečně učinit v sekci Souhrn. Pokud tomu nerozumíte, tak umístění zavaděče rozhodně nijak neměňte.


Nastavení monitoru

V dalším kroku vyberte váš typ monitoru, pokud nenaleznete přesný typ pod výrobcem, tak zvolte obecný typ s požadovaným rozlišením. Běžně však postačuje ponechat volbu Plug'n play. Jakmile vyberete správný typ monitoru, klikněte na tlačítko Další.

Souhrn

V samotném souhrnu celé instalace můžete ještě přenastavit jednotlivé položky. Počínaje klávesnicí a konče grafickou kartou či nastavením sítě. Popřípadě můžete změnit umístění zavaděče.

Je dobré si projít nastavení časové zóny a nastavení času. Pokud jsteb ale při instalaci zvolili češtinu, časovou zónu již máte nastavenu.

Pro další kroky v instalaci opět klepněte na tlačítko Další.

Aktualizace

Na konci instalace je Vám nabídnuta možnost aktualizovat právě nainstalovaný systém. K tomu je nutné mít nastavené a funkční připojení k Internetu. Aktualizaci můžete klidně provést až v samotném systému, není to tedy bezpodmínečně nutné dělat. Jakmile si vyberete jednu z možností, tak klikněte na tlačítko Další.

Konec

Tímto je instalace Mageie dokončena, po vyjmutí instalačního média a stisknutí tlačítka Restartovat nabootujete do právě nainstalovaného systému.

8/instalace/dvd.txt · Poslední úprava: 2023/02/16 05:39 autor: joelp