Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


3:instalace:instalace_mageii_v_dual_boot_s_windows

Cíl

Snahou této stránky je umožnit začátečníkům objevit instalaci Mageii spolu s Windows za použití systému nazvaný dual boot. Nejsou potřeba žádné IT dovednosti. Budeme brát v úvahu PC s jedním nebo dvěma disky, ať už s operačním systémem Windows XP, Vista nebo Windows 7, s výjimkou jakéhokoliv jiného OS.

Pokud nic nevíte o Linuxu obecně, ani zejména o Mageii, přečtěte si prvně tuto stránku První krok s Linuxem a Mageiou. To vám pomůže. Vážně. ;-)

Obecně platí, že Linux je podstatně “tolerantnější” k ostatním operačním systémům než Windows, a proto je vhodnější začít instalací Windows a potom teprve instalovat Linux. Mageia používá zavaděč GRUB, který můžete po instalaci upravit.

Pro instalaci Mageie 5 v dual bootu s Windows 7 a vyšší pod firmwarem UEFI přejděte na stánku Instalace pomocí UEFI firmwaru. Informace níže jsou pro instalaci systému Mageia vedle systému Windows pod režimem BIOS a jsou stále platné!

Vezměte prosím na vědomí!
Tento návod nezodpovídá za případné škody, nefunkční zařízení, ztráty záruky či dat vlivem nesprávného postupu. Vše je na vaše vlastní riziko!!!

Inventář

Zjistíme vaši konfiguraci:

 • Verze Windows (XP, Vista, Seven)
 • Počet harddisků
 • Jejich velikost (i celková) a dostupnost

Pro tuto chvíli nic víc nepotřebujeme, pokud je váš hardware dostatečně výkonný pro systém Windows, určitě to bude v pořádku pro systém Mageia. Pokud už vše potřebné znáte, můžete přejít na další kapitolu Příprava počítače.

Vaše verze Windows

Klikněte v levém dolním rohu na tlačítko Start (zelené pozadí obdélníku nebo modré kolečko) a potom klikněte na Spustit. V otevřeném okně napište winver a klikněte na OK. Zobrazí se další okno s logem Windows nahoře a následuje název verze distribuce.

Například:

 • Windows XP Home Edition
 • Windows Vista Home Premium Edition
 • Windows 7 Ultimate

Disky a oddíly

Co je to oddíl?

Pevný disk může být rozdělen do samostatných částí nazvaných oddíly. Mezi výhody takového rozdělení, zejména pro velké disky, jsou:

 • Zničení oddílu nebo výskyt chyb v oddílu nemá vliv na ostatní
 • Některé úkony údržby jsou snazší na správu menších objemů, např. formátování
 • Každý oddíl může hostit jiný operační systém
 • Každý oddíl může být použit pro jiný systém souborů
 • atd.

Nejčastěji disk se systémem Windows obsahuje jeden nebo dva oddíly.

Windows potřebuje pouze jeden oddíl, ve kterém jsou uloženy všechny systémové soubory, nazývá se „systémový oddíl“. Nicméně, je možné podle potřeby použít systém Windows na více oddílech na jednom či více discích. Ostatní oblasti však nesmí obsahovat jiné systémové soubory, ale pouze data. Důrazně doporučujeme rozdělit disk na více oddílů, abychom při formátování systémového oddílu nepřišli o osobní data (např. ve vážných případech jako nespuštění systému).

Vezměte prosím na vědomí!
Mohou se však vyskytovat některé části pevného disku, aniž by byly rozdělené, v tomto případě tato oblast je nepřístupná a zůstane nevyužita. Kdykoliv později je možné je rozdělit na další diskové oddíly.

Mageia jako jakýkoliv jiný systém Linuxu může být nainstalován na jednom oddílu, ale využije hardware lépe, když je nainstalována na třech oddílech, obvykle nastaveny takto:

 • První z nich je asi 10 GB pro systém, nazvaný / ekvivalent C:\ ve Windowsech (pro čistou instalaci systému se může použít jen 6GB, ale předpokládá se budoucí instalace mnoha aplikací, které zaberou 15-20GB velikosti disku)
 • Druhý oddíl pro data, nazvaný /home - ekvivalent ke složkám C:\Documents and settings nebo C:\User ve Windowsech. Tento oddíl disku bude obsahovat složku pro každého uživatele, které obsahují další podsložky (podadresáře) jako jsou Dokumenty, Obrázky, Hudba, Stažené, …, tak jako u Windows. Můžete si pro svá data vytvořit tolik složek kolik jich budete chtít.
 • Poslední oddíl disku o velikost asi 2-4GB pro odkládací oddíl nazvaný /swap. Ve Windowsech je to pak ve formě souboru (velmi obsáhlém) v místě C:\

V případě potřeby Mageia přebírá plnou kontrolu na vytvoření diskových oddílů. Budeme požádáni k využití stávajících oddílů nebo k vytvoření nových diskových oddílů podle potřeby.

Jak rozeznat oddíly ve Windows XP

Kliknutím na StartOvládací panely → v levém horním rohu klikněte na Přepnout do klasického zobrazení, pokud jste již neprovedli dříve → Nástroje pro správuSpráva počítačeÚložištěSpráva disků

Nebo pokud máte přístup na ikonu Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem na něj a vyberte Správa, dostanete se tam jak je uvedeno výše.
Získáte okno, vypadá obdobně jako zde. Oddíly disku jsou zobrazeny ve středu nahoře a disk(y) v dolní části. V našem příkladu můžeme vidět, že má počítač jeden disk - Disk 0, který obsahuje 5 oddílů a jedenu velkou nezformátovanou oblast (označena v černém). První z nich se pojmenován jako disk C: (systémový oddíl) a je naformátován v systému souborů NTFS. Ty ostatní jsou linuxové oddíly, to vám mohu prozradit, protože jsou moje. Windowsy nejsou příliš chytré, aby rozeznaly souborové systémy, a označují je jako primární diskové oddíly, což je nesprávně, protože jsou to rozšířené diskové oddíly (neobávejte se, pokud nevíte, co to je). Takže byste neměli věřit těmto nástrojům Windowsů. Mějte to na paměti. Linux je schopen poskytnout pravdivé informace o jakýmkoliv běžným systému souborů.

Jak rozeznat oddíly ve Windows Vista / 7

Kliknutím na StartOvládací panely → nahoře v liště vedle Ovládací panely rozkliknout → Všechny položky Ovládacích panelůNástroje pro správuSpráva počítačeÚložištěSpráva disků a získáte okno stejné jako výše.

Nebo pokud máte přístup na ikonu Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem na něj a vyberte Správa, dostanete se tam jak je uvedeno výše.

Příprava počítače

Vezměte prosím na vědomí!
Někteří známí výrobci jako NEC, HP někdy neuznávají záruku na počítačích, na nichž byl nainstalován jiný operační systém než ten, který již byl předinstalován.

Uspořádání nových diskových oddílů

Před spuštěním instalace je nutné mít na paměti, nebo lépe nakreslit si na papír, jaké změny chcete provést na vašem pevném disku. Aby se zabránilo náhodnému formátování cenných dat! Nezapomeňte, že instalátor Mageii se brzy optá s některými návrhy a vy budete muset odpovědět se správným rozhodnutím.

Prostudujeme jen čtyři jednoduché a velmi časté případy:

 1. Případ 1: použití dostupného prostoru (nerozděleného)
 2. Případ 2: využití volného místa na oddílu s Windows. To znamená, že Windows nepotřebuje celý prostor oddílu a my z něj použijeme prostor. Existují dva způsoby, jak to udělat:
  1. automaticky
  2. přizpůsobené rozdělení
 3. Případ 3: použití existujícího dostupného oddílu s vlastním rozdělením
 4. Případ 4: vymazání a použití celého disku (pokud máte alespoň dva disky)

Během instalace budou všechny možnosti, které nejlépe vyhovují vašemu počítači, navrženy instalérem.

Máte jen jeden pevný disk

Případ 1

Máte dostatek nerozděleného místa na pevném disku. To je ideální, protože nemusíte nic víc dělat. Pokračujte v instalaci!

Případ 2

Celý disk je rozdělen, ale oddíl s Windows je příliš rozsáhlý než je potřeba a mnoho prostoru je nevyužito, takže oddíl může být zmenšen. Podívejte se níže uvedený příklad:

Vezměte prosím na vědomí!
Zmenšení diskového oddílu Windows je docela riskantní. Ujistěte se, že jste vše zálohovali: jen pro jistotu!


První náčrt ukazuje váš pevný disk před instalací Mageii. První diskový oddíl, nazvaný C:\ systémem Windows, obsahuje 250GB volného místa a druhý menší diskový oddíl D:\, který obsahuje soubory pro obnovu Windows. Jeho velikost je jen několik GB, ale tento oddíl neodstraňujte, protože je to jediná cesta zpět k Windowsům, pokud vaší instalací či změnou velikostí oddílu poškodíte oddíl C:\, což je docela možné. V našem případě pomocí instalátoru snížíme velikost diskového oddílu C:\ asi o 50GB, jelikož je tam dostatek místa, a následně získáme disk znázorněn v druhém náčrtu. V tomto případě je nutné v systému Windows provést defragmentaci oddílu C:\ před instalací Mageii.

Případ 3

Celý disk je rozdělen a některý z oddílu již obsahuje Mageiu. To může znamenat, že máte spoustu oddílů a můžete uvolnit jeden z nich. V níže uvedeném příkladu, oddíl D:\ může být uvolněn a bude použit k umístění Mageii.


Druhý náčrt ukazuje disk po instalaci Mageii. Hned můžeme spatřit, že diskové oddíly E:\ a F:\ budou zřejmě (ale ne určitě) přejmenovány na D:\ a E:\ po příštím restartování počítače. Pokud budete chtít, můžete písmena snadno vrátit zpět. Běžte do Správa disků, jak jste viděli v kapitole Jak rozeznat oddíly ve Windows XP nebo v kapitole Jak rozeznat oddíly ve Windows Vista / 7 a klepněte pravým tlačítkem myši na oddíl k výběru původního písmena disku.

Před odstraněním disku není nutná defragmentace. Zastoupení oddílu Mageii bylo zjednodušeno jiným oddílem, zvaným swap, který musí být vytvořen, ale bude menší oproti ostatním oddílům.

Máte dva pevné disky (případ 4)

Máte k dispozici ještě jednu možnost: smazání a použití celého disku. Nemusíte nic znovu dělat, obsahuje-li disk nějaká data, budou smazána, takže zálohujte vše, co chcete zachovat!

Se dvěma disky je postup stejný, kromě toho, že si musíte vybrat ten správný disk! Chcete-li je nastavit odděleně, zapište si jejich reference (značku a model) a jejich velikost. Tyto vlastnosti jsou uvedeny v instalátoru, jakmile bude po vás vyžadovat vaši volbu.

Vezměte prosím na vědomí!
Buďte si opravdu jisti, že nechcete zanechat žádná data na disku, který bude vymazán!

Pojmenování oddílů

Hlavním rozdílem mezi Windowsem a Linuxem je ten, že ve Windowsích diskové oddíly mají tendenci být připojeny jako „Disky“, takže oddíly by měly být pojmenovány jako Disk C:\ nebo Disk K:\. Ale ne vždy je tento případ, v moderních verzích Windowsů je ve skutečnosti možné oddíly připojit jako podadresáře, stejným způsobem jako Linux. Avšak v tomto případě kořen souborového systému je stále znám jako Disk C:\ a oddíl (nazveme jej „systém“), takže připojen pod C:\Windows, by měl být zobrazen jako C:\Windows\system.

Linux následuje Unixové konvence nepojmenování oddílů po písmenech, ale shromažďuje je do stromu, který začíná oddílem root, který je zobrazen symbolem /. Není to tak odlišné od rozložení souborových systémů moderních Windowsů, ale chybějící písmo (znak) disku může být trochu znepokojující.

Informace:
Písmena disků a pojmenování oddílů je podrobněji popsáno v tomto článku Wikipedie: Drive_letter_assignment, další informace v češtině cs:Diskový_oddíl

Disky jsou pojmenovány jako hd (starší IDE Hard Drive), nebo jako sd (SCSI, USB nebo disk SATA), první disk je značen jako hda (čili sda), další pak hdb (čili sdb) a tak dále. Oddíly na prvním disku jsou pojmenovány jako hda1 (nebo sda1), pak hda2 (sda2) a tak dále. Tyto názvy se nepoužívají v cestách, například: /usr/bin

Z historických a technických důvodů vztahujících se systémů Windows a i Mageii, nemůžete disk udržet víc než čtyři oddíly. Nazývají se primární oddíly. Řešením mít více oddílů je vytvoření rozšiřujících oddílů. Můžete mít nanejvýš tři primární oddíly a pouze jeden rozšířený oddíl. Tento poslední lze rozdělit na logické oddíly, tak nějak jako na pododdíly. Ve výchozím nastavení instalátor Mageii vytvoří rozšířený diskový oddíl, který obsahuje tři logické oddíly. Je to konvence, kde primární oddíly jsou nazvané jako sda1 (hda1), sda2 (hda2), … a první logický oddíl se nazývá sda5 (hda5), i když máte pouze jeden primární oddíl. Je to dobrý způsob, jak je identifikovat.

Informace:
Podrobnější vysvětlení názvů disků používaných v GNU / Linuxu lze nalézt zde: Device_file#Linux_Naming_conventions, v češtině cs:Zařízení_(soubor)

Příklad:
První obrázek ukazuje příklad disku se dvěma primárními oddíly Windows, které jsou rozeznány Windowsem.

Na druhém obrázku, stejný disk rozeznán Mageiou před nainstalováním.

A na třetím obrázku po instalaci.

A konečně, na čtvrtém obrázku totéž rozeznáno systémem Windows. Všimněte si, že v tomto zjednodušeném zobrazení, systém Windows nerozpozná konkurenci. To není tak úplně pravda. Windows by vlastně měl označit oddíly Mageii jako „Neznámý oddíl“. To by ale mělo rozpoznat existenci oddílů a mělo by vás varovat o nebezpečí, pokud některé z nich budete chtít odstranit, ale Windows neumí číst jejich obsah bez použití ovladačů jiných výrobců.

V Mageii je snadné připojit oddíly Windowsů a tak běžným způsobem sdílet uživatelovy soubory mezi operačními systémy v dual-bootu, tak jako v příkladu výše.

Vezměte prosím na vědomí!
Udělejte si čas na pochopení dobrého rozdělení disků a jak to funguje. Je to citlivý bod instalace, kde po provedení vašeho rozhodnutí, je obtížné návratu zpět.

Defragmentace změněných disků

Windowsy mají nepěkný zvyk tříštění souborů, což znamená, že soubory jsou rozloženy na malé kousky a roztroušeny po celém disku. Abyste vytvořili prostor pro Mageiu, budete muset přesunout všechny tyto kousky souboru do jednoho uceleného bloku, jinak ztratíme data. Aby bylo možné přesunout všechny tyto fragmenty souborů, měli byste defragmentovat diskový oddíl, který chcete zmenšit.

Nástroj je dodáván s operačním systémem Windows, který k tomu můžete použít:

 • Windows XP: StartVšechny programyPříslušenstvíSystémové nástrojeDefragmentace disku
 • Windows Vista: tlačítko StartProgramyPříslušenstvíSystémové nástrojeDefragmentace disku
 • Windows 7: tlačítko StartVšechny programyPříslušenstvíSystémové nástrojeDefragmentace disku

Spusťte nástroj Defragmentace disku a postupujte podle informací, mějte ale na paměti, že to může trvat několik hodin v závislosti na velikosti disku a uplynulý čas od poslední defragmentace. Pokračujte v defragmentaci, i když Windows hlásí, že to není potřeba. Během operace není doporučeno používat počítač.

Věci, které budete potřebovat

Musíte mít po ruce:

 • Mageia - instalační DVD (informace ke stažení a vypálení .iso souboru Mageii naleznete v kapitole Kde stáhnout Mageia DVD.
 • Záchranné CD Windowsů nebo přístup k oddílu pro obnovení, pokud jej máte. Stále častěji budete muset sami vypálit záchranné DVD, nástroj k tomu určený je běžně dodáván k vašemu PC od dodavatele. Naleznete ho v nabídce menu tlačítko StartVšechny programyÚdržbaVytvořit disk pro opravu systému. Soubory použité k vytvoření disku DVD pro obnovení jsou obvykle umístěny v oddílu pro obnovení. Vzpomínáte na naše rady, abyste ten oddíl pro obnovení (disk D:\) nemazali k vytvoření místa pro Mageiu? Zde je případ, kde tento oddíl budete potřebovat!
 • Zálohování vašich důležitých dat

Bootování PC z CD či DVD

Snadný způsob: klávesou F12

Jak se začne vaše PC spouštět, zkuste několikrát stisknout funkční klávesu F12. Měli byste to provést tehdy, když byste normálně použili speciální klávesu pro přístup do BIOSu (viz níže). S trochou štěstí, byste měli vidět další okno nabídky pro zavádění zařízení. To usnadňuje bootovat z CD / DVD pouhým výběrem ze seznamu. Pak již můžete ignorovat zbytek této sekce!

Pokud vám klávesa F12 nefunguje, pečlivě zkontrolujte, zda se váš BIOS nezmiňuje o jiné kombinaci kláves k vyvolání menu bootování. Například já mám EeePC, které potřebuje stisknutí klávesy Esc, abych se dostal do boot menu. Pokud všechno ostatní selže, přejděte k další části.

Kontrola bootovací sekvence

Dobře, takže klávesa F12 nefunguje? To nic. Zkusme namísto toho vyzkoušet pár jiných věcí.

Zkontrolujte, zda byl váš počítač nastaven tak, aby bootoval z CD/DVD bez úprav. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je vložit bootovatelné CD/DVD, restartujte počítač a uvidíme, jestli to nabootuje.

Můžete zkusit některá z těchto CD/DVD:

 • instalační CD Windows (XP) nebo DVD (Vista, 7)
 • obnovovací CD Windows Vista - CD Recovery Vista
 • Mageia DVD, to, které jste stáhli a vypálili z ISO souboru

Vložte CD / DVD do mechaniky a restartujte počítač. Musí se to buď spustit přímo z CD/DVD a nebo se vás zeptá, zda chcete bootovat z CD/DVD po stisknutí libovolné klávesy, pokud nic neuděláte, bude bootovat z pevného disku. Stiskněte klávesu a dostanete se na úvodní stránku nebo stránku, která se nepodobá vaši obvyklé pracovní ploše Windowsů nebo přihlášení v prompt. Například zde obdržíte to, když spouštíte z Možnosti obnovení systému z Windows 7 DVD.

Pokud je test úspěšný, stačí vytáhnout CD/DVD z mechaniky a restartujte počítač do Windowsů.

Pokud počítač nenabootoval z CD/DVD a jako obvykle naběhly Windowsy, podívejte se po druhém CD/DVD a zkuste test znovu. Pokud se děje to samé nebo pokud máte pouze jedno CD/DVD, budete muset jít do nastavení systému BIOS a změnit spouštěcí sekvenci.

Nastavení spouštěcí sekvence - bootování

BIOS je místo, kde můžete upravit různá nastavení a i změnit sekvenci bootování v jeho textovém režimu. V BIOSu přejděte do nastavení bootování klávesami uvedené ve spodní části obrazovky a nebo nahoře u názvu výrobce BIOSu.

Buďte velmi opatrní při úpravách systému BIOS. Neměňte nic jiného než zaváděcí sekvence (Boot Menu). Pokud si nejste jisti, co jste udělali, můžete ukončit BIOS beze změny a pak to zkuste znovu. Vždy si poznamenejte všechny změny, které jste provedli. Pokud se dostanete do velkých problémů, většina BIOSů má možnost načíst výchozí nastavení. Tím bude váš počítač znovu bootovatelný.

Obecné klávesy pro CMOS

Nejčastější klávesy k vyzkoušení jsou: Del, Esc, F2, F1, Ctrl+Esc nebo Ctrl+Alt+Esc. Sledujte váš stroj při bootování - poohlédnětě se po velmi krátkých instrukcích v horní nebo dolní části obrazovky, které zní: „Stiskněte tlačítko F2 (nebo nějakou jinou klávesu) pro vstup do nastavení“ („Press F2 to enter Setup“).

Další dobrá věc je vyhledání na Googlu „klávesy pro vstup do nastavení biosu

Mohla by vám pomoci i webová stránka http://www.cpucare.net/Hardware/BIOS/Access_BIOS.htm

Zbrusu nový hardware

Pokud máte nový počítač, je zde šance, že je dodáván se základní deskou s EFI a disky GPT. To znamená, že:

 • Můžete mít disky větší než 2 TB
 • Možnost mít více než 4 diskové oddíly (GPT disk může obsahovat maximálně 128 diskových oddílů)
 • Nezáleží, zda máte v DVD mechanice medium bootovatelné CD/DVD nebo ne, počítač se vás zeptá, zda chcete bootovat z DVD a nebo z pevného disku.

Tak to je nejlepší na světě! To ale není tak jistý, protože instalátor Mageii 1 neumí vytvořit GPT oddíly. Pokud se vás to týká, čtěte dále v informacích. Všimněte si také, že GPT disky mohou mít méně než 2TB.

Máte-li svazek s více než 2TB, budete chtít použít tabulka oddílů pro GPT. GPT je součástí specifikace EFI, nicméně není zapotřebí mít počítač s UEFI k používání GPT disků, mělo by to fungovat i na počítačích s BIOSem. Bohužel instalátor v Mageii 1 nepodporuje vytváření oddílů GPT. Je však možné instalovat Mageiu 1 do oddílů GPT, které již byly vytvořeny. V Mageii je dostupný nástroj gdisk, který může být použit k vytvoření diskových oddílů GPT.

Můžete použít následující kroky k instalaci Mageii s oddíly GPT:

 • nainstalovat Mageiu se starou DOSovou tabulkou oblastí a nabootovat (můžete také použít live DVD)
 • nainstalovat balíček gdisk
 • za pomocí nástroje gdisk vytvořte všechny GTP oddíly, které chcete použít
 • přejděte opět na instalátora Mageii
 • u kroku rozdělení disků zvolte volbu „Vlastní rozdělení disku“. Nyní byste měli být schopni vidět rozdělené GPT oddíly, změňte jejich typ na „Režim expert“ a vyberte přípojné body.
 • dokončete instalaci a restartujte

Pro více informací nahlédněte na domovskou stránku http://www.rodsbooks.com/gdisk/

Instalace

Přehled (Případ 1)

Díky svým poznámkám, které máte u ruky, můžete spustit počítač s DVD Mageiou v mechanice. Zapisujte si celý postup instalace a poznamenejte si, zda systém nevypíše nějaké komentáře či chyby, aby se díky tomu předešlo při druhém pokusu nebo pokud požádáte o pomoc na fórum. Začneme přehledem celé instalace, což by mělo být dostačující po celou dobu práce, s detaily u některých kroků.

Na první obrazovce je nabídka, co s tím chceš udělat?

 • Spustit z disku → začínáte jako obvykle
 • Instalovat Mageia → ano!!
 • Záchranný systém → nezapomeňte na tuto možnost, může být užitečná, budeme mít prezentaci v sekci řešení problémů
 • Test paměti → pokud máte pochybnosti
 • Detekce hardwaru


Na další obrazovce se vás zeptá, jaký jazyk chcete v Mageii použít. Můžete zde najít stejný jazyk různých kontinentů, to ale neznamená, že je to stejná instalace, protože na rozdíl od jazyka, můžou se lišit věci, například rozložení klávesnice. Zkontrolujte, zda myš funguje a vyberte svůj kontinent a jazyk. Pokud nefunguje, za pomocí kláves se šipkami vyberte možnost a klávesou TAB změnit zaměření a ENTER pro potvrzení.

Tlačítko Nápověda je zřejmé k použití, ale není dostupné v Mageii 1.


Klikněte na tlačítko Další pro pokračování.

Na druhé obrazovce je licenční smlouva, musíte ji přijmout, abyste mohli pokračovat.


Vyberte rozložení klávesnice. Instalátor navrhne ty, které odpovídají s vaším jazykem, ale můžete si vybrat jiný kliknutím na Více.


Nyní máme velmi důležitý krok - oddíly. Nahoře máte označení vašeho prvního disku, klikněte na něj a vyberte druhou možnost, pokud ovšem existuje! Dále jsou uvedeny diskové oddíly: červená značí Linux, modrá Windows, zelená swap, šedá pro ostatní a bílá je prázdné místo (nenaformátované).

Takže v uvedeném příkladu máme za prvé oddíl Windows, pak dva linuxové oddíly, swap, opět dva linuxové oddíly a pak hodně volného prostoru. Můžete prostudovat všechny instalační možnosti navržené instalátorem. Místo pro Mageiu je uvedeno tmavě modré barvě s logem Mageii (slavný magický kotel). K dispozici je 5 možností. Tato možnost je vždy k dispozici. Pro první 4 případy instalátor vybere maximum možného místa a sám vytvoří 3 oddíly - root /, /swap a /home s obecnými velikostmi. Tyto případy jsou:

 • využití volného prostoru, to je náš případ 1
 • použití existujícího oddílu, to znamená, že použijete jeden oddíl pro /, další pro /swap a třetí pro /home. Toto řešení je výhodné, když máte již nainstalovaný OS Linux, takže můžete znovu použít jeho diskové oddíly. To je odlišné od našeho případu 3, který považuje použití pouze jednoho oddílu na celou Mageiu.
 • využití volného místa oddílu se systémem Windows, náš případ 2. Zde to ale není možné, protože instalátor říká, že se může přidělit pouze 6GB k Mageii, což příliš málo.
 • vymazat a použít celý disk, náš případ 4
 • vlastním rozdělením oddílů. Toto řešení by mohlo být použito k uskutečnění našeho případu 3 nebo provést to „ručně“ tak jako ve 4 předchozích případech jeden po druhém. Umožní přidělit velikost a místo, které chcete pro každý oddíl Mageii. Toto řešení je nejuniverzálnější, ale také potřebuje nějaké dovednosti.

Pokud potřebujete zachovat všechna data na disku, stačí si jen vybrat „Použít volný prostor“, znovu zkontrolujte tuto volbu a potom klepněte na tlačítko Další.

Vezměte prosím na vědomí!
Instalátor využije všechna dostupná místa, k částečnému využití disku použijte volbu „Vlastní rozdělení disku“

Vezměte prosím na vědomí!
Jakmile volbu potvrdíte, již nelze jít zpět!

Všechna možná řešení rozdělení oddílů jsou podrobně popsána v následující části Všechna možná řešení rozdělení oddílů


Jakmile je rozdělení vytvořeno, instalátor automaticky vytvoří a naformátuje oddíly, není potřeba nic dělat.


Po dokončení formátování se instalátor zeptá, zda máte ještě jiná média ke konfiguraci. Pokud nevíte o co se jedná, odpovězte „Žádné“, bude to bez následků.


Jak již bylo řečeno


Další důležitý bod. Na rozdíl od Windows, Mageia nabízí několik desktopových prostředí. Prostředí KDE je trochu podobné Windowsům, Gnome je jako Mac OS a Vlastní vám umožní mít další možnosti, například vybrat lehké desktopové prostředí LXDE (…), nebo přizpůsobit KDE / Gnome. Pokud nevíte co vybrat a jelikož tato stránka je pro nováčky z Windowsů, vyberte prostředí KDE.


Probíhá instalace, můžete si přečíst „Poznámky k vydání“. Během 15 minut je instalace hotova!


Instalátor je nyní připraven vytvořit správcovský a uživatelské účty. Administrátor, zvaný také root neboli Superuser, má v Mageii všechna správcovská práva. Obecně je to ten, který instaluje systém. Uživatelé mají pouze práva na jejich vlastní soubory a případně další dané správcem. Z bezpečnostních důvodů (nezapomeňte, že je váš počítač připojen k internetu) správce musí mít také uživatelský účet a užívá ho většinu času. Ničeho se neobávejte, se základním nastavením systém funguje dobře, přihlaste pod vytvořeným uživatelem a heslo roota zadávejte jen tehdy, pokud vás Mageia o to nepožádá.

Zavaděč je malý program, který funguje mezi BIOSem a operačním systémem. Mageia vybrala zavaděč GRUB, objeví se po příštím restartu a naběhnutí počítače a zeptá se vás, jaký operační systém, buď Windows nebo Mageiu, chcete spustit. Instalátor se vás dotáže, kam tento program zapsat, pokud nevíte, vyberte „První sektor sda disku (MBR)“. Od Mageii 2 byla nabídka „Zaváděcí program“ z instalátoru odstraněna.


Zde instalátor ukáže, jaký hardware v počítači objevil. Pokud je nějaký řádek v červeném, znamená to, že nenalezl nastavení hardwaru, v tom případě stiskněte tlačítko Nastavení a vyberte jej ručně. Můžete také změnit svá rozhodnutí, které jste již provedli, jako například změnit klávesnici z qwertz namísto původních qwerty.


DVD obsahuje balíčky, které byly před měsíci či týdny otestovány a schváleny. Od doby vzniku DVD či souboru .iso jsou nové aktualizační balíčky na serverech Mageii. Můžete si buď nyní stáhnout aktualizace a nebo později, jak chcete.


Jsme na konci!

Všechna možná řešení rozdělení oddílů

Od teď si budeme tak trochu hrát se dvěma disky.

 • První z nich je - sda pro Mageiu a disk 0 pro Windows; ExcelStore Techno (na obrázku ATA VBOX HARDDISK (38GB)) o velikosti 38GB
 • Druhý je - sdb pro Mageiu a disk 1 pro Windows; ST 320414A (na obrázku ATA VBOX HARDDISK (18GB)) o velikosti 18GB

Oba mají dva oddíly:


Ty lze znázornit takhle - sda1 (C:) je Windows:

Případ 2: Použití volného místa na oddílu se systémem Microsoft Windows

Automatický režim


Zde je první disk. Kromě vlastního rozdělení disku (které je tam vždy), máte dvě možnosti (řešení) a to využití volného místa na oddílu se systémem Windows (6GB pro Mageiu) a nebo použít celý disk.


Na druhém disku je jen jedna volba „Použít existující oddíl“. Toto řešení se doporučuje, pokud jsou rozeznány oddíly Linuxu. Je to výzva k jejich opětovnému použití.


Vracíme se na první disk a klepněte na možnost „Použít volné místo na oddílu systému Microsoft Windows“. Varování vám připomene rizika.


A druhý

Poté následuje stejně jako v přehledu. Po dokončení instalace můžete přejít do Mageia ovládací centrumOvládací centrum Mageia, zadejte heslo rootaMístní diskySpravovat diskové oddílyPokračovat, kde uvidíte, jak váš disk vypadá.


Můžete vidět v červeném oddílu / (3GB) a /home (2.5GB) a v zeleném oddíl swap (0,5GB). Mají své umístění a velikost.

Vlastní rozdělení disku

Automatický režim je snadný, ale chcete-li například určit velikost oddílů, budete muset zvolit vlastní rozdělení disku. Pokud se vrátíte zpět na rozdělení disků (jako u prvního obrázku v Automatickém režimu), vyberte tuto volbu („Vlastní rozdělení disku“).


Instalátor vám zobrazí nové okno s menu napravo. Již nadále nemáte zobrazen popis disku, ale jen značky jako sda a sdb, takže si buďte jisti, který je zvolen. Klikněte na oddíl s Windows a pak na Změnit velikost vpravo.


Mageia pečuje o vaše důležitá data.


Přesunutím posuvníku zvolíte novou velikost oddílu s Windows. Vlevo vám instalátor nabízí minimální a maximální možnou velikost. Nezapomeňte ponechat volné místo pro Windows, nejméně 1GB. Na druhou stranu Mageia potřebuje alespoň 6GB pro systém, od 15GB do … (bez limitu) pro každodenní použití. (30 Gb je pro kanceláře a pár fotek).


Můžete vidět uvolněné místo. Klikněte na něj a následně na Vytvořit.


Přesuňte posuvník k upřesnění velikosti oddílu / (od cca 5GB do 10GB), vyberte souborový systém ext4 a přípojný bod zvolte /. Klikněte na Ok.


Zde je výsledek. Máte nový oddíl pro Linux. Budeme to opakovat dvakrát pro /swap a /home. Klikněte na uvolněný prostor a pak na Vytvořit.


Velikost pro swap odpovídá obvykle velikosti paměti RAM. Zkontrolujte, zda je vybrán souborový systém Linux swap a klikněte na Ok. Opakujte tento postup i pro /home, jeho velikost bude zbývající místo na disku, souborový systém ext4 a přípojný bod /home.


Nakonec váš disk vypadá takhle. Pokud nejste spokojeni, je ještě čas k výběru oddílu, klikněte na Smazat a pak vytvořte nový s novou velikostí. Pokud máte hotovo, klikněte na Hotovo.


Tabulka oddílu je zapsaná a instalátor je u konce.

Případ 3 - Vlastní rozdělení disků

Na oddílu Microsoft Windows je dobré použít volné místo k instalaci Mageii, pokud máte pouze jeden oddíl na celém disku. Nicméně jsou zde dva problémy. Za prvé stále zůstává riziko pro data a za druhé uvolněné místo nemusí být dostatečné.

Použití existujícího oddílu, náš třetí případ, má tu výhodu, že by nebyly ovlivněny data vybraného oddílu, takže je to zcela neškodné. Odstraníme oddíl a v něm vytvoříme tři oddíly - / , /swap a /home. Nepleťte si to s „Použít existující oddíly“, což znamená, aby se znova použily linuxové oddíly beze změny jejich velikostí, někdy se i nenaformátují.

Mageiu nainstalujeme na druhý oddíl druhého disku, což nám to instalátor nenavrhuje.


Opět jsme ve stejném okně, kde zkontrolujeme správný disk nahoře ve výběru, zvolíme „Vlastní rozdělení disku“ a potom klikneme na Další.


Napravo se zobrazí menu, znovu zkontrolujte, zda je zvolen správný disk kliknutím na záložku sdb, klikněte na druhý oddíl (označen modře) a pak na Smazat.
Starý oddíl je uvolněn (označen bíle) a budeme se řídit stejnými úvahami, jak je uvedeno výše, takže budeme třikrát:

 • kliknout na prázdnou část
 • klik na Vytvořit
 • určete velikost
 • vyberte souborový systém a přípojný bod
 • klik na Hotovo

Alternativou je volba „Automaticky rozmístit“, kde instalátor vytvoří tři oddíly podle svého.


Stále ještě jeden.

Pokud s tím nejste spokojeni, je stále čas oddíl vymazat nebo vytvořit další.¨


Je hotovo.

Nyní, pokud kliknete na Hotovo, bude tabulka rozmístění oddílů aktualizována a oddíly přeformátovány.

Případ 4: vymazání a použití celého disku

Pokud jste přidali nový disk pro Mageiu, je to dobré řešení pro instalaci, naprosto neškodné pro vaše data v druhém disku. Na první stránce „Rozdělení disku“ vyberte správný disk, klikněte na Smazat, použijte celý disk a postupujte se stejnými úvahami než je tomu v třetím případě pouze s tím rozdílem, že oddíl je celý disk.

Výběr pracovního prostředí

Některé vysvětlení o tomto kroku. V přehledu vidíme obrazovku s třemi volbami KDE, Gnome a Vlastní. Mageia vám nabízí si zvolit své pracovní prostředí. Dobrá volba jsou první dva, které je můžete nastavit a přizpůsobit během jejich používání.

Pokud je z nějakého důvodu nechcete, můžete místo toho vybrat „Vlastní“. Hlavním důvodem použití lehkého desktopového prostředí by mohl být starý počítač a nebo nedostatek místa (nebo také obliba rychlosti systému).


Pokud zvolíte prostředí KDE, uvítá vás toto okno. Pokud chcete lehké prostředí, odtrhněte KDE a zatrhněte LXDE. Pokud chcete ušetřit více místa, zrušte zaškrtnutí některých zbytečných aplikací.

Mějte vždy oči na posledním řádku, kde je uvedena celková velikost X/Y v MB, kde X je celková velikost instalace vybraných aplikací a Y je zbývající velikost vašeho disku.


Pokud X je větší jako Y, dostanete tuto chybovou hlášku. Máte dvě možnosti - buď snížit počet vybraných aplikací a nebo zvětšit oddíl /.

Souhrn

Tato obrazovka umožňuje zkontrolovat, zda je vše dobře detekováno, nakonfigurováno a v případě potřeby upravit konfiguraci. Problémové zařízení se objeví v červeném písmu. Nezapomeňte použít posuvník, abyste viděli všechno. Jedno z nejdůležitějších funkcí je konfigurace grafické karty, pokud nechcete mít černou obrazovku.


Například pro změnu konfigurace grafické karty, klikněte na tlačítko Nastavit. Instalátor vám pak poskytne nástroje potřebné pro novou konfiguraci. Každý řádek je rozbalovací seznam, kde si můžete vybrat nastavení nebo ovladač, který chcete.


Pokud například vyberete „ATI Radeon HD 4870 and earlier“, získáte seznam všech dostupných ovladačů z doporučeného výběru. Není důležité mít z instalace to nejlepší, ale mít fungující grafiku. Později bude možné stáhnout a nainstalovat nejlepší ovladače v Mageia ovládací centrumOvládací centrum Mageia.

Odstranění problémů

PC nenabíhá

Divné! Počítač již nenaběhne, předtím vše fungovalo dobře a nikdo mi neřekl, abych zálohoval data!
- tato situace je neobvyklá, ale může se stát. Ujišťujeme vás, že vaše data nejsou ztracena.

Postupujte podle pokynů pro odstranění problémů v pořadí níže a zkontrolujte po každém kroku, pokud lze spustit:

 1. vysunuli jste CD/DVD, USB flash disk a Floppy ze všech jednotek?
 2. možná je špatně zapsána tabulka rozmístění oddílů. Abyste ji opravili, opět nabootujte z Mageia DVD, vyberte volbu „Instalovat“ a ne „Aktualizovat“ a přejděte do nastavení rozdělení disků jako níže:


  Zkontrolujte zobrazený pevný disk, zda je ten správný a klikněte na „Použít existující oddíly“ a stiskněte Další.
  Zkontrolujte vybrané oddíly, zda máte správně /, /home (máte své poznámky?) a ostatní řádky musí být prázdné.
  Je zbytečné oddíly přeformátovat, tabulka rozmístění oddílů bude přepsána a dokončete instalaci jako posledně.

 3. Spusťte znovu Mageia DVD a vyberte „Záchranný systém“ a následně přeinstalujte zavaděč.
  Systém píše, že našel zavaděč s názvem GRUB, chcete jej přepsat? Stiskněte klávesu Enter, hotovo.
 4. Pokud to nestačí, velmi špatné pro Mageiu (vyzkoušejte znovu po nějaké pomoci), vraťme systém Windows do původního stavu. Přejděte znovu přes Mageia DVD do záchranného systému, tak jako na obrázku výše, a pak vyberte volbu „Restore Windows boot loader“ („Obnova zavaděče Windows“). Zavaděč pro systém Windows bude obnoven.

Jestliže máte stále problémy se spuštění systému Windows, přejděte na verzi, kterou vlastníte. Zdá se, že váš Windows zavaděč je poškozen, něco do činění s instalací Linuxu? To sice nevíme, ale nenecháme vás v tom.

Vezměte prosím na vědomí!
Máte-li značkové PC, použijte média Windows CD/DVD či Windows Recovery Disk dodávané k počítači. Je možné, že jej musíte vypálit. Přečtěte si dokumentaci. Nemáte-li takový disk, použijte standardní (originální).

Máte Windows XP

Stále černá obrazovka bez žádných zpráv
Spusťte konzoli pro zotavení

Z Windows CD začíná modrou obrazovkou a rolováním textu ve spodní části obrazovky. To může trvat několik minut a pak se dostanete do menu, které nabízí, mimo jiné, stiskněte klávesu R pro opravu systému Windows. Udělej to.

Poté se systém zeptá: Z jaké relace chcete spustit instalaci Windows? Zobrazí se seznam dostupných systému, nejčastěji však jen:

1: C:\Windows

Stiskněte klávesu 1 (zkontrolujte, zda je numerická klávesnice aktivována).

Systém se vás dotáže na heslo administrátora, heslo napište (máte stále své poznámky…). Nejčastěji ale heslo neexistuje, jen stisknete Enter. Zobrazí se příkazový řádek a můžete zadat příkazy. Napište:

C:\> Windows>fixmbr

a stiskněte klávesu Enter a pak Y pro souhlas.

C:\> Windows>fixboot C:

je-li na C: váš Windows systém, stiskněte klávesu Enter a pak Y pro souhlas a opět Enter, nakonec:

C:\> Windows > exit

a stiskněte klávesu Enter.

Vyjměte CD z mechaniky a restartujte PC.

Objeví se zpráva: Chybí NTLDR, stisknutím libovolného tlačítka restartujte. (čili: „NTLDR is Missing Press any key to restart“)
- NTLDR (NT Loader), je boot zavaděč systému Windows (jako je GRUB v Linuxu). Spusťte konzoli pro zotavení (viz výše), pak řekněme, že jednotka CD/DVD je jednotka nazvaná D:, zadejte:

C:\> Windows >copy D:\i386\ntdetect.com C:\

a stiskněte klávesu Enter, pak

C:\> Windows >copy D:\i386\ntldr C:\

stiskněte klávesu Enter pro exit.

Vyjměte CD z mechaniky a restartujte PC.

Máte chybovou hlášku, že čtený soubor chybí nebo je poškozen
Například:„Windows can't start because the following file is missing or damaged C:\Windows\System\vga850.fon“. Spusťte konzoli pro zotavení (viz výše), pak řekněme, že jednotka CD/DVD je jednotka nazvaná D:, zadejte:

C:\> Windows >expand D:\i386\vga850.fo_ C:\Windows\System\

stiskněte klávesu Enter pro exit.

expand je kompresní nástroj, vaše Windows XP CD je komprimováno. Soubor vga850.fo_ je komprimovaný název pro soubor vga850.fon. Všechny komprimované soubory končí _.

Výše uvedené metody nevyřešily problém
Váš problém nemá nic společného s Mageiou, ale jak již bylo řečeno, nezklameme vás!

Musíte přeinstalovat systém Windows. Abyste tak provedli, spusťte Recovery Console z Windows CD. V menu, namísto klávesou R, vyberte „Pokračovat v instalaci“ a k souhlasu licence stiskněte F8. Windows rozpozná váš systém a doporučí vám to opravit.

Tato poslední metoda je účinná, ale zdlouhavá, zvláště, pokud vaše CD je staré a neobsahuje poslední aktualizace SP1 a SP2, musíte je znovu přeinstalovat. Neztratíte žádná data, ani aplikace a ani nastavení.

Vezměte prosím na vědomí!
Při prvním restartu vás Windows požádá o obnovení aktivace produktu. To lze provést přes internet nebo telefonicky. Nepotřebujete produktový klíč (5 skupin po 5 znacích)

Máte Windows Vista nebo 7

Stále černá obrazovka bez žádných zpráv
Spusťte nástroje pro obnovení:

 • jestli máte instalační Windows Vista DVD, vložte do mechaniky a restartujte. Namísto volby „Installation“ vyberte „System Recovery Option“ (ve spodní části) a pak vyberte „Vista partition to repair
 • jestli máte disk CD Recovery Vista, vložte do mechaniky a restartujte počítač.

V obou případech po výběru jazyka, času a klávesnice, se dostanete sem:

Klikněte na volbu „Oprava spouštění systému“.

Mám zprávy o problémech se spuštěním
Přepíšeme tabulku MBR (Master Boot Record). Tím můžete také zkusit vyřešit problémy týkající se černé obrazovky.

Vezměte prosím na vědomí!
Přepsáním tabulky MBR nahradíte poškozenou tabulku MBR novým standardem, pouze nová Vista bude moci být spuštěna, ztratíte také přístup do jiných operačních systémů a dokonce i od společnosti Microsoft.

Postupujte jako nahoře pro otevření možnosti pro obnovení systému („System Recovery Options“) a poté klikněte na „Příkazový řádek“ („Command Prompt“). V řádku zadejte:

C:

poté Enter a přejdete na jednotku C: a vložte následující příkaz:

C:\> bootrec.exe /fixmbr

a pak Enter, vložte

C:\> bootrec.exe /fixboot

a opět Enter.

Zadejte příkaz exit pro odchod z konzole a restartujte počítač.

Máte-li opravit MBR
Opět otevřete „Možnosti obnovení systému“ („System Recovery Options“) a poté klikněte na „Příkazový řádek“ („Command Prompt“). Po výzvě, je-li váš CD/DVD disk D:, zadejte:

d:

k přístupu na disk D:, pokud to již není tento případ, pak změnit pracovní adresář na \boot:

d:\>CD \boot

poté stiskněte klávesu Enter. Zadejte následující text, jsou-li Windows Vista na disku C:

d:\boot>bootsect /nt60 C: /mbr 

poté stiskněte klávesu Enter a restartujte počítač.

Výše uvedené metody nevyřešily problém
Reinstalace starého systému z instalačního Windows Vista DVD není možná. Je to pouze možné z relace Vista. Namísto toho zkuste vybrat „Restore System“ v aplikaci „System Recovery Options

Nakonec, je-li kompletní reinstalace nevyhnutelná, neupravujte oddíl Vist a neformátujte jej. Všechna osobní data naleznete v adresáři Windows.old

Vezměte prosím na vědomí!
Při prvním restartu vás Windows požádá o obnovení aktivace produktu. To lze provést přes internet nebo telefonicky. Nepotřebujete produktový klíč (5 skupin po 5 znacích)

Počítač se spustí přímo z Windows

Použijte metody uvedené v kapitole PC nenabíhá v bodech 1,2 a 3.

Počítač se spustí přímo z Mageii

V Mageii to funguje, využijme toho!


Klikněte na Mageia ovládací centrumOvládací centrum Mageia umístěné v hlavním panelu vlevo dole (kromě prostředí Gnome), zadejte heslo roota a pak Zavádění systémuNastavit způsob zavedení systému, dojdete sem:


Od doby, co je Mageia, vše co je zde zobrazeno, by mělo být dobré, takže klikněte na Další.


V dalším okně, zvýrazněný řádek se zmínkou o Windows, možná bude chybět. K vytvoření tohoto řádku klikněte na Přidat. Pokud řádek existuje, možná je ale porušen, klikněte na Změnit.


Pokud kliknete na Přidat, vyberte „Jiný systém (Windows…)“, pak Ok


Do pole Značka zadejte název, jaký si přejete a následně, v obou případech v Přidat nebo Změnit, vyberte oddíl se systémem Windows (nahlédněte do svých poznámek). Obecně je to sda1, neboť Windowsy byly nainstalovány dříve, ale někdy je na oddílu sda1 obnovení systému Windows a systém Windows je na oddílu sda2.

Restartujte počítač.

Pokud tento postup nefunguje, můžete vyzkoušet „Obnovení systému“ v kapitole pc_nenabiha.

Zobrazí se boot menu, ale Mageia a ani Windows nefungují

Opustíme dual-boot, nicméně je zde pár informací.

Po výběru Windows brzy selže načítání

Je těžké uvěřit, ale je to čistě náhoda. Od zavaděče GRUB, kde Windowsy jsou správně detekovány a načteny a jestli to spadne, nemá to co do činění s instalací Mageii, protože nic nebylo zapsáno v oddílu s Windows.

Možná jste udělali něco špatně. Jestliže se po výběru volby Windows v GRUBu zobrazila chybová hláška, že musíte obnovit boot sektor oddílu Windows, spusťte konzoli pro zotavení („Recovery console“) a zadejte (za předpokladu, že systém Windows je na C:):

C:\Windows>fixboot C: 

poté stiskněte klávesu Enter, Y pro souhlas a pak příkaz Exit a Enter.

Neovlivní MBR, zachováte boot menu s výběrem mezi Windows či Mageiu.

Mageia na začátku načítání selže

Může být mnoho příčin, ale nejčastěji je to problém detekce hardwaru nebo výběru špatných ovladačů, důležité jsou tři zařízení:

 • klávesnice (velmi vzácné)
 • myš (vzácné)
 • grafická karta (ostatní případy)

Změna ovladače v textovém režimu

Abychom problém vyřešili, využijeme k tomu terminál (textový režim), protože v tomto režimu nejsou použity ovladače pro myš a grafickou kartu, takže tyto ovladače můžeme změnit. Je to rychlejší způsob než v grafickém režimu, ale preferujete-li druhou možnost, přeskočte tuto kapitolu.

Když se zdá, že nic nefunguje (žádné nové zprávy, pár aktivit disku) nebo se dostanete na obrazovku, kde nic nemůžete napsat, stiskněte současně klávesy Ctrl+Alt+F3F6 (návrat zpět do grafického prostředí Ctrl+Alt+F2). Dostanete se do terminálu:

Localhost Login :

Zadejte uživatelské jméno, pak stiskněte Enter, zadejte odpovídající heslo a opět Enter. Jmenuje-li se uživatel například Pavel, následující řádek bude vypadat jako:

[pavel@Localhost~]$

Zadejte root, stiskněte Enter, napište heslo roota. Nyní máte administrátorská oprávnění (oprávnění roota), takže buďte opatrní. Napište (bez velkých písmen):

[root@Localhost~]# drakconf

Přímý přístup do nastavení grafické karty zadejte místo příkazu drakconf příkaz drakx11.

Objeví se menu. Pomocí klávesy Tab změníte pozici, Enter k potvrzení, pomocí kurzorových šipek vyberte zařízení. Například Monitor Enter a Tab k přeskočení na Ok a opět Enter.

Objeví se nová nabídka. Pomocí stejných tlačítek vyberte a potvrďte grafickou kartu (všimněte si volby Test).

V seznamu vyberte ovladač nebo alespoň obecný ovladač jako Xorg|Vesa, důležité je, aby bylo možné opět vybrat ten správný ovladač při dalším spuštění počítače poskytnutý Mageiou. Po provedení výběru se dostanete zpět do menu, kde můžete vyzkoušet hotové nastavení. Vyzkoušejte to.

Změna ovladače v grafickém režimu

V tomto režimu musíte znovu spustit Mageia DVD z mechaniky. Pokračujte v instalaci až do úrovně „Souhrn“ - pokračujte v kapitole Souhrn.


Pokud problém stále přetrvává, zapište si svůj hardware, všechny vaše provedené zkoušky a výsledky (chybové hlášky, chování), stiskněte klávesu Esc během spuštění, zapište si poslední řádky před spadnutím a navštivte naše fórum (https://forums.mageia.org/en/).

Rozmyslel(a) jsem si to, chci vše vrátit do původního stavu

Mageia vás nepřesvědčila nebo ji nemůžete správně nainstalovat, zkrátka chcete se ji zbavit. Je to vaše právo a Mageia vám také nabízí odinstalaci. Tuto možnost nedostanete u každého systému.

Chcete-li zpět získat volné místo z použitých oddílů Mageiou za použití systému Windows, klikněte na StartOvládací panely → v levém horním rohu klikněte na Přepnout do klasického zobrazení, pokud jste již neprovedli dříve → Nástroje pro správuSpráva počítačeÚložištěSpráva disků k přístupu Správy disků - viz. zde.

Oddíly Mageii poznáte, že jsou označeny jako „Neznámé“ („Unknown“) a také velikostí a umístěním disku. Klikněte na ně pravým tlačítkem myší a vyberte „Vymazat“. Prostor se uvolnil.

 • pokud máte Windows XP, můžete vytvořit a formátovat jej ve FAT32 nebo NTFS. Tím se oddíl označí písmenem.
 • pokud máte Windows Vista nebo 7, máte ještě jednu možnost, můžete rozšířit existující oddíl, který je na levé straně volného prostoru.

V obchodních místech či na internetu existuje spousta softwaru, jako shareware), zdarma nebo ne, které vám pro Windows XP, Vista či 7 umožní více možností (například GParted). Je to na vaše vlastní riziko.

Údržba dual-bootu

Tato sekce se zabývá jen dual-bootu. Zde ve Wiki naleznete také konfiguraci a aktualizace.

 • Nastavení systému Windows (firewall, anti-virus, …) nemá nic společného s Mageiou
 • Opak je pravdou
 • Nastavení jiných zařízení jako je Wifi, které ovlivňuje oba systémy
 • BIOS ovlivňuje oba systémy
 • Instalace Windows Service Packu neovlivňuje dual-boot
 • Instalace nové verze Windowsů ovlivní dual-boot. K nápravě čtěte Počítač se spustí přímo z Windows
 • Instalace nové verze Mageii neovlivní dual-boot
 • Přídavná instalace Windows 7, například po Windows XP, vytvoří jen dual-boot XP s 7. Čtěte Počítač se spustí přímo z Windows k opravě nastavení pro výběr tří systémů.

Život se dvěma systémy

 • Mějte na paměti, že Mageia může procházet a číst/zapisovat soubory na oddílu NTFS (od Microsoftu), naopak systém Windows neumí to stejné na oddílech Mageii.
 • Obecně vaše dokumenty (vytvořené v Mageii či jiném linuxovém systému; navíc dokumenty jsou pro svět otevřené - free software, ne uzavřené) nelze otevřít v produktech Microsoftu (Word, Excel, …), ale svobodné aplikace pod Mageiou (Open Office, GIMP, VLC, …) mohou číst dokumenty z Microsoftu. Z toho bychom mohli mít tendenci, že nejlepší je použít svobodné aplikace a ukládat vytvořené dokumenty na oddíly systému Windows, například do Documents and Settings\user\Dokumenty. Ale není to tak snadné. Linux a Windows nemají například stejnou správu práv. Linux opravňuje mnoho možností a velkou flexibilitu při správě práv (od toho je jeho legendární zabezpečení), za předpokladu, že jsou data na oddílech Linuxu.


Chcete-li změnit nastavení pro bootování výchozího systému, klikněte na Mageia ovládací centrumOvládací centrum Mageia, zadejte heslo roota a pak Zavádění systémuNastavení způsobu zavedení systému:


Zde můžete změnit prodlevu před zavedením výchozího obrazu, pak klikněte na tlačítko Další:

Klikněte na systému, který chcete spouštět, poté na Změnit a zaškrtněte políčko „Výchozí a klikněte na Ok.

Jakou radu dát? Zde jsou uvedeny jen některé tvůrcem tohoto návodu:

 • Spouštějte systém Windows pár týdnů jako první, ke kontrole, že je vše v pořádku, změňte některá nastavení, aby jste si byli jisti Mageiou a popřemýšlejte nad budoucím uspořádání. Během této doby nechte své dokumenty v systému Windows, udělejte nějaké kopie do adresáře /home/UŽIVATEL/Dokumenty k poznání Mageii a desktopového prostředí.
 • Bude si muset najít vazbu s Mageiou, protože vše bude vypadat méně užitečné, méně produktivní a méně krásné. Ale myslím, že pokud jste použili Mageiu stejně jako Windows, budete se cítit stejně tak jako v systému Windows. Je to jen otázka zvyku.
 • Jste-li připraveni, udělejte změnu rychle a úplně, tím je myšleno:
  • Výchozím systémem v dual-bootu bude Mageia
  • Zkopírujte všechna data do Mageia adresáře /home/UŽIVATEL/Dokumenty s výjimkou pár těch, které nejsou využitelné v Mageii (Corel Draw, Access, …).
  • Pracujte se svobodnými aplikacemi, ale časté změny aplikací pro jeden dokument vede k nestabilitě systému (kompatibilita je 95%, avšak 0% pro makra)
  • Pro velké nezbytnosti zůstaňte několik měsíců u systému Windows
  • V tomto bodě zhodnoťte situaci k výběru jednoho či druhého systému nebo trochu obojí. V posledním případě je nejvhodnější rozdělit soubory na upravitelné v systému Windows a na ty, které zůstanou a jsou upravitelné pod Mageiou.

Smazání systému Windows

K čemu? Jediným zájmem by mohlo být ušetření místa na disku, pak v tomto případě:


Klikněte na Mageia ovládací centrumOvládací centrum Mageia, zadejte heslo rootaZavádění systémuNastavení způsobu zavedení systémuDalší → vyberte řádek, kde je uveden Windows (nejčastěji řádek s /dev/sda1) → OdebratUkončit. Od nyní nebudete mít volbu výběru Windows v nabídce zavaděče GRUB. K obnově místa přejděte do Mageia ovládací centrumOvládací centrum Mageia, zadejte heslo rootaMístní diskySpravovat diskové oddíly a odsouhlaste varování:

Vyberte správný disk výběrem záložky (nejčastěji sda) → klikněte na oddíl Windowsů k vymazání → OdpojitVymazat. Nyní máte na výběr:

 • Zvětšit diskový oddíl, který je na levé straně (to nebude častý případ)
 • Vytvořte jeden nebo více oddílů v prázdném prostoru a naformátujte je v systému souborů ext4. Musíte tyto oddíly znovu připojit a určit přípojný bod. Například /mnt, /Moje dokumenty.
 • Chcete-li zvětšit oddíl umístěný napravo toho smazaného, musíte použít speciální nástroj jako je například Gparted.

- překlad, obrázky do CZ a úpravy z originálu https://wiki.mageia.org/en/Installation_of_Mageia_in_dual_boot_with_Windows – yullaw, 16.11.2013

3/instalace/instalace_mageii_v_dual_boot_s_windows.txt · Poslední úprava: 2015/05/08 12:20 autor: yullaw