Poznámky vydání Mageie 6
Úvod
1)Mageia je svobodný operační systém rodiny GNU/Linux, který lze nainstalovat buď jako hlavní operační systém nebo jako alternativní systém k jednomu nebo několika předinstalovaných systémů (tzv. dualboot). Mageia je komunitní projekt financovaný neziskovou organizací Mageia.org volených přispěvatelů. Mageia je vyvíjena jeho a pro komunitu uživatelů, je vhodná pro celou řadu uživatelů, od úplných začátečníků setkávající se poprvé s GNU/Linux až po pokročilé vývojáře či administrátory systému.
Poslední stabilní vydání projektu Mageie, Mageia 6, byla vyvinuta již dva roky předtím, než byla oficiálně vydána dne 16. července 2017. Ta bude podporována bezpečnostními aktualizacemi a opravami chyb po 18 měsíců, čili do 16. ledna 2019.
Mageia má dva odlišné typy instalačních médií:
Klasické ISO (DVD 32bit, DVD 64bit), které používá
tradiční instalátor DrakX. 32bit a 64bit DVD ISO obsahují všechny podporované lokalizace, na výběr velké množství balíčků (včetně většiny podporovaných grafických prostředí) a
všech proprietárních ovladačů. Použití těchto non-free balíčků lze vypnout během instalace.
LiveISO (LiveDVD 32bit, LiveDVD 64bit), které lze využít k nahlédnutí do distribuce, a také jsou alternativy k instalaci Mageie na harddisk. LiveDVD poskytuje desktopové prostředí Plasma (64bit), GNOME (64bit) nebo Xfce (32 nebo 64bit). LiveDVD obsahují také všechny podporované lokalizace a vybraného softwaru, což je způsob, jak rychleji začít pracovat s Mageiou.
Všechny obrazy ISO mohou být vypáleny na DVD nebo zapsány na USB klíčenku. Berte ovšem na vědomí velikost iso
souboru a velikost USB klíčenky, například 4GB ISO obraz může být příliš velký pro některé „nominální“ 4GB USB klíčenky, vzhledem k tomu, že jejich skutečná kapacita je mírně nižší než hodnota uváděná na trhu.
Další informace naleznete na stránce s instalačními médii.
Na stránce stahování Mageie 6 naleznete různé možnosti stahování: k dispozici jsou soubory pro přímé stahování (FTP a HTTP) a torrenty pro BitTorrent.
online repozitáře Mageie
Balíčky v Mageii jsou dostupné ve třech repozitářích/médiích, podle toho, jakou licenci každý balíček používá. Zde je přehled repozitářů:
Core - obsahuje balíčky s
free-open-source software, tedy balíčky pod licencí free-open-source. Sada
Core
médií jsou přidány ve výchozím nastavení a
Core Release
,
Core Updates
jsou ve výchozím nastavení povoleny.
Nonfree - obsahuje balíčky, které jsou zdarma, to znamená, že Mageia je může šířit, ale obsahují
uzavřený(proprietární) software. Proto název
Nonfree
(nesvobodný). Tyto
zdroje obsahují například proprietární ovladače pro grafické karty
NVIDIA a
ATI, firmware pro různé
Wi-Fi karty ap. Sada
Nonfree
médií je přidán ve výchozím nastavení a
Nonfree Release
a
Nonfree Updates
nejsou ve výchozím nastavení povoleny.
Tainted - obsahuje balíčky pod svobodnou licencí. Hlavní kritéria pro balíčky v tomto úložišti jsou, že může porušovat patenty a autorská práva v některých zemích světa (např. multimediální kodeky potřebné pro přehrávání různých audio / video souborů, soubory potřebné pro přehrávání komerčních video DVD … atd.). Sada
Tainted
médií je přidána ve výchozím nastavení, ale
nejsou povolena, to znamená, že jsou opt-in, proto se podívejte na místní zákony před použitím balíčků z tohoto repozitáře. Toto úložiště je jen přidáno pro pohodlí uživatelů. Tento repozitář je stejný pro Mageiu, tak jako bylo
PLF pro Mandrivu a
RPM Fusion pro uživatele Fedory.
Prosím, nezapomeňte, aby pro 64bitový systém byly přidány a povoleny 32bitové zdroje. Jsou-li 64bitové zdroje non-free nebo tainted povoleny, odpovídající 32bitové zdroje by měli být také povoleny, protože jsou použity některých balíčků, tak jako je playonlinux
nebo steam
.
Nejzajímavější poznámky vydání
KDE Plasma 5 nahrazuje KDE SC 4
Všechny balíčky ekosystému KDE byly aktualizovány na jejich dostupnou verzi KF5. Desktopové prostředí KDE4 není již v Mageii 6 k dispozici, protože je zastaralé oproti upstreamu a nemůže být účinně udržováno vedle jeho nástupce Plasma 5. Podrobnější informace o Plasma 5 naleznete v těchto poznámkách k vydání.
DNF2 jako alternativní správce balíčků
DNF (Dandified Yum) byl zaveden jako alternativa k urpmi v Mageii 6. Mageia je potěšena, že je jednou z prvních hlavních distribucí Linuxu, která nabízí verzi DNF2! Tato verze DNF obsahuje rozšířené hlášení problémů, pokročilé sledování slabých závislostí, podporu pro bohaté závislosti a podrobnější informace o transakcích při provádění akcí. Všechny čisté instalace přes klasické instalační DVD nebo LiveDVD již automaticky nainstalují DNF. V závislosti na způsobu upgradu na Mageiu 6 může být nutná ruční doinstalace. K podpoře používání DNF v desktopovém prostředí je nyní k dispozici nový frontend nástroj: dnfdragora
. Tento nový nástroj je založen na aplikaci rpmdrake, ale nabízí uživatelská rozhraní (UI) pro desktopové prostředí založených na Qt a GTK+ a také nabízí frontend ncurses pro serverové nebo cloudové prostředí, stejně jako pro správu balíčků přes relace SSH.
Nyní výhodou je, že může nabídnout bezplatný a open source software třetích stran prostřednictvím Fedora COPR a openSUSE Build Service cílené na Mageiu 6 a vyšší. Prostřednictvím COPR nebo OBS může kdokoliv snadně poskytnout svobodný nebo open source software sestavený a přizpůsobený pro Mageiu, stejně tak svobodný a open source software, který je do značné míry kompatibilní s Mageiou spulu s dalšími populárními distribucemi Linuxu.
Podpora AppStreamu
Podpora architektury ARM
Zatím neexistuje instalátor a je stále považováno za experimentální, nicméně většina distribucí byla úspěšně sestavena na obou architekturách (pro více informací viz náš přehled stavu ARM). Plán je poskytnout instalační obrazy pro populární zařízení ARM v nadcházejících měsících. Zatím neexistují žádné poznámky během vydání Mageie 6.
GRUB2 výchozím zavaděčem
GRUB2 je výchozí zavaděč nových instalací Mageie 6 a jeho integrace do nástrojů DrakX se výrazně zlepšila. GRUB Legacy a LILO již nejsou nabízeny jako alternativy, protože nejsou kompatibilní s výchozím formátem souborového systému ext4
Mageie 6. Jsou však zachovány během upgradů z Mageie 5, protože zůstávají kompatibilní s již existujícími souborovými systémy (vytvořenými Mageiou 5 či staršími). Další podrobnosti naleznete v části „Zavaděč“ těchto poznámek k vydání.
Xfce LiveDVD
Xfce live DVD jsou nyní k dispozici k nabídnutí lehkého, live prostředí pro testování a k užití na starších počítačích, nebo pro ty, co preferují lehké prostředí. Jsou dostupné verze jak pro 32bit architekturu, tak i pro 64bit, kde 32bit verze DVD nahrazuje 32bit GNOME a KDE4 Live z předchozích verzí Mageie. GNOME a Plasma LiveDVD jsou stále dostupné pro 64bit, což tyto desktopové prostředí mohou být nainstalovány na 32bit systémech za pomocí klasického instalačního DVD nebo přes síť.
Nová vizuální identita nástrojů Mageia
Hlavní vývoj
Instalace
Fáze 1
Fáze 2
Nyní používáme správce oken Mutter namísto správce oken MatchBox
Nápověda byla portována z WebKit1 na WebKit2
Výchozí velikost okna instalátoru byla navýšena z 800×600 na 1024×768
-
Spousta opravených chyb a vylepšení v rozdělení oddílů, zejména pro automatické rozdělení, jako je možnost „Použít celý disk“
UEFI
Podpora UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) byla od Mageie 5 výrazně vylepšena, zejména pokud jde o krok rozdělování disků. Další podrobnosti o instalaci systému pod UEFI najdete na
Instalace na systémech s UEFI firmwarem.
Podpora hardwaru
Vstupní zařízení:
vstupní zařízení tak jako klávesnice, myš, touchpad a další, jsou nyní ovládané knihovnou libinput
, která je výchozí (verze 1.7.3 v době vydání).
X.org ovladač vmmouse
nebude již nainstalován a použit, protože se stal zastaralým díky vstupnímu ovladači v Kernelu
Zavaděč
Vzhledem k tomu, že LILO a GRUB Legacy již nejsou nadále udržovány, nabízíme pouze GRUB2 pro nové instalace. Pro povýšené verze operačního systému stále nabízíme starší verze GRUB a LILO, pokud byly dříve nainstalovány a použity. Starší souborové systémy nepoužívaly nová metadata, která GRUB Legacy nepodporuje. Zavaděč GRUB Legacy nebude automaticky nahrazen GRUBem 2 během povýšení systému; pokud si ale tak přejete, může být tak učiněno ručně po instalaci v
Ovládacím centru Mageia.
Pokud během instalace Mageie 6 chcete předejít přepsání hlavního spouštěcího záznamu (MBR)(BIOS) a máte například vytvořený harddisk jako
/dev/sda
, USB klíčenku Mageia 6 ISO DVD jako
/dev/sdb
a jinou USB klíčenku naformátovanou do FAT32 jako
/dev/sdc)
, řešením je nainstalovat zavaděč GRUB2 na USB klíčenku naformátovanou do FAT32 (
/dev/sdc)
) dle
tohoto návodu a jakmile se počítač spustí, spusťte systém z USB klíčenky k načtení Kernelu Mageie.
Lokalizace (l10n) / Internacionalizace (i18n)
Příručky
Překlady softwaru
Vstupní metody
Správa balíčků
Nové RPM
Nový alternativní správce balíčků: DNF
DNF je další správce závislostí nové generace a vysokoúrovňový správce balíčků, který následuje svůj rodový původ ve dvou projektech: ve Fedoře Yum (Yellowdog Updater, upravený) a v openSUSE SAT Solver (libsolv). DNF se před mnoha lety rozdělil od Yum k použití knihoven SAT Solver od openSUSE a byl masivně přeprogramován tak, aby bylo jeho
API možno použít pro oba rozšířené DNF (skrz zásuvné moduly a triky) a vytvářel tak aplikace nad nimi (například grafické frontendy a systém frameworku).
Mageia je potěšena, že je jednou z prvních hlavních distribucí Linuxu, která nabízí verzi DNF 2! Tato verze DNF obsahuje rozšířené hlášení problémů, pokročilé sledování slabých závislostí, podporu pro bohaté závislosti a podrobnější informace o transakcích při provádění akcí.
Nový grafický frontend využívající DNF
PackageKit
PackageKit byl aktualizován a přepnut do nového backendu, což dramaticky zvyšuje spolehlivost a použitelnost rozhraní založených na PackageKitu, jako například Apper (Plasma Desktop) a GNOME Software (GNOME).
AppStream
Naše RPM-MD (RPM MetaData) repozitáře (používány DNF a PackageKitem) poskytují AppStream metadata. Nástroje, jako je GNOME Software (GNOME Desktop, zabalený jako gnome-software
) a Plasma Discover (KDE Plasma Desktop, zabalený jako discover
), využívají metadata AppStreamu pro bohaté zkušenosti při vyhledávání, identifikaci a správě aplikací.
Nový nástroj k sestavení balíčku: Mock
Počínaje Mageie 6, Mock je nyní podporován jako nástroj k sestavení balíčků. Mock umožňuje snadnou automatizaci sestavení balíčků v rámci prostředí kontejnerů a v Mageii lze použít k sestavení balíčků pro Mageiu, Fedoru a CentOS/RHEL.
Podpora pro Fedora COPR
Počínaje Mageie 6, je nyní možné nabídnout bezplatný a otevřený zdroj třetí strany prostřednictvím softwaru ve Fedora COPR zaměřeného na Mageiu. Nyní je možné prostřednictvím COPRu, aby kdokoliv snadno nabídl software postavený a přizpůsobený pro Mageiu, stejně jako software, který je do značné míry kompatibilní s Mageiou spolu s dalšími populárními RPM distribucemi Linuxu.
Další informace o programu Fedora COPR najdete na stránce wiki:
Fedora COPR
Podpora pro openSUSE Build Service
Počínaje Mageie 6, je nyní možné nabídnout bezplatný a otevřený zdroj třetí strany prostřednictvím softwaru v openSUSE Build Service zaměřeného na Mageiu. Nyní je možné prostřednictvím OBS, aby kdokoliv snadno nabídl software postavený a přizpůsobený pro Mageiu, stejně jako software, který je do značné míry kompatibilní s Mageiou spolu s dalšími populárními RPM distribucemi Linuxu.
perl-URPM a urpmi
Díky novému RPM 4.13, urpmi zlepšilo sledování chyb balíčků
urpmi nyní preferuje zrcadla http, když používá seznam Mageia zrcadel skrz MIRRORLIST. Tím se automaticky zabrání výběru rsync zrcadla, což brání použití stahovacího asistenta aria2.
Výchozí počet transakcí byl navýšen z 8 na 50 balíčků
kernel-firmware-nonfree
je zapsán do seznamu povolených (označen jako ručně instalovaný), aby nedošlo k jeho nechtěnému odstranění pomocí příkazu urpme --auto-orphans
Byly provedeny různé opravy chyb
Nástroje
Ovládací centrum Mageia
ManaTools je souhrn konfiguračních nástrojů, které uživateli umožní nakonfigurovat co nejvíce systémových komponentů ve velmi jednoduchém, inovativním a atraktivním rozhraní. Skládá se z několika modulů, které lze provozovat i jako autonomní aplikace. Dodává se s MPan, což je obecná aplikace spouštěče, která může spouštět interní nebo externí moduly, například nástroje pro konfiguraci systému.
ManaTools začal jako port Ovládacího centra Mageia (MCC) k libYui
(SUSE knihovna abstrakce widgetu), ale jeho cílem je poskytnout jednoduché a společné rozhraní pro vývoj a přidání nových modulů založených na libYui
. Každý modul, včetně MPan, lze spustit buď pomocí rozhraní Qt5, GTK+3 nebo ncurses.
Dostupné nástroje:
dragoraUpdate
- správce RPM aktualizací
mana
- příkaz v příkazovém řádku ke spuštění modulů ManaTools
manaclock
- správce data/času
manadm
- správce konfigurace přihlášení
manahost
- správce hostů
manalog
- čtečka journalctl logů
manaproxy
- správce proxy
manaservice
- správce služeb
manauser
- správce uživatelů
manawall
- správce firewallu
mpan
- hlavní ovládací panel k načtení modulů (podobně jako v MCC)
rpmdragora
- správce instalace RPM balíčků používající urpmi (viz také dnfdragora
pro rozhraní DNF, zabalené odděleně)
Ostatní
Uvítací obrazovka Mageie - MageiaWelcome
Isodumper
IsoDumper k zápisu obrazů ISO do paměťových zařízení, přichází s novým grafickým rozhraním, používající knihovnu libyui
. IsoDumper tedy může používat jak grafickou knihovnu GTK+, tak i Qt. Musíte tedy vybrat kterou chcete používat, buď isodumper-gtk
nebo isodumper-qt
. IsoDumper také přichází s rozhraním ncurses, což umožní použití i v případě, že není žádná X relace dostupná. Pro upgrade bude dostupná jen verze ncurses. Pro kompletní grafickou nástavbu musíte doinstalovat ručně.
Docker
Ekosystém Dockeru byl rozšířen (na základě enginu verze 17.03) s mnoha přídavnými nástroji, jako například
docker-compose
(orchestrace s podporou v3),
containerd
(démon řídící runC),
docker-registry
(sdílení obrázků),
docker-machine
(instalace dockeru na vzdáleném systému) a
python-docker
(knihovny pythonu 2 a 3 pro engin správce
API)
V Mageii 6 nástroje LiveCD Tools byly přestaveny s nejaktuálnější verzí (v24.4), k využití DNF a vytvářením pracovních obrazů založených na Mageii 6. To může být užitečné jak pro tvorbu vlastního Live média k osobnímu využití, tak i k šíření s ostatními uživateli.
Základ systému
Podpora Kernelu a hardwaru
Mageia 6 přechází na Kernel 4.9, což je verze LTS s
EOL (k lednu 2019).
Touto verzí Kernelu je povolena správa veškerého hardwaru. Kernel společně s Mesa 17.1 poskytují lepší grafiku, což mimo jiné přináší také vyšší výkon pro hardware Intel a experimentální recklocking v ovladači nouveau.
Ostatní odnože Kernelu jsou součástí, zejména
kernel-tmb
a
kernel-linus
(vanila Kernel bez jakýkoliv patchů). Pro více informací přejděte na wiki stránku:
[en] Kernel flavours.
X Window System (X11)
Ovladače pro grafické karty nVidia
Balíčky proprietárních ovladačů nVidie (trvalá větev, verze 375.66 v době vydání Mageie 6) jsou dostupné v repozitáři non-free
včetně CUDA 8.0.61 pro použité out-of-box po správné konfiguraci proprietárních ovladačů.
Stále jsou dostupné nVidia ovladače starších grafických karet větví 304 a 340
Nouveau ovladače jsou také dostupné. Jejich výkon byl během cyklu vydání Mageie značně zdokonalen a mohly by uspokojit většinu vlastníků zařízení nVidia pro běžné použití.
Laptopy s technologií Optimus
Ve všech třech případech během konfigurace grafických ovladačů je potřeba nakonfigurovat Intel kartu (alespoň ve většině konfigurací pro Optimus), protože je typicky jediný, který je fyzicky připojen k monitoru.
Ovladače pro grafické karty AMD
Mageia 6 pro grafické karty AMD/ATI používá svobodné video ovladače, AMDGPU pro novější karty a Radeon pro starší. Svobodné ovladače také používají stávající Mesa 17.1, poskytnuté Mageiou 6. V porovnání s Mageiou 5, podpora hardwaru byla zvýšena a výkon byl zlepšen pro linuxové operace.
Firma AMD již déle nepodporuje ovladač fglrx
a nefunguje s posledním linuxovým Kernelem, takže nemůže být použit v Mageii 6. Proprietární ovladač AMDGPU-PRO však v současné době funguje jen s X.org 1.18, takže také nemůže být použit v Mageii 6.
Vstupní zařízení
Ovladače klávesnice a myši se staly zastaralé díky ovladači evdev
. Ovladač evdev byl po dlouhou dobu Mageie jako výchozí a nahradil předchozí možnosti. Po celá léta byly ovladače klávesnice a myši baleny ze zálohy, ale již nebudou v Mageii zahrnuty. Pokud se stále někdo spoléhá na tyto zastaralé ovladače, tyto sekce by měly být odstraněny (berte na vědomí, že od roku 2009 XFdrake tyto sekce ještě nezapsal).
Desktopové prostředí
Všechna níže uvedená desktopová prostředí jsou začleněna v
online repozitářích a mohou být paralelně nainstalována na všech verzích Mageie 6. Některá z nich jsou také zahrnuta na fyzických médiích, LiveDVD a klasických instalačních DVD, uvedena v sekcích níže.
Plasma
Plasma, nové desktopové prostředí komunity KDE, je k dispozici ve verzi 5.8 LTS. Plasma nahrazuje desktopové prostředí KDE SC 4, které již není upstreamem udržován. Téměř všechny KDE4 aplikace byly portovány do Plasmy, takže budete těžit z pěkného jednotného zážitku.
GNOME
LXDE
Xfce
LXQt
LXQt nemůže být nainstalováno přímo z klasického instalačního DVD kvůli celkové velikosti ISO. Proto je třeba přidat
online repozitáře, aby bylo možné během počáteční instalace povolit další možnosti - to je vysvětleno v
dokumentaci k instalaci.
MATE
Cinnamon
Enlightenment
Balíček task-enlightenment
poskytuje Enlightenment E21.8 a Enlightenment Foundation Libraries (EFL). EFL nyní začleňuje předchozí oddělené balíčky Elementary, Evas-generic-loaders a Evas-generic-players. Také jsou zahrnuty balíčky pro spojovacího správce connman
s užitím rozhraním Econnman, ověřovacího agenta Enlightenmentu, emulátor terminálu založeném na EFL a aplikace Ephoto 1.0 - výrazně vylepšený prohlížeč obrázků. Mageia se vrací mít Mageia vzhled jako výchozí.
Tak jako vždy, Enlightenment neumí spouštět aplikace z /etc/xdg/autostart
. Po instalaci přejděte do Hlavní nabídka → Nastavení → Aplikace po spuštění a přidejte potřebné systémové procesy (například autentizačního agenta) a požadované spuštěné aplikace po spuštění systému. Pokud vaše instalace obsahuje správce přihlášení ICE, měli by jste vybrat mezi Polkit EFL a MATE autentizačním polkit agentem.
V době vydání Mageie 6 je známo několik chyb. První, konflikt mezi connmanem a síťovým centrem Mageie nebyl je vyřešen. Všimněte si, že síťový centrum je plně funkční a netapplet nemusí být přidán do seznamu spouštěcích aplikací. Druhý, vzhledy prostředí E17 z
online repozitářů stále nefungují s E21. Aktualizovaná témata se připravují. Třetí, systémový panel E21, založen na upozornění SNI, vypadá, že není zcela funkční a již od verze E20 nepodporuje upozornění Xembed. Potřebujete-li Xembed upozornění, zkuste doinstalovat balíček
wmsystemtray
.
Lehcí okenní správci
Stejně tak můžete provést odlehčenou instalaci Mageie 6 a proto zajišťujeme celou řadu malých a efektivních správců oken. Můžete tak nalézt afterstep
, awesome
, dwm
, fluxbox
, fvwm2
, fvwm-crystal
, i3
, icewm
, jwm
, matchbox
, openbox
, pekwm
, sugar
, swm
, a windowmaker
. Po instalaci se zobrazí v přihlašovacím menu vašeho přihlašovacího správce.
IceWM
Počátkem IceWM 1.2.13 existuje nová binárka zvaná icewm-session
, která pomáhá ovládat všechny podčásti IceWM (icewmbg
, icewm
, icewmtray
, spuštění a vypnutí, započalo v tomto pořadí). Pro spuštění úplné relace IceWM byste tedy měli používat icewm-session
. Výběr Icewm
spustí jen správce oken.
Kancelářské aplikace
Video editor
Kdenlive nyní přináší
Movit GPU akcelerované efekty, pokud máte hardware kompatibilní s OpenGL 3.
Mixxx 2.0, který byl také backportován v Mageii 5, je profesionálnější, s velmi dobrou manipulací s hudební databází v reálném čase, detekcí beatů, poznámek a režimem AutoDJ.
Editory
Vim má funkci „Trvalé vrácení“ povolené jako výchozí, což je změněno upstreamem. „Trvalé vrácení“ povolí vrácení zpět, i když soubor byl mnohokrát uložen, uložením všech změn v .<filename>.un~
souborech. Pokud dáváte přednost starému výchozímu chování, přidejte následující údaje do souboru ~/.vimrc
:
set noundofile
set backup
Hry
V komunitě Mageie, naše láska ke svobodnému softwaru se rozšiřuje i k open source hrám. Obrovské úsilí bylo provedeno v průběhu vývojového cyklu Mageie 6 k zabalení mnoha nových her, díky čemuž se Mageia 6 stává velmi dobrou platformou pro intenzivní a příležitostné hráče. Pro více informací zkontrolujte
[en] seznam všech nových a aktualizovaných her Mageie 6. Následující část nabídne jen některé významné příklady z kategorie her.
Nové v Mageii 6
Význačné aktualizace
Nástroje pro vývoj her
Blender - přední 3D modelovací nástroj (a mnohem více!)
Godot Engine - nejmodernější 2D a 3D herní systém s neustálým tempem rozvoje společnosti
Krita - digitální aplikace pro 2D umění
Love2D - framework Lua pro 2D hry
Panda3D - 3D framework pro vývoj her v Pythonu a C++
RenderDoc - ladicí nástroj pro grafické vykreslování
Vzdělání
Mageia 6 nabízí obě verze, starou a novou, vzdělávací aplikace
gcompris. Stará verze je založena na sadě nástrojů GTK+ a má více aktivit. Zato nová verze používá Qt a přináší některé nové aktivity.
Byli jsme mezi dárci v únoru 2015, abychom zlepšili grafické rozhraní tohoto velmi důležitého projektu.
Vývoj softwaru
Kompilátory a nástroje
Spousta programovacích jazyků
Python 3 aktualizován na 3.5.3, Python 2 na 2.7.13, a pokud možno, všechny Python moduly jsou poskytovány pro Python 2 a Python 3.
Různé
Nextcloud 11 nahrazuje ownCloud. Jedná se jak o migraci, tak i o několik kroků upgradu.
Tento software má omezenou schopnost přeskakovat předchozí verze, takže některé iterativní povýšení verzí z MGA5 backports musí být provedeny
*PŘED* povýšením Mageie. Pro více informací viz
en: OwnCloud#Server_upgrading.
Povýšení systému z Mageie 5
* Prosíme, přečtěte si také Problémy s povýšením distribuce.
Povýšení systému z Mageie 5 je podporováno a během poslední pár měsíců byl vyladěn, takže vše by mělo fungovat. Před aktualizací se tak jako vždy doporučuje zálohovat všechna svá data a ujistěte se, že jste provedli všechny aktualizace Mageie 5 (stejně tak rpm
a urpmi
). Povýšení verze z Mageie 4 či jiných operačních systémů není podporováno.
Pokud chcete upgradovat 64bitový systém, musí obsahovat 32bitovové repozitáře. Není problém, pokud neobsahuje vývojové knihovny. Ty je můžete identifikovat s názvem „-devel“ balíčku. Chcete-li vědět, zda váš systém obsahuje takové knihovny, můžete použít příkaz:
rpm -qa --queryformat "%{NAME}-%{version}-%{RELEASE}-%{ARCH}\n" |grep i586 |grep devel
Pokud byly v Mageii 5 použity neoficiální zdroje třetích stran, například zdroje Google, buďte si jisti, že jste provedli zálohu/kopii souboru /etc/urpmi/urpmi.cfg
.
Máte-li v Mageii 5 nainstalován ownCloud klienta nebo server, zkontrolujte instrukce na stránce
[en] OwnCloud#Upgrading před spuštěním upgradu na Mageiu 6!
Existuje několik způsobů, jak provést upgrade z Mageie 5:
Varování:
Povýšení stávající instalace použitím LiveDVD NENÍ podporováno z důvodu obrazu LiveDVD kopírovaný „jak je“ do cílového systému.
Upozorňujeme, že pokud chcete provést upgrade z předchozí instalace Mageie, která nebyla v UEFI, do režimu UEFI Mageie 6, musíte provést novou kompletní instalaci. Přímá aktualizace není podporována.
Povýšení pomocí internetu
Aktualizační applet - Mageia Online - vám oznámí, že je nová verze Mageie k dispozici a zeptá se vás, zda chcete provést upgrade. Pokud souhlasíte, bude provedena aktualizace přímo z vaší Mageie bez jakýchkoli dalších nutných kroků.
Pokud jste zakázali appletu nebo z nějakého důvodu není automaticky spuštěn, můžete upgradovat ručně buď pomocí
GUI (mgaonline) nebo
CLI(
urpmi). Obě metody jsou uvedeny níže.
Aktualizujte celý systém a ujistěte se, že máte dostatek volného místa na disku (alespoň 2
GB, v závislosti na konfiguraci) před spuštěním povýšení systému
Pokud je to možné, použijte pevné připojení k internetu, zvláště když používáte non-free wlan ovladače!
Použitím mgaonline (grafickou nástavbou GUI)
Ujistěte se, že systém je plně aktuální a máte povolené aktualizační
zdroje.
-
Podívejte se do vaši Domovské složky, poté do skryté složky .MgaOnline/
, zda je tam skrytý soubor mgaonline
. Existuje-li, smažte jej. Po restartu počítače by se ikona povýšení distribuce měla zobrazit.
Alternativou může být spuštěn proces upgradu příkazem pod rootem v konzoli:
$ su
# mgaapplet-upgrade-helper --new_distro_version=6
Informuje vás o dostupnosti nové distribuce Mageia 6, nakonfiguruje Mageia zdroje a začněte s migrací.
Varování:
Díky několika zprávám o problémech s povýšením systému z Mageia 5, se tým Mageie rozhodl zakázat automatické oznamování upgradů na systémech Mageie 5. Stejně tak jako upgrade prostřednictvím výše zmíněného příkazu mgaapplet-upgrade-helper
. Aktualizace přes DVD nebo přes urpmi není tímto procesem ovlivněna.
Další informace naleznete v příspěvku na [en] blogu
Varování:
Bylo oznámeno, že upgrade z KDE 4 může vést k dočasné černé obrazovce nebo dialogu bez textu na konci procesu upgradu, zatímco KDE 4 je nahrazeno Plasmou 5 (zdá se, že to závisí na video ovladačích). Pokud se zobrazí dialogové okno bez textu, pravé tlačítko znamená „restart počítače“, takže by to měla být sázka na jistotu.
Chcete-li se tomuto problému vyhnout, doporučujeme upgradovat z lehkého prostředí desktopu, jako je IceWM nebo z příkazového řádku (viz níže).
Povýšení pomocí příkazu urpmi (CLI)
Nejlepší způsob provádění upgradu je použití run-level 3 tak, když není spuštěn X server a grafické prostředí. Z tohoto důvodu povýšení by mělo být čistší než za použití aplikace konzole a dalších spuštěných programů v pozadí, které mohou způsobit nepořádek povýšení.
Zde jsou uvedeny obecné kroky upgradu:
Odstraňte všechny existující zdroje v systému spuštěním tohoto příkazu pod
rootem v
terminálu:
su
urpmi.removemedia -a
Přidejte online zdroje Mageie 6, a to buď:
su
urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist 'http://mirrors.mageia.org/api/mageia.6.$ARCH.list'
(urpmi ví, co má přiřadit za $ARCH
)
su
urpmi.addmedia --distrib <url_zrcadla>
<url_zrcadla>
naleznete na webu Mageia zrcadel
Konečně můžete spustit povýšení distribuce příkazem:
su
urpmi --replacefiles --auto-update --auto
Nejlepší je spustit výše uvedený příkaz dvakrát, protože při prvním spuštěním mohou být některé balíčky stáhnuté, ale ne nainstalované.
Někdy je dobré otestovat, zda povýšení systému proběhne v pořádku. Příkazem urpmi --replacefiles --auto-update --auto --download-all --test
jsou všechny balíčky staženy a povýšení systému je jen simulováno. Pokud je výsledek dobrý, pak skutečné povýšení systému provedete příkazem urpmi --replacefiles --auto-update --auto --download-all
Povýšení pomocí instalačního DVD Mageia 6
Můžete použít DVD Mageia 6 jak k čisté instalaci, ale také k upgradu z předchozí verze Mageie 5.
K povýšení:
-
spusťte DVD a ujistěte se, že se spustilo pod stejným režimem (
BIOS Legacy nebo UEFI) jak byla Mageia 5 původně nainstalována
z GRUBu (zavaděče) vyberte „Instalovat Mageia 6“
-
Doporučuje se, aby byly během upgradu nastaveny repozitáře, DVD obsahuje pouze podmnožinu kompletní sady repozitářů Mageie. To je zvláště důležité, pokud máte během používání Mageie 5 již nainstalované důležité 32bitové balíčky a instalace z 64bitového iso obrazu, který obsahuje jen 64bitové balíčky, by se pravděpodobně nezdařila, pokud nepřidáte online repozitáře.
kromě toho je možné, že Mageia 5 může mít novější verze softwaru, než je k dispozici v ISO obrazu. Pokud k tomu dojde, může být aktualizace předčasně ukončena. Vzhledem k tomu, v době, kdy jsou ISO testovány, je nemožné předvídat, které balíčky Mageie 5 mohou být v budoucnu aktualizovány, offline aktualizace (tj. aktualizace se pokusila bez nastavených on-line zdrojů) nejsou podporovány.
po prvním restartování spusťte příkaz
urpmi --auto-update
se ujistěte, aby jste si byli jisti, že všechny balíčky byly aktualizovány.
Známé chyby
Samba - znehodnocení sdílené bezpečnosti
openSSH - znehodnocení DSA klíčů
openSSH 7.0 znehodnocuje klíče DSA a ignoruje je z výchozího nastavení. K povolení jejich užití, dokud se nepřejde na použití klíčů RSA, je třeba do ~/.ssh/config
přidat PubkeyAcceptedKeyTypes +ssh-dss
.
Příkaz "ls" dle výchozího nastavení uvádí speciální znaky/mezery
Upstream změnil základní výstupní formát utility ls
. Názvy souborů s mezerami nebo jinými nealfanumerickými znaky jsou nyní ze základu uváděny se změnou zarovnávání. Zatímco v shellu tento výstupní styl umožňuje snadnější funkce kopírovat-a-vložit, tak pro čtení výstupu to může být těžší. k získání tradičního chování zpět, použijte přepínač -N, --literal
nebo export QUOTING_STYLE=literal
.
Zastaralé balíčky
Balíček
get-skype
je nyní zastaralý, protože klasické verze Skype pro Linux přestaly být podporovány společností Skype dne 1. července 2017. K dispozici je nová verze Skype, která může být instalována přímo z webových stránek Skype, a to výběrem verze rpm
zde. Upozorňujeme, že jsou podporovány pouze 64bitové systémy.
Hlášení chyb