Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


wiki:jak_se_ptat_na_foru

Jak se ptát na fóru

Léta praxe ukazují, že ani mnoholetí uživatelé, natož nováčci, neví, jak správně položit dotaz. Dali jsme dohromady tedy pár rad. Přečtěte si je a snažte se je dodržovat.

Než se zeptáte

 • Podívejte se, jestli řešení už neexistuje. Použijte bugzillu, google i místní wiki.
 • To, že Mageia Bugzilla a google nabízí odpovědi v jazyku, kterému nerozumíte, není důvodem k tomu, abyste daný odkaz přeskočili. Pokuste se využít někoho ve vašem okolí, kdo angličtinou vládne a pomůže vám s překladem, případně použijte funkce překladače google, který je zdarma a na základní přehled postačující. Pokud ani toto nepomůže, nebojte se daný odkaz uložit a následně přidat ke svému dotazu. Více později.
 • Prohledejte, jestli dotaz již na tomto fóru nebyl položen. K tomu se používá tajemná funkce „Hledat“.
 • Jestli je problém v aplikaci, spusťte aplikaci v terminálu. Většina rozumných aplikací do něj vypisuje zásadní informace, které mohou sloužit, v případě problému, k určení příčiny např. pádu programu, jeho zamrznutí a podobně.

Kam vložit nové téma

 • Na každý problém založte nové téma. Nepřipisujte svůj dotaz do cizích, nesouvisejících témat, ani nezakládejte jedno téma pro pět různých problémů.
 • Téma prosím umisťujte tam, kam patří. Diskuzní fóra jsou členěna do sekcí, vyberte si to správné. Nezakládejte stejný příspěvek ve více sekcích, ptejte se pouze jednou.
 • Používejte výstižné názvy dotazů, charakterizující problém. Na téma „Prosím pomoc!“ vám málokdo odpoví, nejspíše vám bude jen vynadáno, přidána záporná karma. Uvažujte, jestli někdo další, kdo bude hledat, bude s to z tématu vlákna pochopit daný problém.

Položte smysluplný dotaz

Vzhledem k tomu, že již máte o dané problematice jasný přehled, který jste získali úvodním prohledáním internetu a samotného problému, nebude pro vás žádný problém položit dotaz tak, aby mu každý porozuměl a pochopil, o co se jedná. Nezapomenete samozřejmě napsat, co vše jste zkusili před položením dotazu, které návody na internetu jste našli a kde (proč) nefunguji.

 • Pro většinu problémů je dobré uvést tím, co máte za verzi operačního systému, kolik bitů (32bit nebo 64bit), jaké grafické prostředí. Není od věci také přidat HW konfiguraci (především grafická karta a jsou-li použity proprietární ovladače či nikoli)
 • TIP: pokud jste zapomnětliví, použijte možnosti podpisu. Informace tak budou automaticky v každém vašem příspěvku a na toto nezapomenete.
 • Nezapomeňte přidat i informace o návodech, co jste našli a zkusili, případně se kterými si nevíte rady.

Nyní se musíte rozhodnout, jestli máte problém s hardwarem, softwarem nebo jiný, s tímto nesouvisející problém.

Softwarový problém - program padá, nejde spustit, chová se jinak, než čekáte

Druhým krokem se již dostaneme k popisu problému. Je nutné uvést verzi programu, se kterou máte problém.

 • Popište, jak jste aplikaci instalovali, jestli z repozitáře či jinou (jakou) cestou.
 • Jestli se dané chování začalo objevovat hned po instalaci, aktualizaci či „z ničeho nic“.
 • Popište, jaké kroky vedou k danému problematickému chování tak, ať kdokoli kdo bude chtít doma zkusit stejné chování, může totéž vyvolat i u sebe. Tomuto se říká „reprodukční scénář“ a při hledání chyb je velmi důležitý - některé chování či chyby se mohou objevit pouze ve velmi specifických postupech.
 • Spusťte program z terminálu. Výstup z terminálu přiložte k dotazu mezi [code] [/code] (po kliknutí na symbol # „Vložit kód“), aby váš příspěvek byl přehlednější, upravenější. Často je problém napsán přímo v terminálu v chybové hlášce.
 • Když již mluvíme o chybových hlášeních, tak NIKDY NEKLIKEJTE NA NIC, CO JSTE SI NEPREČETLI. Stejně tak dotaz „něco mi to napsalo, ale nevím co to bylo“ značí mnohé o tazatelově myšlení. Všechno si přečtěte a zamyslete se, proč program padá, nejde spustit, chová se jinak, než čekáte se, co hláška „Chybí knihovna libpng12“ znamená a jestli nestojí za pokus „nainstalovat libpng12“.

Vždy se snažte co nejlépe popsat situaci, přidat obrázky, screenshoty, výstupy z terminálu… vše, co může být užitečné.

Ukázek, jak by dotaz vypadat neměl je plné fórum. Přidám jen jeden:

 • „Jo diky, ale ocrfeeder jsem nainstaloval a nejde mi spustit.“ – žádné další info nebylo přiloženo. Podobných dotazů je ovšem dost a špatné příklady by se neměly moc ukazovat.

Hardwarový problém - nefunguje nějaká část hardwaru, tiskárna, obrazovka...

Zde je samozřejmě podobná situace jako v případě softwaru a je nutné dodat maximum informací.

 • Co za hardware máte. Tj. celkový přehled počítače.
 • S jakým hardwarem máte problém.
 • Jak se problém projevuje, co se děje a co by se dít mělo
 • Jak jste hardware instalovali, jak jste instalovali drivery. Co ukazuje DrakHardware.

Ostatní problémy

Zde platí spojení obou předešlých sekcí. Je nutné napsat veškeré info.

Dotaz položen, co teď

Platí zde jedno - sledovat odpovědi a reagovat. Pokud si někdo dá tu práci a odpoví, je krajně nevhodné vykašlat se na odpovídajícího. Stejně tak je vhodné reagovat a odpovídat na položené dotazy a to kompletně. Pokud se vás někdo dotáže na 3 věci, dbejte na to, abyste všechny 3 položky dodaly. S tím souvisí i nutnost číst vše, co se ve vašem vlákně objeví – pokud se mě 3 lidé zeptají na podrobnosti problému, je nutné zodpovědět všechny, nejen poslední.

Problém vyřešen. Hotovo?

Hotovo? Ještě ne! Je vhodné napsat, že problém byl vyřešen a čím/jak. Které kroky vedly k jeho vyřešení. Není nic horšího, než 100příspěvkové téma, kde je celkem 20 rad k vyřešení a vše ukončeno slovy „Vyřešeno, díky“. Toto vyvolá pouze rozhořčení všech, kteří přijdou s podobným problémem a budou muset všech 20 rad zkoušet znovu.

Nejdůležitější věta nechť zazní na závěr: Představte si, že slovo počítač/program/hardware nahradíte slovem „auto“. Pokud z popisu poznáte jen tolik, že „auto nejede“, je to málo. Ale váš „Renaul Megane r.2000, 1.4 16ventilů, kombi, nejede, po nastartování se ozve plechový zvuk a rozsvítí se kontrolka oleje, přičemž ovšem olej tam je a je ho dost… ale pak se začne zvedat teplota“ tak velmi rychle dojdeme na to, že problém může být s olejovým čerpadlem či jinou součástí. Ano, auto sami neopravíte, ale metafora je dostatečná ;-)

wiki/jak_se_ptat_na_foru.txt · Poslední úprava: 2014/10/25 13:04 autor: 127.0.0.1