Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


hardware:usb

USB zařízení obecně

Univerzální postup - platí pro DVB-T, wifi, skenery, tiskárny, externí pevné disky atd. připojované k rozhraní USB.

Velké množství periferií k PC používá rozhraní USB. Většina běžně používaných zařízení je standardně podporována a detekována. Pokud však zařízení nefunguje, lze pro detekci problémů použít několika postupů:

1. Příkazy v konzoli

příkaz lsusb (jako root) - vypíše zařízení připojená k USB a jejich identifikaci (v případě, že není příkaz k dispozici, je potřeba nainstalovat balíček usbutils)

příkaz dmesg - vypíše (jednorázově) události systému

prohlédnutí systémového logovacího souboru /var/log/messages (vyžadováno oprávnění roota, lze prohlédnout v libovolném textovém editoru nebo prohlížeči)

příkaz lsmod |grep usb (jako root) - vypíše aktuálně používané moduly

Nejvýhodnější je použít vypisování systémových hlášení v reálném čase. Toho lze dosáhnout užitím příkazu: tail -f /var/log/messages (jako root) - vypisuje poslední řádky hlavního logovacího souboru.

Doporučený postup: spustit výše uvedený příkaz, potom připojit zkoušené zařízení a sledovat výpisy. Často se objeví hlášení, které umožní identifikovat problém - například chybějící soubor firmware nebo ovladač. Potom lze problém řešit např. pomocí webu výrobce zařízení, internetového vyhledávače, diskuzních fór atd.

2. Kontrola zařízení v Ovládacím centru Mageia

V sekci Hardware - Prohlížet a nastavovat hardware lze zkontrolovat, jestli proběhla správně detekce hardware a jestli je použitý správný ovladač - viz obrázek

Mnoho návodů pro konkrétní zařízení lze nalézt zde na wiki, abclinuxu.cz, nebo např. zadáním chybového hlášení do internetového vyhledávače.

hardware/usb.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 autor: 127.0.0.1