Mageia CZ&SK wiki

Wiki pro Oficiální české a slovenské stránky komunitní linuxové distribuce Mageia

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


faq:prvni_krok_s_linuxem_a_mageiou

Představení

Tato stránka je psaná pro úplné začátečníky (pro většinu těch, kteří přechází z Windows) zabývající se obecně o Open source a zejména o Mageiu.

Abychom nezatěžovali začátečníky s detaily, tato stránka obsahuje jen minimum informací nezbytných pro představu. Pro více informací, viz. další stránky této wiki nebo na internetu.

Open source software

Dva světy

V IT vesmíru jsou dva velmi odlišné světy žijící bok po boku:

Svět proprietárního software

Tento software je řízen (a pouze) vlastníkem, který má na to všechna práva (vývoj, prodej, …). Uživatel tohoto softwaru má pouze licenci, která přiznává právo užívat za podmínek, které mohou být velmi omezující. Ty často nelze přenést software do nového počítače, ani nemůžete prodat software (není to vaše na prodej!) nebo převést licenci na jinou osobu. Pokud uživatel nesouhlasí s těmito podmínkami, software nelze použít.

Svět open source (také nazýván Free software)

Open source software nemá vlastníka, ale vývojář má právo být uznán jako osoba, která vyrobila software, ale může jej kdokoliv použít, kopírovat a upravovat tento software, aby pokryl své potřeby (ale viz. poznámky níže). Vývoj se provede v komunitě lidí, jak to udělat, překlady, dokumentace, umělecká díla, komunikace, marketing a tak dále. Tito lidé mohou pracovat pro společnost nebo mohou být dobrovolníci.

Vezměte prosím na vědomí!
Open source software může být placený nebo zdarma nebo obojí (donate-ware), v závislosti na potřebách jednotlivých vývojářů.

Vezměte prosím na vědomí!
Free nebo open source software neznamená, že není žádná licence a že neexistují žádná pravidla. Licence existují ve světě open source (s mírnými rozdíly mezi Open Source a Free), aby byla zaručena Open Source filozofie (například, nemůžete změnit a uvolnit (nebo prodat) někomu jinému svobodný software bez publikování úprav a uznání původního autora práce.)

GNU a Linux

GNU je svobodný operační systém a Linux je volné jádro. Dnes, operační systémy využívající linuxové jádro, jsou velmi časté, najdete ji v mobilech, internetových směrovačích, netboocích, GPS, PDA, TV, multimediálních přehrávačích, apod.

V distribucích

Distribuce je veškerý potřebný software pro spuštění PC. To zahrnuje jádro (Linux), GNU nástroje a další software, desktop(y) prostředí, mnoho aplikací (Office, multimédia, grafika, …) a dokumentaci. V současné době existuje na světě 300 distribucí. Různé politiky jsou vybrány distribucí. Jejich speciality mohou být:

 • stabilita
 • poslední móda
 • síla
 • jednoduchost
 • estetizmus
 • podpora kvality
 • komunitní kvalita
 • softwarové bohatství

Mageia je distribuce, která navrhuje stabilitu, jednoduchost (pro začátečníky) a inteligentní komunitu.

Hlavní rozdíly mezi Mageia a Windows

 • Písmena (C:, D:) se nepoužívají pro název jednotky:

V GNU/Linux je první disk nazvaný sda, druhý sdb, atd. Oddíly jsou číslovány sda1, sda2, … pro první disk sdb1, pro druhý sdb2, … a tak dále …

 • Souborový systém se nazývá ext4 (ext3 ještě existuje):

Mageia může psát a číst oddíly FAT32 a NTFS, ale systém Windows nemůže vidět ext4.

 • Raději tři oddíly než jen jeden:

Můžete mít tolik oddílů, jak se vám líbí, ale Mageia bude využívat nakonec poslední tři, a to je výchozí volba. Jeden oddíl pro systém, nazvaný /, jeden pro data uživatelů, tzv. /home a jeden pro paměťový odkládací prostor, nazvaný /swap. Toto uspořádání má mnoho výhod. Takže, když budete pokračovat v nové instalaci, pouze / bude formátován a můžete mít čistou instalaci bez ztráty dat ani osobní konfigurace. Firefox může vynést zpět své záložky, Thunderbird jeho poštu, na ploše jeho zkratky a barvy, a tak dále. /swap je používán pro rozšíření paměti, ale také pro energeticky nezávislé paměti. Díky /swapu, po výpadku proudu nehrozí žádné další ztráty dat.

 • Dvě hesla:

Uživatelské heslo umožní připojení uživatele (stejně jako Windows). Práva uživatele jsou dány správcem. Jiné heslo je pro správce s názvem "Root". Udělal instalaci a tak má všechna práva.

 • Máte možnost volby pro desktop:

Na rozdíl od Windows, pro vaši Mageiu je k dispozici několik desktopů. Můžete si je otestovat a vyberte si jednou provždy, nebo změňte několikrát denně v několika málo kliknutí. Vaše konfigurace je vedena. KDE Plasma 5 je podobné jako Windows, GNOME je jako OSX, Xfce je lehký desktop, pokud chcete dát přednost výkonu, a ještě lehčí LXDE.

 • Ovládací Centrum Mageia(MCC):

Často nazvaný MCC, je to podobné ovládacímu panelu Windows. Najdete zde přístup k veškerému nastavení hardwaru a softwaru (síť, firewall, řízení uživatelů, tiskárny, instalace a aktualizace, disky a diskové oddíly řízení, ovladače, …)

 • Repozitáře (nebo zrcadla):

Všechen dostupný software pro Mageiu je uložen v repozitářích (zdrojích) nebo zrcadlech. Brzy po instalaci budete muset jít do Ovládací Centrum Mageia a zadat adresy, kde Mageia najde veškeré programové vybavení (aplikace, ovladače, kodeky, …) a odpovídající aktualizace. Žádný zbytečný čas hledáním toho správného softwaru. Pozdější aktualizace všech nainstalovaných programů jsou automatické.

 • Adresáře:

Některé z nich budou přítomny hned po instalaci.

 1. V / najdete (pro ty hlavní):
  - /media místo, kde můžete přistupovat k adresáři Windows, vašemu USB flash disku, CD/DVD mechanik, multimediálních disků, …
  - /mnt je místo k dispozici k přelinkování ostatní file-systémů stejným způsobem než je /media, budete mít na výběr
  - /home je místo, kde je oddíl /home vytvořen během instalace „připojen“ (jiný způsob jak říci „spojen“)
  - /opt a /usr je, kde jsou aplikace nainstalované, jako \Program Files ve Windows. /usr (zdroje systému UNIX) nemá nic společného s \users v systému Windows
  - /tmp pro dočasné soubory, stejně jako v systému Windows
 2. V /home, najdete adresář pro každého uživatele a v něm podadresáře /Dokumenty, /Stažené, /Obrázky a tak dále, stejně jako v systému Windows. Jejich použití je zřejmé.

 • Cesty jsou psány s / místo \:

Například, cesta login\mé Obrázky\dog.jpg pod Windows se stane v Mageii /home/login/mé/Obrázky/dog.jpg

 • U Mageii jsou rozšíření volitelné :

Můžete stále používat, ale to není povinné, neexistuje žádná souvislost mezi rozšířením a aplikací.

 • Anti-virus:

U Mageii není třeba , zapomeňte na to! ;-)

Prostředky hardwaru

Další rozdíl je ve Windows požadavků pro vysokou úroveň hardwaru. Pokud nemáte potřebný hardware, pak není lepší řešení než Linux! Desktopové prostředí spotřebuje většinu energie, takže změníte své desktopové prostředí, jak je uvedeno výše, a můžete mít Mageia OS, který vyhovuje vašemu hardwaru.

Zde je pár informací pro správnou volbu. Pod Windows, najdete informace o procesoru a RAM kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu počítače. KDE Plasma 5 a GNOME nabízejí stejné funkce jako Windows Seven. Přidáte-li 3D efekty, budete mít více funkcí.

Procesor:RAMGrafická kartanavrhované desktopové prostředí
nižší jak 1 GHz512 MBlibovolná kartaLXDE, E17
1 Ghz do 1,5 Ghz1 GBlibovolná kartaXfce
1,5 Ghz do 2 Ghz1,5 GBlibovolná karta schopna videoherKDE Plasma 5 nebo GNOME
nad 2 Ghz dual core2 GB a nadlibovolná karta schopna videoherKDE Plasma 5 nebo GNOME s 3D efekty

Samozřejmě si můžete vybrat LXDE s i7 Intel a 8GB RAM, takže váš počítač bude ještě silnější pro těžkou práci.

Odkazy

Chcete-li poznat Mageiu a jeho komunitu.

Viz. https://forum.mageia.cz . Neváhejte se zeptat ve fóru.

Chcete-li použít distribuci Mageiu

faq/prvni_krok_s_linuxem_a_mageiou.txt · Poslední úprava: 2020/11/09 16:54 autor: joelp