1) Mějte na paměti, že z naší Bugzilly stále přidáváme další známé problémy, které jsou nutné zapsat do Errat Mageie 6.
nowayland
do možností spouštěcí nabídky zavaděče GRUB2 (pro Legacy BIOS stisknutím klávesy F6, pro UEFI stisknutím klávesy E).
Některé grafické karty nefungují správně při použití souboru xorg.conf
, který je vytvořen pomocí programu harddrake
při spuštění Live systému. Pokud není žádný obraz na konci spouštěcího cyklu, zkuste přidat noxorgconf
do možností spouštěcí nabídky (pro Legacy BIOS stisknutím klávesy F6, pro UEFI stisknutím klávesy E).
Některé nVidia grafické karty se svobodným grafickým ovladačem nouveau
nefungují vůbec. V takovém případě zkuste nahradit xdriver=free
volbou xdriver=modesetting
ve spouštěcí nabídce nebo alternativně zkuste non-free
(proprietární) ovladač výběrem ze spouštěcí nabídky.
Jsou známy některé nefungující wifi zařízení od Broadcomu, protože fungují jen s jejich proprietárním ovladačem, který kvůli licencím nemůžeme v instalátoru poskytnout a který musí být načten během spuštění systému. Jakmile je Mageia nainstalována, můžete wifi nainstalovat, nakonfigurovat a systém restartovat.
Chcete-li během instalace z Live zachovat existující zavaděč třetích stran, v bodu Zavaděč → pokračujte na další stránku kliknutím na Další → Mageia Live, kde je zobrazeno tlačítko Pokročilé pod volbou Vyzkoušet cizí OS. V této rozšířené sekci je zaškrtávací políčko označeno jako Nesahat na ESP nebo MBR. Zaškrtnutím tohoto políčka se zastaví změna stávajícího zavaděče. Pak ale Mageiu musíte do zavaděče přidat sami. Viz také návrh manuálu instalace Mageia 6 Live (odkaz bude aktualizován, jakmile bude MGA6 vydána).
Existují již nějaké zprávy, že problémy mohou být vyřešeny resetováním do výchozího nastavení BIOSu, zatímco jiné, jako například Lenovo Yoga 720, je potřeba si více pohrát: Kupodivu po návratu zpět do Legacy módu (BIOS) a změně zpět z módu Legacy do UEFI s vypnutým „Secure Boot“, klasická a Live instalace funguje. Viz [en] podobná zkušenost na fóru Lenovo.
Spouštíte-li instalaci z USB klíčenky namísto DVD, nabídka „Boot from HD“ nebude fungovat.
Ve vzácných případech výběr „Kernel Modules“ může způsobit rozhození GUI a tím HDT přestane fungovat.
Chcete-li zamezit přepsání tabulky MBR (PC-BIOS) během instalace Mageie 6 nebo změnit výchozí volby v UEFI nvram, pak v bodě Souhrn MUSÍTE zadat v sekci Systém → Zaváděcí program → Nastavit a pak pomocí tlačítka Další přejít na bod Nastavení zaváděcího programu, kde je tlačítko Pokročilé.
V této rozšířené sekci je zaškrtávací políčko označeno jako Nesahat na ESP nebo MBR. Zaškrtnutím tohoto políčka se zastaví změna stávajícího zavaděče. Pak ale musíte Mageiu do zavaděče přidat sami. Viz také návrh manuálu instalace Mageia 6 Live (odkaz bude aktualizován, jakmile bude MGA6 vydána).
Upozornění: pokud vyberete tuto možnost, přidejte Mageiu do zavaděče Windows za pomocí EasyBCD.
Je-li váš ownCloud klient v Mageii 5 aktualizován z backportu na verzi 2, můžete ručně zkopírovat konfiguraci do klienta Nextcloudu v Mageii 6, viz en: ownCloud#Client_upgrading
Nextcloud 11 nahrazuje ownCloud. Jedná se jak o migraci, tak i o několik kroků upgradu. Tento software má omezenou schopnost přeskakovat předchozí verze, takže některé iterativní povýšení verzí z MGA5 backports musí být provedeny *PŘED* povýšením Mageie. Pro více informací viz en: OwnCloud#Server_upgrading.
Rozsáhlé nebo složité povýšení distribuce může před ukončením havarovat s chybovou hláškou „transactions failed
“, zejména hlášení o konfliktu balíčků nebo chybějících závislostí. Je to částečně způsobeno procesem upgradu seskupených transakcí, které závisí na dalších transakcích; a také z důvodu, že většina aktualizačních balíčků existuje na instalačním DVD a některé v online repozitářích. Následující poznámky by vás měly úspěšné provést. Jsou založeny na aktualizaci Mageie 5 s více něž 4600 balíčky. Viz výše Obecné body.
žádná
(none
).Po restartu do Mageie 6 stále budete muset doinstalovat přeskočené balíčky během aktualizace systému.
urpmi --auto-select
a na otázku k pokračování ukončete potvrzením N urpmi --auto-select --split-length n
(n
=počet balíčků)Pokud upgradujete z jedné verze Mageie na druhou a:
, pak u starší verze Mageie mohou být novější balíčky než balíčky na DVD. To může vést k havárii s chybovou hláškou „detecting looping forever while trying to resolve dependancies.
“ (detekována nekonečná smyčka při pokusu o vyřešení závislostí.).
Pokud narazíte na tento problém, nejjednodušší řešení je NEPOUŽÍT DVD pro upgrade, ale ujistit se, že máte v Ovládacím centru Mageie zatrženo „Zjišťovat dostupnost nových vydání Mageii“, viz příručka - Nastavit frekvenci aktualizací
Počkejte, dokud mgaapplet
v Mageii 5 vás neinformuje o dostupnosti nové verze Mageie a pak teprve za pomocí mgaapplet
u proveďte upgrade.
[en] mga#20914 Po aktualizaci systému se na ploše Cinnamonu nezobrazí tapeta
[en] mga#19286 Má-li uživatel v Mageii 5 základní tapetu Mageie, po aktualizaci systému se nezmění na základní tapetu Mageie 6. To je způsobeno vyrovnávací pamětí pozadí MATE ve složce
~/.cache/mate/backgrounds
. Smazáním této složky a opětovného přihlášení do MATE se nastaví nová tapeta Mageie 6 jako výchozí.
Selhání pokusů o zadání hesla sousedního LUKS oddílu se ukončí v shellu en: http://hmarco.org/bugs/CVE-2016-4484/CVE-2016-4484_cryptsetup_initrd_shell.html
Ke chtěnému zabezpečení systému se musí:
rd.shell=0
do příkazového řádku Kernelu
[en] mga#21284 Není-li v Plasmě žádný zvuk nebo jen trhaný zvuk během oznámení, ale všeobecně zvuk funguje, pak se tento problém dá vyřešit doinstalováním chybějícího balíčku
phonon4qt5-gstreamer
. Tento problém také vyřeší nová aktualizace (20170808).
Je to proto, že PulseAudio v základním nastavení používá plošné hlasitosti namísto relativních, vzhledem k absolutní celkové hlasitosti. Je-li to shledáno jako nevhodné, relativní hlasitosti mohou být aktivovány vypnutím plošných hlasitostí v konfiguračním souboru démona PulseAudia:
/etc/pulse/daemon.conf
z;flat-volumes = yes
na
flat-volumes = no
pulseaudio -k pulseaudio --start
kde4-style-breeze
, aby bylo stejné téma navrženo jako výchozí.
[en] mga#20426 V Plasmě se podokno „Tip dne“ zobrazí jen nad hlavním oknem. V ostatních desktopech se podokno zobrazí pod hlavním oknem, a proto je pravděpodobné, že bude neviditelné, ačkoliv je přítomno. To je ale problém upstreamu.
[en] mga#20428 Během spuštění Kjots se zobrazí upozornění o nejednoznačné klávesové zkratce. Zrušením výstrahy pokračuje normálně.
[en] mga#20678 Problém vyřešen aktualizací balíčku
gnome-calculator
.
Problém upstreamu, viz [en] bgo#780744,
[en] bgo#779234. Sledovací hlášení problému
[en] mga#21292
[en] mga#18488 Fontconfig 2.11.95 zavedl dobrovolné změny v náznaku fontu. Jsou-li nové fonty pro vás nepohodlné a chcete mít původní výběr fontů tak jako v Mageii 5, musíte ručně upravit
fontconfig
:
~/.basrhc
soubor a přidejte následující řádek (protlačit starého interpretera) export FREETYPE_PROPERTIES="truetype:interpreter-version=35"
/etc/fonts/local.conf
s následujícím obsahem: <match target="font"> <edit mode="assign" name="hintstyle"> <const>hintfull</const> </edit> </match>
Přihlaste se znovu do desktopu, nové nastavení písma by mělo být účinné.
Poznámka: Všimněte si, že adresář by měl být /etc/fonts
, namísto uvedeného /etc/fontconfig/
Poznámka: Prosíme, uvědomte si, že nové nastavení fontu pochází z upstreamu (ne Mageie). Viz například diskuze na http://lists.nongnu.org/archive/html/freetype-devel/2016-07/msg00091.html
[en] mga#21216
Je-li nainstalováno jako další vedlejší grafické prostředí, tak tapeta pozadí je černá namísto tématu Mageie a stejně tak nemůže být změněna obvyklým konfiguračním nástrojem. Nicméně desktop je jinak zcela funkční. Problém je zřejmě u SSDM, GDM nebo LXDM správců přihlášení, u LightDM je pozadí desktopu v pořádku.
[en] mga#16859
Fuse-exfat musel být přesunut do tainted repozitářů z licenčních důvodů. Proto také ze stejného důvodu není ze základu nainstalován.
[en] mga#21217
Je-li nainstalováno z DVD, u některých správců přihlášení jsou ikony „Můj adresář“ a „Koš“ příliš velké, obě neúčinné. Nabídka „Místa“ poskytuje okamžitý přístup a více k ikonám na desktopu.
[en] mga#20398
Ve správci přihlášení je nyní icewm a icewm-session. icewm-session dělá to, co dělal icewm (ale již déle nedělá). I když se to zdá jako chyba, je to nová funkce upstreamu, viz Poznámky k vydání Mageie 6.
[en] mga#20413
Spuštěním těchto dvou aplikací v prostředí Xfce (jen) jsou okna zastrčena pod systémovou lištou (panelem), což znemožňuje přesunutí okna. Nabídka aplikací a panely nástrojů jsou také částečně zakryté. Alt+myš, pokud není jinak stanoveno, umožní uchycení okna k přesunutí níže.
[en] mga#15176
Pokud spořič obrazovky zobrazí chybu GTK:
failed to load module „canberra-gtk-module“
, můžete se této chyby zbavit instalací balíčku lib64canberra-gtk0
pro architekturu x86_64 a nebo libcanberra-gtk0
pro i586.
[en] mga#19223
V Mageii 6 balíček
mariadb-10.1.16
má stále řetězec strict_password_validation=ON
. Aby hesla byla přijata, musí projít testem v cracklib-check. Následující fragment kódu provede toto nastavení pro libovolné zamýšlené heslo.
$ echo 'vašeheslo' | /usr/sbin/cracklib-check vašeheslo: OK
pygtk
do libpeas
pro vydání Mageie 6. Tudíž balíček pluma-plugins
, který poskytuje zásuvné moduly na bázi pythonu, je zastaralý a odstraněn z repozitářů. Viz gnome-main-menu
je odstraněn z repozitáře, protože není kompatibilní s MATE Desktop 1.16.0 a vyšší, jeho vývoj je ukončen. Pro použití jiné implementace menu (nabídky) než ten ze základu, nainstalujte mate-menu
.mintmenu
je odstraněn z repozitáře, protože není kompatibilní s (povoleným GTK+3 ) MATE Desktop 1.16.0 a je těžké jej udržovat. Tudíž tento balíček je zastaralý a nahrazen balíčkem mate-menu
, který poskytuje stejnou funkcionalitu a je snadný k údržbě.
[en] mga#20142 - koment 8
Od Mageie 5.1 jsou proprietární ovladače sestavené pomocí systému dkms během prvního spuštění systému (a kdykoliv s nově nainstalovaným kernelem). Pro lepší vysvětlení viz odkaz a Poznámky vydání Mageie 6 - jak použít proprietární ovladač v LiveDVD.
[en] mga#21263
Po použití MCC (a nebo drakx11) ke změně z Free ovladače na proprietární grafický ovladač, po restartu systému se zobrazí varovné hlášení:„
The system has to be rebooted due to a display driver change.
“. Po schválení restartu se varování vrátí znovu. K tomu dochází, protože nástroj drakx11 chybně přidá/odstraní parametr nokmsboot
do spouštěcího řádku kernelu (parametr nokmsboot
je nutný pro proprietární ovladač a není nutný pro použití Free ovladače). To lze opravit ručním přidáním/odebráním možnosti nokmsboot
. Toho lze dočasně dosáhnout úpravou příkazového řádku zavádění v počátečním zaváděcím menu a trvale úpravou možností Připojit v části Nastavit způsob zavedení systému v MCC.
Po povýšení vývoje KDE, se správce přihlášení SSDM stal standardem namísto původního KDM.
sddm-greeter
havaruje a v logu je záznam o „QOpenGLShader: could not create shader
“. V reportu je zahrnuto řešení o nápravě.noiswmd
a vložit $vt_handoff
./run/utmp
. Pokud by to pro vás bylo důležité, zvažte přechod na jiného správce přihlášení.
Pokud je instalační ISO obraz zapsán na USB klíčence (buď pomocí aplikace IsoDumper nebo příkazem dd) a použit k provedení prvotní instalaci, instalační program rozpozná USB klíčenku jako CD/DVD a automaticky přidá 'cdrom
' do seznamu zdrojů používaných instalačními nástroji (GUI - rpmdrake nebo příkazem - urpmi).
Pokud následně použijete příkaz urpmi k instalaci dalších softwarových balíčků, a USB klíčenka není připojena, budete vyzváni k vložení DVD a poté bude zobrazena chybová zpráva:
Use of uninitialized value in subroutine entry at /usr/lib/perl5/vendor_perl/5.20.1/x86_64-linux-thread-multi/Net/DBus/Binding/Connection.pm line 257
Chybová zpráva se zdá být falešná a může být ignorována. urpmi však čeká na vložení disku DVD a nerozpozná USB klíčenku jako přijatelnou náhradu.
Jsou tři alternativní řešení:
cdrom
“ v seznamu médií používaných urpmi. Platí pouze v případě, že byly přidány online repozitáře do seznamu médií, a nebudou se instalovat balíčky z USB klíčenky.Instalační program softwaru GUI, rpmdrake, není tímto problémem dotčen.
Všimněte si, že při instalaci pomocí zavádění UEFI je USB klíčenka rozpoznána pouze jako CD/DVD, jakmile vyberete výchozí volbu „Install from DVD“.
Dodatečné informace viz [en] mga#16142.
SSDTčka jsou kompatibilní pouze jen s OS Windows a mohou způsobit Kernel panic u většiny instalačních médií, kromě LiveDVD, a na všech dokončených instalacích. K vyřešené problému přidejte parametr acpi_no_static_ssdt
do spouštěcího řádku kernelu. Jak přidat parametry kernelu viz instrukce na Kernel a GRUB. Viz také [en] na fóru Mageia.org.
Podpora pro technologii Optimus (laptopy se dvěma grafickými kartami Intel a oddělenou nVidia GPU) je v konfiguračním nástroji grafických ovladačů neúplná. Nástroj navrhne konfiguraci pro Intel IGP nebo pro nVidii GPU nebo pro obě grafické karty. Pouze první možnost (jen pro Intel IGP) je vhodná, protože grafický procesor nVidie není obvykle připojen k monitoru.
Jestliže nakonfigurujete jen Intel IGP nebo necháte instalační program nakonfigurovat jako výchozí, instalace by měla proběhnout v pořádku. Viz Poznámky vydání Mageie 6 - Laptopy s Optimus - jak použít konfigurační volby k aktivaci grafické karty nVidia po instalaci ovladačů.
Některé firmwary nesplňují standardy UEFI a neumožní z výchozího nastavení spustit Mageiu. Odkaz nabízí spoustu řešení [en] mga#19112.
KDE/Plasma na laptopu ACER E5-571, a možno i na jiných s grafickou kartou Intel IGP (8086:0a16 - Haswell-ULT), rapidně bliká a nebo se přepne do černé obrazovky (otevření konzole za pomocí rychlého spuštění Alt+F2 nebo složky někdy pomůže), což se tak nedělo v MGA5. Možné řešení je přidat řádek Option „AccelMethod“ „uxa“
do souboru xorg.conf
do úseku s Device
pro Intel IGP (například nad řádek Driver „intel“
).