Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


system:prikazovy_radek:drak

Příkazy specifické pro Mageiu

Příkazy z rodiny drak*

Jedná se o příkazy z drak*, které usnadňují správu systému. Většinu z nich může spustit pouze správce.

  • Před čtením následujících řádků se prosím podívejte ještě na téma - Získání příkazového řádku
  • Všechny následující drak* příkazy lze spustit s parametrem --help, který vypíše dostupné možnosti a parametry ke spuštění.

drakconf

je asi nejdůležitější, je rozcestníkem k dalším modulům (ne však ke všem) a má grafickou i CLI verzi. Pokud si nemůžete vzpomenout na jednotlivý drak příkaz, použijte tento a pravděpodobně v něm (zejména v rozsáhlejší grafické verzi) najdete, co potřebujete. Ostatní proberu v abecedním pořadí.
U drakconf je zajímavý je zejména parametr --expert, který zpřístupňuje některé jinak skryté volby (platí pro grafické verze) i u dalších z drakconfu volaných modulů.
:system:mcc:mcc.png

drakauth

grafická i CLI verze. Umožňuje nastavit způsob ověřování uživatelů a jejich práv pomocí Lokálního souboru,LDAP, NIS, Domény Windows, Active Directory s SFU nebo Active Directory s Winbind.
:system:prikazovy_radek:drak:drakauth.png

drakbackup

má jak již název napovídá na starosti zálohování. Má pouze grafickou verzi. Použití je jednoduché (podobně jako u dalších dračích utilit) a snad nepotřebuje bližší komentář.

V Mageii drakbackup neexistuje. Použijte jiný dostupný software viz. forum #topic=220.0

drakboot

CLI verze umožňuje nastavit zaváděcí program (GRUB či LILO), prodlevu před spuštěním defaultního systému, ze kterého disku se má startovat, zda použít ACPI, v dalším okně lze editovat zaváděcí menu (výběr mezi systému a jádry) a všechny možné dostupné parametry.
Grafická verze umožňuje při defaultním spuštění nastavit, zda chcete po startu spustit grafický režim či nikoli, a zda chcete využívat automatického přihlášení (není bezpečné, pokud má k počítači přístup více osob) a pokud ano, pro kterého uživatele.
Pokud použijete parametr --boot (tedy drakboot --boot), objeví se možnosti, které umožňuje výše popsaná CLI verze.
:system:prikazovy_radek:drak:drakboot.png

drakbug

maximálně zjednodušuje odeslání hlášení o chybě tvůrcům Mageii.
:system:prikazovy_radek:drak:drakbug.png

drakclock

umožní nastavit čas, datum, časovou zónu a synchronizaci systémového času pomocí síťového protokolu s NTP serverem. Tak lze mít v systému stále přesný čas, je zajištěn i přechod mezi letním a zimním časem.
:system:prikazovy_radek:drak:drakclock.png

drakconnect

bez parametrů spustí průvodce, který vám umožní nastavit internetové připojení přes Ethernet, satelit (DVB), kabelový modem, DSL, ISDN, bezdrát, GPRS/EDGE, vytáčený Bluetooth či analogový modem. Máte-li hardware kompatibilní s Linuxem, a pokud máte správně nastavené zdroje balíčků, při instalaci se automaticky stáhnou příslušné ovladače a vše se také řádně nastaví (samozřejmě, pouze pokud funguje jiné připojení k internetu či máte vše potřebné v lokálním zdroji).

drakconnect --del - spustí průvodce pro odstranění existujícího připojení
drakconnect --skip-wizard - (jen v grafickém režimu) umožní správu existujícího připojení
drakconnect --internet - (jen v grafickém režimu) pak nastavení adres DNS serverů a název počítače
drakconnect --help - pro výpis dostupných parametrů

:system:prikazovy_radek:drak:drakconnect.png

drakconsole

vyvolá správcovskou konzoli. Nejspíš pro případ, že by v grafickém systému program Konzole chyběl (?).
:system:prikazovy_radek:drak:drakconsole.png

drakdisk

správa disků. Co lze u disků a diskových oddílů nastavit, to nastavíte zde. Pokud nastavíte špatně, můžete si zlikvidovat systém! Lze zde spravovat všechny diskové oddíly, lze je tvořit, mazat, formátovat, měnit souborové systémy, přiřazovat různé parametry atd atd.
:system:prikazovy_radek:drak:drakdisk.png

drakdm

umožní výběr tzv. správce přihlášení (dm). Po spuštění počítače se přihlašujete do grafického systému právě pomocí dm, česky správce oken. Obvykle to bude KDM, které se nainstaluje současně s KDE, s GNOME se nainstaluje GDM, např. s grafickým prostředím Enlightenment máte k dispozici ENTRANCE. Zde si je tedy můžete (pochopitelně pouze z nainstalovaných) vybrat.
:system:prikazovy_radek:drak:drakedm.png

drakfax

existuje jen ve verzi pro Konzoli. Překvapivě umožní nastavení faxového klienta i serveru. Máte-li fax, zde je nástroj pro jeho správu. Se správou faxu souvisí i nástroje drakfax-probemodem a drakfax_server. Jde o úzce použitelné nástroje, kterým se více věnovat nebudu.

drakfirewall

nabízí v Konzoli i terminálu stejné možnosti nastavení firewallu Shorewallu. Můžete jeho služby úplně vypnout, můžete ho mít puštěný, vybrat služby, které chcete provozovat a mít přístupné z internetu, nebo můžete zadat porty či jejich rozsah, které mají být přístupné. Jednoduché, klikací, účelné.
:system:prikazovy_radek:drak:drakfirewall.png

drakfont

funguje pouze v grafické Konzole. Umožňuje písma (fonty) odinstalovat, importovat a pokud máte na stejném počítači i Windows, pak i importovat z tohoto systému. Můžete mít tedy stejná písma (a např. i stejně vypadající tisky) z obou systémů.
:system:prikazovy_radek:drak:drakfont.png

drakgw

průvodce pro nastavení sdílení internetového připojení vašeho počítače s ostatními počítači na lokální síti. Máte-li např. v kanceláři 3 PC spojené do sítě a jen váš má i připojení na internet, tady můžete nastavit pro ostatní PC z kanceláře přístup k internetu přes váš počítač.
:system:prikazovy_radek:drak:drakgw.png

drakhardware

má jen grafickou podobu. V levém sloupci uvidíte seznam nalezeného hardware, vpravo pak bližší popis položky vybrané vlevo. Vpravo dole se obvykle objeví tlačítko kde můžete (podle konkrétní situace) buď Nastavit volby aktuálního ovladače nebo Spustit nástroj pro nastavení.
Druhá možnost se objeví v případě, že mezi nástroji drak* existuje příslušný program. Například u disků se spustí drakdisk atp.
Jiný příkaz, který spustí tutéž aplikaci je harddrake2. Zřejmě je zachován kvůli zpětné kompatibilitě.
:system:prikazovy_radek:drak:drakhardware.png

drakhelp

zajistí v grafickém režimu zobrazení *.html nápovědy (angl) pro správu Mageii obvykle v defaultním prohlížeči, obv. Firefoxu.

Příklad:

Konzole

drakhelp --id drakdisk

drakhosts

umožňuje správu adres počítačů v lokální síti a jejich aliasů (přezdívek, protože kdo si má ty čísla pamatovat, že?). Takže pak lze volat na počítač s adresou IP 192.168.24.159 třebas pepa. Funguje jen v grafice.
:system:prikazovy_radek:drak:drakhosts.png

drakids

je správce černé a bílé listiny tzv. interaktivního firewallu. Jde o grafickou nadstavbu defaultního firewallu Mageii, shorewallu. Bílá listina - povoleno, černá listina - zákaz jakékoli aktivity. Nejde o nastavování ve smyslu iptables (to se nastavuje jinde, lze využít např. drakfirewall), ale o ochranu před počítači z adres, odkud dochází ke snahám skenovat otevřené porty vašeho počítače.
Určeno jen pro konzoli.
:system:prikazovy_radek:drak:drakids.png

drakinvictus

je okno se základními nastaveními pro firewall Invictus. Jde o pokročilý firewall umožňující replikaci, skrývání adresy atd atd. Více viz např. zde: http://blog.mandriva.com/2006/10/06/invictus-firewall
:system:prikazovy_radek:drak:drakinvictus.png

drakkeyboard

je prakticky totožný v CLI i grafické verzi a umožňuje nastavit jednak rozložení klávesnice (jaké písmenko se vyvolá po stisknutí té které klapičky) a typ klávesnice, kde se určí ovladač pro konkrétní klávesnici.
:system:prikazovy_radek:drak:drakkeyboard.png

draklocale

slouží k nastavení jazyka systému a země. Také lze nastavit zakázání UTF-8 a přejít na starý systém kódování ISO.
:system:prikazovy_radek:drak:draklocale.png

draklog

nebo také logdrake. Umožní komfortní prohledávání logovacích souborů /var/log/messages a /var/log/syslog podle požadovaných parametrů. Jiný způsob vyvolání programu je logdrake.
:system:prikazovy_radek:drak:draklog.png

drakmenustyle

zpřístupní výběr stylu menu - původní KDE/GNOME menu Mageia, které obsahuje všechny aplikace. Je potřeba nainstalovat balíček drakmenustyle: urpmi drakmenustyle
:system:prikazovy_radek:drak:drakmenustyle.png

drakmouse

slouží k výběru typu myši. Obvykle bývá určena systémem při instalaci případně startu systému (běží-li služba harddrake) správně, tento příkaz využijete při problémech s myší. Totéž vyvolá příkaz mousedrake.
:system:prikazovy_radek:drak:drakmouse.png

draknetcenter

je příkaz který vyvolá okno Správa sítí, kde jsou zpřístupněny možnosti sledování, nastavení nebo odpojení síťového připojení.
:system:prikazovy_radek:drak:draknetcenter.png

draknetprofile

je prográmek zajišťující správu (klonování, odebírání a výběr) síťových profilů. Velmi užitečná utilita zejména pro uživatele přenosných počítačů, kteří se musí připojovat k nejrůznějším sítím s různým nastavením.
Zde si svá uložená nastavení je jedním klepnutím myši vyberete a aktivujete. Pokud zvolíte nějaký síťový profil, pak veškerá nastavení sítě, která uděláte pomocí drak* nástrojů (draknetcenter, drakconnect aj.) se stávají součástí právě aktivního profilu.
:system:prikazovy_radek:drak:draknetprofile.png

draknfs

umožňuje správu Network File System(u), tedy sdílení dat v síti. Při prvním spuštění pravděpodobně nebudete mít nainstalovaný balíček nfs-utils, který si v tom případě program sám stáhne a doinstaluje.
Nastavíte si v PC sdílený(é) adresář(e) a vzdálené počítače (nick, IP adresa, plné jméno), které k němu mají mít přístup. Natavují se zde i další podrobnosti, jejichž vysvětlení přesahuje rámec tohoto přehledu.
Jen pro konzolu.
:system:prikazovy_radek:drak:draknfs.png

drakonline

je nástroj pro nastavení systému Mageia Online, tedy nástroje pro zajišťování automatických aktualizací. Při zapnutí se v dolní liště objeví ikona, která v případě nových dostupných aktualizací obsahuje vykřičník v červeném kolečku, v plně aktuálním systému je zelená. Po poklepání a přihlášení se umožní vybrat a nainstalovat příslušné aktualizace.
Při nastavování se zároveň registrujete jako uživatelé Mageii. Funkční v grafice i v konzoli.

drakperm

Program zajišťující pravidelné bezpečnostní kontroly systému Mageia msec pro svou práci využívá nastavení, které zpřístupňuje právě drakperm. Zde se u jednotlivých souborů, skupin souborů a celých adresářů nastaví práva, vlastník i skupina.
Pokud si nastavíte změny přímo na souborech, které jsou zahrnuté v této tabulce, pro dalším automatickém spuštění msec (spouštění zajišťuje program cron trvale běžící na pozadí) nastaví zpět hodnoty, které jsou uvedeny zde. Častá otázka kdo mi to pořád mění práva u souboru toho a toho má příčinu zde.
Pouze pro konzolu.
:system:prikazovy_radek:drak:drakperm.png

drakprinter

nastaví tiskárnu místní či síťovou, jejich sdílení i přístup na vzdálenou tiskárnu. Osobně používám univerzální adresu http://localhost:631/ zadanou do prohlížeče (Firefox, Konqueror), kde najdete tytéž možnosti přímo od systému CUPS; fungují dobře obě možnosti.
Pouze pro konzolu. \\

V Mageii spustíte příkazem system-config-printer
:system:prikazovy_radek:drak:system-config-printer.png

drakproxy

slouží k nastavení proxy pro http i ftp. K dispozici CLI i grafická verze. :system:prikazovy_radek:drak:drakproxy.png

drakremote

je totéž, co program rfbdrake. Vyvolá okno k nastavení vzdáleného přístupu. Můžete umožnit druhému počítači převzít kontrolu nad svým, nebo naopak převzít kontrolu nad vzdáleným počítačem (je-li to u něho povoleno). Jen pro konzolu.

drakroam

Pomocí drakroam lze nastavit bezdrátové připojení. Jednoduché okno pro nastavení základních parametrů. Jen pro konzolu.
:system:prikazovy_radek:drak:drakroam.png

drakrpm

je základní nástroj pro grafickou správu balíčků a jejich zdrojů. Je pouze ve verzi pro konzolu, v příkazovém řádku se používá příkazy systému urpm*.
Z menu okna správce balíčků lze volat i další samostatné moduly, kterými jsou:

drakrpm-edit-media - pro nastavení zdrojů balíčků
drakrpm-remove - pro odebírání balíčků ze systému (odinstalování)
drakrpm-update - pro aktualizaci zdrojů
drakrpm - má také celou řadu parametrů (viz drakrpm --help)

:software:instalace:rpm:spravce_softwaru.png

draksambashare

je balíček pro základní nastavení programu Samba. Samba slouží ke sdílení dat se stanicemi s Windows, a samotný popis nastavení by vydal na samostatnou knihu. Zde najdete jen několik nejzákladnějších možností.
Ke své práci si stáhne a nainstaluje (pokud v systému není) balíček samba-server. Jen verze pro konzolu.
:system:prikazovy_radek:drak:draksambashare.png

drakscanner

pomůže při vyhledání, ručním nastevení či sdílení scanneru. Jen pro konzolu.
:system:prikazovy_radek:drak:drakscanner.png

draksec

slouží k obecnému nastavení bezpečnostních zásad, jen v konzoli. Od zcela obecné úrovně nastavení přes bezpečnostní volby sítě, systémové volby, pravidelné kontroly a ověřování pro přístup k nastavení různých služeb.
:system:prikazovy_radek:drak:draksec.png

draksound

je nástroj pro výběr a nastavení ovladače pro zvukovou kartu počítače a výběr zvukového systému (ALSA, OSS) a nápovědu pro řešení problémů.
:system:prikazovy_radek:drak:draksound.png

draksplash

otevře okno s množstvím nastavení pro výběr a nastavení témat při zavádění systému. Jen pro konzolu.

drakstats

je program, zobrazující statistiky balíčků. Dozvíte se, kolik dní jste ten či onen balíček nepoužili, a jaký soubor patřící balíčku jste využili naposledy.

drakupdate_fstab

jen verze pro terminál. Obvykle je spouštěn scripty ostatních programů, např. drakdisk po změně v oddílech nebo discích. Lze spustit i ručně s příslušnými parametry:
drakupdate_fstab [–no-flag] [–add | –del] <device>
Použití tohoto programu je ve skutečnosti daleko složitější, než editace souboru /etc/fstab, o což se tento program stará. Proto lze doporučit buď

  • pracovat s grafickou verzí drakdisk, který se postará o uložení změn do /etc/fstab prostřednictvím drakupdate_fstab sám,
  • nebo spustit libovolný textový editor (teď nemám na mysli obří textový procesor z rodiny Open Office) a zanést změny do /etc/fstab ručně.

drakups

slouží k nastavení záložního zdroje energie (UPS), vyžaduje balíček nut-server. Jen verze pro konzolu.
:system:prikazovy_radek:drak:drakups.png

drakuser

nebo též userdrake je grafický nástroj pro správu skupin a uživatelů. V terminálu lze použít příkazy useradd, userdel, userinfo, usermod, usermount, userpasswd a jiné, případně ke změnám využít možnosti editace souboru /etc/passwd nebo /etc/group.
:system:prikazovy_radek:drak:drakuser.png

drakvpn

grafický průvodce, který slouží (jak jinak) k nastavení VPN. Na výběr jsou režimy Cisco VPN koncentrátor nebo OpenVPN. V dalších oknech provedete základní nastavení.
:system:prikazovy_radek:drak:drakvpn.png

drakxconf

je jednoduchý seznam na spuštění některých grafických drak* nástrojů.
:system:prikazovy_radek:drak:drakxconf.png

drakxservices

Zobrazí okno se seznamem všech nainstalovaných služeb určených k běhu na pozadí, tzv. daemons. Umožňuje zjistit o službě základní informace (většinou v angl.), zda je služba aktivní (spuštěná) nebo ne, zda se automaticky spouští při startu a lze ji zde spustit nebo zastavit.
Velmi užitečné, pokud ladíte výkon počítače. Řada služeb, které se instalují automaticky, totiž není na běžných pracovních stanicích potřeba a tak jejich vypnutí (a zrušení zatržítka Při spuštění) ušetří procesoru část práce.
:system:prikazovy_radek:drak:drakxservices.png

drakxtv

slouží k nastavení TV karty.

Zastaralý program, nejspíše bude brzy odstraněn.

drakx11

je důležitý nástroj pro nastavení grafické karty (výběr ovladače) a monitoru/LCD displeje (typ), rozlišení, frekvence, atd. Po změnách nezapomeňte stisknout tlačítko Test. Pokud se neobjeví na obrazovce řada svislých různobarevných pruhů, bylo nastavení nevyhovující a je nutno experimentovat dále. Při uložení chybného nastavení nebude možné spustit grafické prostředí!
Program drakx11 funguje naštěstí i v terminálu, takže pokud se vám podaří rozhodit si grafiku a skončíte u příkazového řádku, spusťte program drakx11 v terminálu a nastavení upravte. Možnost Test existuje i zde.

:system:prikazovy_radek:drak:drakx11.png :system:prikazovy_radek:drak:drakx11-terminal.png

drak3d

také funguje v terminálu i konzoli. Slouží k nastavení populárního, ale ne na všech hardwarových kombinacích funkčního, 3D prostředí. V případě že máte kompatibilní grafickou kartu a nainstalovány správné ovladače, můžete mít z plochy otáčivou kostku se spoustou efektů, některé k ničemu, některé velmi praktické. Drtivou většinu těchto grafických pentliček obstarává procesor grafické karty, proto se někdy mluví o akcelerovaném desktopu.
:system:prikazovy_radek:drak:drak3d.png

Ostatní drak* nástroje

Existuje ještě poměrně dlouhá řada draků, které si můžete doinstalovat ze zdrojů. Jen telegraficky:

drakbt - pro kontrolu bittorrentu
drakclick - umožní nastavit a měnit ovládání KDE na jedno či dvě klepnutí myši
drakcluster - grafické rozhraní pro administraci a nastavení serveru clusteru
drakconf-themes - obsahuje a umožňuje nastavit témata pro KDE a GNOME
drakcowsay - grafické rozhraní pro použití programu cowsay
drakfon - pro instalaci FON firmwaru pro bezdrátové routery
draklive-install - se vyskytuje na CD s live verzí; slouží k její instalaci na disk
draklive-resize - tamtéž, umí změnit velikost prostoru pro live systém
draklive - nástroj pro tvorbu live systémů Mageii
drakmsync - pro snadnou synchronizaci mobilních zařízení
drakoo - je průvodce formátem souborů pro OpenOffice.org​
drakopt - je program pro kontrolu, testování, optimalizaci a detekci možných problémů s IDE disky
drakpxelinux - pro konfiguraci PXE souborů
draksync - poměrně pokročilý nástroj pro vzdálenou synchronizaci adresářů na různých počítačích, umí využívat např. SSH, ftp
draktermserv - konfigurátor terminálserveru
drakvirt - konfigurace pro virtualizaci, využívá XEN
drakwizard-base - průvodci pro sambu, postfix, web
drakwizard-trac - průvodce integrující SCM & Správu projektů, obsahuje minimalistickou webovou správu, sledování chyb, systém kontrol Subversion, WIKI atp. Průvodce vytvoří sdílený repozitář projektu za použití tracd
drakwizard - balíček obsahuje kolekci průvodců: server wizard ke konfiguraci základních služeb, global wizard pro jejich spouštění, dále průvodci pro nastavení programů dhcpd, dns, ftp, nis, ldap, apache, news, time a ssh
drakx-autoinstall-doc - pro automatickou instalaci dokumentů a howto o Mageii ve formátech .xml, .doc, .pdf a dalších
drakx-finish-install - je průvodce, který se objevuje při instalaci systému. Lze jím nastavit síť, vytvořit uživatele, nastavit heslo správce (roota) a vybrat způsob ověřování
drakx-in-chroot - umí spustit instalátor DrakX v chrootu
drakx-installer-advertising - má na svědomí zobrazování reklam během instalace Mageii
drakx-installer-binaries-probe - prověří potřebné moduly potřebné při tvorbě Mageia live
drakx-installer-binaries - obsahuje potřebné binárky pro Mageia installer (drakx)
drakx-installer-images-linus - obsahuje obrazy potřebné pro Mageia installer, má-li použít jádra řady kernel-linus
drakx-installer-images-tmb - dtto pro jádra řady kernel-tmb
drakx-installer-images - reklamní obrázky pro instalaci
drakx-installer-rescue - obraz pro záchranný režim
drakx-installer-stage2 - obraz pro druhou etapu instalace pro DrakX installer
drakxtools-http - napomůže s nastavením webového serveru
edos-mandriva-manual-tests-drakconf - EDOS SML specifikace souborů pro ruční test procedur DrakConf suite
mandriva-doc-Drakxtools-Guide-* - v několika jazycích dostupná dokumentace k nástrojům Drakxtool, čeština mezi nimi není
moneydrake - konverze měn
park-rpmdrake - konfiguruje a updatuje rpms na park​. Využívá služeb parallel urpmi
xchat-drakcowsay - xchat plugin pro drakcowsay. Jde o plugin pro xchat s cowsay ve vlastním IRC okně
system/prikazovy_radek/drak.txt · Poslední úprava: 2016/03/27 10:59 autor: yullaw