Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


6:errata

Obsah

Mageia 6 Errata

1) Mějte na paměti, že z naší Bugzilly stále přidáváme další známé problémy, které jsou nutné zapsat do Errat Mageie 6.

Obrazy Live

GNOME

 1. Prostředí GNOME ve výchozím nastavení používá zobrazovací server Wayland. Pokud se Wayland nezdaří spustit, GNOME obvykle přejde na server X.org, ale v některých případech se tak nestane. Nespustí-li se GNOME po počátečním výběru jazyků a místa nebo narazíte-li na problémy se zobrazením, můžete zkusit GNOME, aby vynutilo spuštění X.org a to přidáním nowayland do možností spouštěcí nabídky zavaděče GRUB2 (pro Legacy BIOS stisknutím klávesy F6, pro UEFI stisknutím klávesy E).
 2. Služba NetworkManager je ve výchozím nastavení povolena, namísto starých služeb správy sítě. Na straně plus to znamená, že applet NetworkManageru integrovaný v pracovní ploše GNOME funguje. Na straně mínus je, že konfigurace připojení sítě prostřednictvím MCC nefunguje. Proveďte potřebnou konfiguraci sítě pomocí rozevírací nabídky přístupné v pravém horním rohu plochy GNOME. U pevného kabelového připojení je síť obvykle automaticky konfigurována a nemusíte nic dělat. U bezdrátových sítích obvykle budete muset vybrat přístupový bod ESSID, a pokud je chráněn heslem, zadejte heslo.

Nefungující grafické karty

Některé grafické karty nefungují správně při použití souboru xorg.conf, který je vytvořen pomocí programu harddrake při spuštění Live systému. Pokud není žádný obraz na konci spouštěcího cyklu, zkuste přidat noxorgconf do možností spouštěcí nabídky (pro Legacy BIOS stisknutím klávesy F6, pro UEFI stisknutím klávesy E). Některé nVidia grafické karty se svobodným grafickým ovladačem nouveau nefungují vůbec. V takovém případě zkuste nahradit xdriver=free volbou xdriver=modesetting ve spouštěcí nabídce nebo alternativně zkuste non-free (proprietární) ovladač výběrem ze spouštěcí nabídky.

Nefungující wifi karty

Jsou známy některé nefungující wifi zařízení od Broadcomu, protože fungují jen s jejich proprietárním ovladačem, který kvůli licencím nemůžeme v instalátoru poskytnout a který musí být načten během spuštění systému. Jakmile je Mageia nainstalována, můžete wifi nainstalovat, nakonfigurovat a systém restartovat.

Zachování zavaděče třetích stran

Chcete-li během instalace z Live zachovat existující zavaděč třetích stran, v bodu Zavaděč → pokračujte na další stránku kliknutím na DalšíMageia Live, kde je zobrazeno tlačítko Pokročilé pod volbou Vyzkoušet cizí OS. V této rozšířené sekci je zaškrtávací políčko označeno jako Nesahat na ESP nebo MBR. Zaškrtnutím tohoto políčka se zastaví změna stávajícího zavaděče. Pak ale Mageiu musíte do zavaděče přidat sami. Viz také návrh manuálu instalace Mageia 6 Live (odkaz bude aktualizován, jakmile bude MGA6 vydána).

Klasická instalace

Boj s chybnými UEFI firmwary

Existují již nějaké zprávy, že problémy mohou být vyřešeny resetováním do výchozího nastavení BIOSu, zatímco jiné, jako například Lenovo Yoga 720, je potřeba si více pohrát: Kupodivu po návratu zpět do Legacy módu (BIOS) a změně zpět z módu Legacy do UEFI s vypnutým „Secure Boot“, klasická a Live instalace funguje. Viz [en] podobná zkušenost na fóru Lenovo.

Spouštěcí nabídka: za použití USB - "Spustit z disku" havaruje

Spouštíte-li instalaci z USB klíčenky namísto DVD, nabídka „Boot from HD“ nebude fungovat.

Spouštěcí nabídka: Hardware Detection Tool (Nástroj pro zjištění hardware)

Ve vzácných případech výběr „Kernel Modules“ může způsobit rozhození GUI a tím HDT přestane fungovat.

Zachování zavaděče třetích stran

Chcete-li zamezit přepsání tabulky MBR (PC-BIOS) během instalace Mageie 6 nebo změnit výchozí volby v UEFI nvram, pak v bodě Souhrn MUSÍTE zadat v sekci SystémZaváděcí programNastavit a pak pomocí tlačítka Další přejít na bod Nastavení zaváděcího programu, kde je tlačítko Pokročilé. V této rozšířené sekci je zaškrtávací políčko označeno jako Nesahat na ESP nebo MBR. Zaškrtnutím tohoto políčka se zastaví změna stávajícího zavaděče. Pak ale musíte Mageiu do zavaděče přidat sami. Viz také návrh manuálu instalace Mageia 6 Live (odkaz bude aktualizován, jakmile bude MGA6 vydána).

Upozornění: pokud vyberete tuto možnost, přidejte Mageiu do zavaděče Windows za pomocí EasyBCD.

Problémy s povýšením distribuce

Obecné body

 • ujistěte se, že vaše Mageia 5 je zcela aktualizována
 • doporučujeme zálohovat soukromá data, například pomocí PartClone nebo CloneZilla, aby jste později mohli v případě potřeby obnovit zálohu
 • použijte klasickou instalaci odpovídající vaší architektuře
 • distribuci nepovyšujte z prostředí KDE4, nýbrž z nějakého lehkého prostředí (LXDE, Xfce4) nebo z terminálu

ownCloud -> Nextcloud klient

Je-li váš ownCloud klient v Mageii 5 aktualizován z backportu na verzi 2, můžete ručně zkopírovat konfiguraci do klienta Nextcloudu v Mageii 6, viz en: ownCloud#Client_upgrading

ownCloud -> Nextcloud server

Nextcloud 11 nahrazuje ownCloud. Jedná se jak o migraci, tak i o několik kroků upgradu. Tento software má omezenou schopnost přeskakovat předchozí verze, takže některé iterativní povýšení verzí z MGA5 backports musí být provedeny *PŘED* povýšením Mageie. Pro více informací viz en: OwnCloud#Server_upgrading.

Pokyny pro komplexní povýšení distribuce

Rozsáhlé nebo složité povýšení distribuce může před ukončením havarovat s chybovou hláškou „transactions failed“, zejména hlášení o konfliktu balíčků nebo chybějících závislostí. Je to částečně způsobeno procesem upgradu seskupených transakcí, které závisí na dalších transakcích; a také z důvodu, že většina aktualizačních balíčků existuje na instalačním DVD a některé v online repozitářích. Následující poznámky by vás měly úspěšné provést. Jsou založeny na aktualizaci Mageie 5 s více něž 4600 balíčky. Viz výše Obecné body.

 • spusťte aktualizaci systému za použití Mageia-6-[arch]-DVD.iso
 • přidejte doplňující online repozitáře (ftp, http, jiné)
 • dojde-li ke konfliktu a přejde-li se zpět k doplňujícím online repozitářům, NEPŘIDÁVEJTE žádná jiná média, zanechte nastaveno na žádná (none).
 • jakmile se konfliktní rpms balíčky na médiu NENALEZNOU, pak povýšení distribuce nebude úspěšně dokončeno.

Po restartu do Mageie 6 stále budete muset doinstalovat přeskočené balíčky během aktualizace systému.

 • přidejte zdroje Mageie 6 (nezapomeňte přidat 32bitové zdroje, i když jste je původně měli v Mageii 5 64bit).
 • spusťte příkaz urpmi --auto-select a na otázku k pokračování ukončete potvrzením N
 • zapište si kolik balíčků musí být nainstalováno
 • spusťte příkaz urpmi --auto-select --split-length n (n=počet balíčků)
 • všechny balíčky by se měly nainstalovat a systém by měl být zaktualizován

Aktualizace systému, který již byl upgradován před vydáním instalačních ISO médií

Pokud upgradujete z jedné verze Mageie na druhou a:

 • starší Mageia již obdržela aktualizace a
 • bylo použito instalační DVD bez online repozitářů k povýšení na další verzi

, pak u starší verze Mageie mohou být novější balíčky než balíčky na DVD. To může vést k havárii s chybovou hláškou „detecting looping forever while trying to resolve dependancies.“ (detekována nekonečná smyčka při pokusu o vyřešení závislostí.). Pokud narazíte na tento problém, nejjednodušší řešení je NEPOUŽÍT DVD pro upgrade, ale ujistit se, že máte v Ovládacím centru Mageie zatrženo „Zjišťovat dostupnost nových vydání Mageii“, viz příručka - Nastavit frekvenci aktualizací

Počkejte, dokud mgaapplet v Mageii 5 vás neinformuje o dostupnosti nové verze Mageie a pak teprve za pomocí mgaappletu proveďte upgrade.

Cinnamon desktop

[en] mga#20914 Po aktualizaci systému se na ploše Cinnamonu nezobrazí tapeta

MATE desktop

[en] mga#19286 Má-li uživatel v Mageii 5 základní tapetu Mageie, po aktualizaci systému se nezmění na základní tapetu Mageie 6. To je způsobeno vyrovnávací pamětí pozadí MATE ve složce ~/.cache/mate/backgrounds. Smazáním této složky a opětovného přihlášení do MATE se nastaví nová tapeta Mageie 6 jako výchozí.

Bezpečnostní problémy

Zavádění systému s rozdělenými oddíly - CVE-2016-4484

Selhání pokusů o zadání hesla sousedního LUKS oddílu se ukončí v shellu en: http://hmarco.org/bugs/CVE-2016-4484/CVE-2016-4484_cryptsetup_initrd_shell.html

Ke chtěnému zabezpečení systému se musí:

Problémy softwaru

KDE / Plasma 5 aplikace

Žádný zvuk během upozornění Plasmy

[en] mga#21284 Není-li v Plasmě žádný zvuk nebo jen trhaný zvuk během oznámení, ale všeobecně zvuk funguje, pak se tento problém dá vyřešit doinstalováním chybějícího balíčku phonon4qt5-gstreamer. Tento problém také vyřeší nová aktualizace (20170808).

Hlasitost zvuku se během relace do Plasmy náhle změní na 100%

Je to proto, že PulseAudio v základním nastavení používá plošné hlasitosti namísto relativních, vzhledem k absolutní celkové hlasitosti. Je-li to shledáno jako nevhodné, relativní hlasitosti mohou být aktivovány vypnutím plošných hlasitostí v konfiguračním souboru démona PulseAudia:

 • editací /etc/pulse/daemon.conf z

Konzole

;flat-volumes = yes

na

Konzole

flat-volumes = no
 • pak restartovat PulseAudio provedením:
 pulseaudio -k
 pulseaudio --start

Téma Breeze není v základním nastavení použit pro některé KDE4 a GTK aplikace

 • U aplikací KDE4, které nespoléhají na framework Plasmy, například přehrávač Clementine, musí být doinstalován balíček kde4-style-breeze, aby bylo stejné téma navrženo jako výchozí.
 • U aplikací založených na GTK (Firefox, Thunderbid, Gimp, atd.), se ve výchozím nastavení nemusí dokonale přizpůsobit tématu Breeze. Přejděte do Nastavení systémuStyl aplikacíStyl aplikací GNOME (GTK) → vyberte motiv Breeze u GTK2 a GTK3. K vynucení aplikování tématu Breeze je nutné následující řešení: vyberte a použijte jiné dočasné téma a pak znovu vyberte a použijte Breeze téma. To umožní řádnou regeneraci a implementaci požadovaného tématu GTK.

Aplikace Skrooge - podokno Tip dne

[en] mga#20426 V Plasmě se podokno „Tip dne“ zobrazí jen nad hlavním oknem. V ostatních desktopech se podokno zobrazí pod hlavním oknem, a proto je pravděpodobné, že bude neviditelné, ačkoliv je přítomno. To je ale problém upstreamu.

Aplikace Kjots - nejednoznačná klávesová zkratka

[en] mga#20428 Během spuštění Kjots se zobrazí upozornění o nejednoznačné klávesové zkratce. Zrušením výstrahy pokračuje normálně.

GNOME aplikace

GNOME kalkulátor během spuštění havaruje (na i586)

[en] mga#20678 Problém vyřešen aktualizací balíčku gnome-calculator.

GNOME snímání obrazovky jednoho okna má prohozené červené a modré hodnoty

Problém upstreamu, viz [en] bgo#780744, [en] bgo#779234. Sledovací hlášení problému [en] mga#21292

Změny ve výběru fontu (fontconfig)

[en] mga#18488 Fontconfig 2.11.95 zavedl dobrovolné změny v náznaku fontu. Jsou-li nové fonty pro vás nepohodlné a chcete mít původní výběr fontů tak jako v Mageii 5, musíte ručně upravit fontconfig:

 1. editujte ~/.basrhc soubor a přidejte následující řádek (protlačit starého interpretera)
  export FREETYPE_PROPERTIES="truetype:interpreter-version=35" 
 2. vytvořte nový soubor /etc/fonts/local.conf s následujícím obsahem:
   <match target="font">
    <edit mode="assign" name="hintstyle">
     <const>hintfull</const>
    </edit>
   </match>

Přihlaste se znovu do desktopu, nové nastavení písma by mělo být účinné.

Poznámka: Všimněte si, že adresář by měl být /etc/fonts, namísto uvedeného /etc/fontconfig/
Poznámka: Prosíme, uvědomte si, že nové nastavení fontu pochází z upstreamu (ne Mageie). Viz například diskuze na http://lists.nongnu.org/archive/html/freetype-devel/2016-07/msg00091.html

Cinnamon Desktop

[en] mga#21216 Je-li nainstalováno jako další vedlejší grafické prostředí, tak tapeta pozadí je černá namísto tématu Mageie a stejně tak nemůže být změněna obvyklým konfiguračním nástrojem. Nicméně desktop je jinak zcela funkční. Problém je zřejmě u SSDM, GDM nebo LXDM správců přihlášení, u LightDM je pozadí desktopu v pořádku.

Fuse-exfat není již déle ze základu nainstalován

[en] mga#16859 Fuse-exfat musel být přesunut do tainted repozitářů z licenčních důvodů. Proto také ze stejného důvodu není ze základu nainstalován.

GNOME Classic desktop

[en] mga#21217 Je-li nainstalováno z DVD, u některých správců přihlášení jsou ikony „Můj adresář“ a „Koš“ příliš velké, obě neúčinné. Nabídka „Místa“ poskytuje okamžitý přístup a více k ikonám na desktopu.

IceWM a sezení IceWM

[en] mga#20398 Ve správci přihlášení je nyní icewm a icewm-session. icewm-session dělá to, co dělal icewm (ale již déle nedělá). I když se to zdá jako chyba, je to nová funkce upstreamu, viz Poznámky k vydání Mageie 6.

Kalarm a Ktorrent pod Xfce

[en] mga#20413 Spuštěním těchto dvou aplikací v prostředí Xfce (jen) jsou okna zastrčena pod systémovou lištou (panelem), což znemožňuje přesunutí okna. Nabídka aplikací a panely nástrojů jsou také částečně zakryté. Alt+myš, pokud není jinak stanoveno, umožní uchycení okna k přesunutí níže.

Chyba LXDE canberra

[en] mga#15176 Pokud spořič obrazovky zobrazí chybu GTK: failed to load module „canberra-gtk-module“, můžete se této chyby zbavit instalací balíčku lib64canberra-gtk0 pro architekturu x86_64 a nebo libcanberra-gtk0 pro i586.

Mariadb

[en] mga#19223 V Mageii 6 balíček mariadb-10.1.16 má stále řetězec strict_password_validation=ON. Aby hesla byla přijata, musí projít testem v cracklib-check. Následující fragment kódu provede toto nastavení pro libovolné zamýšlené heslo.

 $ echo 'vašeheslo' | /usr/sbin/cracklib-check
 vašeheslo: OK

MATE desktop

 • Pluma nemůže použít zásuvné moduly na bázi pythonu z důvodu nekompletního portování z pygtk do libpeas pro vydání Mageie 6. Tudíž balíček pluma-plugins, který poskytuje zásuvné moduly na bázi pythonu, je zastaralý a odstraněn z repozitářů. Viz MATE - hlášení problému
 • balíček gnome-main-menu je odstraněn z repozitáře, protože není kompatibilní s MATE Desktop 1.16.0 a vyšší, jeho vývoj je ukončen. Pro použití jiné implementace menu (nabídky) než ten ze základu, nainstalujte mate-menu.
 • balíček mintmenu je odstraněn z repozitáře, protože není kompatibilní s (povoleným GTK+3 ) MATE Desktop 1.16.0 a je těžké jej udržovat. Tudíž tento balíček je zastaralý a nahrazen balíčkem mate-menu, který poskytuje stejnou funkcionalitu a je snadný k údržbě.

Instalační problémy s MythTV

Předsestavené proprietární grafické ovladače již nejsou dostupné

[en] mga#20142 - koment 8 Od Mageie 5.1 jsou proprietární ovladače sestavené pomocí systému dkms během prvního spuštění systému (a kdykoliv s nově nainstalovaným kernelem). Pro lepší vysvětlení viz odkaz a Poznámky vydání Mageie 6 - jak použít proprietární ovladač v LiveDVD.

Nekonečná restartovací smyčka po přepnutí mezi Free a proprietárním ovladačem nVidia

[en] mga#21263 Po použití MCC (a nebo drakx11) ke změně z Free ovladače na proprietární grafický ovladač, po restartu systému se zobrazí varovné hlášení:„The system has to be rebooted due to a display driver change.“. Po schválení restartu se varování vrátí znovu. K tomu dochází, protože nástroj drakx11 chybně přidá/odstraní parametr nokmsboot do spouštěcího řádku kernelu (parametr nokmsboot je nutný pro proprietární ovladač a není nutný pro použití Free ovladače). To lze opravit ručním přidáním/odebráním možnosti nokmsboot. Toho lze dočasně dosáhnout úpravou příkazového řádku zavádění v počátečním zaváděcím menu a trvale úpravou možností Připojit v části Nastavit způsob zavedení systému v MCC.

SSDM

Po povýšení vývoje KDE, se správce přihlášení SSDM stal standardem namísto původního KDM.

 • [en] mga#16544 z nějaké příčiny sddm-greeter havaruje a v logu je záznam o „QOpenGLShader: could not create shader“. V reportu je zahrnuto řešení o nápravě.
 • [en] mga#20583 pro počítače s EFI a grafickou kartou Optimus (Intel + nVidia), žádný nainstalovaný kernel nenabootuje do SSDM. Řešením je úprava spouštěcího řádku kernelu, kde je potřeba odstranit parametr noiswmd a vložit $vt_handoff.
 • [en] mga#18032 SSDM neaktualizuje počítání uživatele, jelikož neregistruje přihlášení v /run/utmp. Pokud by to pro vás bylo důležité, zvažte přechod na jiného správce přihlášení.
 • [en] mga#20406 máte-li všechny desktopy nainstalovány, poslední položka (zejména Xfce) není v nabídce viditelná. Nicméně položku lze dosáhnout klávesou a stisknutím Enter

Instalace dodatečných balíčků z USB klíčenky

Pokud je instalační ISO obraz zapsán na USB klíčence (buď pomocí aplikace IsoDumper nebo příkazem dd) a použit k provedení prvotní instalaci, instalační program rozpozná USB klíčenku jako CD/DVD a automaticky přidá 'cdrom' do seznamu zdrojů používaných instalačními nástroji (GUI - rpmdrake nebo příkazem - urpmi).

Pokud následně použijete příkaz urpmi k instalaci dalších softwarových balíčků, a USB klíčenka není připojena, budete vyzváni k vložení DVD a poté bude zobrazena chybová zpráva:

Use of uninitialized value in subroutine entry at /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.20.1/x86_64-linux-thread-multi/Net/DBus/Binding/Connection.pm line 257

Chybová zpráva se zdá být falešná a může být ignorována. urpmi však čeká na vložení disku DVD a nerozpozná USB klíčenku jako přijatelnou náhradu.

Jsou tři alternativní řešení:

 • vložit USB klíčenku před spuštěním příkazu urpmi
 • použít urpme k odstranění balíčku perl-Hal-Cdroms. To způsobí, že urpmi požádá ke stisknutí klávesy Enter při vložení DVD namísto toho, abyste jej automaticky pokoušeli detekovat.
 • zakázat nebo odstranit položky „cdrom“ v seznamu médií používaných urpmi. Platí pouze v případě, že byly přidány online repozitáře do seznamu médií, a nebudou se instalovat balíčky z USB klíčenky.

Instalační program softwaru GUI, rpmdrake, není tímto problémem dotčen.

Všimněte si, že při instalaci pomocí zavádění UEFI je USB klíčenka rozpoznána pouze jako CD/DVD, jakmile vyberete výchozí volbu „Install from DVD“.

Dodatečné informace viz [en] mga#16142.

Problémy hardwaru

Instalace/spuštění na HP Envy 15-AH150SA

SSDTčka jsou kompatibilní pouze jen s OS Windows a mohou způsobit Kernel panic u většiny instalačních médií, kromě LiveDVD, a na všech dokončených instalacích. K vyřešené problému přidejte parametr acpi_no_static_ssdt do spouštěcího řádku kernelu. Jak přidat parametry kernelu viz instrukce na Kernel a GRUB. Viz také [en] na fóru Mageia.org.

Upozornění na laptopech s Optimus (hybridní Intel/NVIDIA GPU)

Podpora pro technologii Optimus (laptopy se dvěma grafickými kartami Intel a oddělenou nVidia GPU) je v konfiguračním nástroji grafických ovladačů neúplná. Nástroj navrhne konfiguraci pro Intel IGP nebo pro nVidii GPU nebo pro obě grafické karty. Pouze první možnost (jen pro Intel IGP) je vhodná, protože grafický procesor nVidie není obvykle připojen k monitoru.

Jestliže nakonfigurujete jen Intel IGP nebo necháte instalační program nakonfigurovat jako výchozí, instalace by měla proběhnout v pořádku. Viz Poznámky vydání Mageie 6 - Laptopy s Optimus - jak použít konfigurační volby k aktivaci grafické karty nVidia po instalaci ovladačů.

Pevně zakódovaný UEFI firmware pro systém Windows u laptopů HP, Lenovo a Medion

Některé firmwary nesplňují standardy UEFI a neumožní z výchozího nastavení spustit Mageiu. Odkaz nabízí spoustu řešení [en] mga#19112.

Černá nebo blikající obrazovka na laptopu ACER E5-571 s KDE/Plasma

KDE/Plasma na laptopu ACER E5-571, a možno i na jiných s grafickou kartou Intel IGP (8086:0a16 - Haswell-ULT), rapidně bliká a nebo se přepne do černé obrazovky (otevření konzole za pomocí rychlého spuštění Alt+F2 nebo složky někdy pomůže), což se tak nedělo v MGA5. Možné řešení je přidat řádek Option „AccelMethod“ „uxa“ do souboru xorg.conf do úseku s Device pro Intel IGP (například nad řádek Driver „intel“).

6/errata.txt · Poslední úprava: 2017/08/11 16:37 autor: yullaw