Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


3:download

Kde stáhnout Mageiu 3

Stránka obsahuje odkazy na stažení Mageii 3. Odkazy jsou uvedeny vždy na tři servery, pro případ, že by na některém nastal výpadek. Bude se jednat o dva FTP servery a jeden HTTP server pro případ, že máte blokován přístup na FTP (např. firewallem). Navíc bude u každého ISO souboru uvedený odkaz i na soubor, který obsahuje kontrolní součet MD5.

Najdete zde i odkazy na torrenty - těchto využijte hlavně v době, kdy je o Mageiu největší zájem, tzn. hlavně po zveřejnění nové verze, neboť čím více lidí stahuje přes torrent, tím je rychlost vlastního stahovaní větší - více o torrentu se dozvíte v sekci: Jak stahovat přes torrent.

Další informace:

 • Váháte-li mezi 32/64bitovou verzí, protože nevíte, jaký máte počítač, pak zvolte 32bitovou verzi. Touto volbou nic nepokazíte, protože 32bitový systém lze spustit i na 64bitovém počítači (naopak to nepůjde).
 • Jak správně vypálit stažený ISO soubor se dozvíte v sekci Jak vypálit ISO soubor.
 • Jak ověřit, zda byl na DVD ISO soubor vypálen správně (opět kontrolou md5sum) se dozvíte zde.
 • Všechny stažené ISO soubory s Mageiou můžete pomocí jednoduchého GUI nástroje nahrát na USB disk a potom tento USB disk použít jako instalační médium. Velmi výhodné pro uživatele bez CD/DVD mechaniky - uživatele s netbooky. Tento GUI nástroj je dostupný jak pro GNU/Linux tak i pro Windows. GUI nástroj můžete stahovat odtud.

Mageia - instalační média

Free edice je dostupná ve dvou možných formátech: jako instalační DVD a jako instalační tzv. dual verzi. Pro většinu uživatelů je nejlepší volbou DVD verze.

Další informace a doporučení:

 • U DVD máte na výběr z 32bitové nebo 64bitové verze podle toho, jaký hardware používáte. DVD obsahuje kompletní českou lokalizaci.
 • Pokud nechcete stahovat, z různých důvodů, DVD verzi a máte přístup k internetu, ze kterého si případné programy doinstalujete, tak si stáhněte dual verzi, kde na jednom CD je verze 32bitové a i 64bitové Mageii. Hodí se především pokročilým uživatelům a při instalaci na servery. Na tomto CD je jen prostředí LXDE!
 • V Mageia dual verzi ale chybí velké množství komponent (včetně českých/slovenských překladů) a proto doporučujeme použít českou edici Live DVD, kde je více softwaru a překladů, což se bude určitě hodit začínajícím a méně pokročilým uživatelům.

DVD verze

32bitová verze

64bitová verze

Mageia dual ISO (CD ~700MB)

Mageia - live DVD

 • je speciální live DVD, ze kterého lze systém přímo spustit bez nutnosti instalace - nic se nezapisuje na pevný disk. Můžete tak Mageiu jednoduše vyzkoušet, protože jeho spuštění a nastavení není vůbec složité. Zalíbí-li se vám, je možné jej kdykoliv naklonovat na pevný disk vašeho počítače pomocí ikony na ploše “Instalovat“.
 • Máte na výběr z DVD s prostředím KDE4 a GNOME. Oproti předchozí verzi Mageii je dostupná kromě 32bitového systému i 64bitová verze. Systém na live DVD oproti Free verzi obsahuje navíc komerční ovladače pro grafické karty.
 • Kvůli omezené kapacitě jednoho CD (anglická verze) budete ale pro pozdější instalaci dalších programů potřebovat dobrý přístup k Internetu - musíte si nejprve nastavit zdroje se softwarem. Ze stejného důvodu (omezená kapacita) existují různá CD pro různá grafická prostředí (KDE4/GNOME) a také pro různé jazykové mutace. Odkazy zde uvedené jsou nasměrovány na live DVD s českou lokalizací. Edice live CD není s českou a slovenskou lokalizací!

Mageia live DVD s grafickým prostředím KDE4

32bitová verze

64bitová verze

Mageia s grafickým prostředím GNOME

32bitová verze

64bitová verze

GUI nástroj pro vytvoření instalačního USB disku

Viz. Live-USB

Síťová instalace

 • boot.iso a all.img - ve všech repozitářích v <mageia mirror url>/Mageia/distrib/verze_mageii(1_nebo_cauldron)/$ARCH/install/images/

Mageia 3

Cauldron - vývojářská verze

Odkazy & Obaly pro média

3/download.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 autor: 127.0.0.1